(Рубрика «Точка зору»)
Вірус корони
Надзвичайні обставини вимагають надзвичайних рішень, а ті, в свою чергу, надзвичайних повноважень.
Страх, породжений надзвичайними обставинами, сприяє тому, що більшість готова надати ці повноваження владній меншості. Це типово для ситуації катастрофи, війни, епідемії.
Але вкрай важливим є спроможність суспільства після подолання біди повернутися до нормальних умов.
Британці проявили своє прагнення до демократії настільки потужно, що переможець у війні Вінстон Черчилль втратив посаду прем’єра через кілька місяців після останніх пострілів у Європі. Мавр зробив свою справу...
Нині ми є свідками коли влада потребує і отримує надзвичайні повноваження для боротьби з короновірусом. Це відбувається в усьому світі та в Україні типово.
Але не однаковим буде повернення до нормального життя.
Бо для цього суспільству потрібно буде проявити силу у відстоюванні свобод, владі – розум у відмові від надзвичайних повноважень.
Тому для українців страшним є не лише коронавірус, але й той, який може прийти вслід за ним – вірус корони. Бо маємо недосвідченого президента, який продовжує накопичувати владу, попри те, що навіть неспроможний нею скористатися в повній мірі.
Але маємо ще й незріле суспільство, спонуковане страхом і вірою в чудо.
Суспільство, яке прагне сильної руки.
Це не передчасні волання хлопчика про вовків. Маємо готуватися до подолання вірусу корони вже.
Врешті, необхідні для цього вміння єднатися, брати відповідальність на себе та ділитися – це те, що потрібно і для протистояння епідемії.
Володимир В'ятрович – історик, ексголова Українського інституту національної пам’яті, народний депутат від «Європейської солідарності»
Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода