Посол України в Чехії Василь Зварич відреагував на висловлювання мера чеського міста Плзень Романа Зарзицького, який закликав молодих українців залишити місто та повернутися на батьківщину обороняти країну.
Український дипломат попросив обережно підходити до чутливих тем і підкреслив, що злочини не можна пов'язувати з національністю.
«Якщо злочинець порушив закон, то він перед законом рівний, незалежно від того, до якої національності він належить. Якщо ми намагаємося зробити сенсацію, висуваючи перед усіма якусь одну національність, я не знаю, чи це сприятиме безпеці міста чи регіону. Мені здається, що тут потрібно аналітично підійти до цієї теми і зрозуміти, що ми насправді хочемо. Зміцнити безпеку міста чи регіону? Чи ми хочемо навпаки внести певні елементи якоїсь міжетнічної напруги?» – запитав посол Василь Зварич в інтерв'ю Радіо Свобода.
Раніше мер Пльзеня Роман Зарзицький в ефірі Чеського телебачення висловив невдоволення присутністю молодих українців у місті: «У нашому краї проживає 79 тисяч іноземців, з них 40 тисяч – у нашому місті, і це наслідки української кризи. Ми хочемо допомагати, особливо жінкам і дітям. Але не розумію, чому молоді люди активного віку, які могли б служити в Україні і воювати, перебувають тут...».
Ведучий програми перебив його і завершив інтерв'ю. Пізніше Зарзицький висловив своє невдоволення тим, що йому не дали договорити до кінця, та продовжив думку у Facebook: «Я за те, щоб допомагати всім, хто тікає від війни. Але я не хочу і не буду терпіти неналежної поведінки української молоді, яка ігнорує наші закони. Україна шукає підкріплення для своєї армії, і у нас у Пльзені є чимало таких людей. Хочу обговорити це з послом України, до якого звернувся із проханням про зустріч».
Опозиційна партія ODS у Пльзені засудила слова мера. Павел Шинделарж, голова ODS та колишній мер міста, заявив: «Так, криза біженців, спричинена російською агресією в Україні, створила багато проблем у Пльзені. Однак ставити її в контекст ситуації з безпекою в місті – це неправильно, оскільки це лише прикриває некомпетентність самого мера»
В інтерв'ю Радіо Свобода Василь Зварич також закликав українців поважати закони Чехії. «Закон один для всіх, і я закликаю своїх співвітчизників не порушувати закони країни перебування. Ми повинні зі вдячністю ставитися до гостинності, допомоги і відкритості чеського суспільства, робити все, щоб додати щось від себе, показати свою вдячність і в жодному випадку не давати підстав жодному політику говорити про те, що українці створюють проблеми тут».
У червні 2024 року Вищий апеляційний суд Чехії підтвердив вирок 19-річному українцю Віктору Веселовському за зґвалтування та замах на вбивство 15-річної дівчини в Пльзені. Суд засудив його до 19 років ув'язнення та зобов'язав виплатити компенсацію в розмірі 500 тисяч чеських крон. Дівчина змогла врятуватися, прикинувшись мертвою, і звернулася по допомогу після втечі. Ця справа викликала посилення антиукраїнських настроїв. Засуджений не є біженцем.
Як повідомили Радіо Свобода в регіональному управлінні поліції Плзенського краю, з січня по жовтень 2024 року в регіоні було скоєно 3 697 злочинів. За той же період у 2023 році зафіксували 3 706 злочинів.
У 2024 році до відповідальності притягнули 1 371 особу, з них 266 були іноземцями, з яких 117 – українці. У 2023 році з 1 379 осіб, яку покарали, 252 були іноземцями, і 78 з них – українці.
Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан раніше заявляв, що громадяни України суттєво не погіршують криміногенну ситуацію.
Чехія – третя за розміром держава Європейського союзу за кількістю біженців з України після Польщі та Німеччини.
Станом на листопад 2024 року майже 385 тисяч українців отримали дозвіл на проживання у Чехії у зв'язку з війною в Україні. З них понад 100 тисяч – чоловіки віком до 65 років.
Повністю інтерв'ю посла України Василя Зварича читайте на сайті Радіо Свобода 6 грудня.
Форум