У Києві починають діяти обмеження для громадського транспорту (трансляція)
З 23 березня Київ посилює карантинні заходи для боротьби із коронавірусом COVID-19. Громадський транспорт столиці працює тільки для перевезення на роботу працівників критичної інфраструктури: медиків, рятувальників, правоохоронців, співробітників продуктових магазинів, аптек, стратегічних підприємств.
Для проїзду мерія видаватиме їм спеціальні перепустки. Як функціонує нововведення, перевіряють кореспонденти Радіо Свобода. Також показуємо наживо, що відбувається на Хрещатику і майдані Незалежності.
В Чехії помер перший пацієнт з COVID-19
22 березня у празькому шпиталі помер 95-літний чоловік. Цю інформацію підтвердив заступник міністра охорони здоров’я Роман Примула.
За його словами, з огляду на вік пацієнт мав низку інших проблем включно з хворобами серця, кардіостимулятором, які ускладнювали загальний стан здоров’я.
Пацієнт жив у Будинку для пенсіонерів, 18 березня в нього було підтверджене інфікування коронавірусом. Зараз перевіряється місце його проживання й можливі джерела зараження вірусом. Також з метою боротьби з поширенням інфекції вже прийняті особливі заходи щодо інших клієнтів Будинку для пенсіонерів.
Як повідомляє міністерство охорони здоров’я станом на кінець дня 22 березня в Чехії зареєстровано 1120 осіб інфікованих коронавірусом, проведено всього 15 584 тести, вилікувано шість людей. Нинішній 95-літний пацієнт буде внесений до статистики як перша в Чехії жертва COVID-19.
Лікарі швидкої не тестуватимуть на COVID-19 – МОЗ
Як роз’яснюють у МОЗ, експрес-тести будуть використовувати тільки лікарі певних закладів та тільки в разі підозри на захворювання.
«Якщо у вас є симптоми гострого респіраторного захворювання, телефонуйте до свого сімейного лікаря. Екстрена медична допомога виїжджає тільки на ургентні випадки. Медичні працівники екстреної допомоги не будуть проводити тест на COVID-19», – стверджують у міністерстві.
За повідомленням, експрес-тести будуть застосовуватися для так званого «санітарного сортування»: разом із таким тестом медики мають також тестувати пацієнта на грип.
«Це потрібно, щоб вирішити, який алгоритм дій застосовувати далі. Якщо тест на грип позитивний, лікарі вживають відповідних заходів. Якщо експрес-тест підтверджує коронавірус, лікарі мають узяти додатковий зразок для його підтвердження в лабораторії за допомогою тесту на ПЛР. Після цього можна казати про підтверджений випадок захворювання та вживати необхідні протиепідемічні заходи», – йдеться в заяві.
Голлівудська акторка і модель з України Ольга Куриленко заявила, що одужала від COVID-19
«Протягом першого тижня я почувала себе досить погано і біла переважно у ліжку, спала, з високою температурою та сильним головним болем. На другому тижні жар минув, але з’явився легкий кашель, і я почувалася дуже втомленою. Наприкінці другого тижня я почувалася себе цілком добре. Кашель майже зник, хоча я все ще кашляю вранці, але потім він повністю проходить на день! Зі мною все гаразд! І зараз я просто насолоджуюся відпочинком та проводжу час із сином», – написала акторка в «Інстаграмі».
«Ощадбанк» зупиняє роботу кількох відділень через карантин
Державний «Ощадбанк» тимчасово зупиняє роботу низки своїх відділень у зв’язку з карантинними заходами – про це пресслужба установи повідомляє 23 березня.
Як запевняють у банку, всі операції, які можна здійснювати у відділеннях, дублює сервіс «Ощад 24/7», а основні послуги для клієнтів-підприємців наявні в системі CorpLight.
«Ключові відділення банку працюватимуть, але можливі зміни в їх графіку роботи – скорочення часу роботи відділень, встановлення різного часу для обслуговування людей старшого віку та інших категорій клієнтів, перерви на санітарну годину. Інші відділення тимчасово призупинять роботу», – зазначають у банку.
Згідно з мапою відділень, у Києві зупинили роботу 40 відділень із майже 200.
Чеські учені, актори, музиканти, дизайнери допомагають співвітчизникам долати епідемію коронавірусу
Театри, бібліотеки, музей, галереї, клуби, школи і виші в Чехії зачинені. Таке рішення ухвалив уряд країни, щоб звести до мінімуму ризик поширення епідемії коронавірусу в країні. Дозволено лише виходити з дому, щоб закупити продукти, ліки чи відвідати родичів.
«Уряд гарантує безперебійну роботу програми житлових субсидій. Більше того, ми зараз посилюємо цей напрям роботи в умовах карантину. На найближчому засіданні уряду ми будемо пропонувати до прийняття рішення, яким хочемо встановити додаткову компенсацію витрат для трьох мільйонів домогосподарств, які сьогодні отримують субсидію на оплату окремих комунальних послуг у період карантину», – повідомила голова відомства Марина Лазебна.
Вона пропонує зробити це шляхом збільшення на 50 відсотків соціальних нормативів користування електроенергією, природним газом для приготування їжі, підігрівом води, користування холодною та гарячою водою.
«Для чого ми це робимо? Ми знаємо, що сьогодні люди залишаються вдома. Ми просимо їх бути ізольованими. І ми знаємо про те, що ці люди будуть використовувати більше ресурсів. Кожна сім’я, яка отримує субсидію, отримає додаткову компенсацію за ці виплати», – уточнила Лазебна.
У 2019 році середній розмір субсидії становив близько 1200 гривень, пільги – 750 гривень.
Літак з масками та тестами на коронавірус прибув з Китаю до України – відео
У ніч на 23 листопада, понеділок, літак Збройних сил України Іл-76 доправив в аеропорт «Бориспіль» (Київ) партію тестів для виявлення коронавірусної інфекції. За повідомленням Офісу президента України, військовий борт привіз в Україну два види тестів: для ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) та 250 тисяч тестів для експрес-діагностики. Крім того, доставлено медичні маски різного ступеня захисту, дезінфектори, апарати штучної вентиляції легень та інші засоби, необхідні для боротьби з поширенням COVID-19. (Відео Офісу президента України)
ДПСУ: експрес-тест підтвердив COVID-19 в пасажира літака після повернення до України
В одного з громадян України, які поверталися авіарейсами, експрес-тест підтвердив наявність коронавірусного захворювання COVID-19, повідомляє пресслужба Дежавної прикордонної служби 23 березня.
Загалом, як зазначають у службі, прикордонники та працівники санітарно-карантинних підрозділів за добу опитали та виміряли температуру в понад 15 тисяч осіб.
«В пункті пропуску «Бориспіль» під час оформлення на приліт пасажирів одного з авіарейсів громадянин України поскаржився на погане самопочуття. Усі служби діяли відповідно до алгоритму. Чоловіку провели експрес-тест, який показав позитивний результат та підтвердив захворювання на коронавірус (коронавірусну хворобу – ред.)», – йдеться в повідомленні.
Чоловіка доправили до інфекційного відділення лікарні. ДСНС не уточнює, звідки саме він прилетів.
З 15 тисяч людей, в’їзд яких оформили прикордонники протягом попередньої доби, понад 13 тисяч – громадяни України. В тому числі, за даними служби, протягом останньої доби до України повернулися майже 4 тисячі її громадян, які перебували в сусідніх країнах без власного транспорту. Для цього залучали транспорт органів місцевої влади та Державної служби з надзвичайних ситуацій.
«Сьогодні планується оформлення евакуаційних поїздів з Латвії та Польщі. Також сьогодні прикордонники очікують два евакуаційні поїзди – з Польщі та Латвії», – зазначають у відомстві.
Тристороння контактна група по Україні 25 березня проведе переговори в форматі відеоконференції через загрозу коронавірусу.
«Зустріч Тристоронньої контактної групи і її робочих груп пройде в форматі відеоконференції», – повідомив речник МЗС Білорусі Анатолій Глаз.
За його словами, таке рішення прийнято у зв’язку з пандемією коронавірусу, про що білоруську сторону повідомила ОБСЄ.
Чергове засідання ТКГ по Україні заплановане на 25 березня. На ньому планували підписати угоду про створення громадської консультативної ради за участю представників окупованих районів Донецької та Луганської областей. Ця домовленість, досягнута 11 березня у Мінську головою Офісу президента України Андрієм Єрмаком та заступником голови адміністрації президента Росії Дмитром Козаком, викликала критику опозиції у Києві.
Перший день без громадського транспорту в Києві: Кличко звернувся до містян
З 23 березня громадський транспорт Києва працює тільки для перевезення на роботу працівників критичної інфраструктури: медиків, рятувальників, правоохоронців, співробітників продуктових магазинів, аптек, стратегічних підприємств.
Міський голова Києва Віталій Кличко виступає щодо ситуації в Києві в умовах запроваджених протиепідемічних заходів та обмежень, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусної інфекції (COVID-19). Радіо Свобода транслює виступ наживо.
У САП заявляють про «службову недбалість» попереднього Кабміну в протидії COVID-19
Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомляє про кримінальне провадження за фактом «службової недбалості» посадовців Кабінету міністрів – про це в прокуратурі заявили 23 березня.
«Заступником генерального прокурора – керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким зареєстровано кримінальне провадження за фактом можливої службової недбалості посадових осіб Кабінету міністрів України», – зазначено в заяві.
Як уточнюють у пресслужбі, секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов 31 січня та 8 лютого 2020 року надіслав прем’єр-міністру (тоді – Олексію Гончаруку – ред.) листи, в яких вимагав обмежити експорт та реекспорт продукції, придатної для «реалізації протиепідемічних, профілактичних та лікувальних заходів на території України з метою недопущення поширення випадків захворювання на короновірус Covid-19».
«Однак Кабінетом міністрів України тоді фактично проігноровано вищевказані заходи, що так і не були вжиті», – стверджують у САП.
Досудове розслідування ведуть слідчі Державного бюро розслідувань.
Олексій Гончарук, який пішов у відставку 4 березня, наразі не коментував заяви САП.
31 січня пресслужба РНБО повідомляла, що, згідно з рішенням президента Володимира Зеленського, ситуація на той момент не потребувала «будь-яких заходів надзвичайного характеру».
Життя на карантині. Коронавірус перетворює міста на привиди
Із поширенням коронавірусу COVID-19 та збільшенням кількості випадків інфікування міста світу спорожніли та перетворились на привиди. Як зупинилось життя через карантин у США, Німеччині, Франції, Італії та інших країнах, дивіться у добірці Радіо Свобода.
Президент Ірану: якщо США хочуть допомогти боротися з коронавірусом, хай скасують санкції
Замість прийняти гуманітарну допомогу від Сполучених Штатів для протидії коронавірусу SARS-CoV-2, президент Ірану Хасан Роугані закликав Вашингтон скасувати санкції, аби допомогти Тегерану впоратися зі спалахом хвороби.
«Американські лідери брешуть... Якщо вони хочуть допомогти Ірану, все, що їм потрібно зробити – це скасувати санкції. Тоді ми зможемо впоратися зі спалахом коронавірусу», – заявив президент Ірану в телевізійному зверненні 23 березня.
Натомість він звинуватив американські санкції в тому, що вони ускладнюють для Тегерану протидію коронавірусному захворюванню.
«Ви заблокували експорт нафти Ірану, ви зупинили іранські банківські транзакції... Ваша пропозиція допомоги – найбільша брехня в історії», – сказав Роугані.
Серед країн Близького Сходу Іран постраждав від пандемії COVID-19 найбільше. За даними Міністерства охорони здоров’я країни, станом на 23 березня кількість померлих зросла до 1 812 людей, загалом кількість захворювань становить 23 тисячі.
Київський Марш рівності переносять через коронавірус
Громадська організація «КиївПрайд» повідомила про перенесення «ПрайдМісяця» та Маршу рівності через поширення коронавірусу.
«У зв’язку із глобальною пандемією COVID-19, оголошенням надзвичайної ситуації на території Київської області та міста Києва, а також із введенням карантинних заходів в Україні, ГО «КиївПрайд» змушена повідомити про перенесення «ПрайдМісяця» та Маршу рівності-2020 на невизначений термін. Нову дату буде оголошено після стабілізації ситуації та офіційного закінчення карантинних обмежень», – мовиться у повідомленні.
У Чорногорії зафіксували першу жертву COVID-19
Чорногорія повідомила про перший випадок смерті, пов’язаної з коронавірусним захворюванням COVID-19 – помер 65-річний чоловік, якого лікували в лікарні столиці Подгориці.
Як заявив директор Клінічного центру Чорногорії Джевто Еракович 22 березня, покійного доправили до лікарні напередодні. Він мав хронічне захворювання легень.
Чорногорія, населення якої налічує близько 620 тисяч людей, стала останньою країною Європи, яка зареєструвала в себе хворих на COVID-19. Наразі в ній налічується 22 випадки захворювання.
Уряд країни закрив кордони, зупинив рух громадського транспорту, а також роботу шкіл і закладів громадського харчування, намагаючись стримати поширення хвороби.
Народний депутат Горбенко повідомив, що перебуває в лікарні і тестувався на COVID-19
Народний депутат від партії «Слуга народу» Руслан Горбенко повідомив, що перебуває в Олександрівській лікарні і чекає результатів тесту на коронавірусну інфекцію COVID-19. Про це він написав на своїй фейсбук-сторінці 23 березня.
«Я дійсно в Олександрівській лікарні, здав два тести, один результат негативний, інший позитивний. Сьогодні здав третій. Чекаємо на результати, їх ще нема», – пише парламентар.
Він розповів, що минулого тижня мав температуру і кашель. Згодом стан поліпшився, проте рентген виявив лівостороннє запалення легенів.
«З нардепом Шаховим не спілкувався (у лікарні не перетинаємося), з нардепом з ОПЗЖ (Олександром Лукашовим – ред.), про якого теж пишуть ЗМІ, теж. За кордоном останні місяці не був. Взагалі був на самоізоляції. В комітетах не був. На засіданні у вівторок був, але в масці. Переживаю за родину», – додав Горбенко.
Він закликав усіх «вдома та не панікувати».
Міністр охорони здоров’я закликав Раду проголосувати за надзвичайний стан в Україні
Міністр охорони здоров’я Ілля Ємець закликав Верховну Раду проголосувати за надзвичайний в Україні 23 березня.
«Міністр охорони здоров'я Ілля Ємець закликав народних депутатів проявити силу волі, не боятися, а заради порятунку українців зібратися і проголосувати за введення надзвичайного стану», – повідомили в МОЗ.
У відомстві додали, що попередньо всі депутати мають пройти експрес-тестування на коронавірус.