(Рубрика «Точка зору»)
Увага країн Європейського союзу, особливо сусідньої Чеської республіки звернена зараз до Словаччини, де вже невдовзі – 6 квітня – стане відоме ім’я нового, вже шостого президента країни.
Корчок і Пеллегріні
Як повідомляють ЗМІ, опитування громадської думки напередодні виборів не виявило виразного лідера, шанси обидвох кандидатів на посаду президента – колишнього міністра закордонних справ Словаччини Івана Корчока і лідера пролівої партії «Голос – соціальна демократія», голови парламенту Словаччини Петера Пеллегріні вирівняні.
Зрештою, незначною була й різниця результатів виборів президента у першому турі, який відбувся 23 березня:
- Іван Корчок набрав 42,5%,
- Петер Пеллегріні – 37 %
Вирівняння підтримки виборців перед виборами свідчить про те, що протягом двотижневого періоду між першим і другим колом президентської виборчої кампанії у Словаччині обида кандидати, незважаючи на гостре протистояння, виразної переваги так і не здобули.
Під час зустрічей із виборцями, у численних передвиборчих дебатах (до речі, як повідомили ЗМІ, на дебати до популярного столичного Радіо Експрес (Rádiо Expres) Перер Пеллегріні не прийшов) обидвоє кандидатів намагались переконати земляків у правильності їхнього вибору.
Що кажуть про Україну?
Так Перер Пеллегріні заявив, що «буде президентом усіх людей і не доволить втягнути Словаччину у війну». Лідер партії «Голос – соціальна демократія» також проголосив, що не підтримує вступ України до НАТО.
Натомість дипломат Іван Корчок вважає, що питання вступу України до Північноатлантичного Альянсу повинні вирішувани країни – члени НАТО. На думку політика, підтримка України лежить нині в полі інтересів Словаччини.
«Безпека України підвищує і нашу безпеку. Успішна Україна означає нові можливості для розвитку сходу Словаччини», вважає Іван Корчок.
У другому колі виборів президента Словаччини вирішиться питання майбутнього розвитку словацької демократії, також закордонної політики, в якій важливе місце займає подальший розвиток українсько-словацької співпраці.
Перший тур президентських виборів у Словаччині пройшов при відносно низькій активності виборців – 51,9% .
Тепер, на думку оглядачів, перемогу комусь із кандидатів можуть принести ті громадяни, які не брали участі у голосуванні у першому колі, але прийдуть голосувати у другому турі.
Яку кількість досі пасивної частини співгромадян вдалось переконати Іванові Корчаку, а яку Петеру Пеллегріні, покажуть вибори.
У другому турі виборів президентом Словаччини стане той з кандидатів, який набере просту більшість голосів.
Президентка Словаччини Зузана Чапутова участі у виборах не брала.
Оксана Пеленська – дослідниця, багаторічна співробітниця Радіо Свобода
Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
Форум