Доступність посилання

ТОП новини

Суд у справі MH17: прокуратура вимагає довічного терміну для всіх обвинувачених


Сторона обвинувачення вважає доведеною їхню участь у знищенні літака, що призвело до загибелі 298 людей
Сторона обвинувачення вважає доведеною їхню участь у знищенні літака, що призвело до загибелі 298 людей

Нідерландська прокуратура на суді у справі про збиття літака рейсу MH17 у липні 2014 року над Донбасом попросила суд призначити довічне ув’язнення для чотирьох обвинувачених. Це колишній командувач підтримуваних Москвою бойовиків, громадянин Росії, колишній офіцер ФСБ Ігор Гіркін (псевдо Стрєлков) і троє його колишніх підлеглих – двоє громадян Росії і громадянин України.

Сторона обвинувачення вважає доведеною їхню участь у знищенні літака, що призвело до загибелі 298 людей.

Громадянин Росії Стрєлков у момент катастрофи командував бойовиками угруповання «ДНР». Громадяни Росії Сергій Дубинський, Олег Пулатов і громадянин України Леонід Харченко були його підлеглими. Нікого з них у суді немає, їх судять заочно. Під час засідання прокуратура також попросила суд видати ордер на арешт обвинувачених.

21 грудня в суді прокуратура надала докази проти обвинувачених.

Літак був, як стверджує слідство, збитий у розпал боїв на Донбасі між українськими військами та бойовиками з установки «Бук», привезеної з Росії. Установка розміщувалася на території поблизу селища Первомайське, яке контролювали бойовики.

За версією обвинувачення, російські гібридні сили, зазнавши втрат від ударів української авіації, запросили у Москви засоби протиповітряної оборони. До Донецької області з російської військової частини в Курську було направлено установку «Бук».

Обвинувачення відновило маршрут «Бука» від російського кордону до імовірного місця пуску ракети, а також навело докази безпосередньої участі обвинувачених у його постачанні та перевезенні, повідомляє журналіст Кирило Михайлов, який упродовж усього процесу відстежує його перебіг. При цьому особи тих, хто безпосередньо супроводжував «Бук» із Росії, поки що не вдалося встановити.

Обвинувачення навело дані свідків, один із яких бачив пуск ракети. 12 свідків бачили димний слід, 11 чули вибух, багато хто говорив, що бачили «Бук» у районі імовірного місця пуску. Експертиза показала, що літак рейсу MH17 був уражений ракетою «Бука» і не міг бути збитий жодною іншою зброєю.

Також обвинувачення розповіло про записи в соціальних мережах, зроблені невдовзі після катастрофи, в яких бойовики висловлювали радість від того, що збили, як вони писали, український військовий літак. Частину цих записів потім було видалено.

Прокурори також навели дані аудіозаписів телефонних переговорів обвинувачених, на яких вони обговорюють те, що сталося, стверджуючи при цьому, що був збитий військовий літак. При цьому згадується «Бук». Потім, коли стало відомо, що збитий пасажирський лайнер, обвинувачені в розмовах між собою стверджували, що його збив український літак, а з «Бука» був збитий уже літак ВПС України. Гіркін спочатку поставився до цієї версії скептично. Згодом бойовики обговорювали вивезення «Бука» назад до Росії, куди його і відправили.

Як заявила сторона обвинувачення, вона виходить з того, що обвинувачені, очевидно, мали намір збити український військовий літак, а не пасажирський «Боїнг». Однак це не змінює суті обвинувачень, зокрема в умисному вбивстві 298 людей, які були на борту «Боїнга».

Прокуратура вважає доведеним, що обвинувачені контролювали доставку «Бука» та його розміщення і, хоча, очевидно, не віддавали безпосереднього наказу стріляти по літаку, винні в активній співучасті у загибелі літака та вбивстві пасажирів.

Обвинувачені свою провину заперечують.

Хто саме наказав стріляти і безпосередньо здійснював цей наказ, наразі не встановлено. Те, що це могли бути російські військові, слідство офіційно не підтверджує та не виключає. Розслідування щодо цього питання триває.

Росія категорично заперечує причетність до катастрофи «Боїнга», на борту якого загинули 298 цивільних осіб, переважно громадяни Нідерландів.

Москва також звинувачує суд в упередженості. При цьому своєї однозначної версії того, хто збив «Боїнг», російська влада не має – з боку Москви висловлювалися кілька версій, які були відкинуті слідством. Обвинувачені у справі також заявляють про свою невинуватість. Ігор Гіркін на питання про «Боїнг» відповідає, що підпорядковане йому так зване «ополчення» літак не збивало, не підтверджуючи і не заперечуючи, що його могли збити російські військові.

Встановлюйте новий застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети Apple і Android.

XS
SM
MD
LG