Доступність посилання

ТОП новини

Підозрюваний у вбивстві Фаріон стежив за сторінкою блогера, який критикував мовознавицю – «Схеми»


Підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон затримали 25 липня
Підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон затримали 25 липня

Проєкт Радіо Свобода «Схеми» дослідили соціальні мережі затриманого через можливу причетність до вбивства Ірини Фаріон 18-річного хлопця, імʼя якого лунає в медіа, та з’ясували, що він був підписаний на низку ультраправих спільнот, в тому числі на публічну сторінку «Против системы», власником якої, як зазначено в описі, є Марко Бондаренко – блогер, який просуває конспірологічні теорії, мізогінні, расистські та неонацистські ідеї. У відео, опублікованому 14 липня, за пʼять днів до вбивства Ірини Фаріон, Бондаренко неодноразово критикував мовознавицю. Зокрема, блогер скаржився на негативні коментарі глядачів, які засуджували його за використання російської мови. Бондаренко – наразі живе в Дніпрі, рідному місті затриманого.

«Я почав відповідати (на негативні коментарі – ред.) і цими відповідями породив вирування лайна так званих ура-патріотів так званого «Батальйону Фаріон», – сказав Бондаренко у відео.

Марко Бондаренко
Марко Бондаренко

В цьому відео блогер, зокрема, каже, що не любить українську мову від початку російського повномасштабного вторгнення, адже її «навʼязують», і знов згадує Фаріон, яка критикувала використання російської мови в українському суспільстві.

Підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон активно спілкувався з членами телеграм-спільноти «Против системы» Бондаренка.

Зокрема, й з ним самим. В одній з публічних переписок з Бондаренком хлопець вживає образливі слова щодо євреїв.

Активна сторінка користувача на імʼя Марко Бондаренко у забороненій в Україні соцмережі «Вконтакте», як встановили «Схеми», зареєстрована на російський номер телефону, про що свідчать витоки з баз даних.

ДОДАНО: У своєму телеграм-каналі «Против системы» Бондаренко відреагував на публікацію «Схем» та заперечив інформацію про те, що його сторінка зареєстрована на російський номер телефону. Він доклав скріншот свого акаунту «Вконтакте», де перші три цифри номеру мають код українського мобільного оператора.

Затриманий через можливу причетність до вбивства Фаріон також підписаний й на сторінки в соціальних мережах, які належать рухам російських неонацистів та націоналістів.

Наприклад, у «Вконтакте» хлопець стежив за сторінкою вже померлого Максима Марцинкевича з позивним «Тесак», засновника російського ультранаціоналістичного руху «Реструкт». Також хлопець підписаний на телеграм-канал за назвою «Дмитро Боровиков». Людина з таким імʼям є організатором двох російських екстремістських угруповань «Божевільний натовп» і «Бойова терористична організація», яка в тому числі вчиняла вбивства через расову приналежність на території РФ. Ще у підписках підозрюваного – канали на честь Максима Базильова, редактора націоналістичного журналу «Русская воля», якого обвинувачували в низці вбивств, та Антона Конєва, який у 2017 році, озброївшись карабіном, атакував приймальню управління ФСБ у Хабаровському краї РФ та застрелив двох осіб.

Підозрюваний у вбивстві Фаріон, судячи з його публічних висловлювань, міг мати антисемітські та расистські погляди, про що вже згадували журналісти Телебачення Торонто.

Як встановили «Схеми», у телеграмі він стежив і коментував дописи у групах неонацистських поглядів із промовистими назвами: «Правый взгляд», «Правый публицист», «Белое движение», «Белая масть», «White Powder» (Біла Пудра – ред.).

На запитання в одному з чатів, яка книга справила на нього найбільше враження, юнак відповів: «Моя боротьба». Автором однойменної книги є Адольф Гітлер.

Крім того, підписаний хлопець й на українські телеграм-канали правих ідей. Серед них, сторінки лідера праворадикальної організації «С14» Євгена Карася та «Правого сектору».

Він також стежив за соцмережами Третьої окремої штурмової бригади ЗСУ, до якої він хотів долучитися, відповідно до коментаря, який залишив на сторінці підрозділу. Наразі ця сторінка недоступна, але «Схеми» змогли знайти її попередню версію за допомогою інструментів для онлайн-досліджень.

Залишав хлопець коментарі й в телеграм-групі «Приховані поради», де користувачі створюють опитування для обговорення певних питань. У гілці обговорення про дітей в міжрасових парах, він написав: «Мова про те, через скільки поколінь напівкровка стане «білою».

В тій самій групі «Приховані поради», але в обговоренні про криптовалюти, підозрюваний цікавився тим, чи можна відстежити транзакцію в криптовалюті, та дізнатися, хто є власником криптогаманця.

У праворадикальній та неонацистській телеграм-спільноті «White Powder» (Біла Пудра – ред.) хлопець зокрема писав:

«Я сам українець, який трохи більше ніж через пів року зможе піти воювати (мені немає 18 років), і дуже б хотілося від NS (неонацистська організація NS/WP «National Socialism/White Power» – ред.), що воює, почути, чому ця війна є війною за нашу ідею, а не за інтереси ЗОГ (антисемітська теорія змови ZOG – ред.)».

У цьому телеграм-каналі хлопець засуджував іншого користувача за те, що той декларує свою приналежність до NS/WP (National-Socialism/White Power – ред.), не знаючи «доктрини» організації.

24 липня телеграм-канал ASTRA з посиланням на російські телеграм-канали повідомляв, що відповідальність за вбивство Фаріон начебто взяв на себе «соратник» організації National Socialism/White Power, яка в Росії визнана терористичною. В соцмережах також було опубліковане коротке відео начебто моменту нападу на Ірину Фаріон, де чутно звуки пострілу та жіночий крик.

Раніше журналісти «Схем» (Радіо Свобода) повідомляли, що від джерел у правоохоронних органах дізналися ім’я затриманого сьогодні у Дніпрі підозрюваного у вбивстві політикині й мовознавиці Ірини Фаріон, але не називають його до офіційного оголошення поліцією.

Як з’ясували журналісти, це – 18-річний хлопець, який навчався у Дніпровській гімназії № 62. Він займався футболом у міській дитячо-юнацькій спортивній школі та грав у команді «МДЮСШ U-19». Також брав участь у турнірі на підтримку ЗСУ «Осінь 2022».

Журналісти «Схем» також встановили, що затриманий хлопець в 2023 році намагався вступити до державного університету внутрішніх справ у Дніпрі на заочну форму навчання на факультет права, про що свідчить рейтинговий список, оприлюднений на сайті університету.

«Схеми» зв’язались з батьком підозрюваного. У коментарі чоловік повідомив, що він служить у Збройних силах, сина давно не бачив, а про його затримання дізнався від дружини.

«Чи затримання, чи арешт – тут же теж не зрозуміло. Не все так «гладко» було: дружину тримали поза помешканням, забрали техніку, скрутили сина. Мотивів для убивства Фаріон не було, він не мав ніяких українофобських поглядів, він патріот. Навпаки: він закінчив курси керування БПЛА, щоб долучитися до українського війська, займався футболом», – сказав батько затриманого.

За даними МВС, 18-річний житель Дніпра під час підготовки до скоєння злочину орендував щонайменше три квартири у Львові.

На запитання, чи знає батько щось про оренду сином житла у Львові, він відповів: «Звідки б він взяв гроші на це? Я пересилаю кілька тисяч, але цього ж недостатньо».

З матірʼю затриманого журналістам поспілкуватися не вдалося – її телефон вимкнений.

У Львові ввечері 19 липня стріляли в Ірину Фаріон. Пізніше того ж дня медики повідомили, що її поранення виявилися несумісними з життям. Офіс генерального прокурора вночі 20 липня кваліфікував злочин як умисне вбивство.

Коментуючи затримання підозрюваного у вбивстві Фаріон у Дніпрі, сьогодні, 25 липня, міністр внутрішніх справ Ігор Клименко зазначив, що «є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв» у політикиню та мовознавицю.

«Перевірили кожен куточок по маршруту відходу стрільця й обшукали близько 100 га лісу. Врешті підозрюваного вистежили. Встановили особу. Маючи його фото, це була справа часу: смарт камери відеоспостереження зловили його всюди», – написав Клименко в телеграмі.

У МВС також зазначили: «слідство схиляється до думки, що стрілець – лише виконавець».

  • Зображення 16x9

    Анна Миронюк

    Редакторка проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми» з 2024 року.

    Журналістка-розслідувачка, співзасновниця українського англомовного медіа The Kyiv Independent, де від початку російського повномасштабного вторгнення і до серпня 2022 року здебільшого висвітлювала воєнні дії, а відтоді та до січня 2024 – очолювала відділ розслідувань.

    Переможниця та фіналістка міжнародних журналістських премій.

    За серію розслідувань про зловживання владою в Інтернаціональному Легіоні України отримала нагороди European Press Prize та #AllForJan Award у 2023 році, а також стала фіналісткою Національного конкурсу журналістських розслідувань України у 2022 році. Того ж року, потрапила до списку Forbes 30 Under 30 Europe Media & Marketing list та посіла друге місце в категорії «розслідувальний репортаж» European Press Prize за статтю про контрабанду сигарет компанією впливового колишнього прикордонника. У 2020 році, розділила з іншим журналістом друге місце премії Thomson Foundation Young Journalist Award.

    З 2019 до 2021 працювала журналісткою політичного відділу в англомовному медіа Kyiv Post, а з 2011 до 2018 року — репортеркою на телеканалах «Україна», «СТБ», та «Донбас».

    Стипендіатка британської премії Chevening, випускниця магістерської програми з журналістики розслідувань City University of London у 2019 році, та магістерської програми з соціології НПУ ім. Драгоманова у 2017 році.

    Авторка розслідувань, опублікованих в Organized Crimes and Corruption Reporting Project (OCCRP) та Coda Story, а також колонок, опублікованих у Washington Post та New York Times. Співпрацювала з The Bureau of Investigative Journalism (TBIJ) та International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ).

  • Зображення 16x9

    Ольга Івлєва

    Журналістка з Одеси. Працювала з виданнями «Суспільне Одеса», «НВ», Bihus.info та «Судовий репортер».

    У 2023 році стала стипендіаткою програми Радіо Свобода Regional Reporting Fellowship.

    Журналістка-розслідувачка проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми» з 2023 року.

    Фіналістка Національного конкурсу журналістських розслідувань у 2023 році. 

  • Зображення 16x9

    Георгій Шабаєв

    Журналіст-розслідувач проєкту Радіо Свобода «Схеми».

    Народився у 1997 році у Харкові. У 2014 році вступив до Інституту журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, де здобув ступінь бакалавра за напрямом «онлайн журналістика», а згодом - магістра за напрямом «правова журналістика».

    Лауреат проєкту Премії імені Георгія Ґонґадзе та видання The Ukrainians «30 до 30: Хто творить майбутнє українських медіа» (2021 рік).

    Номінант премії міжнародного конкурсу European Press Prize з розслідуванням «Український суддя з російським паспортом» в категорії The Investigative Reporting Award 2023.

    Фіналіст «Національного конкурсу журналістських розслідувань і репортажів» (2020, 2022, 2023).

    Фіналіст конкурсу «Честь професії» (2022, 2023).

Форум

XS
SM
MD
LG