Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цій добірці.
«Бачите, з ким маємо справу?»: Зеленський про заяву Путіна щодо «дуелі» Орєшніка й систем ППО
Посилення протиповітряної оборони було на порядку денному переговорів президента Володимира Зеленського із генеральним секретарем НАТО та лідерами Євросоюзу. Про це він сказав на пресконференції в Брюсселі 19 грудня.
Президент додав, що під час зустрічей «також говорили про ППО», а згодом згадав про заяву президента Росії Володимира Путіна, зроблену раніше того ж дня.
«Ви бачите, з ким ми маємо справу? Сьогодні «товариш із Кремля» сказав, що Росія пропонує технологічну дуель. Каже: ми вдаримо кудись по Києву «Орєшніком», а вони нехай поставлять ППО і подивимося, що буде. Ви вважаєте, що це адекватна людина? Просто відморозки», – прокоментував Зеленський.
На пресконференції 19 грудня Путін у відповідь на скепсис західних експертів щодо «Орєшніка» запропонував «високотехнологічну дуель». Про це тут
«Він – маленька людина». Конгресмени США прокоментували погрози Путіна ракетою «Орєшнік»
Західні оглядачі та політики не відреагували на погрози очільника Росії Володимира Путіна про його готовність ударити балістичною ракетою «Орєшнік» по Києву, щоб перевірити спроможність західних протиповітряних систем. На це звернув увагу «Голос Америки», який зібрав коментарі конгресменів США щодо цих погроз.
«Він – маленька людина, і в переносному, і в прямому сенсі. Йому подобається привертати до себе увагу. Тож я думаю, що ми повинні просто ігнорувати його», – сказав конгресмен-республіканець Браян Фіцпатрик.
А конгресмен-демократ Емануель Клівер зазначив: вже всі зрозуміли, що «частина бравади, яку демонструє президент Путін, спрямована на внутрішню аудиторію». І при цьому наголосив: «Я вважаю, що Путін психічно хворий». Більше інформації тут
Війна та окуповані території України у заявах Путіна. У чому сам себе заперечив?
«Вистачить! Навіть сумнівів у цьому не має бути» – так очільник Росії Володимир Путін під час своєї так званої «прямої лінії» відповів на запитання щодо наявності у РФ сил та коштів повністю відбудувати «ісконно російські території» – окуповані армією РФ українські землі.
Під час ефіру Путін, окрім того, що повторив тезу про готовність вести переговори з Україною з урахуванням неіснуючих так званих «Стамбульських угод» і поточної ситуації на фронті, запевнив у «швидкому відновленні» захоплених територій України.
Що ще казав очільник Кремля про окуповані терени та про підсумки року «по-путінськи»? Текстова публікація тут
Далі коротко про те, що могли пропустити:
- «Фантазер, який живе в своєму акваріумі» – Зеленський про останню заяву Путіна щодо переговорів
- Каллас: передчасне просування переговорів буде «поганою угодою» для України
- «Убитий генерал РФ – законна ціль, бо віддавав накази на хімічну зброю проти ЗСУ»
- Рютте: у Німеччині розпочав роботу центр НАТО, який координуватиме допомогу Україні
- Допомоги від адміністрації Байдена для України вистачить до кінця 2025 року – Держдеп
- МЗС закликало Угорщину припинити «аморальні маніпуляції» на темі миру та Різдва
- У 2025 році виплати Україні з Ukraine Facility сягнуть 12,5 млрд євро – Єврорада
- Світовий банк: Україна отримає 2 млрд доларів допомоги, частина – це доходи від заморожених активів РФ
- Шмигаль: Україна починає отримувати перші кошти від США за рахунок заморожених активів РФ
- Через польські законопроєкти про УПА і ОУН (б) Львівська облрада звернулась до Верховної Ради та уряду
Спершу Малі, тепер Сирія: чи проводила ГУР таємні операції проти Росії?
Розширити поле бою і відтак завдати шкоди армії РФ там, де вона не очікує і не готова. Такий висновок робить видання The Washington Post, аналізуючи дані про роль України в допомозі сирійським повстанцям, щоб скинути режим президента Сирії Башара Асада.
І хоча, мовляв, допомога Києва зіграла скромну роль у поваленні диктатора, не помітити зусиль України вдарити по російських операціях на Близькому Сході, в Африці та в самій Росії, аж ніяк не можна. Зрештою, пише видання, таємна операція України в Сирії була «відкритою таємницею».
То що відомо про «український слід» в історії падіння режиму Асада в Сирії, Радіо Свобода запитало про це Головне управління розвідки Міноборони України. Читайте за лінком
Пентагон озвучив свої дані щодо втрат військ КНДР у боях на Курщині
Міністерство оборони США озвучило свої дані щодо втрат сил КНДР внаслідок участі в боях у Курській області РФ.
«На даному етапі, за нашими оцінками, кілька сотень сил КНДР зазнали втрат або кілька сотень втрат, які варіюються від вбитих в бою до поранених. Я не буду робити розбивку (на поранених чи загиблих).., але кілька сотень», – сказав речник Пентагону генерал-майор Пет Райдер на брифінгу 19 грудня.
За даними розвідки Південної Кореї, щонайменше 100 солдатів Північної Кореї, дислокованих у Росії, були вбиті, ще тисяча – зазнали поранення під час боїв з українськими силами в Курській області Росії. Сеул також заявив про ознаки того, що Північна Корея готується до додаткового розгортання своїх сил для допомоги Росії, попри втрати. Більше про це тут
СЗЧ на півдні: як декриміналізація повертає бійців в армію
В українському суспільстві продовжують активно обговорювати тему СЗЧ (самовільного залишення частини) – причини та наслідки.
Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» вирішив дізнатися, скільки військових самовільно залишили частини на Херсонщині й у Запорізькій області та потім повернулися до служби, з чим пов'язані такі випадки та якими можуть бути шляхи вирішення проблеми СЗЧ в українській армії. Текстова публікація тут
«Єдиний світовий український народ». Як СКУ оцінює множинне громадянство і перспективи повернення
25 мільйонів. Саме стільки українців зараз перебуває за кордоном, за підрахунками Світового конгресу українців (СКУ). Хтось – виїхав із початку повномасштабного вторгнення Росії, дехто – живе там останні 20 років. А є й ті, що народилися за кордоном, але «вони всі українці», зазначає Павло Ґрод, президент СКУ.
Усі вони можуть стати підтримкою та допомогти відбудовувати повоєнну Україну, каже він – де би не обрали залишитися. Дати їм можливість стати повноцінними учасниками цього процесу може запровадження інституту множинного громадянства, наголошує Ґрод.
Відповідний законопроєкт розглядають у Верховній Раді. 17 грудня парламентарі ухвалили його в першому читанні. Документ ще мають доопрацювати з представниками українства за кордоном. Які саме зміни ініціюватиме Світовий конгрес українців до президентської ініціативи, проєкт Радіо Свобода «Ти як?» розпитав у Павла Ґрода. Читайте за лінком
Скандал через польсько-українське комюніке істориків про Волинську трагедію: чому дехто відкликав підписи?
Спільне звернення групи польських та українських істориків щодо історичного минулого обох народів, зокрема в роки Другої світової війни, спричинило негативну реакцію серед українських науковців, які досліджують українсько-польську історію ХХ століття.
Двоє українських істориків відкликали свої підписи під цим документом – Другим польсько-українським комюніке «Польсько-український діалог порозуміння». Що саме обурило в оприлюдненому зверненні українських істориків? Про це тут
Громадянка РФ скупила активи ліквідованих російських банків в Україні на мільярди гривень, попри заборону – «Схеми»
Компанія «Спектрум Ессетс» громадянки Росії Марини Євсєєвої перемогла у державному аукціоні в Україні, отримавши у свою власність активи ліквідованих російських банків на загальну суму 3 мільярди гривень, що суперечить низці заборон, запроваджених після початку повномасштабної війни, встановили «Схеми» (Радіо Свобода).
Своє російське громадянство Євсєєва приховала від українських контролюючих органів, надавши інформацію лише про американське.
Журналісти також з’ясували, що фірмою, яка виграла аукціон Фонду гарантування вкладів, за довіреністю від Євсєєвої управляє Михайло Трубчік, який, окрім американського, має громадянство Білорусі та якому СБУ забороняла в’їзд в Україну, називаючи представником «глибоко законспірованої мережі спецслужб РФ». Більше інформації тут
«ГРУЗ 200». Кримчани, які воювали проти України. Втрати, які Росія приховує. Поіменний список убитих
У спеціальному проєкті Радіо Свобода зібрало інформацію про кримчан, які стали учасниками збройної агресії Росії проти України та загинули.
Усі дані взяті з відкритих джерел, у тому числі із заяв російських офіційних осіб, повідомлень родичів загиблих у соціальних мережах, публікацій в кримських та російських медіа. Дивіться у читайте за лінком
Позивний – «Сонечко»: як служить в ЗСУ одна з перших жінок-капеланок
Лариса Когут – одна із перших і небагатьох українських жінок-капеланок. З 2014-го вона була волонтеркою армії. Спершу виконувала капеланські обов’язки на доброчинних засадах, зараз – штатна капеланка однієї з військових частин Повітряних сил ЗСУ, служить на півдні України.
Свій позивний – «Сонечко» – отримала через легку, приязну вдачу. А ще її називають «музичною капеланкою» – понад 15 років свого життя Лариса віддала музиці: викладала в гімназії, грала на кількох інструментах, писала авторські пісні.
Про свою службу у війську, найважчі виклики, які стоять перед капеланами зараз, про роль жінки в армії та про своє натхнення й мрії вона розповіла в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода. Читайте і дивіться за лінком
Публікації, які можуть вас зацікавити:
- Верховна Рада ухвалила закон про ліквідацію МСЕК
- Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про права людини на окупованих Росією територіях України
- Зеленський підписав закон про облік постраждалих внаслідок агресії Росії
- Міноборони: в застосунку «Армія+» зʼявився рапорт на повернення після СЗЧ
- Каллас: Євросоюз надаватиме Україні 1,5 мільярда євро допомоги щомісяця
- Україна приєднається до Єдиної зони платежів у євро – НБУ
- Києво-Печерська лавра. Демосковізація і десакралізація – не одне й те саме
- Суд у Львові оголосив вирок замовникові підпалу автомобіля журналістки Радіо Свобода
- Суспільне: на нацвідборі «Євробачення-2025» відібрали 9 фіналістів
- Успіх казахського перекладу «Гаррі Поттера». Як книговидання у Казахстані поволі йде українським шляхом
Перша російсько-чеченська війна: як Москва «обламала зуби» об Грозний
Тридцять років тому, 11 грудня 1994 року, Росія почала повномасштабне вторгнення в Чечню.
Про тривалий російсько-чеченський конфлікт (Перша чеченська – лише один з епізодів) «Історична Свобода» говорила зі співробітником Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максимом Майоровим. Читайте і дивіться за лінком
Радіо Свобода Weekly – усі важливі новини й ексклюзиви нашого сайту в одному листі щопонеділка. Підписатись на розсилку можна тут
Форум