Перше довідникове видання в Італії
українською мовою.
Пані Леся нинішнім заробітком задоволена, бо він на 300 євро більший, ніж середній місячний прибуток хатньої робітниці в Італії: “Я маю зарплату 1100 євро, сюди ж входить і тринадцята зарплата. У мене є вихідні і вільні всі червоні дні календаря – все мені оплачують господарі. Щороку на два місяці я їжджу додому в Україну”.
Ця українська робітниця каже, що їй пощастило, бо за 6 років роботи у різних родинах, господарі-італійці її не ображали. Розповіді про неповну сплату заробітку, перевантаженість роботою, заборона вихідних, невчасне оформлення контракту з боку господарів вона чула тільки у місцевому парку, де в неділю збираються її землячки.
Щоб бути захищеним, треба добре знати закони
Власне на такі нехтування своїх прав найчастіше і нарікають українські жінки-домогосподарки, говорить Наталія Цебрик, консультант з робочих відносин. У подібних випадках працівниці звертаються до італійських судових органів. До речі, вирішувати суперечку через суд може і особа без дозволу на проживання, тобто нелегал.
Хатні робітниці в Італії, які законно оформили робочі відносини і відповідно сплачують податки, мають право на інвалідність і застраховані від нещасних випадків на роботі. Соціальний захист іноземним робітницям італійська держава гарантує, та є одне „але”, зазначає Наталія Цебрик: “Єдина проблема: внаслідок того, що роботодавець не дотримується робочих відносин, потерпає людина (заробітчанка). За вагітність їй ніхто не хоче заплатити 3 місяці до пологів і 2 місяці після. Наприклад, досягнувши пенсійного віку, зараз італійська сторона вимагає вже постійного дозволу на проживання – зі звичайним (тимчасовим) дозволом на проживання не заробляють люди собі на пенсію”.
Довідник про законодавство Італії українською
Щоб уникнути непорозумінь та легше орієнтуватися в італійських законах і реаліях, Християнське товариство українців в Італії за сприяння дипломатичних установ випустило друком перший україномовний „Довідник українського іммігранта в Італії”. На 160-ти сторінках докладна інформація про пенсії, сплату податків, охорону здоров’я та адреси і телефони важливих установ.
Редактор видання Олесь Городецький каже, що і в самій Україні така книжка вкрай необхідна: “Тому що дуже багато людей, які збираються на заробітки, насправді не орієнтуються, що на них чекає в Італії. Ми зараз працюємо над випуском подібного довідника, але виключно для поширення в Україні”.
Матеріали до теми:
На Захід у пошуках фортуни. Українська доля в Італії очима італійця.