У Росії стрімко зростають ціни на молоко, картоплю та вершкове масло. Власники торгових мереж посилюють охорону, щоб запобігти крадіжкам у магазинах. Іпотечні ставки стрімко зростають на тлі падіння продажів нових квартир.
Чи відчувають громадяни Росії, що продовження ведення війни проти України прямо впливає на рівень їхнього життя? Що відбувається з економікою Росії під впливом війни загалом?
За більш ніж 1000 днів, що минули з моменту початку повномасштабної війни проти України, Росія трансформувала свою економіку, перебудувавши її так, щоб забезпечити військові зусилля і впоратися із західними санкціями.
На війні заробляють?
Державні витрати на такі галузі, як виробництво танків, ракет і військової форми, спочатку стимулювали зростання економіки Росії.
Надзвичайно високі зарплати, що виплачуються солдатам-добровольцям, а також виподати вдовам, бонуси і пільги родинам, які втратили на війні чоловіків, спрямували потік грошей у бідні російські регіони.
Разом із тим., почала швидко зростати інфляція.
Центральний банк Росії, намагаючись приборкати знецінення рубля, підвищив у жовтні ключову процентну ставку до 21% , що стало найвищим рівнем за останні 20 років.
Експерти попереджають, уже мерехтять попереджувальні сигнали, що економіка може звернути не у той бік.
Існують побоювання зростання хвилі корпоративних банкрутств, оскільки компанії підвищують заробітну плату, намагаючись залучити працівників із скорочуваного резерву робочої сили.
Іпотечні ставки, підвищені Центральним банком, тим часом відлякують покупців житла у все більшій кількості регіонів.
«Ринок мертвий», – сказав телеканалу «Current Time» (визнаного в РФ небажаною організацією) агент з нерухомості, який побажав залишитися невідомим, щоб уникнути переслідувань з боку влади.
«Він застиг, і на ньому взагалі нічого не відбувається».
Економічне зростання «безперечно сповільнюється», сказала Лаура Соланко, старший радник Інституту економіки перехідного періоду Банку Фінляндії.
Сповільнення і крах?
Економіка перегріта, і темпи зростання повинні сповільнитися», – сказала вонаЛаура Соланко
«Економіка перегріта, і темпи зростання повинні сповільнитися», – сказала вона. «Але дуже повільне зростання – або відсутність зростання взагалі – не означає, що економіка ось-ось зазнає краху.
Це означає уповільнення інвестицій та скорочення деяких державних витрат у наступних кварталах».
Державні витрати на військові потреби сприяли зростанню ВВП минулого року до 3,6 відсотка, незважаючи на широкі західні санкції та зусилля, спрямовані на припинення торгівлі з Росією. Цього року, за прогнозами, ВВП зросте на 3,9 відсотка.
Безробіття, тим часом, у вересні знизилося до 2,4 відсотка, а дефіцит робочої сили сприяв підвищенню заробітної плати.
Високі відсоткові ставки вплинули не лише на ринок нерухомості. Зростання корпоративного боргу зробило значно дорожчим для компаній отримання кредитів для розширення діяльності – або для підвищення заробітної плати, щоб конкурувати з працівниками, які вирішили піти воювати в Україні. У деяких регіонах чоловіки можуть отримати еквівалент річної заробітної плати лише за те, що підуть служити в армію.
Скорочують бізнес?
Консервативна фінансова політика може призвести до стагфляціїСергій Чемезов
Серед бізнес-лідерів та керівників корпорацій невдоволення Центральним банком вже виринуло на поверхню.
Сергій Чемезов, голова державного промислового конгломерату «Ростех» і союзник президента Володимира Путіна, скаржився ще до останнього підвищення, що високі процентні ставки є «серйозним гальмом для подальшого промислового зростання».
«Консервативна фінансова політика може призвести до стагфляції», – додав Чемезов.
За нинішнього курсу компаніям вигідніше зупинити розвиток, і навіть скоротити масштаби бізнесуОлексій Мордашов
«За нинішнього курсу компаніям вигідніше зупинити розвиток, і навіть скоротити масштаби бізнесу і покласти кошти на депозит, ніж вести бізнес і нести пов'язані з ним ризики», – заявив у жовтні Олексій Мордашов, пов'язаний з Кремлем олігарх, який очолює найбільшу металургійну компанію в Росії.
Чемезов та інші бізнес-лідери також попередили про зростання кількості корпоративних банкрутств.
Сам Центральний банк очікує уповільнення через підвищення ставок. Очікується, що в 2025 році зростання скоротиться в межах 0,5-1,5 відсотка.
Російські експерти кажуть, що існує небезпека того, що політика Центрального банку веде економіку до стагфляції – поєднання уповільнення зростання і стабільно високої інфляції. Про це попереджає аналітичний центр, пов'язаний з урядом, у звіті, опублікованому 13 листопада.
«Поточний високий рівень базової процентної ставки і перспективи її подальшого підвищення створили ризик економічного спаду і обвалу інвестицій в найближчому майбутньому», – йдеться в звіті.
Російська економіка перебуває на переломному етапі, і в найближчі місяці можна очікувати уповільнення інфляціїЕльвіра Набіулліна
Голова Центрального банку Ельвіра Набіулліна виступила на захист фіскальної політики установи і спробувала заспокоїти критиків. Вона також відкинула небезпеку стагфляції.
«Російська економіка перебуває на переломному етапі, і в найближчі місяці можна очікувати уповільнення інфляції», – сказала вона.
Москва не буде «проти деяких банкрутств», сказав Яніс Клюге, експерт з російської економіки в Німецькому інституті міжнародних відносин і безпеки, тому що вони «необхідні для того, щоб взяти інфляцію під контроль».
За його словами, банкрутства «повинні також сприяти вербуванню» чоловіків для участі в бойових діях в Україні, оскільки росіяни, «які не можуть виплатити свій борг, з більшою ймовірністю погодяться» піти служити.
«В цілому, економічна ситуація для Росії стане набагато складнішою», – сказав Клюге.
«Протягом майже трьох років здавалося, що всі збагачуються на цій війні. Але тепер стає зрозуміло, що цього не станеться, і за це доведеться заплатити»
- Понад 1200 міжнародних компаній вийшло з Росії, що вшестеро перевищує найбільший попередній масовий вихід компаній за історію, що відбувався в 1980-х роках в Південній Африці.
- Майже два мільйони освічених росіян виїхали з Росії, включаючи пів мільйона, які переїхали лише до одного технологічного парку в Узбекистані.
- Через скорочення робочої сили внаслідок міграції та війну, Кремль не має механізмів для подолання інфляції, маховик якої розкручується, вважають аналітики.
Форум