Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Коронавірус: Словаччина закрила провалену вакцинацію російським «Спутніком»

Словаччина 31 серпня офіційно закрила кампанію щеплення від COVID-19 російською вакциною «Спутнік V», яка зазнала фактичного провалу через брак охочих прийняти цю речовину, не зареєстровану ні в Європейському союзі, ні в самій Словаччині.

Цього дня збіг термін використання другої дози цієї дводозової вакцини з тієї партії, яку раніше закупила Словаччина.

За повідомленнями, на цей день записаними на вакцинацію цією другою дозою в Словаччині лишалися шість осіб.

Офіційний Брюссель: 70% дорослого населення ЄС повністю вакциновані

Європейський союз заявляє, що досяг своєї мети – до кінця літа повністю вакцинувати від COVID-19 у блоці з 27 країн 70% дорослого населення.

У повідомленні, опублікованому 31 серпня в твітері, президентка Європейської комісії Урзула фон дер Лаєн заявила, що понад 250 мільйонів осіб у ЄС отримали щеплення. Вона назвала це «великим досягненням», додавши, що треба рухатися далі.

Кампанія вакцинації в ЄС почалася доволі повільно через брак і затримки поставок вакцин, втім, зараз вона одна з найуспішніших у світі.

Дві області подолали поріг у 65% частково чи повністю вакцинованих освітян – Шкарлет

Станом на 31 серпня поріг у 65 відсотків вакцинованих освітян подолали Житомирська і Київська області. Про це повідомив міністр освіти та науки Сергій Шкарлет.

Він уточнив, що йдеться як про тих, хто завершив вакцинацію, отримавши дві дози, так і про тих, хто зробив тільки одне щеплення.

«Іще кілька областей мають показники близько 50 відсотків. Найнижчий рівень вакцинації освітян, на жаль, продовжують поки що демонструвати Запорізька і Волинська області», – зазначив міністр.

Шкарлет вважає, що вимога МОЗ про наявність у колективі закладу освіти 80 відсотків провакцинованих співробітників «цілком обґрунтована і реальна».

Раніше Шкарлет запевнив, що обов’язкової вакцинації педагогів від коронавірусу не буде. Він додав, що під час встановлення «жовтого», «помаранчевого» чи «червоного» рівня епіднебезпеки школи, де вакциновано менш ніж 80 відсотків педпрацівників, будуть переводити на дистанційне навчання.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 26 серпня заявив, що новий навчальний рік розпочнеться вчасно, 1 вересня, і проходитиме у звичному режимі.

Із 1 вересня у школах Києва діятиме низка заборон, пов’язаних з СOVID-19 – КМДА

У Києві встановлено низку заборон, що діятимуть у закладах освіти та інклюзивно-ресурсних центрах із 1 вересня, повідомила пресслужба Київміськадміністрації.

Згідно з повідомленням, у закладах дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), вищої освіти незалежно від форм власності, та інклюзивно-ресурсних центрах у Києві заборонять:

У разі встановлення «зеленого» рівня епідеміологічної безпеки:

  • проведення масових (освітніх, наукових, тематичних та інших) заходів без одягнутих усіма учасниками засобів індивідуального захисту;
  • вхід групами та масове перебування в закладі батьків здобувачів освіти;
  • індивідуальне відвідування закладів батьками та вхід і перебування у закладі освіти осіб, які не є учасниками освітнього процесу, без наявності документа, що посвідчує отримання повного курсу вакцинації або негативного результату тестування на СOVID-19, що проведене не більше як за 72 години до відвідування закладу.

У разі встановлення «жовтого» та «помаранчевого» рівнів епідемічної небезпеки:

  • відвідування закладів освіти здобувачами освіти та проведення в закладах освіти масових заходів (вистав, свят, концертів) за участю здобувачів освіти у разі відсутності у більш як 20 відсотків персоналу закладу освіти документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації; відвідування закладів освіти здобувачами освіти у разі, коли на самоізоляції через контакт із особою з СOVID-19 перебуває більше як 50 відсотків здобувачів освіти та персоналу закладу;
  • проведення у закладах освіти масових заходів (вистав, свят, концертів) за участю здобувачів освіти з більш ніж однієї групи (класу) та за присутності глядачів (відвідувачів);
  • відвідування закладів особами, які не є учасниками освітнього процесу;
  • вхід групами та масове перебування у закладі батьків здобувачів освіти;
  • індивідуальне відвідування закладів батьками здобувачів освіти без наявності документа, що посвідчує отримання повного курсу вакцинації або негативного результату тестування на СOVID-19, що проведене не більше як за 72 години до відвідування закладу.

У разі встановлення «червоного» рівня епідеміологічної безпеки:

  • відвідування закладів незалежно від форм власності її здобувачами, крім здобувачів закладів дошкільної освіти, спеціальних закладів освіти та учнів 1–4 класів закладів загальної середньої освіти, здобувачів, які беруть участь у атестації, а також осіб, які беруть участь у заходах оцінювання якості освіти за умови наявності більш як у 80 відсотків персоналу закладу документа, що посвідчує отримання повного курсу вакцинації.

Крім того, передбачена необхідність забезпечити організацію проведення батьківських консультацій/зборів в онлайн-режимі.

Раніше уряд продовжив адаптивний карантин і режим надзвичайної ситуації в Україні до 1 жовтня 2021 року. Наразі на території всієї країни встановлено «зелений» рівень епідемічної небезпеки.

1 вересня в Україні починається навчальний рік.

Ув’язненого в Росії українця Лимешка примусово щепили вакциною, не визнаною ВООЗ – Денісова

Громадяниові України Геннадієві Лимешку, якого утримують в російській колонії, проти його волі зробили щеплення від коронавірусної хвороби COVID-19, заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

За її словами, йдеться про вакцину, не визнаною Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Після щеплення стан Лимешка погіршився.

«Працівники виправної колонії «ФКУ ИК-6 УФСИН России по Ставропольскому краю», де утримується Геннадій, погрожуючи поміщенням до штрафного ізолятора та забороною спілкуватися з родичами, змусили підписати згоду на щеплення. Після вакцинації стан здоров’я Геннадія Лимешка стрімко погіршився: почалася тахікардія та сильний головний біль», – повідомляє Денісова.

Вона не уточнила, про яку вакцину йдеться. У Росії для вакцинації від коронавірусної хвороби використовують препарати власного виробництва, які не визнані наразі ВООЗ, із них найбільш розрекламований «Спутнік V».

Денісова додала, що адміністрація колонії відмовила українцю в наданні медичної допомоги, що є порушенням Конвенції про захист прав людини та прирівнюється до тортур і нелюдського поводження.

Омбудсменка звернулася до російської уповноваженої з прав людини Тетяни Москалькової «з вимогою терміново забезпечити надання Геннадієві Лимешку необхідної меддопомоги». Вона також попросила генерального консула України в Ростові-на-Дону Тараса Малишевського відвідати Лимешка в колонії.

Геннадія Лимешка затримала Федеральна служба безпеки Росії в серпні 2017 року, заявивши про його роботу на Службу безпеки України і підготовку диверсій в окупованому Криму півострові.

У Міноборони України повідомили, що Лимешко служив у Збройних силах України за контрактом і був звільнений у травні 2017 року через службову невідповідність. А в СБУ назвали «черговою провокацією» повідомлення ФСБ Росії про затримання українського «агента».

Судакський міський суд в окупованому Криму 10 травня 2019 року визнав українця Геннадія Лимешка винним і призначив покарання у вигляді восьми років позбавлення волі за звинуваченням у «незаконному придбанні, зберіганні й носінні вибухових речовин».

Євросоюз виключив США і ще п’ять країн із «безпечного списку» держав за захворюваністю на COVID-19

Європейський союз рекомендував країнам-членам виключити Сполучені Штати з «безпечного списку» країн, чиї громадяни можуть в’їздити до блоку без обмежень, через сплеск захворюваності.

Крім того, Рада Євросоюзу виключила зі списку країн, для громадян яких передбачене послаблення карантинних обмежень при в’їзді, Ізраїль, Косово, Ліван, Чорногорію й Північну Македонію.

Таке рішення Брюсселю є рекомендаційним – всі країни ЄС можуть самі вирішувати, на яких умовах іноземці мають право в’їжджати на їхню територію. Хоча багато держав блоку виконують рекомендації, деякі встановлюють власні політики, які можуть передбачати вимогу надання доказів повної вакцинації або одужання від коронавірусної хвороби.

Здебільшого громадянам країн, які не входять до списку, заборонений в’їзд до блоку з некритично важливих причин, або ж вони наражаються на додаткові труднощі.

Більшість країн Євросоюзу відкрили в’їзд для американців у червні, сподіваючись, що зниження захворюваності й ріст кількості вакцинованих дозволять відновити постраждалу туристичну галузь. Але з початку літа дуже заразний штам «дельта» призвів до сплеску захворюваності в США попри те, що 61% людей, старших за 12 років, там повністю вакциновані.

Рішення, ухвалення якого було очікуваним, також відображає дедалі більше розчарування європейських столиць тим, що США переважно залишаються закритими для європейців, попри тиск Брюсселю на адміністрацію Байдена щодо відкриття в’їзду.

У США щодня в середньому госпіталізують понад 100 тисяч хворих – таких показників не бачили з зимового піку пандемії. Смертність також росте після спаду навесні і влітку – протягом останнього тижня помирали в середньому 1300 людей на день.

Коронавірус: від початку кампанії в Україні зроблено понад 9 мільйонів щеплень

У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що від початку вакцинувальної кампанії проти COVID-19 в Україні зроблено понад дев’ять мільйонів щеплень. Загалом – 9 082 122 щеплення.

«150 482 людини вакциновано проти COVID-19 за минулу добу, 30 серпня 2021 року. Одну дозу отримали 50 690 людей, були повністю імунізовані 99 792 людини», – додали у МОЗ.

Повідомляється, що минулої доби працювали 982 мобільні бригади, 2 899 пунктів щеплення і 330 центрів вакцинації.

За даними МОЗ, від початку вакцинувальної кампанії щеплено 5 359 417 людей, із них отримали одну дозу – 5 359 415 людей, повністю імунізовані, отримавши дві дози, – 3 722 707 людей.

В Україні виявили 1 356 нових випадків COVID-19 – МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що минулої доби в Україні зафіксували 1356 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19.

«За минулу добу госпіталізовано – 470 осіб, летальних випадків – 51; одужало – 1257 осіб… За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у Києві (204), Харківській (144), Одеській (127), Луганській (106) і Чернівецькій (87) областях», – мовиться в повідомленні МОЗ.

За даними відомства, того дня захворіли 75 дітей і 31 медпрацівник.

За даними МОЗ, за весь час пандемії в Україні захворіли 2 286 296 людей, померли – 53 789.

ЄС може виключити США зі списку країн, звідки вважається безпечним в’їзд за рівнем поширення COVID-19

Європейський союз має намір знову запровадити обмеження для відвідувачів зі США у відповідь на сплеск випадків COVID-19 і політичну суперечку щодо взаємності в цьому питанні.

Очікується, що 30 серпня ЄС оголосить про виключення Сполучених Штатів із «безпечного списку» країн, громадяни яких можуть подорожувати в країни блоку без додаткових обмежень.

Інші країни, які можуть бути виключені зі списку, це також Косово, Ізраїль, Чорногорія, Ліван і Північна Македонія.

Рішення Брюсселя є рекомендаційним, бо кожна країна ухвалює свої правила, але все одно громадяни з країн, які не включені в цей «безпечний список», стикатимуться з додатковими перешкодами при в’їзді в ту чи іншу державу.

Більшість країн ЄС відкрили свої кордони для американців у червні. Але з початку літа штам «дельта» спричинив сплеск захворюваності в Сполучених Штатах, попри відносно високий рівень вакцинації.

COVID-19: ще понад 41 000 людей отримали щеплення в Україні

У Міністерстві охорони здоров’я повідомили про 41 477 щеплень проти COVID-19 в Україні за минулу добу.

«Одну дозу отримали 13 320 людей, повністю імунізовані 28 157 людей. Протягом доби працювали 304 мобільні бригади, 1 100 пунктів щеплення, 354 центри вакцинації ї», – йдеться в повідомленні.

За добу 30 серпня в Україні виявили 749 нових хворих на COVID-19

Протягом доби 29 серпня в Україні виявили 749 хворих на коронавірусну хворобу, повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

«Найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у місті Київ (148), Чернівецькій (74), Дніпропетровській (72), Одеській (49) та Тернопільській (48) областях», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: «COVID-19 молодшає»: як уберегти дітей від коронавірусу?

При цьому госпіталізували 583 хворих, 18 людей померли, у 291 пацієнта констатували одужання.

Протягом доби 9 617 людей зробили тести методом ПЛР, 1 650 – методом ІФА. Експрес-тести на антиген до коронавірусу зробила 7 391 людина.

Загалом за час пандемії в Україні захворіли понад 2,28 мільйона людей, з них 53 738 померли.

«COVID-19 молодшає»: як уберегти дітей від коронавірусу?

Останнім часом коронавірусна інфекція почала все більше вражати молодих людей і навіть дітей. Так нещодавно у дитячому центрі «Молода гвардія» в Одесі стався спалах інфекції, коли захворіло понад півсотні дітей. Як захищати дітей і підлітків від COVID-19? Що радять лікарі?

Більше читайте тут

У Косові повертають комендантську годину і відклали початок навчального року через COVID-19

Уряд Косова через погіршення епідеміологічної ситуації з 29 серпня запровадив комендантську годину від 22:00 до 5:00, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

Початок навчального року в школах відклали до 13 вересня. До цієї ж дати припиняють діяльність культурних центрів, бібліотек, кінотеатрів, музеїв тощо. Ресторани можуть приймати відвідувачів лише на відкритих майданчиках до 21:30.

У громадських і приватних установах можуть працювати тільки ті особи, які конче необхідні для процесу роботи – за умови, що вони вакциновані. Усі інші працюватимуть дистанційно.

Для вʼїзду до Косова необхідна довідка про вакцинування або негативний тест на COVID-19.

У Росії за добу від COVID-19 померли майже 800 людей

У Росії за добу 28 серпня від коронавірусної інфекції нового типу померли 797 людей, повідомляє оперативний штаб.

Ці показники менші, ніж 25 серпня, коли в цій країні був зафіксований рекордний за всю пандемію показник – 820 померлих за добу. Попередній рекорд був зафіксований 14 серпня, тоді, за офіційними даними, за попередню добу померли 819 пацієнтів.

Рік тому російська влада оголосила про перемогу над пандемією, однак через низький рівень вакцинації та поширення нових штамів захворюваність зросла в чотири рази, а смертність – у шість порівняно з попереднім літом.

За добу 28 серпня в Росії зареєстровані 19 286 нових випадків захворювання. Офіційна смертність за весь час пандемії сягнула майже 182 тисячі.

В Україну прибули понад 188 тисяч доз Pfizer, безплатно наданих урядом США – посольство

Посольство США повідомило про прибуття в Україну понад 188 тисяч доз вакцини Pfizer, призначеної для запобігання захворюванню на COVID-19.

«188 370 доз вакцини Pfizer, безоплатно наданих урядом США, сьогодні прибули в Україну, на додаток до 2 мільйонів доз вакцини Moderna, які прибули в Україну минулого місяця. США віддані глобальній боротьбі з COVID-19 і ці вакцини є одним із найкращих засобів боротьби з пандемією», – повідомляє посольство США у твітері.

Коронавірус: ще понад 87 тисяч людей отримали щеплення в Україні

У Міністерстві охорони здоров’я повідомили про 87 567 щеплень проти COVID-19 в Україні за минулу добу.

«Одну дозу отримали 29 772 людини, повністю імунізовані 57 795 людей. Протягом доби працювали 693 мобільні бригади, 1 941 пункт щеплення, 377 центрів вакцинації», – йдеться в повідомленні.

За даними МОЗ, від початку вакцинальної кампанії щеплено 5 295 407 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози 3 594 758 людей.

В Україні виявили понад 1900 нових випадків COVID-19 – МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що минулої доби в Україні зафіксували 1906 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19.

«За минулу добу госпіталізовано – 772 особи, летальних випадків – 34; одужало – 685 осіб... За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована у м. Київ (240), Харківській (156), Дніпропетровській (140), Київській (134) та Донецькій (132) областях», – йдеться в повідомленні МОЗ.

За даними відомства, захворіли 134 дитини та 40 медпрацівників.

«За добу протестовано методом ПЛР – 18 344 особи, методом ІФА – 3 361 особа, експрес-тестами – 16 859 осіб», – додали у МОЗ.

СOVID-дослідження: ризик госпіталізації при штамі «дельта» вдвічі вищий, ніж при «альфа»

У новому, опублікованому в науковому журналі Lancet Infectious Diseases 28 серпня дослідженні щодо СOVID-19, вказується, що ризик госпіталізації при штамі «дельта» вдвічі вищий, ніж при «альфа».

Результати базуються на вивченні більш ніж 43 тисяч випадків COVID-19 у переважно нещеплених людей в Англії з березня по травень (74% були невакциновані, 24% – лише частково, 1,8% – повністю вакциновані).

«За відсутності вакцинації «дельта»-штами створюватимуть більше навантаження на систему охорони здоров’я, ніж «альфа», – сказала одна з авторів дослідження Енн Пресаніс з Кембриджського університету.

Епідеміолог-консультант Агенції охорони громадського здоров’я Англії Гевін Дабрера додав: «Ми вже знаємо, що вакцинація забезпечує відмінний захист від «дельта»-інфекції».

Коронавірус: у МОЗ розповіли, за яких умов почнуть масово вакцинувати дітей

Діти, на відміну від дорослих, не створюють навантаження на систему охорони здоров’я, а тому їх масова вакцинація проти COVID-19 наразі не є актуальною, заявив на зустрічі з журналістами 28 серпня міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

«Ми проаналізували динаміку дітей від 0 до 19 років, які хворіли на коронавірус, до першого зафіксованого випадку зараження штамом «дельта» і після цього. Ми бачимо, що частка дітей, яка перенесла хворобу, не є суттєвою. Ця частка не перевищує 8%. Це означає, що діти поки що не роблять навантаження на систему охорони здоров’я. Тому просимо вакцинуватися лише педагогів», – сказав Ляшко.

За словами міністра, якщо динаміка інфікування серед дітей зростатиме, то у МОЗі будуть змінювати пріоритети вакцинації.

МОЗ планує розірвати контракт з індійським інститутом, який виробляє вакцини AstraZeneca та Novavax – Ляшко

Міністерство охорони здоров’я планує розірвати контракт з Serum Institute of India, який виробляє вакцини AstraZeneca та Novavax, заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Міністр повідомив, що наразі між Україною та індійським інститутом сироватки крові законтрактовано 2 мільйони доз вакцини AstraZeneca (CoviShield) та 10 мільйонів доз вакцини Novavax.

«Я буду розривати контракт з Serum Institute of India і по CoviShield, і по Novavax. Оскільки Novavax не зареєстрований в жодній країні світу, він не визнаний ВООЗ, ми розуміємо, що цей процес займе щонайменше три місяці. Відтак поки що на Novavax не можна видати сертифікат про вакцинацію. Навіть, якщо його привезуть, то дуже мало людей буде ним вакцинуватися», – зазначив Ляшко.

За словами Віктора Ляшка, Україна вже встигла зробити передплату за два мільйони доз вакцини Novavax, але в угоді з Serum Institute of India прописана можливість розірвання договору. Основною причиною розірвання договору очільник МОЗ називає невиконання умов договору з боку індійського інституту сироватки крові.

«Перемовини з Serum Institute of India були, але вони не виконували свої обіцянки. Ми не можемо залежати від них. Невиконання умов угоди вони пояснювали спалахом коронавірусу в Індії та забороною на експорт вакцин», – сказав Віктор Ляшко.

Щеплення в Україні проводять чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Усі вони передбачають введення двох доз препарату.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG