ГЛАС НАРОДУ: |
Куди прямує Україна? (Мікрофон Радіо Свобода на вулицях Одеси) |
Чоловічий голос: - Одні ідуть туди, інші сюди...Як на мене, Україна повинна бути, принаймні зараз, сама. |
Жіночий голос: - Уряд веде Україну на Схід, а Президент - до НАТО і ЄС і нічого не робить, аби більшість народу підтримала його. Хто переважить - покаже час. Особисто я - прихильниця евроінтеграції. |
Юначий голос: - Мені особисто незрозуміло - куди прямує Україна. Я молода людина і хочу знати, яке майбутнє чекає Україну. |
Жіночий голос: - Невідомо, куди іде Україна. Наші керівники обіцяють дуже багато, але ніхто нічого не робить. |
Чоловічий голос: - НАТО, НАТО...навіщо Україні НАТО? А так я не можу сказати - лебідь-рак-щука. |
СХІД ЧИ ЗАХІД? КУДИ ТЯГНЕ ПРОСТОГО ГАЛИЧАНИНА І МЕШКАНЦЯ ДОНБАСУ?
45-річна львів’янка Марія п’ятнадцять років вже приватний підприємець. Каже, що українські ціни миттєво реагують на зміни в економічній ситуації в Росії, і від цього страждає бізнес пані Марії: “Часто доводиться бувати у родині у Вроцлаві. Бачу, як за цей час змінилася ситуація у них (в Польщі), тому, на мою думку, нам краще рухатися до Європи і брати приклад з неї”.
“ЩО ТАКЕ НАТО? ХАЙ МЕНІ ПОЯСНЯТЬ...”
Хоча зовнішня політика і розвиток співпраці з іншими державами - це справа держави, проте її громадяни мають бути поінформовані - куди все ж таки рухається країна, вважає директор міжнародних програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова Валерій Чалий. Основним джерелом інформації наразі є ...телебачення: “Крім нього існують державні програми інформування людей щодо європейської та євроатлантичної інтеграції. Громадяни, як платники податків, мають право вимагати від уряду виконання цих програм. За результатами нашого опитування, що таке Євросоюз, що таке НАТО достеменно знають до 10 відсотків”.
Перш ніж порушувати болісне ідеологічне питання для українців - чи хочуть вони в НАТО - треба спитати в НАТО - чи хоче воно бачити в своїх лавах Україну. Якщо ні - то нерозумно битися у закриті двері і свідомо псувати стосунки з Росією, каже колишній голова СБУ, генерал Ігор Смішко: “Треба пояснити народу України – що таке НАТО. Обов’язково в цьому питанні ми повинні зважати на позицію нашого північного сусіди”.
70 ВІДСОТКІВ СЕРБІВ ЗА ВСТУП ДО ЄС І ЛИШЕ ТРЕТИНА ХОЧЕ ДО НАТО
Сербія/Косово -- Група французьких миротворців у містечку Мітровіца, січень 2007р. |
Уряд, кістяком якого є коаліція трьох партій, не має єдиної позиції стосовно членства Сербії у НАТО. Правоцентристська партія поміркованих націоналістів прем’єра Воїслава Коштуніці рiшуче виступає проти вступу країни в НАТО. Ця партія проте не є проти співробітництва Сербії з різноманітними програмами альянсу. На противагу консервативній партії прем’єра, проєвропейська партія президента Бориса Тадича відстоює усі види інтеграції, у тому числі і вступ до НАТО. Оскільки уряд поділений, він досі офіційно не визначився стосовно вступу до Півнiчно-атлантичного альянсу.
Опитування громадської думки показує, що майже 70 відсотків громадян виступають за вступ до Євросоюзу, але лише одна третина громадян за вступ країни до НАТО. Таку розбіжність у Сербії, на думку політичних оглядачiв, спричинила передусім повітряна кампанія Південно-атлантичного альянсу у 1999 році, яка тривала 78 днів.
Незважаючи на таке ставлення громадян, Сербія минулого року у листопаді вступила у програму НАТО Партнерство заради миру, а у грудні у Белграді у Міноборони Сербії відкрито офіс зв’язку НАТО. Упродовж минулих семи років, тобто після скинення режиму Слободана Мілошевича, численнi сербськi вiйськовi перебували у воєнних училищах у країнах-членах НАТО та брали участь в окремих натівських вiйськових навчаннях.
А представники Кабміну підкреслюють, що стосовно вступу Сербії до НАТО остаточно мають визначитися громадяни на референдумі. Проте досi офiцiйно нiхто не запропонував призначити референдум.
Аудіозапис програми. Перша частина:
Аудіозапис програми. Друга частина: