Євросоюз повністю підтримує Саміт миру в Швейцарії, заявив Високий представник блоку із зовнішніх справ Жозеп Боррель у своєму блозі 12 червня.
На думку дипломата, затягування або замороження війни Росії проти України посилить нестабільність і поставить під загрозу, зокрема, глобальну харчову безпеку та економічну сталість.
«Ця війна та її результат є екзистенційними для України, але також для безпеки Європи. Будь-яке припинення вогню, яке дозволить Росії зберегти свій репресивний режим на окупованих територіях, буде нагородою за її агресію, підважить міжнародне право та заохотить подальні територіальні експансії Росії», – заявив Боррель.
Він зазначив, що всі звіти ООН з 2022 року містять «чимало доказів жорстоких репресій» щодо українців та систематичних порушень прав людини на окупованих територіях України.
Читайте також: «Досягнення миру вимагає участі й діалогу усіх сторін» – проєкт комюніке саміту миру
«Ніхто не хоче миру більше, ніж українці. Однак правильні умови для миру важливі для України та всього світу. Росія веде неспровоковану війну за вибором, керовану імперськими амбіціями, тоді як Україна веде війну за необхідністю, захищаючи саме своє право на існування», – каже голова дипломатії ЄС.
За словами Борреля, представники Володимира Путіна намагаються відмовити країни світу від участі в Саміті миру:
«Росія очевидно не готова сумлінно брати участь у переговорах і використає будь-яке перемир’я, аби переозброїтися і напасти знову. Наративи Росії навколо миру є лише прихованими спробами легітимізувати цю війну заради територіальних завоювань».
Посадовець ЄС висловив очікування, що до саміту у Швейцарії долучаться близько сотні країн та міжнародних організацій. Хоча на саміті будуть обговорюватися різні пропозиції, Боррель переконаний, що саме українська формула миру з 10 пунктів є «найбільш надійною основою для майбутніх мирних переговорів». Водночас ініціативи, що ігнорують територіальну цілісність України та її право на самооборону, будуть легітимізувати спроби Росії силоміць перемалювати кордони, вважає він.
Читайте також: Кількість учасників мирного саміту у Швейцарії зменшується – дипломати ЄС
«У цьому світлі, відсутність Китаю у Швейцарії та його спроби перешкодити участі (інших країн) не підтримують заяви Китаю про нейтралітет», – зазначив голова дипломатичної служби.
10 червня президентка Швейцарії Віола Амгерд повідомила про реєстрацію 90 країн і організацій для участі у Саміті миру, який відбудеться у Швейцарії 15-16 червня. Загалом було розіслано близько 160 запрошень.
2 червня Володимир Зеленський повідомив про підтвердження участі 106-ти країн щодо їхньої участі в Глобальному саміті миру в Швейцарії, однак наголосив, що Росія активно протидіє організації заходу, а деякі країни допомагають їй, за словами президента України, зірвати саміт.
Водночас, за даними джерел Радіо Свобода, кількість підтверджених учасників скоротилася до 78.
Форум