Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

У Росії вперше з кінця серпня зареєстровано понад 20 тисяч хворих на COVID-19

За останню добу в Росії зафіксували 20 329 випадків захворювання COVID-19, повідомив оперативний штаб.

З 22 серпня кількість хворих в Росії не перевищувала 20 тисяч за добу – зростання захворюваності почалося 15 вересня.

За останню добу в Росії через коронавірус померли 799 людей. Це максимум із 26 серпня.

Найбільше число смертей – Москві (51 осіб), також 36 летальних випадків у Санкт-Петербурзі і в Свердловській області Росії.

Загалом від початку пандемії, за офіційними даними, в Росії захворіли 7 254 754 людей, а померли 197 425 пацієнтів.

Коронавірус: в Україні вакцинували ще понад 130 тисяч людей

В Україні від COVID-19 за добу 17 вересня вакцинували ще 132 559 людей. Одну дозу отримали 78 269 людей, повністю імунізовані 54 290 людей, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Від початку вакцинальної кампанії в Україні принаймні одну дозу вакцини 6 248 153 людини, повністю імунізовані та отримали дві дози – 5 114 061 людина

Щеплення в Україні проводять чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Всі вони передбачають введення двох доз препарату.

У МОЗ закликають українців вакцинуватися перед можливою новою хвилею захворюваності на COVID-19, до якої може призвести штам «дельта».

Центр громадського здоров’я тепер може самостійно виявляти нові штами коронавірусу – МОЗ

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я отримав обладнання для виявлення нових штамів зразків коронавірусу SARS-CoV-2, виявлених в українських пацієнтів. Про це повідомило МОЗ 17 вересня.

За повідомленням, потужність секвенатора становить 400 зразків на місяць.

Крім того, міністерство повідомляє про закупівлі для лабораторних коштів:

  • 58 автоматичних станцій пробопідготовки для екстракції РНК (виділення з вірусу для подальшого аналізу)
  • 55 приладів для виявлення збудника (ампліфікації)
  • чотири роботизованих і автоматизованих системи для автоматичної екстракції РНК та внесення ампліфікаційної суміші з мінімальним залученням фахівців лабораторії

В Україні дозволили комбінувати вакцини Moderna та Pfizer

Міністерство охорони здоров’я України дозволило комбінування вакцин Moderna та Comirnaty/Pfizer-BioNTech. МОЗ повідомляє про це 17 вересня в мережі Telegram.

«У випадку, коли перше щеплення проведено вакциною Moderna, друге – можна робити Comirnaty/Pfizer-BioNTech та навпаки», – ідеться в повідомленні.

МОЗ у липні схвалило рекомендації Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики дозволити комбінувати мРНК-вакцини. «Якщо мРНК-вакцина того самого виробника недоступна, для другого щеплення можна використати вакцину на платформі мРНК іншого виробника», – вважають у міністерстві.

Комбінування вакцин Moderna та Comirnaty/Pfizer-BioNTech є безпечним та ефективним, запевнили фахівці.

У липні заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін заявив, що Міністерство охорони здоров’я розглядає питання комбінування мРНК-вакцин при проведенні щеплення проти COVID-19.

У Києві показники вакцинації освітян перевищили 80% – КМДА

У всіх комунальних школах Києва показники вакцинації педагогічного колективу від COVID-19 перейшли за 80%, заявив заступник голови Київської міської державної адміністрації Валентин Мондриївський.

«За цей тиждень усі райони якісно підтягнули показники вакцинації в школах», – сказав Мондриївський.

За його словами, лідерами вакцинації педагогічного колективу стали Голосіївський, Дніпровський і Святошинський райони. Наразі вони мають показники у понад 85%.

«Звісно, ми сподіваємося, що зможемо пройти навіть пік захворюваності без закриття шкіл у цьому році. Навіть у разі погіршення епідеміологічної ситуації й зміни карантинної зони регіону ми повністю готові до продовження очного освітнього процесу», – цитує Мондриївського пресслужба КМДА.

Він додав, що тенденції до пришвидшення розповсюдження захворюваності поки немає, а реальна захворюваність серед педагогічного складу в школах наразі становить менше ніж 0,1%, серед учнів – 0,004%.

Згідно з рішенням уряду, у разі переходу до «жовтого», «помаранчевого» чи «червоного» карантинного рівня епідемічної небезпеки для роботи навчального закладу потрібно мати мінімум 80% вакцинованого персоналу.

У Китаї вакцинували понад мільярд людей, Британія й Іспанія вирішили робити бустерні щеплення

Кількість вакцинованих від коронавірусу людей у Китаї, найбільш населеній країні, перевищила мільярд, повідомили медичні чиновники. Це складає 72% від 1,4-мільярдного населення Китаю.

Китаю вдалося значною мірою зупинити поширення коронавірусу всередині країни, запроваджуючи жорсткі обмеження і масове тестування щоразу, коли з’являлися нові спалахи.

Тим часом, влада Великої Британії вирішила робити додаткове, третє, щеплення від коронавірусу людям віком від 50 років і тим особам 16–49 років, які мають супутні захворювання.

Це означає, що приблизно 30 мільйонам людей можуть ввести бустерну дозу щонайменше через шість місяців після другої дози вакцини. Більше ніж 81% дорослих британців отримали дві дози вакцини від COVID-19.

Застосовувати третю дозу вакцини від коронавірусу вирішили також в Іспанії. Бустерну дозу вводитимуть мешканцям будинків для літніх людей і іншим вразливим верствам населення.

Тим часом, у США 17 вересня має відбутися засідання незалежної консультативної групи експертів, яка має вирішити, чи рекомендувати додаткові щеплення вакцинами Pfizer.

Проти надання третіх доз вакцини виступає Всесвітня організація охорони здоров’я, вказуючи на те, що ще не всі країни отримали доступ до вакцинації і не можуть щепити своїх громадян навіть першою дозою.

Згенерувати COVID-сертифікат можна буде не лише у застосунку, а й на порталі «Дія» – Федоров

На порталі «Дія можна буде згенерувати та роздрукувати COVID-сертифікат про вакцинацію». Як повідомив віцепрем’єр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, Мінцифри вже фіналізує розробку функціонала і послуга буде доступна наприкінці вересня.

«Уже понад 700 тисяч українців згенерували свої внутрішні та міжнародні сертифікати в застосунку «Дія» та активно користуються ними. Наші сертифікати офіційно визнані в ЄС для подорожей за кордон. У кінці вересня ми додамо можливість отримати сертифікат на порталі «Дія». Зараз працюємо над розробкою послуги. Завдяки цьому ще більше українців зможуть подорожувати та користуватися COVID-сертифікатом», – сказав Федоров.

Він пояснив, що завдяки запуску послуги на порталі «Дія» отримати цифровий COVID-сертифікат зможуть українці, в яких немає ID-картки чи закордонного біометричного паспорта або які не мають «Дія.Підпису» чи не користуються застосунком.

Згенерувати COVID-сертифікат на порталі «Дія» можна буде також у декілька кліків. Потрібно авторизуватися на порталі, вибрати послугу «Згенерувати COVID-сертифікат», підписати кваліфікованим електронним підписом заяву на отримання сертифіката. На порталі можна скористатися як «Дія.Підписом», так і будь-яким іншим електронним підписом. Після цього «Дія» надсилає запит в Електронну систему охорони здоров’я і формується сертифікат у форматі PDF. Його можна роздрукувати або просто зберегти файл на телефоні чи іншому пристрої та демонструвати QR-код з екрана.

Наприкінці вересня на порталі «Дія» можна буде згенерувати лише сертифікат вакцинації про отримання двох доз. Згодом також буде доступний і COVID-сертифікат про отримання негативного ПЛР-тесту. Крім цього, Мінцифри працює над розробкою і сертифіката вакцинації про часткову вакцинацію. Він буде також доступний як на порталі, так і в застосунку «Дія».

В Україні вакцинували ще понад 122 тисячі людей – МОЗ

В Україні від COVID-19 за добу 16 вересня вакцинували ще 122 906 людей. Одну дозу отримали 72 201 людина, повністю імунізовані – 50 705 людей, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Від початку вакцинальної кампанії в Україні принаймні одну дозу вакцини отримали понад шість мільйонів людей, повністю вакциновані понад п’ять мільйонів людей.

Щеплення в Україні проводять чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Всі вони передбачають введення двох доз препарату.

У МОЗ закликають українців вакцинуватися перед можливою новою хвилею захворюваності на COVID-19, до якої може призвести штам «дельта».

Італія першою в Європі запроваджує COVID-паспорти для 23 мільйонів працівників

Влада Італії зобов’язала всіх працівників приватного і державного сектору мати COVID-сертифікати. В іншому разі їм загрожує безоплатне відсторонення від роботи.

Таким чином, Італія стає першою країною в Європі, яка запровадила таку жорстку вимогу.

Правило, яке набуде чинності 15 жовтня, вимагає від працівників надати докази вакцинації від коронавірусу, негативного тесту або нещодавнього одужання від інфекції. Працівники або роботодавці, які порушують правила, будуть оштрафовані.

Уряд заявив, що працівників не можна звільняти, а лише відсторонювати.

Міністр державного управління Ренато Брунетта висловив сподівання, що нові правила змусять вакцинуватися все працездатне населення: 23 мільйони людей.

Близько 68 відсотків населення Італії повністю вакциновані, що відповідає рівню в більшості інших країн ЄС.

Наголошуючи на ефективності вакцин, італійський фонд охорони здоров’я Gimbe у своєму звіті зазначив, що майже всі пацієнти з COVID-19 у лікарнях і смерті від вірусу – це невакциновані люди.

Італія входить до групи європейських країн, де вже вимагають так званого «зеленого» медичного сертифікату для тих, хто хоче отримати доступ до таких місць, як музеї, спортзали, ресторани.

В Україні виявили 6624 нових випадки COVID-19 – майже на тисячу більше, ніж попередньої доби

В Україні за добу 16 вересня зафіксовано 6 624 нових підтверджених випадки коронавірусної хвороби COVID-19, повідомило Міністерство охорони здоров’я. Це майже на тисячу більше, ніж попередньої доби.

Зокрема, захворіли 677 дітей і 105 медпрацівників.

За минулу добу шпиталізували 1 568 людей, 1 914 – одужали, 99 людей померли, кажуть у МОЗ.

Протягом доби провели 75,2 тисячі тестувань: методами ПЛР, ІФА експрес-тестами.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, захворіли 2 338 164 людини, 54 750 – померли.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Харківській (649), Львівській (644), Одеській (530), Дніпропетровській (426) областях і в Києві (426).

Школи Київщини, де до 20 вересня не вакцинуються 80% вчителів, можуть закрити – ОДА

Школи Київщини, де до 20 вересня не будуть вакциновані 80% вчителів, можуть бути зачинені, заявив голова Київської обласної державної адміністрації Василь Володін 16 вересня.

«Хочу достукатися до всіх освітян Київщини. Цього року наша область має можливість повноцінно функціонувати навіть у посилених карантинних нормах. Але є умова – працюватимуть тільки ті школи, де вакциновано 80% працівників… Є всі можливості для того, щоб швидко виправити ситуацію і забезпечити навчання для дітей навіть тоді, коли область переведуть до «жовтої» зони епіднебезпеки. Якщо ж до 20 вересня цього не буде зроблено, школу зачинять», – цитує Володіна пресслужба ОДА.

За його словами, такий захід є вимушеним, оскільки в області почала стрімко зростати кількість хворих на COVID-19. Аналогічно збільшується і рівень госпіталізації.

«Вимога мати 80% вакцинованих у колективі стосується всіх – і соціальної сфери, і бізнесу. До того ж щеплення зараз – це єдиний спосіб захиститися від хвороби», – додав голова ОДА.

В облдержадміністрації додали, що на Київщині серед освітян провели 62 987 щеплень. При цьому 27 538 педагогів регіону пройшли повний курс вакцинації.

ВООЗ зупинила процес схвалення російської вакцини від COVID-19

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зупинила процес схвалення російської вакцини «Спутнік V» через недотримання стандартів якості на одному з заводів, де виробляють препарат. Про це заявив заступник голови Панамериканської організації охорони здоров’я Жарбас Барбоза.

«Цей процес зупинено, тому що під час інспекції однієї з фабрик, на якій відбувається частина виробництва «Спутніка V», було виявлено, що там не дотримуються належних практик виробництва», – заявив він.

Належні практики виробництва (Good manufacturing practice, GMP) – це система, яка гарантує виробництво продукції відповідно до стандартів якості. Щоб ВООЗ схвалила вакцину від СOVID-19 для екстреного застосування, виробник повинен підтвердити, що ці стандарти на заводі дотримуються.

Тепер виробник «Спутніка V» має надіслати до ВООЗ повідомлення про те, що всі недоліки усунуті. Після цього завод ще раз перевірять.

У середині червня експерти ВООЗ виявили порушення на підприємстві «Фармстандарт-УфаВІТА» – одному з майданчиків, де виробляється російська вакцина. Зауваження інспекторів були пов’язані з кількома аспектами: це цілісність даних і результатів тестування по час мікробіологічного моніторингу, проведення належного екологічного моніторингу при виробництві, можливість повного відстеження та ідентифікації партій, підтримання необхідного рівня стерильності.

Міністерство фінансів прозвітувало, яку суму було витрачено державою за 8 місяців поточного року на боротьбу з COVID-19 в Україні

«За 8 місяців 2021 року здійснено видатків на боротьбу з COVID-19 у розмірі понад 30 млрд гривень», – повідомили у Мінфіні.

За даними відомства, найбільше коштів 11,8 млрд грн витрачено на оплату послуг з екстреної та стаціонарної медичної допомоги, наданих пацієнтам з COVID-19, та послуг з вакцинації населення.

«У цілому на лікування хворих на COVID-19 та послуг з вакцинації у рамках програми медичних гарантій у 2021 році спрямовано 17,5 млрд грн, а на закупівлю 38 млн доз вакцин – 10,5 млрд грн коштів державного бюджету», – вказали у міністерстві.

У цілому на боротьбу з COVID-19 цьогоріч передбачено понад 36 млрд грн.

«Не зволікати із захистом себе і дітей»: у МОН закликали вчителів вакцинуватися

Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет закликав освітян «свідомо й виважено» підійти до питання вакцинації проти коронавірусу і «не зволікати із захистом себе та дітей».

«Новий навчальний рік триває у звичному форматі. Однак чи буде так надалі, залежить від кожного з нас, від дотримання рекомендацій МОЗ, від свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я людей, що нас оточують», – цитує слова Шкарлета пресслужба МОН.

Міністр звернув увагу на те, що залишитися працювати у звичному режимі – «спільне бажання і спільна мета», а одним із ключових шляхів її досягнення було і залишається щеплення від COVID-19.

«Це запорука не лише роботи закладів освіти в режимі офлайн, а й чи не єдиний спосіб убезпечити освітян від важких наслідків коронавірусу», – наголосили у МОН.

Коронавірус: понад 5 мільйонів людей повністю вакциновані в Україні

В Україні понад п’ять мільйонів людей отримали дві дози і повністю вакциновані від коронавірусного захворювання COVID-19, повідомляє Міністерство охорони здоров’я вранці 16 вересня.

Понад шість мільйонів людей мають принаймні одне щеплення.

За останню добу, за даними МОЗ, в Україні щепили 118 786 людей: одну дозу отримали понад 68,8 тисячі людей, повністю імунізовані – майже 50 тисяч.

Щеплення в Україні проводять чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Всі вони передбачають введення двох доз препарату.

У МОЗ закликають українців вакцинуватися перед можливою новою хвилею захворюваності на COVID-19, до якої може призвести штам «дельта».

В Україні виявили 5744 нових випадки COVID-19, 101 людина померла – МОЗ

В Україні за добу 15 вересня зафіксовано 5744 нових підтверджених випадки коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 629 дітей і 95 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Також за минулу добу шпиталізували 1507 людей, 1499 – одужали, 101 людина померла.

За добу зробили 72,9 тисячі тестувань: методами ПЛР, ІФА, експрес-тестами.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Львівській (552), Харківській (498), Дніпропетровській (415) областях, Києві (362) й Одеській (347) області.

За весь час пандемії в Україні захворіли 2 331 540 людей, 54 651 – померли.

Іноземці не муситимуть проходити самоізоляцію при транзиті через Україну у межах 2 діб – ДПСУ

Державна прикордонна служба повідомила про зміни в протиепідемічних заходах при перетині кордону України. За повідомленням відомства, вони набудуть чинності 20 вересня разом із відповідною постановою Кабінету міністрів.

«З 20 вересня іноземці та особи без громадянства, які в’їжджають в Україну з метою транзиту та мають документи, що підтверджують виїзд з країни протягом 48 годин, звільняються від самоізоляції та, відповідно, встановлення додатка «Вдома» та проходження тестування в Україні», – йдеться в заяві.

У той же час всі іноземні громадяни та люди, які мають посвідку на тимчасове проживання, для в’їзду в Україну повинні мати страховий поліс на випадок захворювання на COVID-19 на весь термін візиту.

Також всі іноземці та власники посвідки на тимчасове проживання повинні мати один із наступних документів:

  • підтвердження отримання однієї чи двох доз вакцини, визнаної Всесвітньою організацією охорони здоров’ю
  • іноземний ковід-сертифікат про вакцинацію, негативний результат тесту на коронавірусну хворобу або одужання від неї
  • негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на антиген SARS-CoV-2, зроблений не більш як за 72 години до в’їзду

Від самоізоляції можна звільнитися, отримавши негативний результат тесту протягом 72 годин після в’їзду.

Кабінет міністрів України 15 вересня опублікував постанову, яка оновлює карантинні правила, пов’язані з пандемією коронавірусного захворювання COVID-19. У документі вказано, що нові правила набувають чинності 20 вересня.

Кабінет міністрів України продовжив дію «зелених» COVID-сертифікатів зі 180 до 365 днів

Відповідну постанову від 13 вересня розміщено на сайті уряду в середу.

Згідно з текстом документа, в Україні діятимуть різні COVID-сертифікати – з інформацією про вакцинацію, негативний результат тестування (діє 72 години) або одужання від COVID-19.

Внутрішні сертифікати з інформацією про вакцинацію будуть «жовтими» і «зеленими». Їх можна згенерувати на платформі «Дія».

«Жовті» сертифікати підтверджують вакцинацію однією дозою дводозної вакцини, визнаної ВООЗ. Термін дії – 120 днів із моменту щеплення.

«Зелені» сертифікати можна отримати після другого щеплення дводозною вакциною або з 14-го дня після вакцинації однодозною. Термін дії такого сертифіката – 365 днів.

Напредодні міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що цифрові сертифікати про вакцинацію проти COVID-19 в додатку «Дія» згенерували понад 600 тисяч українців.

У США кількість випадків COVID-19 і смертей повернулася до рівнів минулої зими

Кількість смертей і випадків COVID-19 у Сполучених Штатах Америки повернулася до рівнів, яких не було з минулої зими. Чиновники кажуть, що стрибок обумовлений штамом «дельта» й небажанням деяких американців вакцинуватися.

У США в середньому за день від COVID-19 помирає понад 1800 людей і фіксують 170 тисяч нових випадків коронавірусної хвороби.

Попри те, що це значно нижче, ніж на піку в січні, коли реєстрували 3400 смертей і 250 тисяч випадків за добу, статистика викликає занепокоєння в медичних чиновників у той час, як вакцинація в США триває вже дев’ять місяців.

У той час, як кількість нових випадків у таких гарячих точках, як Флорида та Луїзіана, зменшується, у Кентуккі, Джорджії і Теннессі зростає число заражених, чому сприяє повернення дітей до шкіл, а також низькі показники використання масок і щеплень.

Чиновники кажуть, що лікарні заповнені невакцинованими пацієнтами, і попереджають про нестачу медсестер і про те, що надання послуг, не пов’язаних із COVID-19, доведеться відкласти.

Минулого тижня президент США Джо Байден анонсував обов’язкову вакцинацію, яка може зачепити 100 мільйонів американців.

Виступаючи в Білому домі 9 вересня, Байден розкритикував близько 80 мільйонів співгромадян, які досі не щепилися попри те, що вакцини доступні вже кілька місяців, а захворюваність росте через штам «дельта».

За даними Центру контролю за захворюваннями, наразі повністю вакциновані 62% американців. Від коронавірусної хвороби померли понад 654 тисяч громадян США. Кількість смертей та госпіталізованих зросла через поширення штаму коронавірусу «дельта».

МОЗ: понад 6 мільйонів людей в Україні отримали одну дозу вакцини від COVID-19

В Україні від COVID-19 однією дозою вакциновані понад шість мільйонів людей, повідомило вранці 15 вересня Міністерство охорони здоров’я.

«Від початку вакцинальної кампанії щеплено 6 028 879 людей, з них отримали одну дозу – 6 028 877 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози – 4 959 086 людей», – йдеться в повідомленні.

Минулої доби вакцинували понад 141,7 тисячі людей: одну дозу отримали 67,6 тисячі, повністю імунізовані – понад 74 тисячі людей.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG