Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

В курортному місті Моршин досягли колективного імунітету (відеорепортаж)

В Україні зростає кількість заражених коронавірусом. Тим часом курортне місто Моршин, що на Львівщині, стало першим населеним пунктом в Україні, де змогли досягти колективного імунітету. Тут, на сьогодні, вдалося прищепити двома дозами 71% населення. (Відео телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки»)

Ляшко: перехід у «жовту» зону розглянуть наступного тижня

Питання щодо переведення України до «жовтого» рівня епідемічної небезпеки буде вирішуватися на початку наступного тижня, «як мінімум, у понеділок-вівторок», повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

За його словами, це пов’язано з урядовою постановою про зміни до рішення про карантин, яка набуде чинності 20 вересня.

«Після цього ми говоримо про те, що будуть далі відслідковуватися індикатори, й області, які можуть потрапити до «помаранчевого» або «червоного» рівня епідемічної небезпеки, знову ж таки будуть визначатися за загальнонаціональними індикаторами, і комісія національного рівня буде рекомендувати відносити той чи інший регіон до «червоного» рівня епідемічної небезпеки», – заявив міністр в ефірі ТСН.

Як повідомив Ляшко, в Україні нині існують перевищення по деяких індикаторах, «які дозволяють зібрати комісію й оголосити «червоний» рівень епідемічної небезпеки».

Раніше міністр прогнозував перехід України в «жовту» зону 13 вересня.

У МОЗ закликають українців вакцинуватися перед можливою новою хвилею захворюваності на COVID-19 восени, де якої може призвести штам «дельта».

Оновлені карантинні правила почнуть діяти 20 вересня – уряд

Кабінет міністрів України опублікував постанову, яка оновлює карантинні правила, пов’язані з пандемією коронавірусного захворювання COVID-19. У документі вказано, що нові правила набувають чинності 20 вересня.

Про те, що Кабінет міністрів України схвалив зміни в протиепідемічних заходах, Міністерство охорони здоров’я повідомило 13 вересня.

Згідно зі змінами, ковід-сертифікати матимуть дві опції «жовтий» і «зелений».

Документ «міститиме інформацію про вакцинацію, негативний результат тестування (діє 72 години) або одужання від COVID-19. Так званий «жовтий» сертифікат матиме інформацію про перше щеплення, а «зелений» – про повний курс».

За роз’ясненням МОЗ, у разі введення «жовтого» рівня епідемічної небезпеки навчальні заклади працюватимуть, якщо щонайменше 80% працівників матимуть «жовті» чи «зелені» сертифікати.

Карантинні обмеження жовтого рівня не стосуватимуться закладів, де всі відвідувачі та 80% працівників матимуть документ про вакцинацію. За «червоного» рівня всі працівники й відвідувачі повинні мати «зелені» сертифікати.

«У разі введення «червоного» рівня епідемічної небезпеки заклади освіти працюватимуть лише якщо 100% працівників мають «зелений» COVID-сертифікат», – додали у міністерстві.

Також люди, які перетинають кордон України або в’їжджають із окупованих територій, зможуть не проходити період самоізоляції, якщо мають «зелений» чи «жовтий» ковід-сертифікат.

За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, запропоновані зміни – це «можливість стримувати епідемічну ситуацію та зберігати економічну активність країни».

Коронавірус: в Україні виявили 4640 нових випадків, 93 людини померли

В Україні за добу 14 вересня зафіксували 4640 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, повідомило Міністерство охорони здоров’я. Це на понад тисячу більше, ніж попередньої доби.

Зокрема, захворіли 531 дитина і 95 медпрацівників.

Минулої доби, за даними МОЗ, шпиталізували 1609 людей, 1858 – одужали, 93 людини померли.

За добу провели понад 75,4 тисячі тестувань: методами ПЛР, ІФА, експрес-тестами.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Києві (441), Одеській (361), Харківській (343), Львівській (294) і Дніпропетровській (273) областях.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, захворіли 2 325 796 людей, 54 550 – померли.

Щодня сотні померлих: у Туркменистані, де влада не визнає епідемії COVID-19, фіксують рекордну смертність

У столиці Туркменистану Ашгабаті фіксують «безпрецедентне» зростання смертності через коронавірусну інфекцію нового типу, лікарні переповнені, пише туркменська служба Радіо Свобода з посиланням на власні джерела. Офіційна влада Туркменистану далі стверджує, що в країні немає коронавірусу.

За даними видання, з 10 вересня морг у Чоганли (передмістя Ашгабату) приймав від 200 до 300 померлих щодня. Ховають померлих у пластикових пакетах або без участі людей на кладовищі з 8:00 до 21:00. Через те, що вручну копати могили не встигають, залучили екскаватор.

Туркменська служба Радіо Свобода вказує, що число хворих у країні продовжує зростати, поширеним є штам «дельта».

За даними видання, влада посилює заходи для запобігання захворюванню: невакцинованим держслужбовцям, а також співробітникам державних підприємств погрожують звільненням або відправляють у неоплачувану відпустку.

Туркменська влада наполягає, що коронавірусу в країні немає. У свою чергу, незалежні засоби інформації пишуть, що COVID-19 у країні є давно, і від нього померло чимало людей. У країні діють суворі обмеження – закриті об’єкти торгівлі, послуг і розваг. У лютому цього року влада розпочала кампанію з вакцинації населення, в липні її зробили обов’язковою.

Путін йде на самоізоляцію

Президент Росії Володимир Путін заявив, що змушений перейти на самоізоляцію через випадки COVІD-19 в його оточенні, передає у вівторок пресслужба Кремля.

«Володимир Путін повідомив, що через виявлені випадки захворювання на коронавірус в його оточенні він повинен протягом певного періоду часу дотримуватися режиму самоізоляції», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що у найближчих запланованих у графіку Путіна публічних заходах він візьме участь у режимі відеоконференції.

За даними влади, кількість підтверджених випадків зараження COVID-19 в Росії зросла за минулу добу на 17 837, до 7 176 085 загалом. Число смертей зросло за добу на 781 , до загалом 194 249.

Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що 10 людей померли від COVID-19 у столиці за минулу добу

«412 підтверджених випадків захворювання на коронавірус за добу в столиці. Десять людей померли. Усього за період пандемії в столиці від коронавірусу померли 5318 людей. А підтверджених випадків захворювання на сьогодні 228 273», – повідомив Кличко.

Повідомляється, що до лікарень столиці госпіталізували 57 хворих, 43 – з підозрою на COVID-19 та пневмоніями.

«Найбільше випадків захворювання виявили в Святошинському районі – 66, у Солом’янському та Дарницькому – по 63, та в Деснянському районі – 57 випадків», – зазначив Віталій Кличко.

Київ залишається лідером добової захворюваності на COVID-19 по Україні.

В Україні до кінця 2021 року планують вакцинувати близько 24-25 мільйонів людей, заявив на пресконференції прем’єр-міністр України Денис Шмигаль

«На сьогодні в Україні є на залишках 10 мільйонів доз вакцин чотирьох видів. Тобто будь-яка вакцина чотирьох видів доступна зараз будь-кому… 24-25 мільйонів ми маємо вакцинувати до кінця року. Це буде практично 100 відсотків дорослого населення. Це є план Міністерства охорони здоров’я», – сказав Шмигаль.

За його словами, наступного року, ймовірно, може бути ревакцинація.

«Всі країни до цього готуються, тому що невідомо, які штами будуть з’являтися, як буде поводити себе вірус. Суміщення вакцинації і ревакцинації дуже небажане, тому що це буде збивати певний ритм. Тому дуже важливо максимальну кількість дорослого населення вакцинувати цього року», – додав очільник уряду.

За даними МОЗ, в Україні від COVID-19 за минулу добу вакцинували ще 135 223 людини. Одну дозу отримали 54 523 людини, повністю імунізовані – 80 700 людей.

Від початку вакцинальної кампанії, за даними МОЗ, щеплено 5 961 265 людей, з них отримали одну дозу – 5 961 263 людини, повністю імунізовані й отримали дві дози – 4 884 904 людини.

«Не вистачить букв грецького алфавіту, щоб назвати усі штами». Епідеміолог про розвиток пандемії

Восени, як і попереджали фахівці, кількість хворих на коронавірус в Україні продовжує зростати. Водночас збільшується й число проведених щеплень. За даними МОЗ, за пів року вакцинальної кампанії щеплення отримали майже 6 мільйонів людей. З одного боку, кажуть медики, позитивним моментом є нарощування темпів вакцинації, а з іншого – Україна катастрофічно відстає за кількістю щеплених громадян від інших країн. Проте на тлі високих показників вакцинації у цих державах також фіксується спалах захворюваності. Який розвиток пандемії прогнозують фахівці? Про це далі у матеріалі Радіо Свобода.

В Україні від COVID-19 за минулу добу вакцинували ще 135 223 людини

Одну дозу отримали 54 523 людини, повністю імунізовані – 80 700 людей, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Від початку вакцинальної кампанії, за даними МОЗ, щеплено 5 961 265 людей, з них отримали одну дозу – 5 961 263 людини, повністю імунізовані й отримали дві дози – 4 884 904 людини.

Данія: всі обмеження зняті. Як це їй вдалося і чому можна повчитися Україні?

«Вітаємо у Данії! Ви повністю вакциновані? Проходьте далі», – це перші слова, з якими до прибулих із країн ЄС (вони не проходять митного контролю) звертаються волонтери на летовищі Копенгагена «Каструп», розташованому за 8 кілометрів від данської столиці. Ні, вас не просять показати паспорт імунізації, лише запитують і пропускають далі. А там ви бачите, що і для неімунізованих гостей стоять напоготові пункти безкоштовного швидкого тестування – отже у будь-якому випадку незручностей при в’їзді у цю гостинну країну ви не відчуєте. Вам тут раді.

Все ж, поки ви дивуєтеся «довірливості» данців, ви ще не знаєте, що на зворотному шляху на тому ж летовищі вашим сертифікатом щеплення таки поцікавляться, а по прибутті у вашу країну спитають і про виповнені формуляри, яких вимагає саме ця країна перебування. Але все це потім, а поки що – крок за кроком – ви відкриваєте для себе все нові й нові несподіванки і зручності, від яких уже відвикли за довгі місяці коронавірусних обмежень.

Коронавірус: Закарпаття переходить у «жовту» зону

Закарпаття з наступного тижня переходить у «жовту» зону епідемілогічної небезпеки, повідомив ввечері 13 вересня голова обласної державної адміністрації Олександр Полосков.

За його словами, ситуація з захворюваністю на COVID-19 у регіоні «суттєво погіршується».

Полосков уточнив, що перехід до «жовтої» зони означає обмеження для закладів освіти.

«Зможуть працювати лише ті заклади освіти, де вакциновано 80 або більше відсотків персоналу однією або двома дозами вакцини. Заклади освіти, де вакциновано менше ніж 80% персоналу, будуть закриті на карантин… Закликаю всіх освітян, хто ще не зробив щеплення, прийняти правильне рішення, і вакцинуватися, щоб не позбавляти дітей права на освіту, а батьків – права на роботу», – заявив голова ОДА.

За його даними, у п’яти територіальних громадах області всі школи забезпечили більше ніж 80% щеплень свого персоналу, ще у двох громадах залишилося по одній школі з недосягнутим рівнем вакцинації. Водночас у 21 територіальній громаді «не забезпечено необхідного рівня вакцинації в жодній школі».

Минулого тижня у Міністерстві охорони здоров’я України заявили, що мають намір переглянути норму щодо роботи закладів освіти за 80% вакцинованих педагогів у «жовтій», «помаранчевій» і в «червоній» зонах.

«Зараз норма про вакцинацію 80% персоналу шкіл переглядається, ми розуміємо, що часу, який ми виділили на вакцинацію педагогів, попри механізм роботи мобільних бригад чи вакцинальні пункти на території навчальних закладів, недостатньо, педагоги вакцинуються повільними темпами. Тому зараз ми цю норму будемо трохи полегшувати. Полегшення полягатиме в тому, що у «жовтій» і «помаранчевій» зонах ми будемо рахувати 80% вакцинованих першою дозою вакцини», – повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

За словами Кузіна, у «червоній» зоні школи зможуть працювати не дистанційно за умови 80% вакцинованих двома дозами вчителів.

За даними МОЗ, в Україні від початку вакцинальної кампанії щеплено 5 906 742 людини, з них отримали одну дозу – 5 906 740 людей, повністю імунізовані й отримали дві дози – 4 804 204 людини.

В Україні виявили 3332 нових випадки COVID-19 – МОЗ

В Україні за добу 13 вересня зафіксували 3332 нових підтверджених випадки коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 364 дітей і 58 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Протягом минулої доби шпиталізували 718 людей, 1404 – одужали, 97 людей померли.

За добу провели 62,7 тисячі тестувань: методами ПЛР, ІФА, експрес-тестами.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Києві (412), Харківській (260), Львівській (241), Одеській (232) і Луганській (214) областях.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, захворіли 2 321 156 людей, 54 457 – померли.

Уряд затвердив «жовтий» і «зелений» COVID-сертифікати

Кабінет міністрів України схвалив зміни в протиепідемічних заходах, повідомило Міністерство охорони здоров’я 13 вересня.

Згідно зі змінами в постанові №1236, які наберуть чинності через сім днів від публікації, ковід-сертифікати матимуть дві опції «жовтий» і «зелений».

Документ «міститиме інформацію про вакцинацію, негативний результат тестування (діє 72 години) або одужання від COVID-19. Так званий «жовтий» сертифікат матиме інформацію про перше щеплення, а «зелений» – про повний курс».

За роз’ясненням МОЗ, в разі введення жовтого рівня епідемічної небезпеки навчальні заклади працюватимуть, якщо щонайменше 80% працівників матимуть «жовті» чи «зелені» сертифікати.

Карантинні обмеження жовтого рівня не стосуватимуться закладів, де всі відвідувачі та 80% працівників матимуть документ про вакцинацію. За червоного рівня всі працівники та відвідувачі повинні мати «зелені» сертифікати.

«У разі введення червоного рівня епідемічної небезпеки заклади освіти працюватимуть лише якщо 100% працівників мають «зелений» COVID-сертифікат», – додають у міністерстві.

Також люди, які перетинають кордон України або в’їжджають із окупованих територій, можуть не проходити період самоізоляції, якщо мають «зелений» чи «жовтий» ковід-сертифікат.

За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, запропоновані зміни – це «можливість стримувати епідемічну ситуацію та зберігати економічну активність країни».

Міністерство охорони здоров’я анонсувало зміни до урядової «карантинної» постанови раніше 13 вересня.

Понад половина українців не планує вакцинуватися від COVID-19 – опитування

Понад половина повнолітніх українців не планує вакцинуватися від COVID-19. Згідно з опитуванням, оприлюдненим 13 вересня Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, таких 56.5%.

Уже вакциновані хоча б однією дозою 18,4%, невакциновані, але хочуть це зробити – 25,1%.

«Респонденти, які не хворіли на COVID-19, вакцинуються або планують вакцинуватись значно рідше, аніж ті, які перехворіли на коронавірус. Однією з найпоширеніших причин відмови від щеплення є переконання, що вакцини ще недостатньо вивчені», – ідеться в повідомленні.

Загальноукраїнське дослідження проводилося Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології впродовж 14–24 серпня 2021 року. За вибіркою, що репрезентує доросле населення України (за винятком окупованих територій), був опитаний 2001 респондент. Вибірка репрезентативна за такими показниками, як стать, вік, тип поселення та область проживання.

У Туркменистані від COVID-19 помер впливовий політик

У Туркменистані помер колишній урядовець Гурбанмухаммед Касимов. За повідомленнями, причиною смерті стала коронавірусна інфекція COVID-19, хоча влада країни продовжує заперечувати наявність коронавірусу в Туркменистані.

Кілька окремих джерел, близьких до уряду, повідомили Радіо Свобода на умовах анонімності, що Касимов, колись один із найвпливовіших політиків Туркменістану, помер 2 вересня у своєму рідному селі на околиці столиці, Ашгабату.

67-річний Касимов після розпаду СРСР був віцепрем’єром, міністром закордонних справ, міністром внутрішніх справ та міністром юстиції.

Після відставки з уряду в 2001 році Касимов працював послом Туркменистану в Китаї до 2008 року, а потім протягом одного року послом у сусідньому Казахстані.

Офіційного повідомлення про смерть Касимова не надходило.

Минулого тижня джерела повідомили Радіо Свобода, що чинний міністр закордонних справ Туркменистану Рашид Мередов був госпіталізований через COVID-19.

Туркменистан офіційно не повідомляв про жодний випадок коронавірусної інфекції нового типу з початку пандемії в березні 2020 року. Уряд залишається непохитним у позиції про нульовий рівень заражень, попри ознаки спалахів по всій країні, усе більш переповнених лікарень та змін в освітньому календарі, які продовжили літні канікули.

Водночас ВООЗ рекомендував владі Туркменистану діяти так, ніби епідемія COVID-19 у країні є. Зокрема, громадяни мають дотримуватися маскового режиму

Кореспонденти Радіо Свобода повідомляють з усієї країни, що кількість людей, які вважаються померлими від COVID-19, різко зросла, і багатьом доводиться ховати своїх близьких у поліетиленових пакетах, оскільки вони не можуть дозволити собі витрати на поховання.

Більшість людей не потребує «бустерної» дози вакцини від COVID-19 – науковці

Жодні дані про застосування вакцин проти коронавірусної інфекції нового типу не дають достовірних свідчень на підтримку так званої «бустерної» (тобто додаткової до стандартних) дози вакцини, повідомляють американські ЗМІ. Такого висновку дійшла міжнародна група науковців, частина з яких представляють американське Адміністрацію з контролю за продуктами та ліками (FDA) та Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ).

Серед 18 авторів є Філіп Краузе та Маріон Грубер, які минулого місяця оголосили, що залишать FDA, частково й через те, що не погоджуються з наполяганням адміністрації президента США Джо Байдена на застосуванні бустерної дози вакцини до того, як свої висновки з цього питання надали науковці.

У новому огляді, опублікованому в провідному медичному виданні The Lancet, експерти вказали, що будь-які переваги, які надають бустерні дози, не перевищують користі від використання цих доз для захисту мільярдів людей, які залишаються нещепленими у всьому світі. Бустерні дози можуть бути корисними для деяких людей зі слабкою імунною системою, але вони ще не потрібні для населення в цілому.

Влада Британії переглянула свої плани вимагати паспорти вакцинації

Влада Великої Британії вирішила не вимагати паспортів вакцинації для входу в нічні клуби й на інші масові заходи в Англії, змінивши політику на тлі заперечень деяких законодавців.

Наразі уряд відклав цю ідею, сказав британський міністр охорони здоров’я Саджид Джавід, але може переглянути це рішення, якщо кількість випадків COVID-19 знову стрімко зростатиме.

«Ми розглянули це належним чином, і хоча ми зберігаємо цей варіант у резерві, я радий повідомити, що ми не будемо втілювати плани щодо паспортів вакцинації», – сказав Джавід ВВС.

Такі паспорти вимагають в європейських країнах, зокрема у Франції й Італії. Вони містять докази про вакцинацію і використовуються для доступу до різних заходів і, наприклад, походів у ресторани.

За минулий тиждень в Україні зробили 921 443 щеплення від коронавірусу, повідомило МОЗ

45 148 людей вакциновано проти COVID-19 за минулу добу, 12 вересня: одну дозу отримали 16 930 людей, повністю імунізовані – 28 218.

Від початку вакцинальної кампанії, за даними МОЗ, щеплено 5 906 742 людини, з них отримали одну дозу – 5 906 740 людей, повністю імунізовані й отримали дві дози – 4 804 204 людини.

Щеплення в Україні проводять чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Усі вони передбачають введення двох доз препарату.

У МОЗ закликають українців вакцинуватися перед можливою новою хвилею захворюваності на COVID-19 восени, де якої може призвести штам «дельта».

МОЗ: в Україні виявили 1205 нових випадків COVID-19

За добу 12 вересня в Україні зафіксовано 1205 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19, зокрема, захворіли 149 дітей і 23 медпрацівників, повідомило Міністерство охорони здоров’я.

За даними МОЗ, минулої доби шпиталізували 833 людей, одужали – 758, померли 18 людей.

Протягом доби провели 21,4 тисячі тестувань: методами ПЛР, ІФА, експрес-тестами.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Києві (166), Тернопільській (148), Чернівецькій (120), Житомирській (88) і Львівській (86) областях.

За весь час пандемії в Україні, за даними МОЗ, захворіли 2 317 824 людини, 54 360 – померли.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG