Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Із Перемишля до Києва вирушає ще один поїзд із евакуйованими українцями – УЗ

Швидкісний поїзд «Інтерсіті+» сполученням Перемишль – Київ 23 березня вирушить з Польщі до України для надання допомоги українцям, котрі внаслідок карантинних обмежень не можуть самостійно перетнути кордон, повідомила пресслужба «Укрзалізниці».

«Поїзд відправиться із Перемишля о 15:50 23 березня під номером 706/705. Під час рейсу з Польщі поїзд робитиме зупинку у Львові та прибуде до Києва о 23:59. До Перемишля поїзд прослідує без пасажирів», – йдеться в повідомленні УЗ.

За даними перевізника, бригада стюардів, яка обслуговуватиме поїзд, буде забезпечена усіма необхідними засобами захисту та дезінфекції.

Магазини, аптеки, транспорт: як реагують на загрозу коронавірусу в окупованому Донецьку

Через загрозу коронавірусу Україна закрила пункти пропуску на лінії розмежування на Донбасі. Підконтрольні підтримуваним Росією бойовикам угруповань «ЛНР» і «ДНР» території опинилися в ізоляції. Бойовики стверджують, що на підконтрольній їм території не було зафіксовано ще жодного хворого. У той же час десятки людей звернулися в лікарні з підозрою на запалення легенів. Як реагують на загрозу в Донецьку? Що з продуктами в місті? Чи готові місцеві до карантину? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».

МЗС вимагає від Росії обстежити ув’язненого в Криму активіста Мустафаєва на COVID-19

Сервер Мустафаєв в залі суду, 19 листопада 2019 року
Сервер Мустафаєв в залі суду, 19 листопада 2019 року

Росія повинна забезпечити медичне обсетеження ув’язненому в анексованому Криму Серверу Мустафаєву, в тому числі щоб виключити зараження коронавірусною хворобою COVID-19. Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України 23 березня.

В МЗС нагадують, що стан Мустафаєва погіршується, він має високу температуру, сухий кашель, скаржиться на сильний головний біль та слабкість. Ці симптоми відомство називає «тривожними» з огляду на пандемію коронавірусної інфекції COVID-19. Серед основних симптомів цієї хвороби: кашель, висока температура, складнощі з диханням.

Читайте також: Обмін полоненими «не поставлений на паузу» через коронавірус – Кулеба​

«Наполягаємо на негайному проведенні медичного обстеження громадянина України Сервера Мустафаєва в спеціалізованому медичному закладі відповідно до міжнародних стандартів, у тому числі з метою виключення можливості його зараження короновірусною інфекцією COVID-19, та забезпеченні кваліфікованою лікарською допомогою в умовах місця несвободи», – заявляють у дипломатичному відомстві.

Водночас МЗС вважає, що пандемія нового коронавірусного захворювання – це «гарна нагода для Російської Федерації згадати про загальнолюдські цінності та норми міжнародного права». Міністерство також закликало міжнародну спільноту посилити політичний та економічний тик на Росію, щоб змусити її припинити порушувати права людини та звільнити незаконно утримуваних громадян України.

22 березня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила про погіршення стану ув’язненого в Криму кримськотатарського активіста Сервера Мустафаєва.

Читайте також: Денісова: кримчанин Мустафаєв, який перебуває у СІЗО, просить перевірити його на коронавірус​

У жовтні 2017 року російські силовики заарештували шістьох жителів Бахчисарая. Це Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Мемет Бєлялов, Сейран Салієв, Сервер Зекір’яєв і Ернес Аметов. ФСБ Росії інкримінує їм участь у забороненій в Росії та анексованому нею Криму організації «Хізб ут-Тахрір».

21 травня 2018 року в Криму затримали координатора «Кримської солідарності» Сервера Мустафаєва і жителя села Долинне Бахчисарайського району Едема Смаїлова. Звинувачення проти них долучили до бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір».

Ситуація з COVID-19 на Львівщині: другий новий випадок і 61 пацієнт – з підозрою

У Львівській області 23 березня підтверджено другий випадок захворювання на коронавірус у жінки 1969 року народження, яка 8 березня приїхала з Австрії. У понеділок до Львова надішли 24 результати ПЛР-дослідження на COVID-19, серед яких і був один позитивний тест щодо жінки.

«Сьогодні отримали результати аналізу жінки. Вона була на обсервації після повернення з Австрії, погано почувалась і звернулась в обласну інфекційну лікарню. Почуває себе вже нормально. У контакті була з чоловіком і двома дітьми. Проводимо опитування, з ким ще контактувала», – повідомила Галина Слічна, керівниця міського штабу щодо коронавірусу.

За даними цього ж штабу, зранку у Львівській інфекційні лікарні перебував 61 пацієнт з підозрою на інфікування коронавірусною інфекцією. Загалом за весь час карантину до шпиталю звернулись 104 особи, 11 людей виписали, бо не підтвердився діагноз.

Раніше про виявлений COVID-19 повідомлялося у чоловіка 1961 року народження, який 13 березня повернувся з Німеччини. Він, як і жінка з сьогодні підтвердженим діагнозом, не перебувають у шпиталі.

Станом на ранок 23 березня в України зафіксовано 73 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 3 летальні, 1 пацієнт одужав.​

Україна забезпечена тестами для виявлення коронавірусу на приблизно 10 днів – Офіс президента

Україна забезпечена тестами для проведення полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) з виявлення коронавірусної інфекції більш ніж на 10 днів, повідомила у понеділок пресслужба Офісу президента.

«На поточному тижні відбудеться ще декілька поставок у країну тестів і медичних засобів. Військовий літак Іл-76, який у ніч проти понеділка повернувся з Китаю, доправив в Україну першу партію медичного вантажу. Зокрема, два види тестів: для ПЛР та для експрес-діагностики. Перші 250 тисяч експрес-тестів будуть розподілені таким чином: близько 100 тисяч відправлять у критично важливі підрозділи й організації – передусім у діючі підрозділи Збройних сил України, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та поліції. Решта буде передана в лікарні, що визначені як базові для протиепідемічних заходів», – йдеться в повідомленні.

У ОПУ додали, що цього тижня, крім очікуваних чергових поставок тест-систем та інших медичних засобів з-за кордону, також запланована закупівля вітчизняних тестів.​

У відомстві уточнили, що ПЛР-тести для виявлення коронавірусу будуть доправлені в лабораторії по всій країні до кінця понеділка.

«Хвилюватися, що в нас не буде вистачати тест-систем не потрібно. Система охорони здоров'я відпрацьовує всі алгоритми і працює, щоб ніхто не залишився без тестування, або з невстановленим діагнозом», – повідомив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Зеленський: якщо влада і введе надзвичайний стан, то не з політичних, а з міркувань захисту

Президент України Володимир Зеленський заявив, що можливе рішення про введення в Україні надзвичайного стану через світову пандемію коронавірусу буде ухвалене не як політичний крок, а для захисту громадян.

«Хочу звернутися до деяких політиків: у складні для країни часи займатися політичним хайпом – фактично дорівнює мародерству. Ви говорите, що влада введе надзвичайний стан, щоб під шумок протягнути якісь непопулярні рішення. Можу сказати лише одне: не судіть інших по собі, по своєму досвіду та своїм, якщо можна їх так назвати, життєвим принципам», – сказав Зеленський у відеозверенні.

Він назвав нинішні «будь-які кроки влади» як такі, що мають єдину мету – зберегти життя та здоров’я українців.

Раніше сьогодні міністр охорони здоров’я Ілля Ємець закликав Верховну Раду проголосувати за введення надзвичайного стану в Україні, назвавши це кроком «заради порятунку українців». Нині ж в Україні, крім загальноукраїнського карантину, лише в деяких областях введений режим «надзвичайної ситуації», а не режиму, що передбачає низку обмежень з метою запобігання поширенню коронавірусної інфекції.

У Чехії продовжили надзвичайні заходи через коронавірус

У Чехії уряд країни продовжив наразі до 1 квітня низку надзвичайних заходів, що мають на меті вповільнити розповсюдження нового коронавірусу. Значна частина з них первісно мала була б закінчитися 24 березня.

Ідеться про обмеження вільного пересування громадян, а також торгівлі. Зокрема, в Чехії заборонено виходити з дому без серйозних підстав, як-то дорога на роботу чи з роботи (якщо не забезпечена чи неможлива рекомендована дистанційна робота), до продуктових крамниць, аптек чи для догляду за іншими людьми.

Залишаються закритими більшість крамниць, крім продуктових, аптек, медичних виробів, домашніх потреб, товарів для домашніх тварин, газет і тютюну, а також електронної техніки. Заклади харчування мають право продавати їжу тільки на винос через віконце.

Чеською особливістю є спеціальний час, протягом якого в великих продуктових крамницях мають право купувати продукти тільки особи, старші за 65 років, більш вразливі перед наслідками ураження коронавірусу, щоб вони в цей час мінімально контактували з іншими людьми, потенційними носіями вірусу. Тепер він встановлюється від 8-ї до 10-ї ранку.

Крім того, уряд Чехії ухвалив низку економічних заходів, що мають на меті підтримати підприємців і полегшити їхні обов’язки на час пандемії. Зокрема, щоб уникнути звільнень працівників, для працедавців запроваджується можливість переводити своїх працівників на скорочений робочий день. При цьому зарплата з боку працедавців пропорційно зменшиться – але різницю відшкодує держава. Наразі ця програма оголошена на решту березня, на квітень її уточнять.

Крім того, приватні підприємці протягом пів року, з березня до серпня, не будуть зобов’язані платити мінімальний єдиний соціальний внесок. Також на чотири місяці припиняється чинний у Чехії обов’язок здійснювати реєстрацію розрахункових операцій онлайн.

На цей час у Чехії, з її приблизно 10 мільйонами 700 тисячами населення, зареєстровано 1236 випадків коронавірусного захворювання COVID-19. Від наслідків інфекції померла одна людина у віці 95 років, шестеро видужали.

ЄС через коронавірус призупинив дію Пакту стабільності і зростання

Міністри фінансів ЄС через спалах коронавірусу призупинили дію Пакту стабільності і зростання, йдеться у поширеній 23 березня заяві.

«Пандемія COVID-19 призвела до серйозного економічного шоку, який вже має суттєвий негативний вплив на Європейський союз. Наслідки для нашої економіки будуть залежати як від тривалості пандемії, так і від заходів, що вживаються національною владою і на європейському рівні», – йдеться в документі.

У заяві також наголошується, що серйозний економічний спад, очікуваний цього року, вимагає «рішучої, амбітної і скоординованої політичної відповіді».

«Міністри, як і раніше повністю віддані дотриманню Пакту стабільності і зростання», – йдеться у заяві.

Пакт стабільності і зростання є базовим документом зони євро, що обмежує рівень дефіциту держбюджету країн ЄС у 3% ВВП, а межу державного боргу у 60% ВВП.

Із 23 березня у Києві громадським транспортом пожна скористатися лише у разі наявності спеціальної перепустки. У Львові тим часом скасували пільговий проїзд, аби мінімізувати кількість пасажирів.

Про усе це – у спеціальному репортажі Радіо Свобода.

Коронавірус і Чернівці. Триває підготовка до надзвичайного стану

Обласна лікарня у Чернівцях
Обласна лікарня у Чернівцях

25 випадків коронавірусу, нові правила самоізоляції та карантинні блокпости по усій області, обов’язковий масковий режим і посилений контроль заробітчан у Чернівцях. Так за понад два тижні від першого виявленого випадку COVID-19 змінилось життя Чернівецької області загалом, та обласного центру зокрема. Останніми днями обмеження у регіоні та місті Чернівці щодня продовжують посилювати, вочевидь, готуючись до надзвичайного стану. Ввести надзвичайний стан на території Чернівецької області 20 березня президента попросив мер Чернівців Олексій Каспрук.

Більше про це читайте за лінком.

У «слуги народу» Руслана Горбенка підтвердився коронавірус

Народний депутат Руслан Горбенко (фракція «Слуга народу») підтвердив, що в нього таки виявили новий коронавірус.

У своєму фейсбуці він без коментарів перепублікував допис заступниці голови фракції, народної депутатки Євгенії Кравчук про такий результат його тестів.

Раніше 23 березня він писав, що з двох тестів один був позитивний, інший негативний, і чекали на результати третього.

Він перебуває в Олександрівській лікарні в Києві з лівостороннім запаленням легень. Депутат повідомляв, що останніми місяцями за кордоном не бував і, відколи 19 березня почувся зле, перебував на самоізоляції, на засідання комітетів не ходив, а на сесійному засіданні 17 березня був у масці.

«Але коло близьких контактів зараз встановлює апарат Верховної Ради», – написала Кравчук із приводу захворювання Горбенка.

18 березня депутат Верховної Ради Сергій Шахов (група «Довіра») повідомив, що лікарі підтвердили наявність у нього захворювання COVID-19.

Також на цей час у тій же Олександрівській лікарні, що й названі раніше депутати, перебуває на обстеженні народний депутат Олександр Лукашов, але станом на денний час 23 березня він заявляв у фейсбуці, що на той момент коронавірусу в нього не виявили.

Чи хворіли українці в січні на коронавірус? Розвінчуємо фейки

Чим емоційніша та абсурдніша інформація, тим легше в неї повірити, зазначають фахівці з розвіювання фейків. А такої останнім часом незчисленна кількість. Її поширюють навіть ті, хто ще донедавна сам міг бути «надійним джерелом». Розглянемо популярні інформаційні пастки щодо коронавірусу і наведемо факти для спростування.

По-перше, в Україні діють спеціалізовані ресурси, які займаються розвінчуванням фейків та протидіють пропаганді: Vox Check, Stop Fake, «Детектор Медіа».

По-друге, якщо ви вважаєте, що вірус «штучно вивели в Китаї», «його придумали в США», «це вселенська змова», то ви – прихильник конспірологічних теорій, і ми радимо матеріал наших колег із «Настоящего времени» про причини існування такого явища.

По найпопулярніші коронавірусні міфи, які поширилися в Україні, читайте за лінком.

В СБУ розповіли, яка країна дає завдання розповсюджувати «фейки» про коронавірус в Україні

У Службі безпеки України повідомили про викриття чергової низки розповсюджувачів «фейків» про коронавірус, частина з яких отримувала завдання робити це з Росії.

За словами СБУ, переважно щодо розповсюджувачів «фейків» матеріали передають у поліцію для адміністративного покарання, але дехто з таких осіб порушує й серйозні статті Кримінального кодексу.

«Зокрема, сьогодні у Дніпрі СБУ припинила діяльність інтернет-агітатора, який за завданням російської сторони публікував у соцмережах неправдиву інформацію про поширення COVID-19 в Україні. Закликав він і до порушення конституційного ладу й територіальної цілісності України, відповідні завдання надходили українцеві від «куратора» з Росії. Для нагнітання паніки у суспільстві мешканець Дніпра мав робити фото й відео з порожніми полицями в магазинах, черг до аптек, фіксувати роботу спецтехніки і правоохоронців. У подальшому замовники планували використовувати матеріали для підготовки неправдивих новин», – повідомили в СБУ.

Попереднього дня, 22 березня, СБУ вже спростовувала один із «фейків», що їх розповсюджував викритий агітатор.

Слідчі Служби безпеки розпочали кримінальне провадження за статтею Кримінального кодексу про посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, вирішується питання щодо оголошення повідомлення про підозру, мовиться в повідомленні СБУ.

У Службі безпеки також нагадали, що це не перший випадок за останній час, коли СБУ припиняє діяльність «кіберактивістів», які отримують завдання з країни-агресора на дестабілізацію ситуації в Україні.

«У черговий раз закликаємо громадян не довіряти інформації з неперевірених джерел і не поширювати її. Актуальні дані щодо поточної ситуації із розповсюдженням коронавірусу є на офіційних сторінках Міністерства охорони здоров’я України та інших державних установ», – наголосили в СБУ.

Про те, що Росія активно розповсюджує «фейки» на терму пандемії коронавірусного захворювання COVID-19, раніше заявляли в Європейському союзі, Великій Британії і США.

Карантин: ситуація в Києві, Львові, Одесі, Харкові (трансляція)

В Україні 24 березня продовжують діяти карантинні заходи.

Кореспонденти Радіо Свобода з Києва, Львова та Харкова розкажуть, що спільного, у чому різниця і як дотримуються карантинних обмежень у цих містах.

Також дізнаємося, чи доїхали в регіони тести і маски, які напередодні до Києва доставили з Китаю.

Геращенко припускає контроль за дотриманням карантину через моніторинг мобільних мереж

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко не виключає, що держава може залучити дані мобільних операторів та банків, аби контролювати дотримання карантину. Про це він написав на своїй Фейсбук-сторінці увечері 23 березня.

Геращенко проілюстрував це припущення прикладом жінки, яка нібито підписала зобов’язання пройти 14-денну самоізоляцію після повернення з Іспанії, однак не дотримувалася його.

«Наші співгромадяни, привчені десятиліттями беззаконня до безвідповідальності, не цінують ані свої, ані чужі життя. Передбачаю, що українцям доведеться заплатити за це дуже дорогу ціну», – підсумував Геращенко.

Він додав, що Національна поліція почала в автоматизованому порядку отримувати від Державної прикордонної служби дані щодо українців, які підписали особисті зобов’язання про 14-денну самоізоляцію.

У Британії оголосили загальнонаціональний карантин

У Великій Британії запровадили загальнонаціональний карантин через епідемію коронавірусної інфекції. Про це ввечері 23 березня оголосив прем’єр-міністр Сполученого королівства Борис Джонсон.

Лондон пішов за прикладом низки інших європейських держав, зокрема Італії, Іспанії та Франції, які ввели загальний карантин раніше.

Згідно з новими правилами, жителям Британії дозволено залишати будинки тільки з поважних причин:

  • для придбання товарів першої необхідності – чим рідше, тим краще,
  • для спортивних вправ на свіжому повітрі – один раз на день,
  • з медичних міркувань або для надання допомоги іншим,
  • для поїздок на роботу, якщо її не можна перенести додому.
  • З інших причин залишати будинок не можна.

Більшість магазинів, ресторани, розважальні заклади в країні будуть зачинені.

Станом на ранок 24 березня у Британії зафіксовано 6 650 випадків інфікування коронавірусом, 335 людей померли, 135 одужали.

Позачергове засідання Ради відбудеться 26 березня – джерело

Позачергове засідання Верховної Ради, про можливість проведення якого раніше заявляв спікер Дмитро Разумков, за даними обізнаного джерела Радіо Свобода зі «Слуги народу», має відбутись 26 березня. Вранці перед засіданням запланована зустріч самої пропрезидентської фракції.

Одразу кілька співрозмовників Радіо Свобода зазначають, що на час проведення позачергового засідання депутатів можуть забезпечити спецодягом, однак, про які конкретно засоби захисту йдеться, наразі не уточнюють.

Водночас, за оцінкою одного із джерел Радіо Свобода, як мінімум, 20 відсотків фракції «Слуга народу» у позачерговому засіданні наразі не готові брати участь через ситуацію, яка склалась з поширенням коронавірусу серед депутатів Верховної Ради (зокрема, 23 березня стало відомо, що серед інфікованих парламентарів є «слуга народу» Руслан Горбенко).

Раніше співрозмовники у «Слузі народу» зазначали, що позачергове засідання Ради може відбутись 26 або 27 березня. За їхніми словами, на першому варіанті наполягав голова фракції Давид Арахамія, а на другому – спікер Дмитро Разумков.

УЄФА відкладає низку клубних фіналів через коронавірус

Європейський союз футбольних асоціацій вирішив відкласти кілька фіналів, що були первісно заплановані на травень.

Ідеться про фінали Ліги чемпіонів, Ліги Європи і жіночої Ліги чемпіонів.

Нові дати наразі не визначені. Як мовиться в повідомленні УЄФА, робоча група під головуванням президента союзу Александра Чеферіна вивчить наявні можливості і вже почала аналізувати календар спортивних змагань.

Рішення обіцяють оголосити, коли воно буде ухвалене.

Нині у світі розгортається пандемія коронавірусного захворювання COVID-19. Вона призводить до перенесень на інші терміни чи й повних скасувань цілої низки масових заходів, зокрема спортивних.

Зокрема, 17 березня УЄФА вже відклав на 12 місяців чемпіонат Європи з футболу, відомий як «Євро-2020».

Також скасований чемпіонат світу з хокею; нині під сумнівом літні Олімпійські ігри.

Хворим діагностику бронхіту і пневмонії призначить удома сімейний лікар – Ляшко

Діагностику бронхітів і пневмоній тим, хто лікується вдома, забезпечать – її призначатиме сімейний лікар. Про це сказав головний санітарний лікар Віктор Ляшко, відповідаючи на запитання про алгоритм дій хворих, які нині ізолювалися вдома і не можуть зробити рентген у медзакладі через карантин.

«Сьогодні ваша основна задача – тримати зв’язок з лікарем, щоб не пропустити можливе виникнення ускладнень. В разі необхідності він перший прийде додому до хворого, проведе огляд з інструментальними методами дослідження і ухвалить рішення про подальшу тактику лікування або діагностики», – сказав він.

«Прямої заборони відвідувати лікарні в ургентних випадках не існує. Але ми рекомендуємо обмежити кількість таких відвідувань. В усіх ургентних випадках – таких, як пневмонія – є чіткий алгоритм, як доставити людину в той медичний заклад, який зможе надати допомогу», – сказав Віктор Ляшко.

Захворювання легень можливі з різних причин, однією з яких останнім часом стало захворювання COVID-19, викликане новим коронавірусом. Через нього в Україні запроваджена ціла низка обмежувальних заходів, щоб уповільнити його розповсюдження.

У Львівській області з початку доби 24 березня оголошено надзвичайну ситуацію у зв’язку з пандемією коронавірусного захворювання COVID-19

Рішення про надзвичайну ситуацію медико-біологічного характеру регіонального рівня ухвалили на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Підставою для цього, сказав в. о. директора департаменту охорони здоров’я Андрій Васько, стало те, що, за результатами лабораторних досліджень, на Львівщині вже є офіційно підтверджений випадок коронавірусу.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG