Доступність посилання

ТОП новини

Рік скандалу довкола Гладковського («Свинарчука»): чи змінилося щось при Зеленському


Ілюстрація. Рік скандалу довкола Гладковського («Свинарчука»)
Ілюстрація. Рік скандалу довкола Гладковського («Свинарчука»)

4 березня 2019-го, тобто рік тому, експрезидент Петро Порошенко звільнив Олега Гладковського з посади першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони. Передувало цьому гучне журналістське розслідування.

В проєкті Радіо Свобода «Коротка пам’ять» згадаємо, що відбувалося із цією справою протягом року (відео).

Розслідування команди «Наші гроші з Денисом Бігусом» вийшло напередодні президентських виборів у лютому 2019. Журналісти розповіли, що група осіб скуповувала військові запчастини у російських контрабандистів та на складах армії і за завищеною в рази ціною продавала на заводи «Укроборонпрому».

За їхніми даними, група заробила понад 250 мільйонів гривень, які витратила на нерухомість, елітні авто, а також на хабарі та відкати.

«До групи входять заступник секретаря РНБО Олег Гладковський, його син - Ігор, колишній працівник концерну Віталій Жуков», – йдеться в програмі.

Хто такий Олег Гладковський і чому його ще називають «Свинарчук», дивіться в матеріалі проєкту «Ньюзрум» (відео)

Практично всі політики використали матеріали програми «Наші гроші» для різких заяв. Володимир Зеленський, як кандидат в президенти, неодноразово висловлювався з приводу цієї теми.

От його слова одразу після виходу розслідування:

«Тобто, контрабанда з Росією – можна, б/у-запчастини в обмін на життя наших солдатів – можна, «конфєти» – можна, MARUV – неможна. Вибачте мене, але це кабздєц», – звернувся майбутній президент зі сторінки у Фейсбук.

Пізніше він наголошував на важливій ролі президента в зазначеній справі:

«Хочу звернутися до людини, яка займає дуже серйозний пост – пост президента України. Пане Порошенко, я дуже хочу, щоб ви від «я почув» перейшли до «я зробив», а саме: посадили вбивць Катерини Гандзюк, посадили Свинарчуків».

Петро Порошенко як президент, тоді вимагав проведення термінової перевірки інформації правоохоронцями. НАБУ проводило обшуки і відкривало провадження. Інші правоохоронні структури заявили, що журналісти, практично, зіпсували їм фінал операції, яку вони проводили багато років.

Записали ролик, подали до суду на журналстів

Олег Гладковський розслідування журналістів називав інформаційною провокацією. Постачання комплектуючих для військової техніки з Росії пояснював, зокрема, так:

«Я дійсно підтверджую, що частину ми завозимо звідти, де вони виробляються. Це є дуже складним завданням, у яке залучені і наші спецслужби»...

Тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко взагалі заявив, що комплектуючі завозилися контрабандою і він вважає це прийнятним в умовах війни. Втім анонсував відповідальність для тих, хто збагачувався на цьому, продаючи втридорога.

Син Гладковського Ігор, який теж був фігурантом матеріалу, записав ролик, спародіювавши Дениса Бігуса і програму «Наші гроші». Пообіцяв продовження:

«Найцікаіше буде в наших наступних серіях. Не буду поки що ділитися, хочу зберегти інтригу», – сказав він в інтерв’ю Прямому каналу.

Інтрига тримається досі, бо протягом року жодного відео на каналі більше не з’явилося…

А от до суду на журналістів Ігор Гладковський подав, як і обіцяв. Розгляд справи триває вже рік. Що саме позивач вважає недостовірним, зрозуміти поки складно, але він вимагає:

«Спростувати недостовірну інформацію про Гладковського, що він має відношення, в різних випадках по-різному журналістами: і Бігусом, і Івановою вживаються по-різному словосполучення щодо участі Гладковського: або учасником є, або організатором», – це дослівний коментар адвоката Ігоря Гладковського Сергія Козія, який він дав журналістам «5 каналу» після засідання суду.

Адвокат журналістів проекту «Наші гроші» Масі Найєм розповідає Радіо Свобода, що позивач вимагає спростувати всю програму в цілому і не вказує конкретного твердження, яке вважає неправомірним.

За цей рік ані від НАБУ, ані від ГПУ додаткової інформації щодо результатів розслідування надано не було.

«Але в нас і так вистачає доказів. Те що казала Леся Іванова в ефірі, воно було на підставі певного масиву інформації, щодо якого Луценко (колишній генпрокур – ред.) підтвердив, що він є в основі кримінальних проваджень», – адвокат Масі Найєм.

Акції перед президентом

Петро Порошенко у 2019-му коментував скандал навколо Гладковського не одразу, але обіцяв наступне:

«Ніхто не уникне покарання за скоєний злочин, якщо цей злочин доведено. Гроші повернуться в бюджет, у зубах принесуть».

Приблизно в цей період розпочинаються акції «Національних дружин» спільно з «Нацкорпусом». Ці протести супроводжуються сутичками із поліцією. Причому, практично в кожному місці, куди їде Петро Порошенко із робочим візитом чи агітацією, праворадикали влаштовують сутички із поліцією на тлі акції протесту.

Після перемоги Зеленського лідер Національного Корпусу Андрій Білецький заявив, що акції продовжаться, але вже з вимогами до нового президента. Про це свідчить новина на сайті організації.

«Уже в найближчий тиждень ми знову починаємо акції. Зрозуміло, що Порошенко їх саджати не буде, але тепер треба вимагати від Зеленського. Він про це багато говорив, особливо на дебатах. Тепер він має довести свої слова до кінцевого результату», –​ йдеться у заяві Білецького.

Втім на сайті «Національного корпусу» з тих пір немає звітів про подібні акції…

Що ж зі справою Гладковського?

В жовтні його затримує НАБУ, а САП повідомляє про підозру. Йому інкримінують недостовірне декларування доходів дружини, а також використання службового становища в інтересах компанії «Богдан Моторс», власником якої він є.

Це не ті епізоди, на які вказували журналісти в резонансному матеріалі. Згадані звинувачення відкидають: і компанія «Богдан Моторс», і Олег Гладковський.

Вищий антикорупційний суд заарештував Олега Гладковського на 2 місяці, але з можливістю застави у 10 мільйонів 600 тисяч гривень. Заставу внесла сім’я Гладковського і він вийшов із СІЗО.

Перед Новим роком з нього зняли електронний браслет. А ще через два місяці суд дозволив виїжджати і за межі Київської області.

«Не дуже багато посадок? Поки що це не почалося? І згоден, і ні. Дивіться, справа Свинарчуків є? Є», – заявив Володимир Зеленський вже у статусі президента у відомому ролику за кермом авто.

Ця заява була восени 2019, а наразі…. весна прийшла. Тож чимало виборців і опонентів Зеленського згадують йому гасло з передвиборчих білбордів: «Весна прийде – саджати будемо».

  • Зображення 16x9

    Ольга Комарова

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з 2015 року. До команди приєналася як переможниця Регіональної стипендії Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа. Після завершення стипендії залишилася працювати в редакції кореспондентом. Автор і ведуча серії радійних програм «Свобода в деталях», яка виходила на частотах Радіо НВ. Ведуча і журналіст програми «Ньюзрум», автор серії програм «Коротка пам'ять», які виходять на Ютуб-каналі Радіо Свобода Україна. В журналістиці працює з 2009 року. Починала свій шлях з роботи на комунальному телебаченні міста Южного Одеської області. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG