Російські війська втратили майже половину запасів своєї важкої військової техніки. При цьому вони нарощують атаки безпілотниками і продовжують штурмувати позиції на Донеччині, наблизившись на 10 кілометрів до адмінкордону із Дніпропетровщиною. Огляд звітів від західних аналітиків про ситуацію на фронті пропонує «Голос Америки».
Захоплення територій, не міст?
Російські війська поступово просуваються на південь і південний захід від Покровська на Донеччині. Американський Інститут вивчення війни (ISW) публікує оновлені карти ситуації на фронті, на яких позначено територіальні здобутки РФ зокрема в районі Нововасилівки та Пушкіного.
Утім, залишається незрозумілим, що є ключовою метою ворога, пише ISW – оточення і захоплення самого Покровська, чи вихід до адміністративного кордону Донецької та Дніпропетровської областей.
«Володимир Путін, можливо, поставив завдання російським військовим забезпечити територіальні здобутки, а не захопити значні населені пункти», – пише в останньому звіті ISW.
Аналітики зокрема посилаються на останні заяви очільника Росії під час своєї щорічної «Прямої лінії» 19 грудня, де він говорить, що російські війська просуваються не на «100, 200, 300 метрів», а на квадратні кілометри по всій лінії фронту.
«Можливо Путін дав вказівку російському військовому командуванню відкласти захоплення Покровська, щоб отримати подальші успіхи через відкриті поля та невеликі населені пункти», – пишуть аналітики ISW.
Росіяни втратили усі T-90 і майже всі T-80
Водночас в Інституті вивчення війни прогнозують сповільнені наступальних темпів росіян через значні втрати військової техніки та живої сили.
З посиланням на Костянтина Машовця, українського полковника запасу та координатора групи «Інформаційного спротиву», ISW пише, що лише за два тижні грудня на Покровському напрямку росіяни втратили 3000 людей.
Чи не найбільше втрат зазнала 90-а танкова дивізія. Показовим є те, що один зі штурмів це з'єднання проводило на цивільній техніці, пише ISW.
Росіяни залом втратили більшу частину запасів своєї техніки, повідомляють аналітики інституту з посиланням на джерела, які публікують супутникові знімки з російських складів.
Згідно з даними на 22 грудня російські сили мають 47 відсотків своїх довоєнних танкових резервів, 52 відсотки довоєнних БМП і 45 відсотків довоєнних резервів бронетранспортерів.
Російські війська використали всі свої довоєнні танки Т-90 і більшість своїх танків Т-80, але все ще мають більшість своїх старих Т-72, Т-64/62 і Т -54/55 на зберіганні.
1500 безпілотних ударів на місяць
Росіяни нарощують атаки по Україні своїми ударними безпілотниками, повідомляє у своєму звіті британське міноборони з посиланням на свою розвідку.
Зокрема у листопаді цього року Росія запустила по Україні приблизно 2300 ударних безпілотних авіаційних систем різних типів.
«Щомісячна кількість ударних безпілотників (OWA UAS) постійно зростала протягом 2024 року зі значним збільшенням – понад 200 порівняно з попереднім місяцем – з липня 2024 року», – йдеться в публікації британців.
Водночас більша частина цих безпілотників, 50-60% від загального числа запусків, були «приманкою», повідомляє міноборони Британії. Їхнє завдання виснаження української системи ППО.
У грудні було зменшення цих запусків, приблизно 850, вказують британці. Але це, ймовірно, пов'язано з погодою. Загалом Росія здатна підтримувати щонайменше 1500 ударів БПЛА на місяць і може охоплювати всю територію України, повідомляє міноборони Сполученого Королівства.
Росіяни хочуть вийти на правий берег Херсонщини
Збройні сили РФ, ймовірно, хочуть захопити плацдарм на одному з островів чи на правому березі Дніпра, щоб перевести туди вогневі засоби.
З цього плацдарму сили РФ могли б здійснювати вогневий вплив на Херсон, на військові частини, підрозділи Сил оборони України. Про це 24 грудня в етері Радіо Свобода розповів речник Сил оборони півдня Владислав Волошин.
За його словами на Придніпровському напрямку відбувається по 5-7 штурмів малими піхотними групами.
«Подібні штурми ворог наразі активував на острові Козацький, і вже кілька днів поспіль він намагається висадитись на острові Великій Потьомкін, а до того він намагався висадитись на півдні на острові Забич», – заявив Владислав Волошин.
Форум