Кримчан намагаються залякати Україною та долучити до підтримки так званої «спеціальної військової операції». Про які нібито існуючі загрози для Криму заявляє Росія, яка здійснила повномасштабне вторгнення на територію суверенної української держави, і як виглядає інформаційна картина у кримських ЗМІ?
На кримських вулицях все більше банерів із рекламою російської армії та ПВК «Вагнер».
У гучномовцях Сімферополя лунають вірші про Росію та необхідність її захисту, які читають школярі.
«Россия как символ птицы, тебя бережем мы и чтим. А если нарушат границы – мы грудью тебя защитим», – звучить дитячий голос із динаміка біля автовокзалу міста.
Кримчан намагаються залякати Україною. Так, на півострові почали поширювати інформацію про те, що нібито спецслужби України телефонують дітям, аби «спровокувати вибухи газу». Для підтвердження використовують аудіо, яке кілька років тому опублікували в Казахстані.
«Українські спецслужби намагаються спровокувати вибух газу по всій Росії, зокрема в Криму та Севастополі. Про це канал НТС повідомили у пресслужбі ПАТ «Севастопольгаз», – каже телеведуча.
Далі демонструють інтерв’ю. «Ця схема не нова, вона відома з 2017 року і зараз набуває своєї актуальності. Вони можуть телефонувати на мобільні номери, домашні телефони і, переконавшись, що дорослих немає вдома, просити дітей залишити надовго включеними газові прилади або електроприлади», – стверджує в тому ж телеефірі радник гендиректора «Севастопольгазу» Денис Грязнов.
У Криму періодично з'являються повідомлення про нібито мінування шкіл та про їх евакуацію. В Армянську оприлюднили розпорядження провести опитування у навчальних закладах про те, як педагоги та батьки оцінюють рівень терористичної небезпеки.
Дмитро Левусь вважає, що задля досягнення своєї мети Росія здатна навіть організувати теракт у Криму.
Росією правлять чекісти: постійне нагнітання розмов про те, що відбуватиметься у зв'язку з наближенням фронтуДмитро Левусь
«Спочатку відбувається обробка свідомості, а потім – провокація. Росією правлять чекісти: постійне нагнітання розмов про те, що відбуватиметься у зв'язку з наближенням фронту, що можливі теракти. І ось таке накачування населення – це свідчення, [це робиться] для того, щоб побудувати єдність у підтримці «СВО», такий варіант щонайменше опрацьовується. І вони не бачать у цьому нічого неможливого. Це, на жаль, також можна допустити з високим ступенем ймовірності», – зазначає політолог Дмитро Левусь.
Представники російської влади в Криму запевняють мешканців, що Україна не зможе повернути Крим до складу України, та закликають вірити лише їм.
«Не секрет, що довкола нас активно йде жорстока інформаційна війна. Погрози журналістам, дезінформування населення – все це робиться людьми з винятково ворожими намірами. В умовах, коли у кожному питанні є десятки, сотні джерел, потрібно керуватися лише офіційними ресурсами», – заявляє російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов).
В ефірах телеканалів півострова обговорюють те, наскільки ймовірно, що Збройні сили України зайдуть до Криму.
«Ну, я хочу сказати, що так – розслаблятися не можна. Вони за триста кілометрів, скажімо так, від нас», – заявляв в ефірі ЗМІ ForPost морський піхотинець на ім'я Роман.
Проросійські блогери та медіарадник Аксьонова Олег Крючков складають «чорний список» проукраїнських телеграм-каналів для російських спецслужб. Наприклад, проросійський кримський блогер Олександр Таліпов у своїх телеграм-каналах публікує персональні дані кримчан, які підтримують Україну. Внаслідок скарг Таліпова кримчан притягують до адміністративної та кримінальної відповідальності за «дискредитацію» армії РФ. Українська прокуратура розпочала кримінальне провадження стосовно Таліпова за статтею «розпалювання національної ворожнечі та ненависті».
На думку українських політологів, риторика у Криму змінилася після того, як українські війська повернулися до Херсону. Не впевнені, що Росія утримає Крим.
Упевненості в тому, що Крим втримають, – немає ні в чиновників-колаборантівДмитро Левусь
«Нервозність і пошук тих, хто нібито чи справді чекає на Збройні сили України, звільнення Криму, пошуки телеграм-каналів, які підтримують повернення Криму в Україну, та пошуки людей, які чинять спротив на громадському рівні, – це атмосфера, однозначно, невпевненості. Скажімо, так це проявляється. І це – погана новина для Росії. Тому що помітно: впевненості в тому, що Крим втримають, немає ні в чиновників-колаборантів, ні в цьому всьому масиві колаборантів на такому, побутовому рівні», – зазначає український політолог Дмитро Левусь.
Як виглядає інформаційна картина кримських ЗМІ?
«Вони хочуть убити всіх мирних жителів», – розповідає, наприклад, близькому до російського керівництва Криму інформагентству «Крыминформ» ставленик російської влади у Новій Каховці.
«Віра в душі російської людини завжди існувала, навіть коли вона була радянською, у душі [залишався] все одно віруючим. І це головне, із чим прийшов наш ворог боротися – щоб дістати з нашої душі віру та підселити туди диявола, сатанізм», – стверджує Юрій Кот.
У нас одне завдання: розпочалася війна, треба в ній брати участь і треба перемагатиОлег Царьов
Ще один громадянин України, колишній народний депутат від тодішньої Партії регіонів Олег Царьов, який живе в Криму і заочно засуджений в Україні до 12 років позбавлення волі, в ефірі одного з телеканалів уже розмірковував про те, що буде в разі програшу Росії у війні.
«Якщо ми програємо, що б ми не робили, хоч би якими ми хорошими були, нас зроблять поганими. Тому в нас одне завдання: розпочалася війна, треба в ній брати участь і треба перемагати», – зазначив він.
У соцмережах рясніють заголовки про те, що Україна домовляється про постачання зброї, щоб ударити по Криму.
У різних групах у соцмережах лунають заяви, що, мовляв, і проукраїнським кримчанам дістанеться також.
І обговорюють оборону Сімферополя.
Українська політологиня з Криму Євгенія Горюнова вважає, що нагнітання страху спрямоване насамперед на пасивний прошарок кримчан, який не схиляється до жодної зі сторін.
Найбільше орієнтовано цю пропаганду на нейтрально-конформістську частину кримського населенняЄвгенія Горюнова
«Безперечно, перша причина найбільш актуальна – треба залякати кримчан. Мені здається, що найбільше орієнтовано цю пропаганду на нейтрально-конформістську частину кримського населення. Особливої ненависті до України вони не зможуть розпалити. Тому що часи інші, час минув, і тут уже трохи кримчани інакше все сприймають. Росія – вже не рятівниця. Більше того, Росія слабка, «Акела промахнувся» – все ж чудово розуміють, а Херсон – це для кримчан як Рубікон, мені здається», – зазначає політологиня Євгенія Горюнова.
Небезпечно розхитувати віру кримчан у те, що Росія їх захистить, каже російський блогер Руслан Осташко, котрий частину своєї політичної діяльності проводить у Севастополі. Крим він називає «святою скріпою для Росії».
«Якщо їм вдасться похитнути віру севастопольців у те, що Росія їх захистить, такі сумніви ширитимуться всією країною. Тоді в Москві люди виходитимуть, їх виводитимуть із більш конкретними вимогами, а не з тими економічними заморочками, про які говорив Навальний свого часу. Це буде, і це все вирішуватиметься через Крим», – каже в одному з ефірів кримського ЗМІ російський блогер.
Крим врятував і об'єднав Росію в 2014 році, і зараз висока роль Криму в долі Росії, заявляє Вадим Колесніченко, колишній український політик, звинувачений у сепаратизмі та порушенні рівноправності громадян, переховується у Криму.
«Не буде Криму – не буде Росії. Росія та Крим – це єдине ціле, це не просто наш контроль над Чорним морем і Європою. Це наріжний камінь російської державності. Якщо щось тут станеться, ми разом. Ми не можемо якось відокремитися і кудись поїхати. Ті, хто поїхав – це так, лушпиння», – каже в ефірі кримського ЗМІ Вадим Колесніченко.
Серед російських політиків іноді лунають і сумніви щодо приналежності тих українських територій, які Росія нібито приєднала. Обговорюючи питання щодо можливості ядерного удару по Україні з Володимиром Соловйовим, депутат Держдуми Росії Костянтин Затулін заявив: «Ми її оголосили нашою територією після того, як вона була не нашою територією». На запитання Соловйова про те, що робити, якщо українські війська увійдуть до Криму, Затулін відповів: «Знову ж таки – це інша історія».
Затулін розуміє, що не буде Криму, а йому треба, щоб була РосіяЄвгенія Горюнова
Найважливіше те, що заявляють російські політики, а не політики, які живуть у Криму, вважає політологиня Євгенія Горюнова.
«У Росії трохи інша ситуація. Навіть Затулін каже: «То це ж спірна територія». Затулін, я думаю, на порядок вищий за значущістю того ж Царьова, Колесніченка тощо. Тобто вони дещо інакше дивляться на ситуацію. Цим тільки й залишається, що кричати: «Не буде Криму – не буде Росії». Затулін розуміє, що не буде Криму, а йому треба, щоб була Росія. Крим – це таке, другорядне. А Росія – зовсім інше», – зазначає політологиня.
Окупація та анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся не визнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу.
Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції.
Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості».
Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.