Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Глава УГКЦ закликав владу до «політичного карантину» і запропонував допомогу медикам

Глава Української греко-католицької церкви Святослав (Шевчук) закликав політиків не ухвалювати рішень, які можуть викликати соціальну напругу в Україні. Про це він сказав у своїй недільній проповіді 22 березня.

Очільник УГКЦ зазначив, що політичне керівництво переживає «важкий час».

«Ви (влада – ред.) мусите приймати непрості, часом непопулярні рішення, створюєте кризові штаби, аби швидко реагувати на нові виклики, знайте, що ваша Церква є разом з вами. Але водночас закликаю вас, оголосіть політичний карантин в Україні. Не приймайте в момент болю й страждання людей рішень, які потребують всенародного обговорення, загальної суспільної дискусії. Не приймайте таких рішень, які можуть створити соціальну напругу, а ще більше – не піддавайтеся спокусі при помочі карантинних заходів здійснювати переслідування або репресії по відношенню до ваших політичних опонентів», – застеріг отець Святослав.

Крім того, він звернувся до медичних працівників, зацитувавши Євангеліє від Марка: «Хто хоче спасти свою душу, той її погубить, а хто її погубить задля мене, той її спасе».

«Я вчора побачив одну фотографію медика з ранами на чолі і на лиці від носіння захисної маски і засобів захисту. Шановні працівники охорони здоров’я, ви сьогодні є на передовій. Ви ті, що сьогодні віддаєте своє здоров’я та життя, аби врятувати здоров’я і життя хворих людей. Ваша Церква є разом з вами», – сказав представник духовенства.

Він нагадав, що греко-католицькі храми надавали допомогу постраждалим під час Революції гідності.

«Якщо буде потрібно, увесь церковний простір стане шпиталями, де ми будемо разом з вами рятувати людські життя. Лише ви навчіть нас, як це робити. Ми вміємо швидко і добре вчитися, щоби разом з вами рятувати життя людини, яка помирає», – закликав отець Святослав.

Голова УГКЦ також звернувся до підприємців із проханням допомогти протидіяти поширенню захворювання.

«Мабуть, ви сьогодні не можете спати, тому що світова економіка входить у період рецесії. Падають біржі, гроші знецінюються... Я сьогодні закликаю вас вкласти ваші гроші в найкращу інвестицію – порятунок і захист людського життя», – сказав він.

Угорщина: ще двоє хворих померли через коронавірус

22 березня в Угорщині померли двоє пацієнтів, уражених коронавірусною інфекцією COVID-19. Угорські медики прозвітували про смерть 65-річної та 75-річної жінок. Число померлих від цієї хвороби в Угорщині зросло до шести людей, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

З метою недопущення масових захворювань серед населення угорська влада закликає громадян, у тому числі тих, хто повернувся з-за кордону, залишатися дома і суворо дотримуватися правил у період надзвичайного стану у країні.

Станом на 22 березня в Угорщині налічують 131 особу з діагнозом COVID-19. Ідеться про 10 громадян Ірану, двох британців, одного казахстанця, одного громадянина В’єтнаму та 117 угорців. За період із 15 до 22 березня шестеро пацієнтів померли, 12 вилікувалися.

21 березня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у заяві для преси повідомив, що оскільки епідеміологічна ситуація погіршується, оперативний штаб із надзвичайних ситуацій Угорщини розробляє на ранок понеділка, 23 березня, нові заходи.

В Україну з Естонії вилетіли 54 українці – посол

Понад півсотні громадян України вилетіли на батьківщину з Естонії, повідомила у твітері посол України в балтійській країні Мар’яна Беца: «54 українських громадянина відлетіли сьогодні до України спецрейсом #SkyUpAirlines Осло-Таллінн-Київ. Сьогодні ввечері #SkyUpAirlines здійснить ще один прямий чартер Таллінн – Київ зі 189 громадянами України. Робимо все, щоб наші громадяни опинились вдома якнайшвидше в цей складний час».

МОЗ повідомляє: «Сьогодні в Україну літаком прибуває партія тестів для визначення коронавірусної хвороби. Доставляються обидва види тестів: тести для ПЛР (золотий стандарт діагностики) та тести експрес-діагностики.

Наголошуємо, що експрес-тести будуть використовуватися лікарями закладів охорони здоров'я для «санітарного сортування», тобто медики мають зробити два тести: один на грип і експрес-тест на коронавірус. Це потрібно, щоб вирішити, який алгоритм дій застосовувати далі. Якщо спрацьовує тест на грип, лікарі вживають відповідних заходів. Якщо експрес-тест підтверджує коронавірус, лікарі мають узяти додатковий зразок для його підтвердження в лабораторії за допомогою тесту на ПЛР. Після цього можна говорити про підтверджений випадок захворювання та вживати необхідні протиепідемічні заходи.

Зазначимо, що в разі, коли негативні обидва тести – і на грип, і експрес-тест на коронавірус, – то в умовах загальнонаціонального карантину людина все одно має дотримуватися режиму самоізоляції наступні 14 днів.

Також додамо, що в регіонах лабораторії вже кожного дня проводять тести ПЛР. Додатково до цих ПЛР-тестів цього тижня в Україні з'являться ще 11 апаратів для ПЛР-діагностики. Це розширить кількість точок у країні для діагностики захворювань на коронавірус».

МОЗ повідомляє: «У 8 людей було зафіксовано підозру на COVID-19. Для отримання остаточного результату їм було зроблено 2 повторні тести на COVID-19, які були негативні. У цих людей не виявлено коронавірусної інфекції.

Нагадуємо, що в Україні зафіксовано 47 випадків коронавірусної інфекції (1 – одужав, 3 – летальні випадки, 43 - проходять лікування)».

Новини про COVID-19 в окупованих Донецьку і Луганську можна відстежувати у живому блозі

Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода) розпочинає живий блог про ситуацію з коронавірусом в ОРДЛО. До цього моменту підконтрольні Росії угруповання стверджують, що на окупованій території Луганської і Донецької областей немає жодного випадку COVID-19.

Вони заявили про отримання перших швидких тестів із Росії для лабораторії особливо небезпечних інфекцій у Донецьку, проте їхня кількість не повідомляється. Окупаційні адміністрації стверджують, що ситуація під контролем. На території майже не запроваджено обмежень: працюють розважальні заклади, ринки, а населення має мінімум інформації про загрозу.

Громадяни на окупованих територіях зараз не мають змоги виїхати ані на вільну частину через закриття КПВВ на карантин, ані до Росії, яка перекрила свій кордон.

У живому блозі буде оперативно оновлюватися інформація про епідемічну ситуацію в непідконтрольних уряду районах та розміщуватимуться рекомендації з безпеки для їхніх жителів.

Як львів’яни відвідують храми у час карантину

У Львові більшість вірян дослухались до порад державної влади, рекомендацій лікарів і не прийшли у храм на недільне богослужіння. Також до своїх вірних звернулись і глави церков, митрополити, єпископи та священники. Львів – одне з міст у світі, де найбільше церков. На сьогодні їх є 116. Двері у храми були відчинені протягом дня. Як відбулись недільні літургії у Львові, де зазвичай церкви у вихідний переповнені?

Львів’яни продовжують відвідувати храми у час карантину – відео
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

В Італії від початку епідемії COVID-19 померли майже 5,5 тисяч хворих

Загальна чисельність померлих від коронавірусної інфекції COVID-19 в Італії становить 5 тисяч 476. Такого числа список жертв сягнув після оприлюднення в неділю, 22 березня, даних про втрати впродовж минулої доби – 651. Це менше за суботній показник (793), але є другим за кількістю смертей днем за час епідемії.

Число заражених зросло більш як на 10% і тепер становить 59 тисяч 138.

«Цифри, оголошені сьогодні, нижчі, ніж учора. Я сподіваюся, і всі ми сподіваємось, що ці цифри можуть бути зменшені найближчими днями. Але не послаблюйте свій захист», – сказав керівник служби цивільного захисту Італії Анджело Борреллі.

Дані, оприлюднені 22 березня, можливо, свідчать про те, що жорсткі стримувальні заходи, запроваджені в епіцентрі епідемії 8 березня, дають перші результати.

У країнах Балкан шириться епідемія COVID-19

Коронавірусна інфекція COVID-19 шириться країнами, які раніше входили до складу Югославії. Це відбувається, попри запроваджені владою обмежувальні заходи, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

У Сербії станом на вечір 22 березня зафіксували 222 хворих на COVID-19. Госпіталізовано 97 людей, у критичному стані перебувають 14. Померли дві особи літнього віку. У приміщеннях белградського ярмарку влаштували 3 тисячі місць для лікування хворих на випадок посилення епідемії, в інших містах готові ще три тисячі місць. До Белграда прибула команда лікарів із Китаю, які допомагатимуть сербським медикам у подоланні епідемії. Вони привезли захисні маски та інші необхідні засоби. У країні від 22 березня запроваджена комендантська година від 17:00 до 5:00. Особам, старшим від 65 років, взагалі заборонено виходити з помешкань.

Комендантська година запроваджена також у Північній Македонії, де зафіксовано 114 хворих і один летальний випадок, та в Боснії і Герцеговині, де захворіли 93 людини, одна померла. Першу жертву зафіксували і в Косові.

Тяжка ситуація в Хорватії погіршилася внаслідок землетрусу в Загребі, що стався вранці 22 березня. У країні зафіксували 254 хворих, минулого тижня померла одна людина.

Усі згадані країни закрили кордони. Призупинений міжміський і міський транспорт, відкриті лише магазини, які продають продовольчі товари. Життя в містах фактично замерло.

Експерти попереджають, що немає підстав для оптимізму. Наступний тиждень, на їхню думку, буде набагато важчий, оскільки від початку березня додому повернулося понад 100 тисяч громадян із країн Західної Європи, вражених коронавірусом.

Меркель контактувала з інфікованим лікарем і вирушила на карантин – речник

Канцлер Німеччини Анґела Меркель вирушає на домашній карантин, повідомляє Reuters. За інформацією її речника, Меркель ухвалила таке рішення після того, як у лікаря, який робив їй днями профілактичне щеплення, виявили коронавірусну інфекцію.

Про це канцлер дізналася відразу після пресконференції 22 березня, де вона оголосила про посилення карантинних заходів у Німеччині. Зокрема, в найближчі два тижні громадянам країни заборонили збиратися більше, ніж по двоє. Обмеження не стосуються членів однієї родини та людей, які живуть разом в одному домогосподарстві.

Перебуваючи на самоізоляції, Меркель має намір продовжувати виконувати свої службові обов’язки.

Німеччина входить до п’ятірки країн, які найбільше постраждали від пандемії COVID-19. За даними університету Джонса Гопкінса, в країні заразилися майже 24 тисячі людей, 92 з них померли.

Літак із засобами від коронавірусу з Китаю прибуде в Україну вночі 23 березня – Мотовиловець

Військовий літак, який доправляє з Китаю медичне обладнання для боротьби з коронавірусною інфекцією COVID-19, прибуде в Україну вночі 23 березня. Про це під час дозаправки в аеропорту столиці Азербайджану Баку повідомив депутат Верховної Ради Андрій Мотовиловець, який супроводжує вантаж.

«Ми у Києві через 5 годин, остання дозаправка. Військовий літак із медичним обладнанням прямує додому. І це лише перший політ. Я не знаю імена медиків, які рятуватимуть життя, але точно знаю, завдяки кому у них вже завтра буде устаткування, щоб це робити», – написав Мотовиловець у фейсбуці і додав прізвища членів екіпажу літака Іл-76.

Пласідо Домінго оголосив про позитивний тест на коронавірус

Іспанський тенор, 79-річний Пласідо Домінго, повідомив, що хворіє на COVID-19, перебуває в самоізоляції разом зі своєю родиною і почувається добре.

«Я відчув підвищену температуру і ознаки кашлю і вирішив звернутися до лікаря для проведення тесту на коронавірус. Результат виявився позитивним», – вказав Пласідо Домінго. Він закликав своїх прихильників дотримуватися протиепідемічних рекомендації і витримувати дистанцію в спілкуванні з іншими людьми.

Домінго висловив упевненість, що «спільними зусиллями» можна зупинити нинішню пандемію.

МВФ може надати фінансування Україні через коронавірус – голова НБУ

Міжнародний валютний фонд може надати Україні фінансування через втрати, яких країна зазнає у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, повідомив увечері 22 березня голова Національного банку України Яків Смолій у твітері.

«Україна активно опрацьовує з МВФ можливе отримання фінансування в межах програм для підтримки країн, які зазнають втрат від коронавірусу. Маємо підтримку МВФ та надію на швидкі результати перемовин», – написав керівник НБУ, додавши твіт директора-розпорядника МВФ Крісталіни Георгієвої.

Керівниця фонду повідомила про «дуже конструктивну розмову з президентом України Володимиром Зеленським», а також вказала, що «висловила нашу підтримку Україні, коли країна стоїть перед величезними викликами, спричиненими COVID-19».

Сайт глави української держави повідомляє, що «Володимир Зеленський поінформував очільницю МВФ про стан справ у нашій країні та заходи, вжиті для запобігання поширенню COVID-19».

«Ми обговорили збільшення суми підтримки України з боку фонду в час великих викликів для економіки, пов’язаних зі світовою пандемією. Україна свідома, що сьогодні потрібно діяти активно та швидко, щоб мінімізувати негативний вплив пандемії та пов’язаних з нею обмежень на економіку й добробут громадян», – сказав Зеленський.

МОЗ: «В Україні зафіксовано 73 випадки коронавірусної хвороби COVID-19»

«За даними ЦГЗ, станом на 22:30 22 березня в Україні є 73 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 3 летальні, 1 пацієнт одужав та вже виписаний з лікарні. За добу виявлено 26 нових випадків.

Наразі коронавірусну хворобу виявлено у:

Дніпропетровська область – 2;
Донецька область – 1;
Житомирська область – 2 (1 летальний);
Івано-Франківська область – 5 (1 летальний), з яких 3 за останню добу;
Київ – 29 (з них 20 виявлено за останню добу);
Київська область – 5, з яких 1 за останню добу;
Львівська область – 2, з яких 1 за останню добу;
Тернопільська область – 1;
Чернівецька область – 25 (1 летальний);
Черкаська – 1 підтверджений за останню добу».

У США на COVID-19 захворів перший сенатор

Республіканець від штату Кентуккі Ренд Пол 22 березня став першим американським сенатором, якому поставлений діагноз COVID-19 за результатами аналізу на коронавірус.

Пол був єдиним сенатором, який проголосував нещодавно проти виділення 8 мільярдів доларів на заходи протидії епідемії COVID-19 у США.

Як повідомляють американські ЗМІ, «він почувається добре і перебуває на карантині. У нього не було симптомів інфікування, але він вирішив зробити тест, виявивши підвищену обережність у зв’язку з проведеними інтенсивними поїздками і участю в багатьох заходах». У твітері сенатора повідомляється, що він не знає, «чи доводилося йому мати прямі контакти з кимось із інфікованих людей».

Батько сенатора, колишній представник штату Техас у Конгресі США, минулого тижня назвав коронавірус «вигадкою».

Канада і Австралія відмовилися брати участь в Олімпіаді у Токіо

Олімпійський і паралімпійський комітети Канади відмовилися від участі в літніх іграх 2020 року у Токіо через пандемію коронавірусної інфекції COVID-19. Пізніше про аналогічне рішення оголосив і олімпійський комітет Австралії.

Канада закликала Міжнародний олімпійський комітет (МОК) і Всесвітню організації охорони здоров’я (ВООЗ) перенести Олімпіаду на один рік. Австралійський комітет заявив, що спортсмени готуватимуться до ігор влітку 2021 року, а не 2020-го.

З проханням перенести Олімпіаду в Токіо через пандемію коронавірусу раніше звернулися до МОК Норвегія і Бразилія.

Нещодавно глава МОК Томас Бах поширив лист, в якому оголосив, що рішення про можливе перенесення літньої Олімпіади ухвалять протягом найближчих тижнів.

Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе, виступаючи 23 березня в парламенті країни, не виключив перенесення термінів проведення Олімпіади. Однак він, як і МОК, не розглядає можливість скасування ігор.

Олімпіада повинна була відбутися у Токіо з 24 липня по 9 серпня.

Міністр охорони здоров’я виступає за оголошення в Україні надзвичайного стану

Міністр охорони здоров’я Ілля Ємець виступає за оголошення в Україні надзвичайного стану для протидії поширенню коронавірусної інфекції COVID-19, інформує у Facebook МОЗ.

«Я говорив про це ще з першого дня своєї роботи в уряді. Це треба було робити з самого початку. Якби це вдалося, то такого поширення, яке зараз геометрично розвивається, не було б», – наголосив очільник відомства.

Ілля Ємець додав, що для ефективної боротьби з поширенням коронавірусу всі українці мають мінімізувати контакти, дотримуватися правил гігієни, а також виконувати поради МОЗ.

Офіс президента: до України прибув літак з тестами на коронавірус

Вночі 23 березня до України з Китаю прибув літак з тестами на коронавірус. Про це повідомили у Офісі президента.

«Військовий борт привіз в Україну два види тестів: для ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) та 250 тисяч тестів для експрес-діагностики. Крім того, доставлено медичні маски різного ступеня захисту, дезінфектори, апарати штучної вентиляції легень та інші засоби, необхідні для боротьби з поширенням COVID-19», – мовиться у повідомленні.

Зазначається, що медзасоби, зокрема тести для ПЛР, мають передати до лабораторій у кожний регіон України.

«Експрес-тести, а також медичні маски спрямовуватимуться для першочергових потреб медиків, військовослужбовців, працівників поліції, Держприкордонслужби та інших. Швидкі тести використовуватимуться бригадами екстреної допомоги для перевірки людей, у яких виявлена підвищена температура та є підозра на коронавірусну хворобу. У разі позитивного результату експрес-тесту лікарі мають узяти додатковий зразок для підтвердження в лабораторії за допомогою ПЛР-тесту», – заявили в ОП.

Очікується, що цього тижня відбудеться ще кілька рейсів з Китаю з медичним вантажем.

Офіс президента: до України прибув літак з тестами на коронавірус

Вночі 23 березня до України з Китаю прибув літак з тестами на коронавірус. Про це повідомили у Офісі президента.

«Військовий борт привіз в Україну два види тестів: для ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) та 250 тисяч тестів для експрес-діагностики. Крім того, доставлено медичні маски різного ступеня захисту, дезінфектори, апарати штучної вентиляції легень та інші засоби, необхідні для боротьби з поширенням COVID-19», – мовиться у повідомленні.

Зазначається, що медзасоби, зокрема тести для ПЛР, мають передати до лабораторій у кожний регіон України.

«Експрес-тести, а також медичні маски спрямовуватимуться для першочергових потреб медиків, військовослужбовців, працівників поліції, Держприкордонслужби та інших. Швидкі тести використовуватимуться бригадами екстреної допомоги для перевірки людей, у яких виявлена підвищена температура та є підозра на коронавірусну хворобу. У разі позитивного результату експрес-тесту лікарі мають узяти додатковий зразок для підтвердження в лабораторії за допомогою ПЛР-тесту», – заявили в ОП.

Очікується, що цього тижня відбудеться ще кілька рейсів з Китаю з медичним вантажем.

Обмін полоненими «не поставлений на паузу» через коронавірус – Кулеба

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба переконаний, що, попри епідемію COVID-19, питання обміну утримуваними особами і питання звільнення кримчан із російських в’язниць залишається актуальним.

«Це питання не поставлене на паузу. Ми працюємо над обміном. Офіс президента працює і Міністерство реінтеграції працює для того, щоб обмін все-таки відбувався. Безумовно, там мають бути вжиті додаткові епідеміологічні, карантинні заходи для цього. Але доля людей, доля наших в’язнів завжди була пріоритетом №1 для президента і залишається таким самим. Тому жоден коронавірус не здатен загасити чи загальмувати наші зусилля з повернення наших громадян з полону і незаконного утримання», – сказав міністр в інтерв’ю Радіо Свобода.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG