Доступність посилання

ТОП новини

Представники України і Росії підписали угоду ООН щодо вивезення зерна


З українського боку документ підписав міністр інфраструктури України Олександр Кубраков (на фото – зустріч української делегації з генсекретарем ООН у Стамбулі 22 липня 2022 року)
З українського боку документ підписав міністр інфраструктури України Олександр Кубраков (на фото – зустріч української делегації з генсекретарем ООН у Стамбулі 22 липня 2022 року)

Українські і російські офіційні особи підписали підтриману ООН угоду, спрямовану на розблокування експорту зерна з України на тлі глобальної продовольчої кризи, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ на українську територію.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков і міністр оборони Росії Сергій Шойгу підписали окремі дзеркальні угоди з ООН і Туреччиною, які, за словами генсекретаря ООН Антоніу Ґутерріша, принесуть користь країнам, що розвиваються, які перебувають «на межі банкрутства, і найбільш уразливим людям, що перебувають на межі голоду».

Президент Туреччини Таїп Реджеп Ердоган додав на церемонії підписання у Стамбулі, що угода допоможе зменшити глобальну продовольчу інфляцію, розблокувавши експорт близько 22 мільйонів тонн зерна та інших сільськогосподарських продуктів, які застрягли в чорноморських портах через війну.

Ердоган додав, що реалізація угоди має розпочатися найближчими днями і здійснюватиметься спільним координаційним центром у Стамбулі.

Ґутерріш заявив, що найбільший експортний хаб країни Одеса буде знову відкритий, як і порти в Чорноморську і Южному.

Генеральний секретар ООН визнав, що досягти угоди було непросто. Він назвав підписаний документ «маяком надії в Чорному морі», який допоможе світові запобігти глобальній продовольчій кризі.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, коментуючи рішення, заявив: «Безперечно, підписання такого документа на українських умовах стало можливим винятково завдяки Збройним силам України, успіхи яких дозволили відстояти ключові для України умови, а саме – залишити повний контроль за територіальними водами Північно-Західного регіону Чорного моря».

За його словами, у першу чергу, це значна підтримка української економіки.

«Більше ніж 20 млн тонн зерна лежить на складах ще з минулого року, новий врожай вже чекає на експорт. Якби команді президента не вдалося зрушити це питання з мертвої точки, то українські аграрії поставили б під сумнів саму потребу сіяти поля на наступний рік. Діючі морські порти України – це наш вклад у глобальну продовольчу безпеку та економіку світу», – цитує Кубракова Міністерство інфраструктури.

Радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк раніше оприлюднив деталі угоди, заявивши, що не має бути «жодного супроводу транспорту російськими кораблями» і присутності російських представників в українських портах.

«У разі провокацій – негайна військова відповідь. Усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуться спільними групами в турецьких водах у разі виникнення такої потреби», – додав радник голови ОП.

Головний дипломат Європейського союзу Жозеп Боррель заявив, що блок вітає угоду, назвавши її «важливим кроком у подоланні глобальної продовольчої небезпеки, спричиненої агресією Росії проти України».

Сполучені Штати Америки привітали оголошену угоду і наголосили, що стежитимуть за виконанням умов договору з боку Росії.

XS
SM
MD
LG