Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

США припиняють виплати ВООЗ – Трамп

Президент США Дональд Трамп заявляє, що доручив своїй адміністрації припинити виплату внесків Всесвітній організації охорони здоров’я через те, як вона реагувала на пандемію коронавірусу.

ВООЗ «зазнала невдачі в своєму основному обов’язку і має понести відповідальність», сказав Трамп 14 квітня, виступаючи в Білому домі.

За його словами, США припиняють фінансування ВООЗ, поки відбуватиметься аналіз роботи організації. Цей процес триватиме від 60 до 90 днів.

Президент США заявив, що спалах коронавірусу можна було подолати ще на стадії виникнення і врятувати життя, якби ВООЗ краще виконувала свою роботу, розслідуючи дані, що надходили з Китаю, де почався спалах хвороби.

За словами Трампа, агентство ООН сприяло «дезінформації» Китаю щодо вірусу, і це, ймовірно, призвело до більш масштабного спалаху.

Генеральний секретар ООН Антоніо Ґутерріш відповів, що зараз «не час» скорочувати ресурси для ВООЗ чи будь-якої іншої гуманітарної організації, яка бореться з коронавірусом.

«Зараз – час для єдності і солідарної роботи міжнародної спільноти для того, щоб зупинити вірус і його руйнівні наслідки», – сказав Ґутерріш.

Ситуація в Києво-Печерській лаврі «не просто небезпечна, а й дуже показова» – видання

Про відповідальність окремих московських священників та чому Києво-Печерська лавра стала одним з епіцентрів захворювання на коронавірус, розповідає газета «День». Автор статті Іван Капсамун нагадує, що сьогодні Києво-Печерська лавра в центрі уваги медиків і правоохоронців – там склалася дуже небезпечна ситуація із розповсюдженням коронавірусу.

«Ситуація не просто небезпечна, а й дуже показова», – наголошує автор статті. Адже невдовзі після введення карантину в Україні настоятель Києво-Печерської лаври, митрополит УПЦ (Московського патріархату) Павло розкритикував владу за «недалекоглядності». Більш того, він закликав всіх брати участь у колективній молитві, адже, за його словами, «найстрашніша епідемія – то гріх, який губить людську природу».

«І ось зараз склалася ситуація, коли десятки духівників хворі, включаючи самого настоятеля Павла, вже є померлі і ситуація може лише погіршуватися. Хто має нести відповідальність за це?» – цікавиться дописувач.

Тим часом, намісник і братія Лаври звернулися за фінансовою допомогою у зв’язку зі спалахом коронавірусу в монастирському комплексі УПЦ (МП) і через припинення громадських богослужінь.

На це звернення досить різко відреагував у себе на фейсбуці протодиякон Андрій Кураєв, російський громадський і церковний діяч: «Ченці, навіть вмираючи, просять грошей, грошей, грошей... Який сором... Нехай Паша-мерседес продасть свою віллу або свої машинки. А вже скільки там «окормляється» багатеньких олігархів і депутатів! Ні, треба ще й у безробітних (а це сьогодні плюс-мінус усі) грошики попросити. І як же перекрутилась свідомість цих лжемонахів, що замість того, щоб пропонувати свою допомогу зі своїх чималих калиток, вони у дні біди просять у людей!»

Автор статті вважає, що це «наочний приклад сутності представників московської церкви». На відміну від УПЦ (МП), яка фактично є підрозділом Російської православної церкви, інші українські церкви із самого початку закликали вірян залишатися вдома, дотримуватись умов карантину і запропонували онлайн-богослужіння. Про це постійно заявляє у своїх зверненнях і глава Православної церкви України митрополит Київський і всієї України Епіфаній, і глава Української греко-католицької церкви Святослав Шевчук. УПЦ (МП) перейшла на закриті богослужіння значно пізніше, коли вірус вже почав набирати небезпечних обертів», – наголошує дописувач у статті «Не спокушай Господа свого».

Серед померлих від COVID-19 в Україні є 7 медпрацівників – ЦГЗ

Серед померлих внаслідок ускладнень, спричинених COVID-19, є сім медпрацівників, повідомив ввечері 14 квітня Центр громадського здоров’я.

Загалом в Україні від цієї хвороби померли 98 людей, 79% з яких мали тяжкі серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, новоутворення, захворювання нирок, легень й ожиріння, йдеться в повідомленні.

Наразі показник летальності COVID-19 складає 2,9%.

«Вісім осіб із числа померлих мали в анамнезі поїздки за кордон протягом останніх 14 діб до появи клінічних симптомів і лише в одному випадку було встановлено тісний контакт із підтвердженим випадком COVID-19. Серед померлих осіб – 7 медичних працівників. Середня тривалість від початку появи симптомів захворювання до настання смерті склала 12 діб. Всі пацієнти з числа померлих мали позитивний результат лабораторного дослідження методом ПЛР», – повідомили в ЦГЗ.

Кількість померлих від COVID-19 у Нью-Йорку різко зросла після зміни методу підрахунку

Кількість смертей, спричинених коронавірусом у найбільш постраждалому від COVID-19 американському штаті Нью-Йорк, різко зросла 14 квітня, коли чиновники змінили метод підрахунку, додавши смерті, ймовірно, пов’язані з коронавірусом, у Нью-Йорку до загальної статистики штату.

До додаткових 3778 випадків смертей входять «ймовірні» жертви COVID-19, які померли вдома і під час очікування діагнозу в лікарнях. Дані базуються на зареєстрованих у померлих симптомах COVID-19, захворювання, спричиненого коронавірусом: це кашель, лихоманка і ускладнення дихання.

Загальна кількість померлих у Нью-Йорку таким чином зросла до понад 10 тисяч, повідомив медичний департамент міста.

Майже 60% нових смертей сталися, коли пацієнти чекали на лікування в медзакладах перед підтвердженням діагнозу. Ще 22% померли вдома, 18% – у будинках для літніх людей або хоспісах.

Новий підхід до підрахунку в Нью-Йорку може змінити політику і в інших штатах, що, можливо, призведе до зростання загальної кількості смертей у країні.

Ще до того, як в Нью-Йорку переглянули метод підрахунку, кількість виявлених за добу смертей у США 14 квітня сягнула 2228, що є рекордним числом за один 24-годинний період.

Президент США Дональд Трамп заявив, що обмеження, запроваджені в країні через пандемію коронавірусу, можуть почати знімати до 1 травня

Виступаючи в Білому домі 14 квітня, Трамп заявив, що оголосить про початок зняття обмежень після консультації з губернаторами всіх штатів, з якими він раніше сперечався щодо повноважень про скасування карантину.

Трамп заявив, що обмеження почнуть знімати «у найбільш слушний час і спосіб», і в деяких регіонах це станеться ще до 1 травня.

Раніше 14 квітня провідний американський експерт з коронавірусу Ентоні Фаучі в інтерв'ю Associated Press заявив, що дата 1 травня може бути «трохи занадто оптимістичною».

Чому деякі лікарі відмовляються від використання апаратів штучної вентиляції легень?

У той час, як більшість медиків по всьому світові намагаються отримати апарати штучної вентиляції легень для лікування хворих на коронавірус, деякі їх колеги почали по можливості відмовлятися від їх використання.

Причина – деякі лікарні повідомляють про надзвичайно високу кількість смертей серед пацієнтів, підключених до цих апаратів. Лікарі припускають, що вони можуть бути шкідливими для певної категорії хворих.

Коронавірус: ситуація у Лаврі і зонах відпочинку Києва – трансляція

Києво-Печерська лавра від 14 квітня закрита на карантин через спалах коронавірусу. За даними президента Володимира Зеленського, у Лаврі зафіксували близько 100 випадків COVID-19, дві людини померли.

Дотримання карантину контролюють поліція і Національна гвардія.

Ситуацію відстежують і кореспонденти Радіо Свобода, які ведуть стрім з-під Лаври і медзакладів, де лікують хворих на коронавірус.

Також 15 квітня журналісти Раді Свобода візьмуть участь у патрулюванні зон відпочинку Києва разом з муніципальною вартою.

Уряд регулюватиме ціни на деякі продукти та лікарські засоби під час карантину

Від 15 квітня і на час карантину уряд повернеться до державного регулювання цін на соціальні продукти, лікарські засоби та медвироби. Про це повідомив напередодні голова Національної ради економічного розвитку Олексій Дорошенко.

«Держава три роки тому вирішила позбавитися від можливості впливати на бізнес, навіть у ситуації безпідставного зростання цін. Тоді під моніторинг підпадали 32 продукти. Завтра моніторинг буде розповсюджений на 10 продуктів, вісім фармпрепаратів та два медичних товари. Якщо ціна в торгівлі на них планує підвищуватися, то заклад торгівлі через електронну форму зобов’язаний повідомляти про це в Держпродспоживслужбу. На виробників або постачальників це регулювання не розповсюджується. Але держава буде вивчати причини зростання цін в роздрібних магазинах та аптеках, і мати можливість впливати й на виробників, або імпортерів, якщо ціни зростають без економічного обґрунтування», – мовиться у повідомленні.

Зокрема, держава планує регулювати ціни на гречку, цукор, борошно пшеничне, макарони українського виробництва, молоко 2,5% в плівці, житньо-пшеничний хліб, курячі яйця 1-ї категорії, курку в тушці, вершкове масло 72,5% та мінеральну воду без газу.

«Можу сказати, що вперше так чітко визначений перелік продукції включаючи цінову категорію товару, країну виробництва та фасування. Це дозволить робити якісний моніторинг. По-друге, вперше вода для пиття потрапила до соціально-значущих товарів. По-третє, якщо будуть підстави, то перелік продукції, яка підлягає регулюванню, може зростати», – зазначив Дорошенко.

Він додав, що державне регулювання поширюється і на медичні маски та рукавички.

Чи мають імунітет проти коронавірусу ті, хто ним перехворів?

Чи виробляється імунітет проти коронавірусу в тих, хто ним уже перехворів? Чи можна на COVID-19 заразитися ще раз і таким чином захворіти двічі? Це одне з ключових запитань нині – в час світової коронавірусної пандемії. На це запитання вчені не дають наразі достеменно точної відповіді. Дехто з науковців, хто каже про вироблення імунітету, додає, що він може вироблятися на рік-два і в майбутньому треба буде регулярно приймати вакцини – як це часто роблять наприкінці осені перед зимовим сезоном грипів.

МОЗ повідомляє: в Україні зафіксовано 3764 випадки коронавірусної хвороби COVID-19

За даними ЦГЗ, станом на 9:00 15 квітня в Україні 3764 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, з них 108 летальних, 143 пацієнти одужали. За добу зафіксовано 392 нові випадки.

У ЗСУ виявили 23 випадки COVID-19

Станом на 7:00 15 квітня серед військовослужбовців Збройних сил України підтверджено 23 випадки COVID-19, повідомляє командування Медичних сил ЗСУ у фейсбуці. За останню добу підтвердили чотири нових випадки.

За повідомленням, одна людина померла, одна – одужала.

«На ізоляції (в тому числі самоізоляція) – 307 осіб. Кількість військовослужбовців, у яких закінчується ізоляція у найближчі три доби – 47 осіб», – повідомляє командування.

МОЗ: про вихід з карантину поки що говорити недоцільно

Говорити про вихід із карантину поки що недоцільно, заявив 15 квітня міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

«Зважаючи на сьогоднішній антирекорд із захворюваності, вважаю, що говорити про вихід із карантину недоцільно. Ми розглядаємо умови, за яких можливий вихід із карантину в Україні. Можу впевнено сказати: це можливо тоді, коли ми будемо бачити стійке зниження захворюваності на COVID-19», – сказав міністр під час онлайн-брифінгу в Києві.

Минулого тижня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що «у травні Україна має йти на роботу». «У яких умовах, у яких нових соціальних стандартах, у яких часових рамках — це ті питання, над якими уряд працює разом з аналітиками. Ми створили Раду з питань економічного розвитку України, куди ввійшли найкращі вчені та економісти зі світовими іменами», – писав прем’єр-міністр.

Число хворих на COVID-19 у Росії перевищило три тисячі за добу

За останню добу в Росії виявлено 3388 випадків зараження коронавірусом нового типу в 65 регіонах. Померли 28 людей, повідомляє оперативний штаб із запобігання розповсюдженню коронавірусної інфекції.

Всього з початку епідемії зафіксовано 24 490 випадків COVID-19 у 84 російських регіонах. Число смертей досягло 198.

У Москві захворіли 1774 людини, в Московській області – 272. У трійку лідерів за кількістю хворих увійшла Мурманська область – там виявлено 137 випадків інфікування коронавірусом нового типу. Регіон обійшов за цим показником Санкт-Петербург, де за останню добу захворіли 130 осіб.

За даними Росспоживнагляду, під медичним наглядом з підозрою на коронавірусну інфекцію перебувають понад 130 тисяч осіб, проведено понад півтора мільйона тестів.

У Данії учням молодших класів дозволили повернутися до шкіл

У Данії молодшим школярам дозволили повернутися до шкіл, таким чином послабивши карантинні заходи. Про це повідомляє Associated Press.

Повернутися до школи зможуть школярі до п’ятого класу, а дошкільнятам дозволили відвідувати садочки.

Діти старші за 11-12 років продовжують дистанційне навчання.

Решта обмежувальних заходів, запроваджених для боротьби з коронавірусом, залишаються в силі.

У Данії виявили понад 6700 випадків COVID-19, померли 299 людини.

Мер Києва Віталій Кличко повідомляє: «В Лаврі провели посилену дезінфекцію всіх будівель та приміщень духовної академії та семінарії. Встановили медпости, які щодня вимірюють температуру та рівень оксигенації монахам з ознаками хвороби та тим, хто лікується на самоізоляції. Якщо є медичні покази – їх госпіталізують».

Перший випадок захворювання на COVID-19 виявили у Миколаєві, в області вже 22

У Миколаєві станом на 15 квітня виявили перший випадок коронавірусу, повідомили у Миколаївській ОДА.

Загалом же в області вже 22 хворих на COVID-19.

Групове захворювання зафіксовано у Вознесенському районі, де захворіло 18 осіб.

«Також виявлено чотири позитивних результати від хворих з діагнозами «Пневмонія» (два – у Вознесенську, по одному випадку – в Южноукраїнську та Миколаєві)», – мовиться у повідомленні.

У Києві підтвердили ще 61 випадок захворювання на COVID-19, зокрема у 6 дітей – Кличко

У Києві протягом минулої доби зафіксували ще 61 випадок коронавірусного захворювання COVID-19, одна людина померла. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко.

Він зазначив, що серед тих, у кого COVID-19 діагностували вчора, троє лікарів та шестеро дітей.

Загалом у столиці підтверджено 612 випадків інфікування коронавірусом.

35 мільйонів доларів від Світового банку підуть на протидію COVID-19 – Степанов

Із виділених Світовим банком 135 мільйонів доларів 35 мільйонів підуть на протидію COVID-19, повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

«Зокрема, 20 мільйонів доларів піде на закупівлю матеріалів і обладнання, 15 мільйонів – на додаткове фінансування медзакладів», – сказав міністр 15 квітня в Києві.

У ЄС запропонували, який має бути план виходу з карантину

Європейська комісія подала стратегію поступового виходу країн-членів Європейського союзу з режиму обмежень через коронавірусну пандемію і відновлення нормальної діяльності.

План містить загальні критерії такого поступового усунення обмежень, але він не обов’язковий для країн-членів. Кожна країна в Євросоюзі має право самостійно вирішувати, коли й на які кроки йти в бік зняття обмежень. Але при цьому ці країни мають ґрунтувати свої дії на наукових даних, координувати їх між собою і виявляти солідарність у межах ЄС.

Одним із головних елементів плану є пропозиція йти на невеликі й суворо контрольовані кроки протягом кількох місяців. Для цього спершу мають бути виконані три умови: значне вповільнення в поширенні вірусу, достатні можливості системи охорони здоров’я, зокрема кількість наявних у лікарнях ліжок, у тому числі в палатах інтенсивної терапії, а також достатні можливості моніторингу поширення вірусу, серед того значні можливості тестування.

Цей план мали подати ще минулого тижня, але низка країн ЄС висловила занепокоєння щодо надто швидкого, на їхню думку, оголошення такого плану.

Деякі країни в ЄС уже почали поступово скасовувати деякі обмеження, серед них відносно мало потерпіла Австрія і одна з найбільш потерпілих Іспанія.

Коронавірус: у Росії ветеранські організації просять Путіна перенести парад 9 травня

У Росії ветеранські організації звернулися до президента Володимира Путіна з проханням перенести парад 9 травня на пізніше, коли нормалізується ситуація з пандемією коронавірусу. Про це повідомляє агентство ТАСС, яке ознайомилося зі зверненням.

Підписи під зверненням поставили керівники трьох ветеранських організацій.

«Просимо вас ухвалити складне, але, як ми вважаємо, справедливе рішення про проведення військового параду в іншу дату, коли ... парад стане не загрозою, а воістину торжеством миру і безпеки для всіх його учасників», – мовиться у зверненні.

Цього року російська влада запланувала масштабне святкування 75-річчя закінчення Другої світової війни. У параді була запланована участь 15 тисяч осіб і майже 400 одиниць техніки, на урочистості були запрошені лідери світових держав, участь підтверджували глави Франції, Індії, Куби, Венесуели і Чехії.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG