Чому президент Росії Володимир Путін заявив, що начебто готовий до припинення вогню і початку переговорів? Як в Україні і за кордоном оцінюють умови, які висунув російський президент? Що означають заяви Путіна для жителів окупованих територій, чи зміниться політика Кремля щодо захоплених регіонів України, дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- Путін назвав умови, за яких він начебто готовий припинити вогонь і почати мирні переговори. Ці заяви пролунали напередодні українського Саміту миру, який відбувся у Швейцарії 15 і 16 червня.
- Умови, які озвучив Путін, стосувалися «відведення українських військ з територій Херсонської, Запорізької, Донецької і Луганської областей», а також «відмови України від вступу до НАТО і оголошення нейтрального, позаблокового і без’ядерного статусу».
- Умовами ймовірного мирного договору Путін назвав міжнародне визнання окупації Криму та територій чотирьох областей України. Також у процесі мирного врегулювання, на думку президента Росії, країни Заходу мають скасувати всі санкції, що запровадили проти Москви.
- На це вже відреагували і українська влада, і західні політики, а також експерти та аналітики. Зокрема Американський Інститут вивчення війни, аналізуючи заяви Путіна, зазначив, що Кремль не зацікавлений у добросовісних переговорах з Україною і лише вдає таку зацікавленість, щоб переконати Захід завчасно піти на поступки, які порушують суверенітет України.
«Все, що каже РФ – брехня»
Перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський вважає, що вимоги, які висунула Росія, є абсолютно нереалістичними. Ба більше, Путін це чудово усвідомлює.
«Вони чудово розуміють, що ніхто не буде їх розглядати серйозно, тому що, я просто хочу нагадати, що однією з вимог є передача Російської Федерації під контроль повністю території Херсонської, Луганської, Донецької і Запорізької областей. Враховуючи і включаючи ще два обласних центри – міста Запоріжжя і Херсон. Звичайно, на втраті цього навіть розглядати таку можливість ніхто не буде. Тому це виключно пропаганда, це відвертання уваги і, вибачте, понти російські, які насправді скрізь», – сказав він в коментарі «Новинам Приазовʼя».
Соболевський нагадав, що за декілька днів до того, як російські військові залишили Херсон, окупаційна адміністрація розміщувала білборди «Росія тут назавжди».
Те, що Росія озвучує заздалегідь нереалістичні умови для начебто початку перемовин свідчить про те, що вона не прагне миру, каже перший заступник голови Херсонської облради.
Вони не мають можливості вибити наші сили оборони з позиційЮрій Соболевський
«Вони готові продовжувати воювати. Але вони не мають можливості зараз отримати все це військовим шляхом. Тому що, коли вони вважали, що вони мають військовий потенціал для досягнення певної мети, вони тихенько намагалися це робити. Тихенько – стосовно заяв на рівні вищого політичного керівництва. Тобто поки що в них був наступальний потенціал, вони його використовували. Зараз, коли на нашому напрямку більше позиційна війна, вони не мають можливості вибити наші сили оборони з позиції, але там і у нас є певні складнощі для просування, пішли отакі собі заяви. Їх потрібно аналізувати, але потрібно постійно помічати, що більшість з того, що каже Росія – це брехня», – наголосив він.
- У Міністерстві закордонних справ України заявили, що «всі озвучені Путіним ультиматуми вже багато разів лунали з Москви і спрямовані на те, щоби ввести в оману міжнародну спільноту». Президент України Володимир Зеленський порівняв Путіна з Гітлером і зазначив, що російський президент порушує міжнародне право і все одно буде намагатися продовжити війну.
Що мають чути люди в окупації?
Для людей, які залишилися в окупації, важливо озвучувати, що Україна не збирається віддавати ці території Росії, каже Соболевський. За його словами, люди «бояться, щоб їх не залишили в полоні назавжди, щоб від них не відмовилися». Тому підтримка тих, хто залишається на захоплених теренах з боку української влади, дуже важлива, підкреслив він.
Наші люди зараз там просто виживаютьЮрій Соболевський
«Це наші території, наші люди, деокупація цих територій це тільки питання часу. Це так, як було з Херсоном, як було з правобережною частиною Херсонщини на нашому прикладі. Але час грає не на нас, тому що пропаганда дуже сильна. Інтеграційні процеси системи «руського миру» так само потужні. Тому, на жаль, наші люди зараз там просто виживають. І дуже важко жити і зберегти зараз віру в Україну і звільнення», – додав депутат.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Останній удар в потяг самміту»
Політолог Олег Лісний вважає, що умови, які висунув Путін, означають вимогу капітуляції України та її союзників.
«Путін намагався завдати останнього удару в потяг глобального Саміту миру. Тому, що він дуже багато вжив заходів, дуже багато витратив енергії, фінансів для того, щоб його збити або взагалі зірвати. І от в такий спосіб, коли вже залишалися там лічені години або там трохи менше, ніж день, він взяв на себе оцю таку роль застрільника і спробував в останній момент видати в медіа альтернативний план миру. Його планом миру назвати не можна, тобто це 100% капітуляція стосовно України», – зауважив він.
Насправді, вважає політолог, Путін своєю промовою про вимоги до України щодо миру довів, що «не змінив свою позицію і хоче захопити Україну та хоче далі говорити з усім світом ультиматумом». Якби Путін сформулював більш м'які умови, це могло б спрацювати для західних країн, додав Лісний.
«Він навпаки дав пас Україні, яка тепер каже: «Ну, бачите, ну, про що з ним домовлятися? Він не готовий домовлятися, він тільки говорить мовою ультиматумів не лише з нами, а і з вами», – зазначив політолог.
- Заяви Путіна прокоментувала низка світових лідерів. Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав пропозиції російського президента щодо умов миру в Україні «несерйозними». Він заявив, що лідери «Групи семи» не обговорювали пропозиції Путіна, бо знають, що вони були спрямовані лише на відволікання уваги від українського мирного саміту.
- Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, своєю чергою, сказала, що «Росія може приєднатися до мирного процесу лише тоді, коли продемонструє готовність до миру на основі Статуту ООН». Вона також зауважила, що жодна країна не прийняла б «таких жахливих умов, тому життєво необхідно, щоб Україна могла протистояти цій агресії».
«Світ втомлюється від РФ»
Політолог Лісний вважає, що світ зробив велику помилку, коли належним чином не відреагував на окупацію Криму 2014 року, і зараз західні країни потрохи спокутують цю провину.
В червні світ почав якось по-іншому дивитися на РосіюОлег Лісний
«Крим не треба було пробачати і не можна було отак спілкуватися з нами, що «давайте ви не воюйте, нічого не робіть, ми потім мирно вирішимо». Ну от ми мирно вирішуємо в лапках. Як сказав український президент, Росія може хоч сьогодні сісти за стіл перемовин, вивівши свої війська. Це ідеалістичний варіант. Тому залишається варіант примушення. А примушувати Росію доведеться певний час, на превеликий жаль. Мені здається, що в червні світ почав якось по-іншому дивитися на Росію. І в мене склалося враження таке крихке, що якщо раніше казали, що світ втомлюється від України, то я думаю, що зараз ми були свідками того, особливо в червні, що світ починає втомлюватися від Росії», – сказав він.
«Перетворити Україну в зручну мішень»
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ також відреагував на заяву Путіна, зазначивши, що «це не мирна пропозиція, а пропозиція більшої агресії». «Не Україна повинна виводити війська з української території. Це Росія повинна вивести свої війська з окупованої української землі», – наголосив генсек.
Голова громадської ліги «Україна-НАТО», старший лейтенант Збройних сил Сергій Джердж каже, що для Росії критично важливо, аби Україна залишилася без зовнішньої підтримки. Тому у Кремлі постійно наполягають на позаблоковості української держави.
Для Кремля дуже важливо, щоб ми були відірвані від всього світу. І тоді вони з нами зможуть зробити все, що завгодноСергій Джердж
«Звичайно, якщо Україна – член НАТО або має такий короткий зв'язок з НАТО в перспективі членства, то тоді Україну будуть захищати, за Україну будуть заступатися, Україні будуть допомагати. А коли Україна відірвана від зовнішньої допомоги, так би мовити, проголосила себе позаблоковою нейтральною країною, я нагадаю, це був 2010 рік, то тоді це зручна мішень, яку можна голими руками, як вважав Кремль, взяти і задушити. Це і спричинило війну 2014 року, початок цієї війни. Ми після початку війни відновили свою співпрацю з НАТО, зараз активно наполягаємо на членстві, тому що розуміємо, що для нас дуже важлива підтримка союзників. У Кремлі це чудово розуміють, тому для них дуже важливо, щоб ми були відірвані від всього світу. І тоді вони з нами зможуть зробити все, що завгодно. В наших інтересах мати широку співпрацю зі світом, з країнами іншими, з міжнародними інституціями, з НАТО, з Європейським Союзом, зокрема», – зазначив він.
Військовий підкреслив, що, попри заяви Путіна, бої тривають щодня, і російська армія не збирається припиняти атаки.
«Незалежно від того, що роблять в Кремлі, чи більше такі агресивні заяви звучать, чи менше – ми на лінії зіткнення бачимо постійну активізацію цієї боротьби. Це буде відбуватись до того часу, поки Україна не отримає достатньо далекобійної зброї, достатню кількість літаків, щоб ми реально могли подавити їхню авіацію і, так би мовити, посилити свої спроможності на лінії зіткнення», – додав Джердж.
Більш «жорсткі умови миру» від РФ
Директор Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін після заяв Путіна сказав, що у разі відмови України від пропозиції російського президента наступні умови укладання мирної угоди «будуть більш жорсткими».
Російський політолог із Праги Іван Преображенський вважає, що пропозиції Путіна були спрямовані перш за все до міжнародних партнерів України, щоб вони тиснули на українську владу і змушували домовлятися з Кремлем.
Заява Володимира Путіна, очевидно, була адресована будь-кому, але тільки не УкраїніІван Преображенський
«Він (президент РФ – ред.) не звертався в принципі до української влади. Якраз напередодні пройшла досить активна інформаційна підготовка, яку, зокрема, він сам вів, і величезна кількість його клевретів та підголосків, які заявляли про те, що Володимир Зеленський не є стороною для переговорів, бо в нього закінчилася легітимність як у президента, тому з ним Кремль переговори вести не збирається. Відповідно, заява Володимира Путіна, очевидно, була адресована європейським політикам і ширше. Насправді – політикам країн так званого Глобального півдня, політикам нейтральних країн, політикам США, будь-кому, але тільки не Україні. Для того, щоб вони змусили Україну до переговорів на умовах Путіна», – пояснив політолог.
Навіть розпочати переговори з такої переговорної позиції для України – це серйозна поразка. Тому Путін сподівається, що хоча б частково розмова про переговори в такій позиції серйозно вдарить по його підтримці всередині України, по підтримці Зеленського рядовими українцями, військовими та політичним істеблішментом, вважає Преображенський.
Незважаючи на заяви, які лунають у Кремлі, політика Росії щодо окупованих територій залишиться незмінною, додав він.
«Незалежно від заяв, незалежно від того, як пройшов саміт, незалежно навіть від того, розпочнуться чи не розпочнуться зараз переговори, російське керівництво на тимчасово окупованих територіях України і особливо на окупованих після 24 лютого 2022 року, проводитиме політику русифікації, деукраїнізації, та жорсткого поліцейського тиску. І нічого на це не вплине жодним чином», – сказав політолог.
- Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року.
- В Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.
Форум