Грузія — Жінка тримає плакат з номером 5, це позиція у виборчому списку Міхеїла Саакашвілі. Кхашурі, 12 грудня 2007 р. |
(epa) |
«У нас не відбуваються президентські вибори у класичному розумінні...»
Аналітик із Тбілісі, політичний коментатор Темур Якобашвілі вважає, що виборці обиратимуть між тим, чи віддати вотум довір’я Міхеїлу Саакашвілі, чи змінити систему управління Грузією.
Темур Якобашвілі: «У нас не відбуваються президентські вибори у класичному розумінні цього явища. Виборці не вибиратимуть між кандидатами та їхніми програмами. Найвірогідніше – вони вирішуватимуть для себе: чи надати знову вотум довіри Міхеїлу Саакашвілі для виконання проголошених ним соціальних зобов’язань, чи вибирати нову модель управління державою – парламентську республіку чи монархію».
Кандидати від опозиції Ґачечіладзе і Ґамкрелідзе зробили ставку на зміну системи правління в Грузії. Всі біди Грузії вони пояснюють таким лідером як Саакашвілі, якому довірливі виборці дали у 2004 році 96 відсотків підтримки. Тому сьогодні гаслом, наприклад, для кандидата від об’єднаної опозиції Левана Ґачечіладзе є: «Грузія без режиму Саакашвілі!»
Леван Ґачечіладзе: «Режим Міші Саакашівлі не зможе далі існувати, бо 5 січня я стану президентом Грузії і покінчу з режимом Міші Саакашвілі раз і назавжди».
Міхеїл Саакашвілі зараз провадить оперативний тур з міста в місто і обіцяє за короткий час здійснити масштабні економічні, структурні реформи та реальне покращення життя пересічних громадян. Однак інші кандидати теж не забувають про соціальні обіцянки. Однією з найбільш екстравагантних є пропозиція мільярдера Бадрі Патаркацішвілі, який обіцяє витратити свій власний мільярд доларів на здійснення соціальних програм.
Головне, щоб Саакашвілі не спокусився на будь-які фальшування?
Все ж таки, найбільше хвилює всіх, чи отримає ще один шанс Саакашвілі. Переможець має набрати 50 відсотків плюс один голос. Якщо цього у першому турі не станеться, то буде другий з двома найбільш успішними кандидатами з першого туру. Більшість лідерів опозиції заявляють, що влада зробить все, щоб сфальшувати народне волевиявлення. Хоча спостерігачі від європейських інституцій, яких у Грузії сотні, закликали кандидатів і їхніх прихильників не піддавати сумніву результат виборів до їхнього завершення.
Експерти вважають головним, щоб Міхеїл Саакашвілі не спокусився на будь-які фальшування, а вів кампанію вільно і справедливо, тоді його перемога не викликала б сумнівів навіть у крайніх його супротивників.
Матеріали до теми:
Ніно Бурджанадзе: Грузія все це переживе У Грузії стартували президентські вибори. Чи має шанси опозиція? Президент Грузії пішов у відставку й хоче переобратися 5 січня Трояндова та Помаранчева революції: великі надії та невиконані обіцянки Ющенко Саакашвілі – порівняльний політичний портрет