Вибори в умовах «повного адміністративного контролю і політичних переслідувань, відсутності реальної конкуренції, утисків свободи слова не можуть бути легітимними», йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України щодо президентських виборів у Білорусі.
«Важко назвати такі вибори чесними, прозорими та демократичними, зокрема з огляду на політичні репресії в Білорусі, які позбавили виборців будь-якого альтернативного вибору, а самі вибори перетворили на політичне шоу однієї людини. Вибори, які відбуваються в умовах повного адміністративного контролю і політичних переслідувань, відсутності реальної політичної конкуренції, утисків свободи слова та відсутності непідконтрольних владі ЗМІ, не можуть бути легітимними. Це фарс», – заявили у зовнішньополітичному відомстві.
У МЗС кажуть, що «повністю поділяють і приєднуються» до оцінок Служби зовнішніх зносин ЄС щодо результатів цього «дійства» і висловили підтримку тим білорусам, «які продовжують боротися за демократичні зміни у своїй країні, її незалежність, збереження національної гідності та самобутності».
«Білоруський народ заслуговує кращого майбутнього, ніж ще п’ять років бути заручником однієї людини, яка не лише позбавляє білорусів перспектив гідного розвитку в сім’ї європейських народів, до якої вони історично належать, але й створює безпекові загрози для сусідніх країн і європейського регіону в цілому», – вказали у міністерстві.
У МЗС також висловили переконання, що «демократична та суверенна Білорусь, у якій майбутнє визначатиме народ, а не одна людина, буде фактором довгострокової стабільності в нашому регіоні, а не співучасником війни Росії проти України».
Європейський союз і міжнародна спільнота не визнали результати президентських виборів у Білорусі, які відбулися 26 січня 2025 року. У неділю ввечері міністри закордонних справ країн-членів ЄС провели зустріч з лідеркою білоруської опозиції Світланою Тихановською, яка закликала до посилення ізоляції режиму Лукашенка і підтримки громадянського суспільства, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Верховна представниця ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас опублікувала фото зі спільної вечері з Тихановською, підкресливши, що «фіктивні вибори в Білорусі не були ні вільними, ні справедливими».
За даними білоруської Центральної виборчої комісії, Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі з 1994 року, набрав 86,8% голосів на виборах 26 січня, результати яких не визнають на Заході.
Лукашенка вже всьоме поспіль оголошують переможцем виборів, і нинішній оголошений показник – максимальний за час проведення електоральних процедур у цій країні.
У списках для голосування було ще чотири прізвища, максимального серед аутсайдерів результату досяг Сергій Сиранков, якому нарахували 3,21% голосів виборців. 3,6% виборців проголосували проти всіх.
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська запевнила перед виборами, що ані білоруси, ані міжнародна спільнота не визнають результатів так званих виборів.
Попередні вибори президента Білорусі, що відбулися 2020 року, супроводжувалися наймасовішими протестами за всю історію країни. Протести розпочалися після того, як ЦВК оголосила, що Лукашенко отримав на виборах 80,1% голосів, а його головна суперниця Світлана Тихановська – 10,12%. Опозиція Білорусі заявила про масову фальсифікацію виборів і перемогу Тихановської.
Форум