Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Транспорт в Одесі перейшов в роботу в режимі надзвичайної ситуації

Але як саме він буде функціонувати, міська влада поки детально не пояснює.

Про зміну статусу роботи громадського транспорту, яке ухвалили на засіданні одеської комісії з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, оголосив у відеозверненні міський голова Геннадій Труханов.

Він заявив, що раніше літніх пасажирів і пільговиків закликали не користуватись громадським транспортом через обмеження кількості людей в салоні – не більше ніж 10.

«На жаль, цей захід і наші звернення залишились без належної уваги. Ми ухвалили рішення, що весь пасажирський транспорт, «Міськелектротранс», а також приватні перевізники, переходять на роботу в режимі спеціального транспорту. В першу чергу транспорт буде перевозити тих людей, які їдуть на роботу на ті підприємства, які забезпечують життєдіяльність міста», – заявив Труханов.

За його словами, це вимушений захід для порятунку життя і здоров’я одеситів.

У Львів доставили гуманітарну допомогу з Китаю для кількох областей України

У міжнародний аеропорт «Львів» доставили медичний гуманітарний вантаж із Китаю: медичне обладнання, тести на виявлення коронавірусу, маски.

Гуманітарну допомогу нацгвардійці перевантажують із літака у спеціальний транспорт і привезуть на тимчасове зберігання у Львівську обласну адміністрацію.

«Цю гуманітарну допомогу облікуємо, беремо на баланс і 24 березня передаємо у Львівський обласний лабораторний центр, Львівську інфекційну лікарню», – розповів Радіо Свобода заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Іван Собко.

У Львів прибула перша партія гуманітарної допомоги для Львівської, Тернопільської, Закарпатської, Івано-Франківської, Волинської областей.

Обстеження пасажирів потяга «Чотири столиці», що прибув до Києва – фото

На Центральному залізничному вокзалі Києва кілька годин перевіряли потяг «Чотири столиці», який прибув із Риги, в рамках евакуації громадян України. Пасажирів не випускали з потяга близько чотирьох годин. У потязі перебувало близько 650 пасажирів, у декількох із них було виявлено підвищену температуру, їх забрала «швидка». Через це оформлення затягнулося.

Уряд відпрацьовує забезпечення їжею тих, хто опинився на вимушеній самоізоляції – Ляшко

Уряд іще відпрацьовує забезпечення продуктами харчування тих, хто не може полишати домівку через вимушену самоізоляцію через те, що був контактним із хворими на COVID-19.

«Ми працюємо з цим питанням на рівні уряду, працюємо з бізнесом, який здійснює доставку харчових продуктів, так і вирішується питання залучення соціальних працівників, працівників державних установ – наприклад, «Укрпошти» – щоб доставляти продукти усім, хто цього потребує. Також до цього долучилися волонтерські організації. Я дякую тим, хто допомагає людям, які опинились на вимушеній самоізоляції», – сказав головний санітарний лікар Віктор Ляшко, відповідаючи на запитання Радіо Свобода.

Літні Олімпійські ігри «відкладуть» – член МОК

Цьогорічні літні Олімпійські ігри, що мали відбутися в Токіо в Японії, відкладуть через коронавірусну пандемію, заявив давній член Міжнародного олімпійського комітету Дік Паунд у телефонному інтерв’ю американському виданню USA Today. Ніяких офіційних заяв МОК чи оргкомітету ігор із цього приводу не було.

«На підставі інформації, яку має МОК, відкладення вже вирішене, – цитує видання 23 березня слова Паунда. – Як усе буде продовжуватися, ще не вирішено, але ігри не почнуться 24 липня, наскільки я знаю», – сказав він.

За словами Паунда, якого видання називає одним із найвпливовіших членів МОК протягом уже кількох десятиліть, найімовірніше, ігри будуть перенесені на 2021 рік, але подробиці мають бути вирішені протягом наступних чотирьох тижнів.

Рішення відкласти ігри буде ухвалене «в кілька стадій», сказав Паунд, який у віці 78 років є членом МОК, що перебуває в цій ролі найдовше з усіх. «Ми відкладемо це і почнемо долати всі наслідки цього перенесення, які будуть неймовірні», – сказав він.

Шмигаль: наразі немає потреби в надзвичайному стані в Україні

Поточна ситуація з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 не є підставою запроваджувати надзвичайний стан по всій Україні – таку заяву зробив прем’єр-міністр Денис Шмигаль увечері 23 березня в ефірі каналу ICTV.

«На даний момент немає потреби в запровадженні надзвичайного стану в Україні. Надзвичайний стан запроваджується дійсно тоді, коли є надзвичайні події. Сьогодні ровиток коронавірусу в Україні є доволі помірним, на відміну від багатьох країн Європи. В тих областях, де коронавірус з’являється, після першого ж хворого запроваджується стан надзвичайної ситуації, Кабмін його затверджує для кожного регіону. Поки що цих заходів достатньо для того, щоб ефективно управляти ситуацією в тих регіонах, де захворювання з’явилося, і в країні в цілому», – вважає він.

Натомість надзвичайний стан, пояснює голова уряду, – це рішення, яке Кабінет міністрів пропонує президенту у вигляді проєкту президентського указу. Потім цей документ затверджує Верховна Рада.

Шмигаль зазначив, що Україна і весь світ стикнулися з «доволі скрутною ситуацією» через поширення коронавірусу SARS-CoV-2 і відсутність вакцини проти нього. Проте саме в Україні, на його думку, динаміка помірна.

«На сьогодні ми доволі оперативно ухвалили всі рішення, уряд чітко обмежив всі шляхи попадання і розповсюдження коронавірусу в Україні. Це одна з причин, чому динаміка є помірною на сьогодні. Але ніхто не застрахований від іншого розвиту подій. За останні декілька тижнів в Україну в’їхало майже дві тисячі людей з Європи і всього світу, які повернулися в зв’язку з пандемією коронавірусу в світі, тому найближчих два тижні ситуація може змінюватися, але ми сьогодні робимо всі заходи, щоб максимально це обмежити», – стверджує прем’єр-міністр.

В Україні підтверджено 84 випадки захворювання на COVID-19

Станом на 10:00 24 березня в Україні офіційно підтверджено 84 випадки захворювання на COVID-19. Про це повідомили у Центрі громадського здоров’я Україні.

Найбільше випадків зафіксовано у Києві – 29. У Чернівецькій області – 25 випадків (1 летальний), у Київській – 15 (10 за останню добу), у Івано-Франківській – 5 (1 летальний), у Дніпропетровській, Житомирській, Львівській, Тернопільській – по 2, у Донецькій та Черкаській областях – по 1 випадку.

Три людини померло від COVID-19, 1 одужала.

Україна просить у НАТО міжнародної допомоги у боротьбі з коронавірусом

23 березня Координаційний центр євроатлантичного реагування у разі стихійних лих НАТО (EADRCC) отримав запит від Збройних сил України на міжнародну допомогу у боротьбі з поширенням коронавірусу.

«З метою запобігання поширенню вірусу у військових частинах Збройних Сил України EADRCC просить міжнародних партнерів надати допомогу Міністерству оборони України у постачанні гуманітарної допомоги», – мовиться у повідомленні НАТО.

Китай розблокує провінцію, де почався спалах коронавірусу

Влада Китаю 24 березня оголосила про намір зняти карантинні заходи у провінції Хубей, де наприкінці минулого року почався спалах коронавірусу.

У провінції проживає понад 50 мільйонів людей.

Наразі, втім, існують побоювання щодо виникнення нової хвилі захворювання, якщо інфекцію привезуть люди, які приїдуть з-за кордону.

Після двох місяців суворих обмежень жителям провінції з півночі 24 березня дозволять залишати регіон, якщо вони здорові. У місті Ухань, центрі початку епідемії, обмеження скасують з 8 квітня.

За останній місяць у Китаї різко скоротилася кількість нових випадків інфікування коронавірусом – у вівторок в Ухані зафіксований перший майже за тиждень випадок, ще три – в інших регіонах країни.

При цьому випадків хвороби, викликаної коронавірусом, у людей, що приїхали з-за кордону, вже 74 по всій країні.

Карантин через COVID-19. Як захистити економіку і допомогти українцям?

Закриття більшості закладів торгівлі та сфери послуг, повне припинення міжміських і транскордонних пасажирських перевезень та інші обмеження запровадив Кабмін для того, щоб приборкати поширення коронавірусу в Україні. У світі цей вірус викликав спалах хвороби COVID-19, який ВООЗ вже визнала пандемією. Українці, яких закликали сидіти вдома, та їхні працедавці потерпають від урядового карантину і потребують підтримки держави. Що зроблено для стимулювання економіки і простих громадян, що варто зробити і як вирішують це завдання в розвинених країнах, з'ясовувало Радіо Свобода.

Понад 4 тисячі тестів, 5 тисяч масок і 500 захисних костюмів отримала Львівська область з медичного вантажу, який привезли з Китаю в Україну

Про це повідомив на брифінгу голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький. За його словами, такі поставки будуть щотижневі, відповідно щодо розподілу по областях.

Медичний вантаж розподілять між медичними закладами Львова, в яких лікують хворих із підозрою на коронавірус. Реагенти для проведення досліджень привезли у Лабораторний центр, де є два апарати, на яких можна проводити дослідження на виявлення коронавірусу. Відтепер дослідження проводитимуть на місці, а не у Києві, результати будуть відомі протягом дня.

МОЗ – в Україні зареєстровані три українські виробники тест-систем ПЛЦ-діагностики коронавірусної інфекції

«Продукція двох із них уже випробовується вірусологічною лабораторією інституту Національної академії наук України. Про це повідомив заступник Міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар України Виктор Ляшко в ефірі телеканалу ICTV.

«Найближчим часом ми вийдемо на серійне виробництво, у держави є кошти на закупівлю тест-систем», – зазначив він.

Крім того, за цими ж даними, наразі в Україні працюють 28 лабораторій, здатних проводити понад 200 досліджень на добу кожна. У разі потреби МОЗ буде залучати приватні лабораторії та перепрофілювати ветеринарні й ВІЛ-лабораторії.

«При наявності тест-систем ми здатні протестувати все населення країни за один місяць», – наголосив головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко.

Аналізи одного з працівників місцевої прокуратури в Одесі були відправлені в Київ для перевірки на коронавірус

Раніше експрес-тест, який йому зробили, показав негативний результат. Про це Радіо Свобода повідомили в Одеській обласній прокуратурі.

«Один з наших колег дійсно перебував за кордоном та повернувся на Одещину 11 березня. Почувався він добре та ніяких ознак захворювання не відчував. Наприкінці минулого тижня чоловік занедужав та звернувся до медичної установи. Нам відомо, що на момент звернення до медичного закладу в чоловіка буди відсутні симптоми вірусного захворювання. Наразі лікарі проводять необхідні лабораторні дослідження, які у тому числі проводяться у Києві», – зазначив Радіо Свобода один з працівників одеської обласної прокуратури.

В установі також підтвердили, що прокурор до цього виконував свої робочі обов’язки та відвідував судові засідання.

Зараз працівник місцевої прокуратури перебуває в Одеській клінічній інфекційній лікарні і проходить лікування від отруєння.

Раніше в офіційному телеграм-каналі міської комісії з питань зниження ризику інфікування і попередження розповсюдження гострої респіраторної інфекції, викликаної коронавірусом COVID-19, повідомлялось, що інфіковані можуть бути два прокурори – чинний та колишній.

Депутат: 26 березня відбудеться позачергове засідання Ради

26 березня відбудеться позачергове засідання Верховної Ради, повідомив народний депутат від «Слуги народу» Олександр Качура в себе в Telegram.

«Отже. У четвер (26.03) зранку відбудеться зустріч фракції «Слуги народу». Після позачергове засідання Верховної Ради», – сказав Качура.

Джерела Радіо Свобода повідомляли, що на час проведення позачергового засідання депутатів можуть забезпечити спецодягом через спалах коронавірусу.

Порядок денний позачергового засідання наразі невідомий.

Кличко: поки зарано говорити про терміни відновлення навчального процесу

«Якщо ви знаєте, з 12 березня ми зупинили навчальний процес у київських школах, дитячих садках, вищих навчальних закладах. Як показують статистика і рекомендації китайських лікарів, ми зробили вчасний і правильний крок. Поки зарано говорити про терміни відновлення навчального процесу, тому що боротьба в Україні з цією хворобою, на жаль, тільки починається», – повідомив мер столиці Віталій Кличко.

За його словами, коли ситуація нормалізується, можна буде говорити про поновлення навчання.

Коронавірус: ГО України і світу вимагають зреагувати на умови утримання в’язнів в Росії, Криму та ОРДЛО

Близько 140 українських та закордонних правозахисних громадських організацій вимагають у міжнародних інституцій зреагувати на ситуацію з утримуванням ув’язнених в Росії, анексованому нею Криму та на окупованих частинах Донбасу, зокрема в зв’язку з ризиком інфікування коронавірусом SARS-CoV-2. Таку заяву зокрема розмістила організація «Центр громадянських свобод».

Як зазначають правозахисники, попри те, що Федеральна служба виконання покарань Росії заборонила ув’язненим зустрічі з близькими для запобігання поширенню хвороби, тюрми не можуть виконати рекомендації ВООЗ.

«Медичні служби цих установ не мають достатнього персоналу, медичних препаратів та необхідного медичного обладнання. Вони не спроможні впоратися із звичайними поширеними захворюваннями, що вже казати про складні кризові ситуації», – стверджують підписанти.

Крім того, умови в місцях утримання в Росії створюють додаткові ризики і передачі інфекції: активісти звертають увагу на погану вентиляцію, брак засобів для дотримання гігієни, відсутність захисних масок.

В контексті умов утримання в анексованому Криму автори заяви згадують стан ув’язненого кримськотатарського активіста Сервера Мустафаєва, стан якого останніми днями погіршувався. Мустафаєв стверджує, що з суду, куди йому викликали швидку, його не госпіталізували, а просто вивели в інше приміщення.

«Графік судів дуже інтенсивний, ми на ногах по 12-14 годин без води та їжі. В камері опинився тільки ближче до 11 ночі. Пішов до чергового фельдшера, але крім антибіотиків він ніяких ліків мені не дав. Із того дня у мене температура 39,3 і до 39,8 навіть піднімалася. Кашель сухий, дуже такий неприємний. Ніс забитий. Дихаєш через раз. У камері ще хворіють три-чотири людини. Їм також дають ацетилову кислоту і той же антибіотик. На сьогодні [23 березня] своєї температури не знаю. Написав заяву, щоб мені прослухали легені. Але мене повели для на відеоконференцію для участі в суді, а до лікаря так і не повели. Не хочу скаржитися, але це тортури», – йдеться в коментарі активіста.

Крім того, обмеження контактів ув’язнених із зовнішнім світом поширює ризик жорстокого поводження з ними, стверджують правозахисники.

До людей, яких утримують бойовики на окупованій частині Донбасу, не має доступу «Червоний Хрест», нагадують автори заяви, а умови в місцях, де їх утримують, можуть прирівнюватися до катування.

«У камері була антисанітарія, безліч клопів та тарганів, через що я навіть не користувався матрацом, бо він був весь брудний та в клопах – спав на металевих нарах, під які підкладав передану із дому ковдру. Частина вікна була розбита, то ж ми постійно перебували на холодному вітрі. На 10-му, найгіршому посту, ситуація вкрай критична: щури та каналізація, яка часто тече просто камерою, майже немає простору – ледь вміщуються дві людини, темрява, жодного денного світла, адже пост знаходиться у підвалі СІЗО», – розповідає автор Радіо Свобода, колишній в’язень бойовиків Станіслав Асєєв, якого звільнили в грудні 2019 року.

Медичні працівники в місцях утримання, за даними правозахисників, беруть участь у катуваннях, а необхідними медикаментами ув’язнених забезпечують родичі. Ті з них, які мешкають на підконтрольній Києву території, віднедавна не можуть цього робити через запроваджені обмеження на перетин лінії розмежування.

«Жодних ілюзій про те, що в разі поширення коронавірусу у тюрмах та слідчих ізоляторах окупованого Донбасу утримуваним там людям будуть надавати медичну допомогу, немає. Більше того, постає питання, які заходи будуть здійснювати підконтрольні Російській Федерації незаконні збройні формування, які контролюють цю територію, для стримування поширення коронавірусу у тюрмах та слідчих ізоляторах, щоб убезпечити, насамперед, себе від потенційного зараження», – припускають автори звернення.

Вони закликають органи Організації об’єднаних націй, Ради Європи, Євросоюзу, ОБСЄ та країн-членів цих інституцій вимагати в Росії виконання своїх обов’язків щодо утримуваних осіб та скорочення їх числа (шляхом заміни частині тримання під вартою на домашній арешт).

«Франція та Німеччина як члени нормандського формату, а також США та Великобританія як підписанти Будапештського меморандуму, мають закликати Російську Федерацію використати ефективний контроль Російської Федерації над частиною Донецької та Луганської областей для виконання положень Мінських домовленостей щодо негайного звільнення осіб, свобода яких обмежена у зв’язку з безпосередньою участю у збройному конфлікті, та також політичних в’язнів на території окупованого Криму та Російської Федерації», – йдеться в заяві.

Її підписанти вимагають і в України виконувати рекомендації європейських неурядових громадських організацій щодо умов утримання в’язнів в місцях позбавлення волі в умовах пандемії коронавірусної хвороби COVID-19.

У Чернівецькій області виявили 13 нових випадків коронавірусу – МОЗ

У Чернівецькій області виявили 13 нових випадків коронавірусу, повідомив заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Таким чином кількість хворих на COVID-19 в Україні зросла до 97.

«Сьогодні вже підтверджено 13 нових випадків у Чернівецькій області. В основному це контактні люди, які були в контакті з попередніми випадками, яких у нас було 25 у Чернівецькій області», – розповів Ляшко.

Подарунок Маска: мільярдер купив для Каліфорнії понад 1200 апаратів штучної вентиляції легень

Засновник компаній SpaceX і Tesla, мільярдер Ілон Маск купив і безкоштовно передав для американського штату Каліфорнія 1255 апаратів штучної вентиляції легень на тлі поширення коронавірусної інфекції.

Як повідомив сам Маск у твіттері, придбані апарати передали Лос-Анджелесу.

Губернатор штату Каліфорнія Гевін Ньюсом вже назвав дії Маска героїчними.

Раніше підприємець заявляв про «дурну паніку» через спалах захворювання і не хотів закривати виробництво на своїй фабриці Tesla, втім зрештою погодився це зробити.

МОЗ розповіло про кількість апаратів для штучної вентиляції легень в Україні

В Україні є понад 3 500 апаратів для штучної вентиляції легень, повідомив заступник міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

«Близько 400 апаратів для штучної вентиляції легень є у відділеннях інтенсивної терапії інфекційних лікарень. Близько 3 500 апаратів є у відділеннях інтенсивної терапії, які перспективними планами перепрофілювання лікарень в подальшому можуть використовуватися для надання реанімаційної допомоги хворим на коронавірусну хворобу. У той же час ще є значна кількість апаратів для штучної вентиляції легень в операційних, де проводили планові операції», – сказав Ляшко.

В «Укрзалізниці» вирішили «сповільнити» конкурс на голову компанії через COVID-19

Наглядова рада «Укрзалізниці» вирішила змінити часові рамки конкурсу на посаду голови державного підприємства, повідомляє пресслужба 24 березня.

Таке рішення пояснюють пандемією коронавірусної інфекції COVID-19, яка унеможливлює проведення відбору так, як планувалося від початку. Зокрема, компанія звертає увагу на неможливість проведення співбесід не тільки з іноземцями, а й українськими кандидатами.

«Наглядова рада прийняла рішення визначити нові часові рамки для процесу і сповільнити його, реагуючи цим на реальність кризи, з якою зіштовхнулася країна. Новий графік буде встановлений, щойно ми матимемо більше чіткості і бачення того, коли пандемічна криза може стати контрольованою. Ми не будемо перезавантажувати процес, у якому просунулися далеко вперед, чи відміняти те, чого вже досягнуто, натомість збережемо наявні результати», – йдеться в заяві.

Також зазначено, що компанія з підбору персоналу Boyden, яку державне підприємство найняло в лютому 2020 року, продовжить свою роботу.

«Встановлений зараз тимчасовий режим управління з призначенням виконувача обов’язків голови правління через припинення повноважень попереднього керівника поки що триватиме», – підсумовують у пресслужбі.

Обов’язки голови правління державного підприємства зараз виконує Желько Марчек. Наглядова рада «Укрзалізниці» офіційно розпочала процес конкурсного відбору на посаду голови правління 11 лютого 2020 року.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG