Державний департамент США офіційно додав Росію до свого реєстру «найсерйозніших порушників» свободи віросповідання у світі, куди входять Іран, Пакистан, Таджикистан, Туркменистан та п’ять інших країн.
Комісія США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF), двопартійний незалежний орган, створений Конгресом для вироблення рекомендацій про глобальну релігійну свободу, у своєму щорічному звіті у квітні пропонувала включити Росію, Індію, Сирію та В’єтнам до списку «країн, що викликають особливе занепокоєння». Категорія зарезервована для тих, хто здійснює «систематичні, постійні та кричущі» порушення релігійних свобод.
Держсекретар Ентоні Блінкен 17 листопада оголосив, що США вирішили додати Росію до цього списку. Індія, Сирія і В’єтнам не були названі «країнами, що викликають особливе занепокоєння».
Цей «чорний список» відкриває шлях до санкцій, якщо внесені у нього країни не покращать своїх показників.
Держдепартамент додав чотири країни до свого спеціального списку для спостереження, що означає – там все ще тривають «серйозні» порушення свободи віросповідання. Йдеться про Алжир, Коморські Острови, Кубу та Нікарагуа. Держдепартамент не виконав рекомендацію USCIRF додати до цього списку Афганістан, Азербайджан, Казахстан та Узбекистан.
«Ми продовжуватимемо чинити тиск на всі уряди, щоб вони виправили недоліки в їхніх законах та практиці, а також притягнули до відповідальності винних у порушеннях», – заявив Блінкен.
У своєму квітневому звіті USCIRF заявила, що «умови свободи віросповідання в Росії погіршилися» минулого року, коли влада вдалася до тиску на релігійні меншини, які вважаються «нетрадиційними», за допомогою штрафів, затримань та кримінальних звинувачень. Йдеться, зокрема, про «Свідків Єгови» – щодо них у Росії було порушено понад дві сотні кримінальних справ.
У квітні 2017 року Верховний суд Росії визнав «Свідків Єгови» екстремістською організацією і заборонив їхню діяльність на території країни. Після цього тисячі послідовників цієї течії зробили спроби виїхати з країни і отримати притулок за кордоном.