Доступність посилання

ТОП новини

Омбудсмен оцінив можливість обміну представників УПЦ (МП) на утримуваних у Росії українців


Фото СБУ, оприлюднене 10 грудня 2022 року за підсумками обшуків під час контррозвідувальних заходів на обʼєктах УПЦ (МП) на Харківщині
Фото СБУ, оприлюднене 10 грудня 2022 року за підсумками обшуків під час контррозвідувальних заходів на обʼєктах УПЦ (МП) на Харківщині

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв'ю Радіо Свобода оцінив можливість обміну представників УПЦ (МП) на утримуваних Росією українців.

«Я не хотів би загострювати питання саме на представниках церкви. Можу сказати, що будь-який громадянин РФ, який цікавить російську владу, ми готові розглядати будь-які варіанти повернення їх на територію Росії задля повернення наших героїв», – пояснив він.

Водночас Дмитро Лубінець наголосив, що Женевська конвенція забороняє обмін цивільних осіб.

«Ми можемо міняти тільки військовополонених. Цивільних ми можемо тільки відпускати в рамках, можливо, якихось взаємних зобов’язань. Чи, наприклад, після засудження відправляти їх на територію Російської Федерації для відбування покарання. Для нас дуже важливо, по-перше, знайти юридичні підстави. І вони у нас є. При чому різні варіанти. І друге: так, ми готові це робити», – підсумував він.

Останніми тижнями СБУ проводить на об’єктах УПЦ (МП) по всій Україні обшуки. У результаті слідчих дій, серед іншого, правоохоронці виявляли документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур.

Окрім того, деяким представникам УПЦ (МП) повідомили про підозру, зокрема митрополиту Кіровоградської єпархії УПЦ (МП), у вчиненні кримінальних правопорушень.

Щодо деяких вже є рішення суду. Наприклад, нещодавно до 12 років ув’язнення засуджено священника УПЦ (МП), який передавав російським окупантам дані про позиції ЗСУ в Сєвєродонецьку. Суд визнав його винним за статтями про «надання збройним формуванням країни-агресора сприяння у веденні бойових дій проти ЗСУ, вчинене за попередньою змовою групою осіб».

Читайте також: «Є підтвердження». Чому саме зараз УПЦ (МП) стала цікавою для СБУ?

На початку грудня Рада національної безпеки і оборони України запровадила санкції стосовно намісника Києво-Печерської лаври Павла (Лебедя) і колишнього народного депутата Вадима Новинського.

В УПЦ (МП) раніше закликали «не розпалювати внутрішню війну», а звинувачення у колабораційній діяльності на адресу деяких священників є «недоведеними та безпідставними».

XS
SM
MD
LG