Доступність посилання

ТОП новини

«Один донор крові може врятувати життя трьох людей»: як українські актори та спортсмени популяризують донорство


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Українські спортсмени та актори театру й кіно закликають українців здавати кров.В Україні показники донорства крові невисокі, не допомагає навіть оплата за здачу крові та вихідні після цього. У багатьох країнах світу стати донором – це звичайна справа, в Україні – кількість охочих допомогти хоча і зростає, але у центрах запасів часто не вистачає. А за статистикою​, один донор крові може врятувати життя трьох людей. Як долучитися до акцій, що проводяться до дня Донора (14 червня)? Де здавати кров та як дізнатися, чи допоможе саме ваша кров?

Заслужений майстер спорту та почесний президент федерації стронгмену України Василь Вірастюк уперше став донором наприкінці 2000-х. Каже, саме з того часу в багатьох станціях переливання крові висіли агітаційні плакати з його зображенням. Тепер прийшов до Центру крові в рамках акції від Міністерства молоді та спорту.

«Кров завжди потрібна – і на планові операції діткам, і нашим пораненим хлопцям та дівчатам, які приїжджають з війни. Думаю, що участь спортсменів та відомих людей у таких акціях має стимулювати українців здавати кров. Якщо вони мають таку змогу. Треба розуміти, що ще й не кожен може бути донором. Треба пройти спеціальне обстеження. У 2014 році, здається, за ініціативою байкерів ми поїхали до «Охматдиту». Там дитині мали робити пересадку кісткового мозку і їй збирали кров на плазму. У той момент я кров здав, але не підійшов, бо пив якісь ліки, вже не пам'ятаю точно, а для дітей з онкологією потрібна чиста кров», – розповів Василь Вірастюк.

А ось для Іріши Блохіної – директора «Школи Дерюгіних» та старшого тренера національної збірної з художньої гімнастики – це була перша здача крові як донора. Каже, давно збиралася, тому із задоволенням погодилася долучитися до акції. Тим більше, що за словами Іріши Блохіної, вона має ІІІ групу крові з резус-фактором «-», яка вважається рідкісною групою.

«Якщо моя кров врятує комусь життя, то я, звичайно, буду неймовірно щаслива. Спортсмени дотримуються правильного харчування, здорового способу життя, тому і маємо здорову кров і у нас дійсно перемога в крові. Тоді чому не допомогти? У нас – ООС, є поранені, є просто люди, яким може знадобитися кров. Може, навіть, якомусь спортсменові, твоєму колезі. Тому треба здавати і допомагати. Це не страшно. І не треба для цього бути селебріті чи відомим спортсменом. Треба просто бути людиною і боротися за людяність у кожному з нас», – розповідає Іріша Блохіна.

Радіо Свобода разом із начальницею відділу безпеки крові та донорства ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», засновницею «ДонорUA» Іриною Славінською підготувало відповіді на головні питання донорства.

Хто може стати донором?

  • Ви маєте бути громадянином України, якому виповнилося 18 років, та важити не менш ніж 50 кілограмів.
  • Ви не хворієте на сифіліс, ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити, також відсутні злоякісні пухлини та захворювання крові.

Як підготуватися до донорства?

  • За три дні треба відмовитися від прийому анальгетиків та аспірину.
  • За 48 годин до здачі крові не вживайте алкоголю.
  • Відмовтеся від смаженої, жирної, копченої їжі, а також усього солоного і молочного.
  • Щонайменше за 2 години до здавання крові треба утриматися від куріння.
  • Легко поснідайте за 2-3 години – каша на воді, пропарена риба і відварене м'ясо нежирних сортів. дієтичне печиво, солодкий чай
  • Якщо почуваєте нездужання, то не приходьте здавати кров.

Що робити після здавання крові?

  • Відпочити 10-15 хвилин.
  • 2-3 години не підіймайте нічого важкого рукою, з якої брали кров, а також уникайте інтенсивних фізичних навантажень протягом 12 годин.
  • Вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб.
  • Якщо відчули запаморочення або слабкість, повідомте персоналу.

Де здати кров і для кого?

З 2020 року в Україні розпочався процес моніторингу закладів та установ системи крові. Тепер ви можете перейти за цим посиланням і побачити, якої саме крові не вистачає сьогодні. А якщо ви визначилися, що готові здати кров, то адреси центрів зазначені тут.

А також ви можете дізнатися, кому саме необхідна кров, перейшовши за цим посиланням.

А як дістатися до центрів?

Завдяки організаціям ДонорUA та Фундації «Варто жити», у 26 містах України можна безкоштовно замовити собі таксі в Центр Крові та назад додому.

ВАЖЛИВО! Здавати кров під час пандемії коронавірусу – безпечно, каже Ірина Славінська.

До яких акцій можна долучитися зараз?

До 19 червня можете взяти участь у флешмобі від Центру громадського здоров'я України та ДонорUA – #яДонор #яДонорка. Для цього вам просто треба зробити фото, що ви здаєте кров, та опублікувати його на своїй сторінці у Facebook із хештегом #яДонор або #яДонорка

Або можете долучитися до ініціативи Товариства Червоного Хреста України та Міністерства молоді та спорту України – «Перемога у нас в крові». Мета: привернути увагу суспільства до проблеми дефіциту крові в банках крові України шляхом залучення спортсменів і видатних особистостей до здачі крові.

Українські актори в співпраці з Червоним Хрестом організували акцію #МиПоряд. Це не лише про донорство крові, але й про підтримку вразливих верств населення, таких, як літні люди, багатодітні сім’ї, дитячі будинки та інтернати, безхатьки. Більше тут. В організаціях упевнені, що здавати кров можна і треба не лише в День донора. За статистикою, один донор крові може врятувати життя трьох людей.

  • Зображення 16x9

    Ольга Модіна

    Журналістка проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії». У 2012 році закінчила Львівський національний університет імені Івана Франка за спеціальністю «журналістика». До команди Радіо Свобода долучилася у 2018 році. Висвітлюю теми, пов’язані з окупацією Донбасу. Цікавлюся спортом та кіно.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG