Над розробкою потенційної вакцини проти коронавірусу COVID-19 працює понад 30 компаній, і деякі вже готові до початку випробувань. Проте очікувати її появи у короткі строки, за оцінками експертів, не варто.
Всесвітня організація охорони здоров’я заявляла, що перша вакцина від коронавірусу може з’явитися не раніше, ніж через півтора року.
Водночас десятки дослідницьких груп по всьому світу намагаються створити вакцину на тлі зростання кількості заражених вірусом COVID-19.
Початок випробувань
У США вже 16 березня починають випробування потенційної вакцини, повідомляє інформаційне агентство Associated Press з посиланням на неназваного чиновника.
Випробування фінансують Національні інститути охорони здоров’я США. Вони проходитимуть у дослідницькому центрі Kaiser Permanente Washington Health Research Institute у Сіетлі. В них візьмуть участь 45 волонтерів віком від 18 до 55 років.
Вакцину розробила біотехнологічна компанія Moderna спільно з Національним інститутом охорони здоров’я США (NIH).
У квітні випробування планує почати американська компанія Inovio Pharmaceuticals в Університеті Пенсільванії і випробувальному центрі в Канзас-сіті.
Але як пояснюють експерти, очікувати потенційної вакцини найближчим часом не варто. Згідно з деякими оцінками вакцина стане доступною не раніше 2021 року.
Чому так довго?
Експерти сфери охорони здоров’я кажуть, що на повну перевірку будь-якої потенційної вакцини знадобиться від одного року до 18 місяців, йдеться в статті агенції AP.
Навіть якщо початкові випробування на безпеку цих вакцин пройдуть добре, «ми говоримо про рік-півтора», перш ніж будь-яка вакцина зможе бути готовою до широкого використання, вважає доктор Ентоні Фоучі, директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб NIH.
Справа у тім, що клінічні випробування та затвердження потенційної вакцини – процес досить ресурсозатратний. Розробка безпечних та ефективних вакцин вимагає часу, інвестицій та численних перевірок.
Клінічні тестування проходять, як правило, в кілька етапів.
Етап 1: початок
Час: щонайменше 3 місяці
Спочатку можливу вакцину мають випробувати на кількох десятках здорових добровольцях. Метою є переконатися, що вакцина безпечна. Це має тривати щонайменше три місяці, пояснюють в журналі Wired.
І вже тоді, якщо не буде виявлено ніяких відхилень у здорових добровольців, можна переходити до наступного етапу.
Етап 2: зони зараження
Час: 6-8 місяців
Потім вакцину тестують, як правило, вже на кількох тисячах людей, і роблять це в уражених частинах світу.
На цьому етапі науковці можуть зібрати дані про те, наскільки вдало вакцина стимулює вироблення антитіл тощо. Це – ще додаткових 6-8 місяців. Якщо все проходитиме добре (а це не обов’язково має бути так), тоді вже можна переходити до наступного етапу тестувань.
Етап 3: повторення
Час: 6-8 місяців
Фаза 3 – це залучення кількох тисяч людей у зоні спалаху вірусу для повторення експерименту.
Це ще шість-вісім додаткових місяців. Звісно, якщо у вас немає проблем з залученням пацієнтів або ж безпосередньо з самою вакциною, уточнює видання.
Етап 4: затвердження
Час: 1 місяць – 1 рік
Якщо все пішло добре, тоді регулюючий орган, такий як Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів у США, має переглянути і перевірити всі дані.
Потім регулятор має вирішити, чи схвалювати вакцину, чи ні. Це, в свою чергу, може зайняти від одного місяця до року.
Висновок: літо 2021 року
Таким чином, у виданні Wired пояснюють, що за логікою простої математики, «оскільки потенційні вакцини почали розробляти у січні, версія, затверджена для громадського використання, буде доступна не раніше, ніж наприкінці літа 2021 року. І це якщо все йтиме добре».
Щоправда, точні дані навести ніхто не може. Справа в тім, що вірус непередбачуваний і може просто різко піти на спад. SARS – попередник нинішнього COVID-19, зник лише через чотири місяці після того, як викликав глобальну паніку, уточнює Wired.
Підрахунки Wired більш-менш збігаються з підрахунками ВООЗ.
У Великій Британії тим часом прогнозують, що епідемія в цій країні триватиме до 2021 року.
Епідемія коронавірусу у Великій Британії триватиме до весни 2021 року і може привести до госпіталізації 7,9 мільйона осіб, йдеться в статті британського видання The Guardian з посиланням на секретний звіт для високопосадовців британської Національної служби охорони здоров’я (NHS).
Гонка вакцин?
А поки вакцини ще навіть не почали тестувати, починають з’являтися перші непорозуміння.
Між США і Німеччиною виникла суперечка через німецьку біотехнологічну фірму CureVac, що займається розробкою потенційної вакцини проти коронавірусу.
У ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що американський президент Дональд Трамп нібито намагався переманити німецьких вчених за велику фінансову винагороду, щоб ті продовжили свою науково-дослідну роботу в США.
CureVac – це приватна компанія зі штаб-квартирою у Тюбінгені, яка також має відділення США.
Німецькі чиновники вважають, що метою таких дій є отримання ексклюзивного права на потенційну вакцину.
«Німеччина не продається», – заявив німецький міністр економіки Пітер Алтмайер мовнику ARD.
Німецьке видання Welt am Sonntag повідомляло, що Трамп запропонував CureVac винагороду розміром в один мільярд доларів, щоб забезпечити вакцину «лише для США».
Німецький уряд, згідно з повідомленнями, також пропонує власні фінансові стимули для того, щоб вакцини залишалися в Німеччині, йдеться у статті The Guardian.
«Ми хочемо розробляти вакцину для цілого світу, а не для окремої країни», – цитує німецька газета Mannheimer Morgen Крістофа Геттіха, директора компанії dievini Hopp Bio Tech Holding, що є найбільшим інвестором в CureVac.
У неділю американський чиновник заявив агенції AFP, що ситуацію. «переграли», і що «уряд США спілкувався з багатьма [більш ніж 25] компаніями, які стверджують, що вони можуть допомогти вакциною. Більшість із цих компаній вже отримали стартове фінансування від американських інвесторів».
Він також заперечив, що США прагнули зберегти будь-яку потенційну вакцину виключно для себе. «Ми продовжуватимемо спілкуватися з будь-якою компанією, яка заявляє, що може допомогти. І будь-яким знайденим рішенням поділимося зі світом», – цитує його The Guardian.
Як допомагають найбагатші?
У той час, як вчені розробляють вакцини у різних країнах світу, боротися з тепер вже пандемією також допомагають найбагатші люди світу.
Діловий журнал Forbes повідомляє, що Фонд співзасновника компанії Microsoft Білл Ґейтса та його дружини Мелінди оголосив про виділення 100 мільйонів доларів на програму визначення, ізолювання та викорінення вірусу.
Фонд подружжя Ґейтсів розробляє домашні тестові набори, що дозволятимуть перевіритись на наявність інфікування не виходячи з дому.
Засновник Alibaba Джек Ма надав в свою чергу 14 мільйонів доларів на розробку вакцини, а також пожертвує 500 наборів для тестування й мільйон медичних масок для США.
А, наприклад, футболіст Кріштіану Роналду дозволить перетворити власні готелі під лікарні для заражених людей в Португалії.
Захворювання COVID-19 спричиняється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди і грипу, зокрема з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може стати смертельною. Більшість хворих видужують; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.