Доступність посилання

ТОП новини

Українців катують за пошкодження Сталіна


Київ – Звільнені на поруки депутатів члени організації «Тризуб», яких звинувачують у знищенні пам’ятника Сталінові у Запоріжжі, розповіли, як їх катували та ізолювали від адвокатів та близьких. У прокуратурі запевняють, що на сьогодні ці факти не підтвердилися, але перевірки триватимуть. Правозахисники та представники опозиції відзначають, що політичне кримінальне переслідування стає в Україні масовим.

Член «Тризубу», виходець із Кіровоградської області Роман Хмара був одним із восьми юнаків, які пошкодили погруддя Сталіна у Запоріжжі наприкінці грудня минулого року. Він провів у міліції, СБУ та у слідчих ізоляторах близько трьох місяців.

В усіх цих установах його змушували відмовлятися від зустрічей із адвокатами та близькими, тримали в нелюдських умовах і катували, розповів Роман Хмара, коли суд випустив його на поруки.

«Фізичне насильство до мене застосували ще в Івано-Франківську, до того, як посадили на літак у Запоріжжя. А коли нас доправили до місцевої служби безпеки, я очікував там психічного тиску. Там намагалися витягти відповідь на кожне питання. А з мене не було чого витягати, бо моя совість є чистою перед Богом та людьми. Тоді мені застібали за спиною наручники, розтягували ноги у шпагат, інша людина тиснула на спину, третя – тримала наручники. І, звісно, все це супроводжувалося ударами», – розповідає Роман Хмара.

В СБУ б’ють навіть тих, хто здався добровільно – тризубівець

Інший учасник нищення погруддя Сталіна, тризубівець Анатолій Онуфрійчук розповів, що його били по нирках та в живіт, щоб не залишати синців, тримали в камері з температурою 20 градусів морозу, і вони з однокамерниками палили простирадла, щоб зігрітися.

Василь Абрамів, який теж узяв участь у пошкодженні монумента радянському вождеві, прибув до Запорізького відділення СБУ сам. Але, розповідає він, це не врятувало його від катувань.

«Я приїхав своїм коштом до Запоріжжя, після того, як моїх родичів почали обшукувати та тиснути на них. Мені не було чого боятися – я діяв відповідно до указів Президента, які забороняють монументи діячам доби сталінізму. Однак мене били, тримали у вогких камерах без жодних умов. У СІЗО стало трохи краще», – говорить потерпілий.

Для руйнівників скульптури – літак із охороною

Шестеро членів «Тризубу» згадують, що їх перевозили чартерним літаком компанії «Мотор-Січ» зі Львова до Запоріжжя, і під час рейсу кожного охороняли декілька бійців підрозділу «Беркут».

Андрій Парубій
Те, що на справу кинуті такі ресурси, свідчить про її замовний та політичний характер, говорить депутат від НУНС Андрій Парубій, який узяв юнаків на поруки.

«Звідки кошти на чартерний рейс для перевезення підозрюваних у пошкодженні пам’ятника? Коли ж виявилося, що погруддя Сталіна не є пам’ятником (це підтвердив міський голова Запоріжжя Олександр Сін), хлопців звинуватили у хуліганстві, потім – у пошкодженні приватного майна. А представники Компартії дали написаний від руки розрахунок збитків, завищений, щоб його вистачило для ув’язнення!» – наголошує депутат.

Чи були катування? Думки розділилися

Народні депутати та декілька організацій звернулися до прокуратури. Проте, запевнив речник Генпрокуратури Володимир Бойченко, перевірки не виявили фактів катувань та порушень прав людини з боку міліції та СБУ.

«Наскільки мені відомо, перевірку проводила обласна прокуратура, і вони нічого такого не виявили. У нас не було підстав не довіряти місцевим органам прокуратури. Ми перевіряємо кожну скаргу на тортури з боку міліції. Якщо будуть звернення членів «Тризубу» саме до Генеральної прокуратури, ми проведемо нові перевірки», – заявив речник ГПУ.

Тим часом керівник проектів Харківської правозахисної групи Андрій Діденко говорить, що в Україні спостерігається безпрецедентний за час незалежності сплеск кримінальних справ за політичною ознакою. За його словами, в цій ситуації прокуратура та інші державні органи не здатні убезпечити політичних в’язнів від тортур.

«Фактично тризубівці пошкодили незаконне погруддя Сталіна, спорудження якого суперечить указам Президента. Ця справа відверто політична, в Україні подібних довгий час практично не спостерігалося. Що ж до катувань, про які розповідають члени «Тризубу», то це типова ситуація. За нашою статистикою, кожні сорок секунд одна людина в українській міліції зазнає катувань. Причому прокуратура на місцях не здатна виконати свою функцію і виявити такі факти – про це днями заявив і Генеральний прокурор Віктор Пшонка», – каже правозахисник.

Загалом після знищення пам’ятника Сталінові затримували та брали під варту близько 30 членів організації «Тризуб». Більшості з них спершу висунули обвинувачення в тероризмі та в організації підриву пам’ятника Сталіну, який стався вже після відрізання голови, у новорічну ніч. Урядовці заявляли про те, що під час затримання в декількох тризубівців знайшли зброю, рації та вибухівку. 13 квітня дев’ятьох юнаків (один із них не член «Тризубу», затриманий за те, що допоміг їм переночувати) відпустили на поруки депутатів.

Правозахисники та представники опозиції закликають громадськість гуртуватися для захисту кожного політв’язня незалежно від сили, яку він представляє, бо в іншому разі, на їхню думку, скоро така доля може чекати на будь-кого.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG