Антарктика – останній континент на Землі, де не виявили коронавірусу (відео)
Антарктика залишається єдиним континентом на планеті, де поки ще не було зареєстровано жодного випадку зараження новим коронавірусом. І чилійська влада докладає усіх зусиль, щоб ситуація залишалася незмінною. Туристичний сезон тут завершився ще на початку березня, наукова діяльність згорнута, а бази закриті для в'їзду і виїзду. (Відео Reuters)
Вплив СОVID-19 на міжнародне право (частина перша)
Фундамент комплексу міжнародно-правового регулювання в галузі прав і свобод людини, її законних інтересів і потреб складає підписана у 1950 році Європейська конвенція про захист прав людини і 16 прийнятих з часом додаткових Протоколів до неї (Україна ратифікувала Конвенцію в 1995 р. – ред.)
Через пандемію COVID-19 про намір відступити від положень Конвенції станом на сьогодні заявили 10 держав із 47 членів Ради Європи: Латвія, Румунія, Молдова, Вірменія, Естонія, Грузія, Албанія, Північна Македонія, Сербія та Сан-Марино (список оновлюється тут). Першими «ластівками» були Латвія та Румунія – 16 і 18 березня відповідно.
Як Європа планує виходити з карантину
Європейські країни, в яких пройдений пік епідемії коронавірусу, розмірковують над тим, як поступово повернутися до нормального життя.
Європейська комісія подала стратегію поступового виходу країн-членів Європейського союзу з режиму обмежень через коронавірусну пандемію.
План містить загальні критерії такого поступового усунення обмежень, але він не обов’язковий для країн-членів. Кожна країна в Євросоюзі має право самостійно вирішувати, коли й на які кроки йти в бік зняття обмежень.
Але при цьому ці країни мають ґрунтувати свої дії на наукових даних, координувати їх між собою і виявляти солідарність у межах ЄС.
Дивіться тут
Школярка шиє маски на карантині
В 11-річної Аліси Пономаренко з Балаклії на Харківщині є хобі – вона змалечку полюбляє шити. Під час карантину вона вирішила, що треба допомогти землякам – шити маски і безкоштовно роздавати їх людям. Не зважаючи на онлайн-уроки та додаткові заняття, в день вона може пошити близько 70 масок в день. А поширювати їх допомагають волонтери і місцеві жителі.
В Україні запроваджують регулювання цін на соціально важливі продукти, серед них і вода для пиття
Держава планує регулювати ціни на гречку, цукор, борошно пшеничне, макарони вітчизняного виробництва, молоко 2,5% в плівці, житньо-пшеничний хліб, курячі яйця 1-ї категорії ,курка в тушці, вершкове масло 72,5% та мінеральну воду без газу.
«Можу сказати, що вперше так чітко визначений перелік продукції включаючи цінову категорію товару, країну виробництва та фасування. Це дозволить робити якісний моніторинг. По-друге, вперше вода для пиття потрапила до соціально-значущих товарів. По-третє, якщо будуть підстави, то перелік продукції, яка підлягає регулюванню, може зростати», – зазначив Дорошенко.
Він додав, що державне регулювання поширюється і на медичні маски та рукавички.
Як пандемія впливає на глобальні ланцюжки постачання харчів
«Тривала пандемічна криза може швидко створити тиск на ланцюги постачань харчових продуктів, які є складною мережею, що включає фермерів, агропідприємства, переробні фабрики, доставку, продавців та інші ланцюжки», – попередив в газетній публікації Максімо Куллен, головник економіст підрозділу ООН, який займається харчами та аграрними питаннями.
У незвичному зверненні до громадськості група активістів, науковців та керівників одних з найбільших світових компаній попередила 9 квітня, що кількість людей, які голодають у світі, може зрости найближчими місяцями.
Лист містив заклик до аграрних експортерів продовжувати поставки продукції на світові ринки і також закликав підтримувати населення країн, які можуть опинитися перед голодом. Також був і заклик інвестувати в місцеве виробництво аграної продукції.
Детально читайте тут
SARS і СOVID-19: як стримали коронавірус у 2003 році і чому це не вдалося у 2020-му
У 2003 році коронавірус, який пізніше назвали SARS, із дуже високим рівнем смертності – тоді загинув кожен десятий інфікований – вийшов за межі Китаю і поширився світом. Через вісім місяців після виявлення вірусу, його вдалося побороти. Радіо Свобода розпитало одного з провідних світових вірусологів, як тоді людство зупинило SARS й чим відрізняється ситуація із новим коронавірусом, що спричинив пандемію у 2020 році?
Про те, як Китай намагався приховати інформацію про SARS і як через це відбулося неконтрольоване зараження, чим відрізняється SARS від COVID-19 та що про це все думає професор Лондонського університету Джон Оксфорд – читайте тут
Минулого тижня росіяни певного віку побачили знайоме обличчя, яке повернулося на їхні екрани. Анатолій Кашпіровський, самопроголошений цілитель, заворожував телевізійну аудиторію, у той час, коли три десятиліття тому розпадався Радянський Союз. Тепер він повернувся як вісімдесятирічна зірка ютубу, пропонуючи розраду на тлі поширення коронавірусу.
Розповідь семінариста про карантин у Києво-Печерській Лаврі
Станом на 14 квітня у Києво-Печерській Лаврі виявили 95 хворих на коронавірус. Про це заявив мер Києва Віталій Кличко. Серед хворих є студенти Київської духовної академії і семінарії (КДАіС). Це навчальний заклад УПЦ (МП), розташований на території Києво-Печерської лаври, який готує священників, викладачів богослов’я та церковних вчених.
Журналісти Радіо Свобода поспілкувалися з кількома студентами Київської духовної академії і семінарії. Один з них на анонімних умовах дав розгорнуте інтерв’ю. Публікуємо його відповіді майже повністю, за винятком особистої інформації та тих деталей, які можуть на неї вказувати.
Читайте тут
Жителей Донбасса призывают не ходить в храмы
Жителей Донбасса призывают отмечать праздник Пасхи дома и не ходить на службу в церковь. Вместо этого власти и священники рекомендуют смотреть трансляции по телевидению и на интернет-сайтах. А вот освятить праздничные куличи без молитвы не выйдет, предупреждают священнослужители. Впрочем, говорят церковники, это всего лишь обряд, а не обязательная процедура.
На 15 квітня з 287 інфікованих на коронавірус у Тернопільській області 154 – мешканці Монастириського району. Зокрема, COVID-19 підтверджений у 42 медичних працівників району. Попри високий рівень інфікованості, тут найнижчий відсоток смертності від коронавірусу – 1,4% , у порівнянні в Україні – 3%. З чим це пов’язують фахівці? Чи достатньо у місцевому шпиталі Монастириськ ліків, засобів індивідуального захисту? Чи дають собі раду медики і як їм вдається стабілізувати стан хворих?
Про це Радіо Свобода розпитало керівника штабу з протидії коронавірусу у Монастириському районі, заступника голови Монастириської районної адміністрації Павла Дроня.
Читайте тут
В Уругваї створили простий у виготовленні апарат штучної вентиляції легень
Уругвайські фахівці стверджують, що розробили недорогий, простий у виготовленні і такий, що не вимагає патентів, механічний апарат штучної вентиляції легенів. І він міг би допомогти знизити тиск на лікарні, що не справляються із потоком пацієнтів з симптомами коронавірусу.
Пандемія і трудові мігранти: заручники коронавірусу і дискримінації
Навіть пандемія коронавірусу та запровадження карантину у Росії не стали для багатьох трудових мігрантів шансом повернутися додому, як би хтось із них цього не хотів. Вони опинилися у тій самій ситуації, що й 200 мільйонів таких самих робітників-мігрантів по цілому світу.
Спричинена пандемією економічна криза поставила трудових мігрантів у ситуацію, коли вони, ризикуючи бути інфікованими, вимушені продовжувати працювати в умовах посилення дискримінації, або ж, намагаються повернутися додому, де їм не дуже і раді.
Коронавірус: чи відбудеться велике повернення до наукової правди?
Коли більшість європейських країн оголошували жорсткий карантин, 9 березня, президент США Дональд Трамп писав у своєму Твіттері, що коронавірус є «як грип», і навіть більше людей померло від сезонного грипу, ніж від коронавірусу. Через два дні головний інфекціоніст США Ентоні Фаучі сказав, що коронавірус є в 10 разів смертельніший, ніж звичайний грип.
А через тиждень на пресконференції у Білому домі президент Трамп поступився місцем науковцям, які показували розрахунки, що в країні може загинути до 2,2 мільйона людей, якщо не дотримуватися карантину. Пандемія коронавірусу показала, що світ постправди, який не керується науковими дослідженнями, є небезпечним для людей, але чи змінить це усвідомлення тренд світової політики?
Читайте тут
У колишнього шанувальника і прихильника УПЦ МП Новинського підтвердили коронавірус
Народний депутат Вадим Новинський (позафракційний, член «Опозиційного блоку») повідомив про результат свого тесту на коронавірус. Як написав він у фейсбуці, він здійснив цей тест відповідно до вимоги МОЗ про перевірку контактів людей, у яких виявили COVID-19.
«Після здавання аналізів тест на коронавірус дав позитивний результат», – заявив депутат, зазначивши, що вирішив оголосити про це сам.
За словами Новинського, його стан у нормі, ніяких симптомів він не відчуває, температура нормальна, комп’ютерна томографія легень не виявила відхилень.
Коронавірус у світі: захворіли понад два мільйони, видужали – понад пів мільйона
Офіційні дані про поширення коронавірусної пандемії перетнули два символічні показники: число захворілих перевищило два мільйони, число видужалих – пів мільйона.
Таку інформацію подає Центр даних про коронавірус Університету імені Джонза Гопкінза у США, який відстежує офіційні дані, що їх оприлюднюють в окремих країнах чи територіях.
За цими даними, на цей момент підтверджені 2 000 984 випадки коронавірусного захворювання, 501 206 із них уже видужали. Померлих від захворювання на цей час – 128 071 людина.
Всесвітня організація охорони здоров’я, яка традиційно наводить менші дані, на цей час повідомляє про 1 878 489 підтверджених випадків і 119 044 померлих.
В Україні останні наразі дані оприлюднили вранці: на той час було зафіксовано 3 764 випадки коронавірусної хвороби COVID-19, із них 108 летальних, 143 пацієнти одужали.
У Дніпрі скандал із церквою УПЦ (МП)
У Дніпрі рятувальники обстежили територію храму Св. Пантелеймона УПЦ (МП), де було заявлено про виявлення снаряду часів Другої світової війни, більше вибухонебезпечних предметів не виявили. Про це Радіо Свобода повідомили в пресслужбі ДСНС в області.
Минулими вихідними храм і його настоятель опинилися в епіцентрі скандалу: один з містян зняв на відео, як віряни храму святили вербу, а священник причащав їх із однієї ложечки. Відео було оприлюднене в соцмережах.
В обласній поліції повідомили, що на священника склали протокол щодо порушення карантинних норм. Йому загрожує штраф.
Україна вимагає від Росії забезпечити захист здоров’я населення Криму та ОРДЛО за умов COVID-19
Україна за умов поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 вимагає від Росії «як держави-окупанта вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на забезпечення захисту життя та здоров’я» населення Криму, Севастополя та окремих районів Донецької та Луганської областей. Про це йдеться в поширеній 15 квітня заяві українського зовнішньополітичного відомства.
«Зокрема, згідно зі статтею 56 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, окупаційна держава зобов’язана забезпечити та підтримувати на окупованій території умови, задовільні з точки зору охорони здоров’я та санітарії, має вживати профілактичні та запобіжні заходи, необхідні для запобігання поширенню інфекційних захворювань та епідемій», – ідеться в заяві.
Зеленський назвав найнебезпечнішим нині скупчення людей на богослужіннях
Президент України Володимир Зеленський на нараді щодо протидії поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 назвав найнебезпечнішим у нинішній час наближення Великодня скупчення людей на богослужіннях.
«Скупчення людей на свята, на богослужіннях – сьогодні найнебезпечніше, що може бути. Поцілунки, причащання, перебування поруч – це прямий спосіб зараження. І кожен має бути свідомий того, що відповідає не лише за себе, а й за здоров’я та життя своїх близьких, родичів та людей навколо», – наголосив Зеленський.
На нараді звернули особливу увагу на те, що перед Великодніми святами можуть виникати провокації із закликами порушувати карантинні й безпекові заходи, повідомили на Банковій.
Звільнені з плону пройдуть обсервацію – Денісова
Громадяни України, які повернуться з місць несвободи в окремих районах Донецької та Луганської областей, пройдуть обов’язкову обсервацію/ Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
«Черговий етап взаємного звільнення громадян в процесі підготовки. Він відбудеться на цьому тижні. Наразі перемовини тривають. Зокрема, здійснюється останнє узгодження дати, списків та логістики передачі», – підтвердила омбудсмен.