Понад 4,5 мільйони українців нині перебувають під тимчасовим захистом у ЄС, і їхня кількість зростала упродовж останніх півтора року. Щотижня – приблизно на десять тисяч, заявила в інтерв’ю Радіо Свобода єврокомісарка з внутрішніх справ Ілва Йоганссон.
«Ми також бачимо, як люди повертаються. Тим не менше, кількість людей, на яких поширюється директива про тимчасовий захист, постійно зростає. Це не різке підвищення. Але зростання є», – зазначила посадовиця.
Говорячи про долю українських біженців у ЄС після березня 2026-го, коли вчергове завершиться їхній тимчасовий захист, єврокомісарка нагадала про обіцянку «бути поруч із Україною, скільки буде потрібно».
«Це означає, звісно, якщо потрібно, – приймати українців. Ми продовжуватимемо це робити. Але також треба сказати, що директива про тимчасовий захист є тимчасовим законодавством. Тому нам потрібно розглянути й інші форми дозволу на перебування», – зазначила топчиновниця.
Коментуючи можливість зміни тимчасового статусу українців на постійний, а відтак – більш визначене майбутнє для них, Йоганссон зазначила, що ЄС нині – в пошуках загальноєвропейського рішення, й висловила оптимізм щодо досягнення компромісу в цьому.
«Це те, що ми зараз обговорюємо разом із державами-членами. Думаю, є два боки цієї історії. У нас є українці, які хотіли б залишитися в ЄС і мати стабільний дозвіл на перебування в ЄС. У нас є інші, які готуються повернутися до України, і нам також потрібно підтримати тих, хто хоче це зробити та стати частиною її відновлення. Тому ми повинні підготуватися до обох (випадків – ред.). І країни-члени дуже активні в цій дискусії», –резюмувала Йоганссон.
На уточнююче запитання Радіо Свобода, чи зараховуватимуть кількість років, прожитих у ЄС під тимчасовим захистом, якщо особа подаватиметься на постійне резидентство, єврокомісарка зазначила, що бачить у цьому сенс: «Це також те, що ми обговорюємо разом із державами-членами. Але на мою думку, є резон у цьому».
Раніше Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для понад 4 мільйонів українських біженців. Закон ЄС про тимчасовий захист встановлює мінімальні стандарти захисту. Фактичний рівень допомоги може відрізнятися в різних країнах-членах ЄС.
За даними Євростату, станом на квітень 2024 року у країнах Євросоюзу проживало 4,2 мільйони українських біженців.
У січні 2024 року в Управлінні ООН з координації гуманітарних питань повідомили, що понад 6,3 мільйона українських громадян продовжують жити як біженці «в сусідніх європейських країнах і в усьому світі».
Форум