«В межах Приазов'я знаходяться такі великі родовища, як Новополтавське, Азовське, ряд дрібніших, які за різними оцінками відносяться до найбільших у Європі»
«Чому для них такий підвищений попит? Тому що вони використовуються в усіх сучасних високотехнологічних виробництвах. Це і радіотехніка, а відповідно, електроніка, це і космічна техніка, і наші мобільні телефони, акумулятори, медичне обладнання»
«В цих копалинах саме підвищений вміст урану і торію. Таким чином рано чи пізно оця пилюка отруїть навколишні землі»
Наступного тижня у Саудівській Аравії можуть відбутися переговори між представниками США та України. Як пишуть деякі західні медіа президент США нібито хоче підписати угоду про копалини в обмін на гарантії від Києва – про припинення вогню. Телеканал CBS News повідомив із посиланням на джерело у Білому домі, що Трамп тепер хоче «вигідніших умов», аніж ті, що були у попередньому тексті угоди, яку не вдалося підписати 28 лютого.
Утім, якщо документ таки буде підписаний, він значною мірою буде стосуватися і українського півдня, де зараз точаться бойові дії. Наприклад, на території Запорізької області є родовища рідкісноземельних металів.
Що саме і де можуть почати разом видобувати Україна та США? Які родовища на захоплених територіях намагаються використовувати російські окупанти? Про інформацію зібрав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Володимир Зеленський підтвердив візит у Саудівську Аравію 10 березня, але президент України не братиме участь у зустрічі з делегацією США.
«Запланований мій візит у Саудівську Аравію для зустрічі зі Спадкоємним принцом. Після того моя команда залишиться в Саудівській Аравії для роботи з американськими партнерами. Україна найбільше зацікавлена в мирі.
Як ми й говорили президенту Трампу, Україна працює та працюватиме виключно конструктивно заради швидкого та надійного миру», – повідомив Зеленський.
Дональд Трамп, як повідомив репортер The New York Times, сказав журналістам у Білому домі, що відвідає Саудівську Аравію тоді, коли країна погодиться витратити 1 трлн доларів на американську військову техніку та товари протягом чотирьох років.
Також президент США Трамп заявив, що Україні і Росії доведеться йти на мирну угоду, тому, що у них немає вибору, і що його адміністрація «добилася великого прогресу» за останні кілька днів.
Текст угоди про копалини, яку готували до 28 лютого, потрапив у ЗМІ.
У ньому був загальний опис того, що саме планують видобувати разом Україна і США. У документі згадуються родовища корисних копалин, нафти, природного газу та інших видобувних матеріалів.
Що саме може насамперед цікавити адміністрацію Дональда Трампа «Новини Приазовʼя» попросили проаналізувати старшого економіста «Центру економічної стратегії» Володимира Ланду.
Йдеться про рідкісні метали – титан, літій, можливо меншою мірою нікель, кобальт, а також графітЛанда
«Скоріше за все, американський інтерес передусім до українських корисних копалин полягає саме в критичних матеріалах, які Україна має в значно більшій кількості. Передусім, на мій погляд, йдеться про рідкісні метали – титан, літій, можливо меншою мірою нікель, кобальт, а також графіт. Проте, цей список не є вичерпним. І інтерес може змінюватися час від часу. В останній редакції, яка була публічною, проєкту «Угоди про копалини», ми бачили також інтерес і у вуглеводнях, а також в інфраструктурі, в тому числі портовій, яка буде забезпечувати експорт цих матеріалів», – пояснив він.
- Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль на пресконференції 4 березня підтвердив, що непідписаний документ про корисні копалини був лише загальною формою для майбутніх домовленостей про роботу фонду та видобуток копалин. Він також заявив, що Київ готовий підписати з США угоду і чекає на зворотній зв’язок на дипломатичному рівні.
- Президент України Володимир Зеленський 4 березня оприлюднив повідомлення у соцмережі X, в якому наголосив, що Україна прагне до миру і готова працювати для цього з президентом США Дональдом Трампом. За його словами, українська сторона прагне «дуже швидко» пройти всі наступні етапи і разом зі США домовитися про «сильну остаточну угоду».
«Електроніка, космічна техніка та медицина»
Здебільшого медіа в контексті угоди пишуть про рідкісноземельні метали. Це 17 хімічних елементів, які в таблиці Менделєєва йдуть за лантаном. Це такі метали, як церій, ербій, гольмій та інші. Про значення цих елементів «Новинам Приазовʼя» розповів доктор геологічних наук Віталій Сукач.
«Чому на них такий підвищений попит? Тому що вони використовуються в усіх сучасних високотехнологічних виробництвах. Це і радіотехніка, а відповідно, електроніка, це і космічна техніка, і наші мобільні телефони, акумулятори, медичне обладнання. І навіть таке цікаве для широкого застосування, як виробництво різних типів скла. Наприклад, неодим застосовується для скла в окулярах. Він змінює забарвлення залежно від освітлення, коли темніше, світліше скло стає – ми стикаємося з цим у повсякденному житті», – зазначив він.
Науковець пояснює, що в Україні вирізняють Східний та Західний регіони поширення родовищ рідкісноземельних металів. Східний регіон значною мірою охоплює Приазовʼя, зокрема Запорізьку і Донецьку області, де зосереджена більшість покладів руд рідкісноземельних елементів.
«В межах Приазов'я знаходяться такі великі родовища, як Новополтавське, Азовське, ряд дрібніших, які за різними оцінками відносяться до найбільших у Європі. Водночас Україна загалом і східна частина, про яку ми говорили, не формує надто великий баланс рідкісноземельних металів у світі. Ми знаходимося десь там, мабуть, у другому-третьому десятку. Якщо брати оцей причорноморсько-азовський регіон, то Херсонська область є бідною на ці мінеральні ресурси. Разом з тим у прибережній частині виділяються невеликі за масштабом титанові розсипи, в яких може міститися монацит, а монацит – це один із основних мінералів, що містить рідкісні землі. У майбутньому ці прибережно морські розсипи цілком можуть розроблятися», – зауважив доктор геологічних наук.
Що є біля окупованого Маріуполя?
Сукач закликає не плутати рідкісноземельні та рідкісні метали, хоча вони часто наявні разом в рудах. Бо це інша група корисних копалин. До неї входить, зокрема, літій, цирконій, тантал та інші. Поклади рідкісних металів, як і родовища рідкісноземельних елементів поширені біля окупованого Маріуполя.
«Є Маріупольське родовище заліза, в якому, я ознайомився з інформацією, міститься рідкісний елемент, як германій, до десятків грам на тону. І також є поряд з Маріуполем рудопрояви родовища, які містять в тому числі рідкісноземельні метали. Фактично, це ж родовища Азовське і Новополтавське, які неподалік Маріуполя знаходяться. І ще, якщо говорити про Маріуполь, є такі рідкісні породи, які називаються маріуполіти. Так і називаються, такий тип порід, які також можуть містити рідкісну земельну мінералізацію і рідкісні метали, в тому числі про які я говорив, щоб ми не плутали. Це тантал, ніобій, літій, скандій і тому подібне», – додав він.
Про економічну вигоду
Дотепер в Україні не було видобутку рідкісноземельних металів. Адже цей процес є складним і потребує значних вкладень, каже Володимир Ланда.
Це багаторічні інвестиції, які починаються з геологорозвідки, яка має бути оновлена ще з радянських часівВолодимир Ланда
«Інвестиції в добувну галузь достатньо складні й відстрочені в часі. Тобто це не та інвестиція, де сьогодні інвестував і отримав якийсь дохід завтра або навіть через рік. Це багаторічні інвестиції, які починаються з геологорозвідки, яка має бути оновлена іноді ще з радянських часів і фактично зведення унікальних споруд, часто організаціями, які не мають належного досвіду. Тобто, якщо ми маємо справу з не дуже поширеними елементами, які потребують специфічного якогось обладнання, то може виникнути потреба, щоб якесь специфічне обладнання було виготовлено саме під ці потреби. Це потребує значного часу в умовах того, що черги на такі замовлення можуть становити роки. Інше питання, наскільки економічно вигідно інвестувати в родовища корисних копалин? Ну, як ми бачимо, в Україні такого не відбувалося і в мирні часи. У нас довгий час не було сприятливого інвестиційного клімату», – пояснив експерт.
Небезпечні пропозиції Путіна
24 лютого, у треті роковини повномасштабного вторгнення, президент Росії Володимир Путін запропонував США спільно видобувати рідкісноземельні метали на тимчасово окупованих територіях України. Ідею очільника Кремля розкритикували у таборі прихильників війни. Зокрема, проти ініціативи Путіна виступив його повноважний представник на Уралі Артем Жога.
Економіст Ланда вважає, що Кремль озвучив таку пропозицію з пропагандистською метою.
«Росії дуже добре вдається залучати до своїх злочинів (розвʼязана РФ війна проти України й окупація її територій – ред.) інші сторони. Росія зацікавлена втягнути у цей злочин і міжнародну спільноту. Одним зі способів, як це можна зробити, це залучити їх до розробки корисних копалин на окупованих територіях. Росія може запропонувати угоду, в якій ця частина є міноритарною, побіжною, але дозволить казати про те, що фактично західні країни визнали якусь окупацію начебто. Тому це питання, за яким варто слідкувати й не допускати участі міжнародної спільноти в розробці таких родовищ. Наразі про це не йдеться, але такий ризик залишається», – наголосив він.
«Довгострокові екологічні проблеми»
Колишній радник Маріупольського міського голови, а нині керівник «Центру вивчення окупації» Петро Андрющенко неодноразово розповідав про те, що окупанти готуються розпочати видобуток цирконію у родовищі біля селища Нікольське за 18 від кілометрів від Маріуполя. Також, вважає Андрющенко, Росія може запропонувати США разом розробляти це родовище.
Видобувати цирконій біля Нікольського українська влада планувала ще до початку повномасштабного вторгнення Росії. Але, каже еколог Максим Сорока, потенційна шкода для навколишнього середовища виявилася завеликою.
«Найголовнішою проблемою є те, що в цих копалинах саме підвищений вміст урану і торію. Таким чином рано чи пізно оця пилюка отруїть навколишні землі, а там, в цьому районі, особливо цінні чорноземи. Вони були високопродуктивними, там дуже невеликий шар, їх там всього 70 сантиметрів, цих чорноземів. Треба тоді враховувати, що всі ці чорноземи стануть просто непридатними для подальшого сільськогосподарського використання. І ці саме аргументи в Україні стали ключовими, що попри економічний зиск, від розробки цієї ділянки родовища, відмовилися. Тому що неможливо, порівнюючи всі «за» і «проти», ми отримуємо більше довгострокових екологічних проблем, ніж зиску від цих копалин», – зазначив він.
Заяви про те, що Росія може розпочати видобуток цирконію біля Нікольського, Сорока вважає перебільшенням.
«Давайте далі пройдемося по фактах, які є наразі. Я попросив колег, мені надіслали супутникові знімки, їм два тижні як. Саме на цій ділянці, по локації, по координатах, які виставляли з Держгеонадр на ліцензію. Тому що ми припускаємо, що саме про цю ділянку йде мова. Тобто два тижні назад, я вивчив цей знімок, немає жодної промислової активності на цих землях. Таким чином, можна сприймати це, як заяву в загальному контексті всіх заяв про рідкісноземельні метали, які несуться взагалі по світу. І таке враження, що світ втратив остаточно здоровий глузд», – каже експерт.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Економіст Володимир Ланда каже, що загальну вартість усіх корисних копалин в Україні кілька років тому оцінювали в 14,8 трильйонів доларів. Це розвідані та нерозвідані родовища на підконтрольних та тимчасово окупованих територіях.
- Угоду про корисні копалини, яку планували підписати 28 лютого у Вашингтоні, не підписали. Замість цього світ побачив у прямому ефірі емоційну перепалку президентів США та України.
- Представники адміністрації Дональда Трампа вимагали від Володимира Зеленського вибачень.
- Президент Україн написав повідомлення у соцмережі X, що йому «прикро, що так сталося. Настав час зробити все правильно. Ми хотіли б, щоб надалі співпраця та спілкування були конструктивними». Він наголосив, що Україн прагне миру, що вдячний США за підтримку і що готовий працювати для цього з президентом США Дональдом Трампом.
- З 4 березня адміністрація Дональда Трампа зупинила надання Україні військової підтримки та обмін розвідданими.
Текст підготувала Наталка Кошелєва.
Форум