Росія не лише довела свою ненадійність як постачальника, а й маніпулює газовим ринком – таку заяву зробила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн 7 вересня.
«Я глибоко переконана, що завдяки нашій єдності, рішучості і солідарності ми вистоїмо. Протягом останніх шести місяців цієї війни ми дуже посилили свою готовність і послабили владу Росії над нашою економікою і континентом», – сказала вона, виступаючи на пресконференції.
За словами фон дер Ляєн, газові сховища Євросоюзу заповнені на 82%, при тому що блок ставив за мету заповнити їх на 80% до жовтня. Крім того, вона вказала на ріст цін на електроенергію в Європі.
Посадовиця перерахувала кроки, які Єврокомісія пропонує розглянути членам ЄС:
- скорочення споживання електроенергії, особливо в пікові періоди
- обмеження цін на електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел
- спрямування надприбутків від викопного палива на підтримку вразливих домогосподарств і компаній, а також на розвиток зеленої енергетики
- підтримка енергетичних компаній, аби вони могли впоратися з волатильністю ринків
- стеля цін на російський газ
«Ми прагнемо знизити вартість газу, відтак ми запропонуємо стелю на ціни на російський газ», – прокоментувала вона.
Фон дер Ляєн нагадала, що одним із джерел прибутків Росії є продаж енергоносіїв. Водночас вона зазначила, що Євросоюз зміг скоротити частку Росії в імпорті свого газу з 40% на початку повномасштабної війни до 9% зараз.
Читайте також: Обмеження цін на російський газ «не вирішить енергетичну кризу» – міністр промисловості Чехії
«Ці п’ять кроків ми обговоримо з країнами-членами на неформальній зустрічі міністрів енергетики в п’ятницю. Це важкі часи, і вони не закінчаться скоро, але я глибоко переконана, що, якщо ми покажемо солідарність, єдність і матимемо рішучість, у нас вистачить економічної стійкості та політичної волі це подолати», – підсумувала президентка Єврокомісії.
З тих пір, як G7 та інші західні лідери висунули ідею обмежити ціну на імпорт російського газу, Москва неодноразово погрожувала припиненням поставок газу в Європу.