Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

МОЗ: робоча група перегляне протокол лікування препаратом «Гідроксихлорохін» з урахуванням нових рекомендацій ВООЗ

В Україні збирається робоча група, яка перегляне протокол лікування препаратом «Гідроксихлорохін» з урахуванням нових рекомендацій ВООЗ. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив заступник міністра охорони здоров’я – головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

При цьому він сказав, що рішення про виключення цього препарату зі списку рекомендованих ухвалюють «інфекціоністи і клініцисти, які безпосередньо володіють ситуацією і дивляться на динаміку розвитку, дивляться на побічні властивості препарату».

«І є Державний експертний центр, який збирає і моніторить всі побічні дії препаратів, які сьогодні використовуються на території України», – додав Ляшко.

За його словами, на сьогоднішній день рішення щодо використання препарату ухвалює лікар у кожному конкретному випадку.

Раніше Всесвітня організація охорони здоров’я тимчасово припинила клінічні випробування гідроксихлорохіну і хлорохіну як ліків від коронавірусу.

Минулого місяця Адміністрація з контролю продуктів та ліків США (FDA) застерегла експертів з охорони здоров’я від застосування гідроксихлорохіну для лікування коронавірусної хвороби COVID-19 поза межами лікарняних умов та досліджень через ймовірність смертельних наслідків.

Гідроксихлорохін зазвичай прописують для лікування малярії, а також хворих на ревматоїдний атрит та вовчак.

Готуємося до другої хвилі коронавірусу, яка можлива восени – Ляшко

Нова хвиля епідемії коронавірусу може статися восени. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив заступник міністра охорони здоров’я України – головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

«Восени не повинно бути схожої ситуації, тому що... Ми очікуємо, що може бути друга хвиля. Але ми готуємося до цієї другої хвилі. Ми зараз бачимо, як працювали наші карантинні заходи, які були впровадженні під час першої хвилі, ми знаємо, що і як можна запускати. Можна зараз вже підходити, запроваджуючи адаптивний карантин», – наголосив Ляшко.

Він додав, що у міністерстві вже визначили, які обмеження наразі працюють, а які ні.

Віктор Ляшко: Готуємося до другої хвилі COVID-19 (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 1:03:34 0:00

Нині в Україні триває перехід до другого етапу послаблення карантину, так званого адаптивного карантину. Він почався з 22 травня і поступово запроваджується в регіонах країни в міру їхньої готовності.

В Україні станом на ранок 31 травня зафіксовано 23 672 випадки інфікування коронавірусом, померли 708 людей, одужали 9 538.

У Росії кількість інфікованих коронавірусом перевищила 400 тисяч

У Росії станом на 31 травня кількість інфікованих коронавірусом перевищила 400 тисяч і становить 405 843 людини. Про це свідчать дані місцевого оперативного штабу.

За останню добу виявили ще 9268 нових випадків інфекції. Кількість нових випадків зростає третій день поспіль, зазначає російська служба Радіо Свобода.

За останню добу зафіксовано 138 смертей від COVID-19 – це менше, ніж добою раніше. Від початку епідемії померли 4693 людини.

Одужали від COVID-19 понад 171 тисяча людей.

У світі станом на 31 травня кількість інфікованих коронавірусом перевищила 6 мільйонів, одужали понад 2,5 мільйона, померли майже 370 тисяч. Росія за кількістю інфікованих посідає третє місце у світі після США (1,77 мільйона) та Бразилії (498 тисяч).

Сьогодні відзначають День Києва, святкування проходять у теле- та онлайн форматі

Сьогодні, 31 травня, відзначають День Києва – столиці України виповнюється 1538 років.

Цього року День Києва святкують у теле- та онлайн форматі, оскільки заборона на масові заходи продовжує діяти через епідемію коронавірусу.

«В ефірі телеканалу «Київ» зранку триватиме святкова програма. Зокрема, кияни побачать привітання, серії тематичних сюжетів «Прогулянки Києвом», «Київ, який ми любимо», «Портрети» та «Історії», – повідомляли у КМДА.

Також запланована трансляція «Пробігу під каштанами», який проходитиме онлайн, і радіоконцерти.

«Готують кілька святкових сюрпризів і для користувачів соціальних мереж. Столичні колективи створюють святкові ролики, які розповсюдять у соцмережах, на Youtube-каналах, на своїх сайтах», – зазначили у КМДА.

У цей день також мають запрацювати міські фонтани, запуск яких відкладали через карантин.

Поховані Везувієм Помпеї повертаються до життя після коронавірусу – відео

Давньоримське місто Помпеї, поховане під шаром лави і попелу через виверження вулкану Везувій, а пізніше відкрите для світу археологами, пристосовується до життя після карантину, пов’язаного із епідемією коронавірусу. Нові правила відвідування античного пам'ятника дозволять туристам побачити раніше недоступні для них об'єкти. (Відеорепортаж Reuters)

В Україні від COVID-19 померли вже понад 700 людей – РНБО

В Україні станом на ранок 31 травня зафіксовано 23 672 випадки інфікування коронавірусом, померли 708 людей, одужали 9 538. Про це свідчать дані системи моніторингу поширення коронавірусної інфекції РНБО.

Минулої доби виявили 468 нових випадків, померли 12 людей, 227 одужали.

Днем раніше повідомляли про 393 нових хворих на COVID-19.

У світі станом на 31 травня виявлено понад 6 мільйонів інфікованих коронавірусом. Майже 370 тисяч людей померли, одужали більш ніж 2,5 мільйона.

Кількість інфікованих коронавірусом у світі перевищило 6 мільйонів

У світі станом на 31 травня кількість інфікованих коронавірусом становить 6 063 725. Про це свідчать дані Університету Джонса Гопкінса.

Померли від COVID-19 369 244 людини, одужали 2 566 058.

В Україні станом на ранок 31 травня зафіксовано 23 672 випадки інфікування коронавірусом, померли 708 людей, одужали 9 538.

Заступник голови МОЗ пояснив великий відсоток медиків, що заразилися COVID-19

Заступник міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко в інтерв’ю Радіо Свобода пояснив, чому в Україні такий великий відсоток від усіх хворих на COVID-19 – 20% – становлять медики.

«Це комплексна проблема. І Україна не є унікальною країною. Кількість випадків інфікування серед медичних працівників висока в різних країнах. У нас 20% – так, це великий показник», – сказав він у «Суботньому інтерв’ю».

«Але цьому є пояснення. Тому що питанням інфекційного контролю, тобто профілактики внутрішньолікарняного поширення інфекційних хвороб (немає значення, яких: крапельна група, повітряно-крапельна, контактних), у нашій країні досить мало приділялося уваги. Реєстрація випадків внутрішньолікарняних хвороб у нас була нижча від європейського рівня. Це точно. Не звертали увагу. І різні чинники на це впливали, у тому числі і купівля лікарських засобів безпосередньо пацієнтом, антибіотиків, антибіотиків останніх поколінь і тому подібне», – сказав Ляшко.

«Тому, коли ми говоримо про те, чому так багато – тому що в побудованій самій системі охорони здоров’я, коли ми говоримо, що не було розроблено маршрутів пацієнтів, не було зонування, чітко зони, де небезпечна, де безпечно чиста зона, питання виходів із боксів і заходу в ординаторські, як воно це все повинне відбуватися, де повинна проводитися дезінфекція – все це було тільки в навчальних процесах, а на практиці інфекційна служба була не готова», – пояснив чільний діяч МОЗ.

Віктор Ляшко: Готуємося до другої хвилі COVID-19 (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 1:03:34 0:00

«Сі бриз-2020» через коронавірус відбудеться тільки в морській фазі

Фото з навчань «Сі бриз» 2019 року
Фото з навчань «Сі бриз» 2019 року

Цьогорічне українсько-американське військово-морське навчання з залученням інших країн «Сі бриз-2020» відбудеться тільки в морській фазі через пандемію COVID-19, повідомила пресова служба командування Військово-морських сил України.

Як мовиться в повідомленні, такого рішення досягли на заключній конференції для планування навчання, яка відбувалася з 26 по 29 травня – через пандемію в дистанційному режимі шляхом відеоконференції.

«Цього року, з метою дотримання заходів безпеки, навчання проходитиме виключно в морській фазі із залученням авіації, відповідно, основна увага буде приділена відпрацюванню безпекових операцій у морі, серед яких протичовнова, протикатерна, протиповітряна оборона тощо. Участь у «Сі бриз-2020» візьмуть близько десяти країн, а однією з особливостей буде залучення до навчання кораблів постійної групи НАТО», – мовиться в повідомленні.

Такі зміни, повідомив тимчасовий виконувач обов'язків командувача підготовки командування ВМС Збройних сил України капітан 1-го рангу Олексій Доскато, були запропоновані раніше в травні у зв’язку з пандемією, і партнери підтримали цю ініціативу. «Під час фінальної конференції спільними зусиллями було допрацьовано формат українсько-американського навчання з урахуванням нових вимог. Це дасть можливість провести ці заходи без загрози для здоров’я особового складу країн-учасниць», – додав він.

Військово-морські навчання «Сі бриз» (англ. Sea Breeze) відбуваються, за кількома винятками, щороку з 1997-го за програмою НАТО «Партнерство задля миру» як українсько-американські, але з залученням і багатьох інших країн.

ЄС закликає США переглянути рішення перервати відносини з ВООЗ

Європейський союз закликав Сполучені Штати Америки переглянути рішення перервати відносини зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я через її дії у зв’язку з коронавірусною пандемією.

«Перед нами постала ця глобальна загроза, і зараз час для посиленої співпраці і спільних рішень. Дій, що послаблюють міжнародні результати, слід уникати», – мовиться в заяві президента Європейської комісії Урзули фон дер Лаєн і верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля.

«У цьому контексті ми закликаємо США переглянути своє оголошене рішення», – мовиться в заяві.

Попереднього дня, 29 травня, президент США Дональд Трамп оголосив, що Вашингтон розриває відносини з ВООЗ. Він звинуватив цей орган ООН у тому, що він не здійснив необхідних реформ, яких вимагали США у зв’язку занепокоєнням Вашингтону щодо того, як ВООЗ реагувала на коронавірусну пандемію.

За словами Трампа, США передадуть призначені було для ВООЗ кошти на інші потреби в галузі охорони здоров’я у світі.

Він також знову звинуватив Китай у нинішній кризі, стверджуючи, що «приховування даних про вірус із Уханю дало можливість хворобі поширитися на весь світ».

США є найбільшим джерелом фінансової підтримки для ВООЗ, і її припинення, як очікують, послабить організацію. У ВООЗ рішення Трампа ще не коментували.

Віктор Ляшко: про вихід з карантину, другу хвилю COVID-19, скандал з конкурсом НСЗУ і мерські амбіції

Своєю відомістю він, як не крути, зобов’язаний коронавірусу. Хто й коли в Україні знав заступників міністра? Але зараз прізвище Ляшко більше асоціюється не з вилами, а з головним державним санітарним лікарем. На цю посаду заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко був призначений наприкінці лютого. Саме він ініціював обмежувальні заходи і з початком карантину став чи не найзатребуванішим гостем теле- та радіоефірів. Якийсь час саме головний державний санітарний лікар проводив щоденні онлайнбрифінги. При запитанні, чому тепер ці брифінги проводить міністр, Ляшко ніяковіє. День головного державного санітарного лікаря у період пандемії розписаний по хвилинах, на початках спав по чотири години, каже, що зараз трохи більше.

В інтерв’ю Радіо Свобода Віктор Ляшко розповів про підготовку до другої хвилі COVID-19, про розробки вакцини, «фуфломіцини». Говорили причини про причини несприйняття нинішньою владою напрацювань команди Супрун і про скандал в НСЗУ. А ще… про перспективи участі Віктора Ляшка у виборах київського мера. Оскільки розмова відбувалась в студії в рамках запису телепрограми, то почали її із запитання про «масочний режим»...

Головний санлікар виклав план, як уникнути зростання захворюваності на COVID-19

Заступник міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко в інтерв’ю Радіо Свобода розповів, як в уряді планують уникнути зростання захворюваності на COVID-19.

«Якщо ми будемо дотримуватися прописаних протиепідеміологічних норм, в принципі зростання не повинне відбутися. Якщо будуть свідомо порушуватися всі ці прописані норми, може бути зростання випадків коронавірусної інфекції», – сказав він у «Суботньому інтерв’ю».

За його словами, в перебігу подальших послаблень карантинних обмежень в уряді аналізують ситуацію, щоб побачити, що саме може призводити до стрімкого зростання. «Бо ми у щоденному аналізі показуємо, хто і де, в якому регіоні що дозволив відкрити, ставимо галочку і відслідковуємо, що може бути на п’ятий, сьомий день, десятий день. Тоді ретроспективно подивимося, як та чи інша сфера економіки могла повпливати на зростання випадків коронавірусної хвороби», – сказав Ляшко.

На його думку, послаблення, що стосуються роботи метро чи відкриття крамниць у торговельно-розважальних центрах, не мають призвести до зростання захворюваності.

На море під час пандемії. Де в Україні сховатись від коронавірусу і гарно відпочити

Куди поїхати відпочивати влітку? Яка ситуація на півдні України? Як уникнути натовпів людей? Кореспондент Радіо Свобода відправився у подорож до Чорного моря, щоб дізнатися, чи готуються у курортних містечках приймати туристів.

Футбол: Прем’єр-ліга не проведе матч «Карпати» – «Маріуполь» через COVID-19 у гравців

Українська Прем’єр-ліга не буде проводити планований було на 31 травня футбольний матч 24-го туру «Карпати» – «Маріуполь»: у львівському клубі виявили позитивні результати на COVID-19.

Таке рішення дирекції УПЛ спричинило те, що тестування на COVID-19 виявили позитивні результати в окремих гравців та серед персоналу «Карпат», мовиться в повідомленні. Згідно з отриманою інформацією, інфіковані одразу ж були переведені на режим самоізоляції, симптоми захворювання відсутні.

«Керівництво Української асоціації футболу і Української Прем’єр-ліги було оперативно поінформовано про ситуацію у таборі львівської команди. Незабаром буде ухвалене рішення щодо подальшої долі матчу «Карпати» – «Маріуполь», – повідомили в УПЛ.

Укрзалізниця заявляє про відкриття продажу квитків на поїзди західного напрямку

«Укрзалізниця» відкрила продаж квитків ще на шість поїздів далекого сполучення у напрямку заходу України, які почнуть курсувати з 4 червня, повідомив в.о. голови правління АТ «Укрзалізниця» Іван Юрик.

«Так, продаж квитків відкрито на поїзди: №1/2 сполученням Івано-Франківськ-Костянтинівка (через день, із Івано-Франківська – з 4 червня по парних числах, із Костянтинівки – з 5 червня по непарних); №7/8 Київ-Івано-Франківськ (щоденно з 4 червня); №749/750 Київ-Івано-Франківськ (щоденно, із Києва – з 4 червня, із Івано-Франківська – з 5 червня); №29/30 Київ-Ужгород (щоденно, із Києва – з 4 червня, із Ужгорода – з 5 червня), №98/97 Ковель-Київ (через день, із Ковеля – з 3 червня по непарних днях, із Києва – з 4 червня по парних); №772/771 Хмельницький Київ (щоденно, з 4 червня)», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому на сайті залізниці 30 травня.

У компанії уточнили, що з урахуванням вказаних поїздів вже відкрито продаж квитків на 35 поїздів далекого сполучення.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України, продаж квитків відкрито на 50% місць у поїздах. Квитки можна придбати через офіційний сайт компанії та у залізничних касах, повідомили в УЗ.

Раніше в «Укрзалізниці» повідомляли, що з 1 червня планують запустити 42 поїзди, з яких 10 – Інтерсіті+ та 32 – далекого сполучення.

Кличко: у Києві через спалах COVID-19 на карантин закрили гуртожиток

У Києві на карантин закрили гуртожиток через спалах там коронавірусного захворювання COVID-19, повідомив міський голова Віталій Кличко.

«Вчора в місті закрили на карантин гуртожиток на вулиці Гагаріна. Там виявили спалах вірусу. Один хворий помер у лікарні, ще трьох госпіталізували з легкою формою. Усі інші мешканці гуртожитку перебувають на самоізоляції, їх обстежують медики», – повідомив Кличко 30 травня.

За його словами, за минулу добу у Києві лабораторно підтвердили захворювання на коронавірус у 55 людей. 7 з них – медики.

Серед тих, що захворіли за добу: 34 жінки віком від 21 до 77 рокiв, та дівчинка 15 років. 19 чоловіків від 21 до 81 рокiв. І хлопчик, якому 3 роки.

Усього коронавірус за період пандемії подолали 637 жителів Києва, додав Кличко.

Кількість випадків COVID-19 у Росії знову почала зростати

Число хворих на коронавірусну інфекцію в Росії росте другий день поспіль, після трьох днів скорочення, свідчить офіційна статистика.

За останню добу в країні виявлено 8 952 інфікованих коронавірусом, 8 212 людей одужали, 181 людина померла.

Всього з початку епідемії в країні заразилися, за офіційними даними, понад 396 тисяч людей. 167 тисяч – уже одужали. 4,5 тисячі людей померли.

У всьому світі за станом на 30 травня, за даними американського Університету Джонса Гопкінса, COVID-19 заразилися понад 5,9 мільйона людей, померли 365 тисяч.

Паспортний режим потрібний, щоб перевіряти, чи не мусить особа бути на самоізоляції – Мін’юст

Перебування на вулиці з документом, що посвідчує особу, необхідне для перевірки самоізоляції, йдеться у відповіді Міністерства юстиції на запит Радіо Свобода.

Щоб перевірити, чи має особа перебувати на самоізоляції, «уповноважені особи» (тобто, зокрема, поліцейські) подають електронний запит, на який одержують відповідь про те, чи потребує особа самоізоляції. Разом з тим, у міністерстві не роз’яснили, як саме технічно працівники поліції подають такий запит, перевіряючи документи громадян на вулиці.

«Відповідно до пункту 15 Порядку (порядок, затверджений постановою уряду від 11 березня – ред.) з метою контролю за дотриманням правил самоізоляції на вулицях, в парках, інших громадських місцях працівники Національної поліції, представники Національної гвардії, уповноважені органами місцевого самоврядування працівники здійснюють вибіркову перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус. На електронний запит уповноважених осіб за допомогою системи надається інформація про те, чи потребує особа самоізоляції (у тому числі про поширення на особу винятків, передбачених пунктом 18 цього Порядку)», – сказано у листі.

НБУ рекомендує банкам змінити підхід щодо колекторської діяльності під час карантину

Нацбанк рекомендує банкам змінити підхід щодо колекторської діяльності під час карантину, повідомила в коментарі Радіо Свобода начальник управління захисту прав споживачів фінансових послуг НБУ Ольга Лобайчук.

«Питання «колекшину» чи повернення проблемної заборгованості виникло десь на третій тиждень введення режиму карантину», – пояснює представниця Нацбанку.

Пені та штрафи за прострочені виплати по кредитам позичальникам на період карантину не нараховують, але ніяких обмежень щодо колекторської діяльності введено не було.

Читати більше: Платити чи терпіти: що робити українцям, яким банки відмовляють у кредитних канікулах на час карантину?

Нацбанк провів консультації з банками та видав рекомендації: по тих позичальниках, які були проблемними і до карантину, продовжувати план з роботи по поверненню заборгованості. Щодо тих боржників, які почали виходити на прострочення саме тоді, коли почався карантин і дійсно мають проблеми з доходами, варто свою логіку щодо роботи по поверненню боргів, зазначає Лобайчук.

«Але все ж таки трапляються випадки, бо система автоматизована: вискакує маячок, що клієнт вийшов на прострочку і включається відділ, який починає займатися оцим самим «колекшином» і поверненням боргів. Банкам складно перестроїтися так швидко і інколи бувають дзвінки людям, які з об’єктивних причин не можуть платити», – додає вона в коментарі Радіо Свобода.

Паспортний режим потрібний, щоб перевіряти, чи не мусить особа бути на самоізоляції – Мін’юст

Перебування на вулиці з документом, що посвідчує особу, необхідне для перевірки самоізоляції, йдеться у відповіді Міністерства юстиції на запит Радіо Свобода.

Щоб перевірити, чи має особа перебувати на самоізоляції, «уповноважені особи» (тобто, зокрема, поліцейські) подають електронний запит, на який одержують відповідь про те, чи потребує особа самоізоляції. Разом з тим, у міністерстві не роз’яснили, як саме технічно працівники поліції подають такий запит, перевіряючи документи громадян на вулиці.

«Відповідно до пункту 15 Порядку (порядок, затверджений постановою уряду від 11 березня – ред.) з метою контролю за дотриманням правил самоізоляції на вулицях, в парках, інших громадських місцях працівники Національної поліції, представники Національної гвардії, уповноважені органами місцевого самоврядування працівники здійснюють вибіркову перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус. На електронний запит уповноважених осіб за допомогою системи надається інформація про те, чи потребує особа самоізоляції (у тому числі про поширення на особу винятків, передбачених пунктом 18 цього Порядку)», – сказано у листі.

З 2 квітня Кабінет міністрів заборонив українцям перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу. Ця норма не була скасована на першому етапі послаблення карантинних заходів і, таким чином, діє уже майже 2 місяці.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG