Доступність посилання

ТОП новини

ДПСУ: польські фермери планують обмежити рух перед пунктом пропуску «Медика – Шегині»


Польські фермери планують обмежити рух перед пунктом пропуску «Медика – Шегині»
Польські фермери планують обмежити рух перед пунктом пропуску «Медика – Шегині»

Польські фермери планують обмежити рух перед пунктом пропуску «Медика – Шегині», йдеться у повідомленні Державної прикордонної служби України.

«23 листопада з 9.00 польські мітингувальники планують розпочати можливу акцію протесту – блокування руху перед пунктом пропуску «Медика – Шегині». За попередньою інформацією, акція триватиме 48 годин з можливим продовженням», – зазначають у відомстві.

Прикордонники кажуть, що на вʼїзд до Польщі не пропускатимуть транспортні засоби вагою понад 3,5 тонни. Водночас за даними ДПСУ, на виїзд із Польщі пропускатимуть по одній вантажівці на годину.

За інформацією від польської сторони, «обмеження не стосуватимуться категорії легкових автомобілів та автобусів».

Водночас лідер організації «Підкарпатське ошукане село» Роман Кондрув у коментарі Радіо Свобода підтвердив, що завтра, 23 листопада з 8 години ранку, польські фермери заблокують пункт пропуску Медика-Шегині на польсько-українському кордоні.

Роман Кондрув, лідер фермерської організації "Підкарпатське ошукане село" (ліворуч) і міністр сільського господарства Польщі Чеслав Сєкєрський (праворуч) на зустрічі з фермерами. Польща, Ряшів, січень 2024 року
Роман Кондрув, лідер фермерської організації "Підкарпатське ошукане село" (ліворуч) і міністр сільського господарства Польщі Чеслав Сєкєрський (праворуч) на зустрічі з фермерами. Польща, Ряшів, січень 2024 року

За його словами, війт Медики не дала згоду на початок протесту, але фермери звернулися до суду і отримали дозвіл на проведення акції поблизу кордону.

«Ми не проти України, ми солідарні з Україною, цей протест скерований проти Урсули фон дер Ляєн і проти європейських структур, щоб вони не підписали угоди з «Меркосур», із країнами Південної Америки. Ми хочемо звернути увагу на важку ситуацію польського фермера, хочемо, щоб прем’єр Туск доніс Урсулі фон дер Ляєн, що ми не погоджуємося з напливом сільськогосподарських товарів з Південної Америки, які мають низькі стандарти», – каже Кондрув.

На запитання чому для свого протесту вони обрали польсько-український кордон, Кондрув відповідь: «У протесті беруть участь фермери з Підкарпаття, їхати до Варшави логістично немає сенсу, бо це великий шмат дороги».

Фермери обіцяють пропускати легкові автомобілі, автобуси й вантажі гуманітарного і військового призначення. Блокуватимуть лише комерційні вантажівки. Такий транспорт пропускатимуть у режимі одна вантажівка на годину.

За словами лідера фермерської організації, участь у протесті візьме приблизно сто людей. Утім, він не виключає, що «учасників може бути менше, через погодні умови».

«Пані війт не дозволила нам поставити контейнери, вирішила, що ми маємо відчути холод і голод. Думаю, що цей протест не триватиме довго. Він буде таким попереджувальним. Я розмовляв з міністром сільського господарства Чеславом Сєкєрським. У неділю (24 листопада – ред.) він має приїхати до нас на розмову і може в неділю протест завершимо. Тому не буде якоїсь турбуленції чи негативу між Польщею і Україною», – сказав Кондрув.

Інформація про нові можливі фермерські протести з’явилася ще 8 жовтня. Акцію анонсувала організація «Підкарпатське ошукане село» у своїх соцмережах. Це викликало стурбованість серед українських підприємців і вони почали звертатися до бізнес-асоціацій, аби ті діяли на випередження і спробували запобігти можливому блокуванню кордону. Про це Радіо Свобода повідомив керівник аналітичного центру Спілки українських підприємців Геннадій Радченко. За його словами, «вимоги польських фермерів суто внутрішні і не мають жодного стосунку до України».

Геннадій Радченко, керівник аналітичного центру Спілки українських підприємців. Польща, Варшава, листопад 2024 року
Геннадій Радченко, керівник аналітичного центру Спілки українських підприємців. Польща, Варшава, листопад 2024 року

«Бізнес-асоціації розмовляли з українським міністром закордонних справ, з посольством. Знаємо, що наші дипломати діють дуже активно. Вже відбулися зустрічі на всіх рівнях, від місцевої влади до відповідних польських міністерств. Ми не розуміємо, навіщо блокувати кордон і тим самим завдавати шкоди і бізнесу, і споживачам по обидва боки кордону. Я впевнений, що це робиться за російські гроші, бо блокада кордону не вигідна ані польським фермерам, ані польському бізнесу. Польща великий експортер, за пів року польський експорт – це понад 900 мільярдів злотих. Тому Польща більше втрачає на цій блокаді», – каже Радченко.

За його словами, «простій однієї вантажівки на добу коштує 150- 200 євро і ці витрати, каже, відіб’ються передусім на споживачах».

Влітку ДПСУ повідомляла про затори на українсько-польському кордоні. Прикордонники пояснювали це туристичним сезоном, коли пасажиропотік зріс на 40%».

6 вересня стало відомо, що на всіх пунктах пропуску на українсько-польському кордоні через технічний збій можливі затримки транспорту. Технічний збій стався у роботі системи митної служби Республіки Польща. 9 вересня пропуск вантажівок після технічного збою поновили.

28 серпня стало відомо, що з польського боку на пункті пропуску «Медика» об 11 годині почалися ремонтні роботи. ДПСУ 8 серпня повідомляла про затори на двох пунктах пропуску українсько-польському кордоні.

Як казали прикордонники, «українці почали частіше перетинати кордон через пункти пропуску на кордоні із Польщею через туристичний сезон. Наразі збільшення пасажиропотоку зросло на 40%».

Форум

XS
SM
MD
LG