Доступність посилання

ТОП новини

Законопроєкти про «економічне бронювання» не враховують інтереси тих, хто вже у війську – депутати


Ілюстраційне фото. Військові 21- ї окремої механізованої бригади, Донецька область, Україна, квітень 2024 року
Ілюстраційне фото. Військові 21- ї окремої механізованої бригади, Донецька область, Україна, квітень 2024 року

Законопроєкти про «економічне бронювання», зареєстровані у Верховній Раді, не враховують інтереси тих, хто вже у війську – про це в ефірі Радіо Свобода заявила народна депутатка («Європейська Солідарність»), членкиня Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

За її словами, ці законопроєкти не узгоджуються із проєктом закону про демобілізацію, над яким працюють депутати з оборонного комітету.

«Я хочу вам сказати, яка була реакція наших колег з профільного комітету по обороні. Вони дуже просили, щоб цю поправку «збили» в залі. Тому що у них своя дискусія точиться довкола мобілізації й демобілізації. І вони, тісно працюючи з Міністерством оборони, напрацювали вже проєкт закону про демобілізацію. І зараз, коли рівень мобілізації більш-менш вийшов на затребувані військовими норми... Профільний комітет говорить: будь ласка, не руште ту конструкцію, яку ми вибудовуємо. Дійсно, ця війна не тільки стратегій і боєздатності, а ще й економік країн. Але з іншого боку, у нас є військові, які вже більше двох років перебувають в гарячих точках», – зазначила Южаніна у програмі «Свобода LIVE».

Депутатка наголошує, що всі розрахунки законопроєктів про бронювання від мобілізації не враховують норм проєкту закону про демобілізацію, відтак можуть нашкодити останньому.

Читайте також: «Кожен знайде своє». Як працює перший в Україні рекрутинговий центр бригади Десантно-штурмових військ

«Ми просто цією ідеєю (про «економічне бронювання» – ред.) відштовхуємо, відсовуємо проєкт закону про демобілізацію, який напрацьовується зараз у профільному комітеті… Тому що всі розрахунки людей, які можуть бути мобілізовані, пораховані без врахування цих норм. До речі, в жодному з проєктів закону немає жодного розрахунку, які додаткові надходження в бюджет будуть залучені», – сказала вона.

Законопроєкти про «економічне бронювання» містять комплекс питань, які є «надто суперечливі», погодився народний депутат («Слуга Народу»), голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев:

«Якщо ми говоримо про «економічне бронювання», ми ж з вами повинні говорити також про людей, які на фронті, правда ж? Тобто не тільки про тих, які не призиваються у зв’язку з бронню, але і про тих, хто, наприклад, був призваний з посад, де сплачував податки… Тому я вважаю, що ці питання щонайменше потребують дискусії…».

Законопроєкти також «породжують низку дискрімінацій», зазначив депутат. Відтак вони неоднозначно сприймаються не лише в суспільстві, а й «навіть всередині команди».

Читайте також: «Скільки ще?»: у Запоріжжі до Дня Конституції вимагали термінів військової служби

«Дискримінація за місцем проживання. Бо ми знаємо, що на прифронтових територіях не платять такі зарплати, як у тилу, чи, наприклад, на західному кордоні України. Дискримінація за професію, бо автоматично під таку бронь підпадають працівники фінансового, банківського сектору. І не підпадають, наприклад, комунальники, чи деякі категорії сільського господарства, чи вчителі, чи інші. Розумієте? Це навіть дискримінація за віком, бо людина, яка має менший трудовий стаж, заробляє об’єктивно менше», – зазначив депутат.

За його словами, «навіть за найкращого збігу обставин» бронювання від мобілізації може принести «десь 50-70 мільярдів, не більше». В той час як один з авторів законопроєкту Дмитро Наталуха, обіцяв «від 200 до 320 мільярдів» гривень до бюджету.

У Верховній Раді зареєстровані три законопроєкти про «економічне бронювання» від мобілізації. Один внесла група депутатів на чолі з головою комітету Верховної ради з питань економічного розвитку Дмитром Наталухою. Він передбачає бронювання працівника за умови сплати роботодавцем 20 400 гривень військового збору на місяць.

Другий законопроєкт передбачає бронь за умови високої «білої зарплати», розмір якої має становити не менше 36 тисяч гривень. Ще один – поєднує критерії зарплати зі сплатою військового збору понад 20 тисяч гривень.

Низка депутатів від опозиції та військових кажуть, що під терміном «економічне бронювання» криється лазівка легального відкупу від армії. За їхніми словами, такий підхід ставить під сумнів принцип справедливої мобілізації, адже «хто має гроші, той має шанс не служити».

Форум

XS
SM
MD
LG