Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Как Covid-19 раскрыл новые подробности российского вторжения в 2014 году

В российском городе Гуково, который находится прямо на границе с неподконтрольной частью Луганской области Украины, медицинские работники вышли на митинг из-за невыплаты надбавок за работу с больными Covid-19. Кроме прочего, на видео, снятом очевидцами, они рассказывают, что участвовали в войне на Донбассе.

Видео действительно снято у городской больницы в Гуково. Участники митинга говорят, что им не выплатили обещанные «боевые» «за Украину». По их словам, они вывозили раненых обеих сторон конфликта из зоны боевых действий «под бомбежками». В этом принимали участие экипажи скорой помощи Гуково, фельдшера и врачи.

Читати далі тут

Познер vs Михалков: як у Росії захищаються від дезінформації щодо COVID-19

Російський телеведучий Володимир Познер публічно звинуватив російського режисера Микиту Михалкова у маніпулюванні свідомістю людей та поширенні дезінформації, зокрема і щодо коронавірусу. Російська прокуратура викриває інформаційні ресурси, що поширюють фейки про пандемію COVID-19​. Чому країна-дезінформатор сама вимушена боротися з дезінформацією?

Зіткнувшись віч-на-віч із реаліями COVID-19 Росія почала обмежувати потрапляння в інформаційний простір фейків та дезінформації, яку створюють і поширують світом, зокрема, і самі ідеологи «русского мира».

Як пише ресурс EUvsDisinfo, все більше російських журналістів відрікаються від дезінформації. Тепер до лав критиків вступив і телеведучий Володимир Познер.

Все почалося з вилучення з ефіру телеканалу «Росія 24» випуску авторської програми «Бісогон ТВ» режисера Микити Михалкова.

У випуску Михалков, зокрема, стверджував, що Білл Ґейтс і його корпорація під виглядом ліків чи вацини від COVID-19 нібито планують імплантувати мільярдам людей чіпи для контролю над ними.

Це той самий фейк про «чіпування при вакцинації від COVID-19», який поширюють у Європі деякі радикальні рухи, а у Східіній Європі й деякі православні церкви, що мають тісні стосунки із Російською православною церквою. В Україні УПЦ МП виступила проти запровадження карантину та обмеження масових богослужінь під час епідемії коронавірусу.

Цей випуск передачі Михалкова телеканал «Росія 24» показав двічі 1 травня, але потім зняв з ефіру повтори 2 і 3 травня. Тоді режисер звинуватив телеканал в цензурі.

Читайте ще тут

Платити чи терпіти: що робити українцям, яким банки відмовляють у кредитних канікулах на час карантину?

Де брати гроші на погашення кредитів під час карантину? Люди втрачають доходи і роботу, але зобов’язання перед банками залишаються у силі. Законодавчо депутати закріпили лише те, що кредитори за період карантину не можуть нараховувати штрафи і пені за прострочку платежів, а от щодо кредитних канікул – кожна установа визначається самостійно: надавати їх чи ні.

Національний банк України повідомив, що видав рекомендації – надавати кредитні канікули чи реструктуризацію тим позичальникам, які мали гарні кредитні історії і потрапили у складну ситуацію саме через карантин.

Кредитні канікули – це не прощення боргу, а його відтермінування у часі. І це має бути добровільна домовленість між клієнтом і установою.

«За нашими даними кредитні канікули повністю або частково запровадили 30 банків. Тобто більшість банків, які активно працюють з населенням», – зазначають на сторінці НБУ і надають картинку з логотипами тих банків, які дослухалися рекомендацій регулятора.

Читайте більше тут

На Донбасі 29 травня немає втрат серед українських військових – штаб ООС

У зоні бойових дій на Донбасі з початку доби 29 травня немає втрат серед українських військових, повідомив штаб операції Об’єднаних сил. За цими даними, російські гібридні сили п’ять разів порушили режим припинення вогню, застосувавши при цьому гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

В угрупованнях «ДНР» та «ЛНР» ще не інформували про бойові дії 28 травня.

Збройний конфлікт на Донбасі триває від 2014 року після російської окупації Криму. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці бойовиків. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати хіба що російські «добровольці».

За даними ООН, від березня 2014-го до 31 жовтня 2019 року внаслідок збройного конфлікту на Донбасі загинули від 13 000 до 13 200 людей.

Пленум Верховного суду просить КСУ перевірити конституційність встановлених на час карантину обмежень прав і свобод громадян

Пленум Верховного суду України звернувся до Конституційного суду України з поданням щодо конституційності встановлення обмежень на час карантину, передбачених положеннями окремих нормативно-правових актів, ухвалених Кабінетом міністрів України і Верховною Радою України.

Як мовиться в повідомленні Верховного суду, на засіданні пленуму наголошувалося, що Верховний суд із розумінням ставиться до ситуації в державі, що склалася у зв’язку з поширенням на території України COVID-19, ь в цілому підтримує заходи, спрямовані на подолання зовнішніх і внутрішніх загроз безпеці і захист здоров’я громадян, які не суперечать Основному законові України.

Водночас, мовиться в повідомленні, результати аналізу окремих положень низки законодавчих і підзаконних актів, ухвалених у зв’язку з коронавірусною епідемією, «дають змогу зробити висновок, що їхня сутність і практична реалізація, на переконання пленуму Верховного суду, не відповідають Конституції України».

Зокрема, вважають у Верховному суді, передбачене Кабінетом міністрів здійснення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією, обмежує право особи на свободу пересування.

На Львівщині відклали послаблення карантину до 1 червня

Карантинні заходи у Львові та Львівській області продовжили до 1 червня. Про таке рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій повідомляє кореспондент Радіо Свобода 29 травня.

Це пов’язано зі зростанням чисельності хворих на Covid-19 у регіоні – на сьогодні таких 1 563 підтверджених випадків. Лише за останню добу виявили 50 нових інфікованих.

Читайте також: У МОЗ повідомили нові дані про готовність областей до послаблення карантину​

Відтак, згідно з урахуванням санітарно-епідеміологічної ситуації, а за тиждень виявлено 362 нових випадки, карантинні заходи не послабили. Дитячі садочки ще не відкривають, як і не відновлюють рух громадського транспорту в області.​

«Щодо припинення карантину чи його пом’якшення зарано говорити. Динаміка погіршується. Все більше людей, потрапляють до медзакладів із важкими формами. У Львові захворюваність надзвичайно висока», – повідомив керівник Лабораторного центру Львівщини Роман Павлів.

Чорнобильську зону знову можна відвідувати, але є умови

Зона відчуження відкривається для відвідування, проте відвідувачам треба буде дотримуватися низки умов, йдеться в повідомленні Державного агентства з управління зоною відчуження 29 серпня.

За повідомленням агентства, державне підприємство «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» розробило рекомендації для відвідування зони відчуження та зони обов’язкового відселення на час адаптивного карантину.

«Обов’язковими умовами відвідування зони відчуження є проходження температурного скринінгу під час посадки в автобус до зони відчуження та на контрольному пункті пропуску «Дитятки», наявність у пасажирів масок або респіраторів, одноразових рукавичок та антисептичних засобів для оброблення рук, а також дотримання соціальної дистанції», – йдеться в заяві.

У МОЗ повідомили нові дані про готовність областей до послаблення карантину

У Міністерстві охорони здоров’я повідомили нові дані про готовність регіонів України до переходу до другого етапу карантину, що передбачає послаблення карантинних обмежень.

За даними на 29 травня, не готових нині лише чотири: це Донецька, Львівська, Рівненська і Чернівецька області.

У попередньому такому списку на 27 травня не готових областей було сім; нині з переліку не готових зняли Волинську, Закарпатську і Луганську області.

Понад пів сотні людей за минулу добу захворіли на COVID-19 у Києві, 17 – медики – Кличко

Кількість жителів Києва, у яких підтверджено COVID-19, збільшилася за минулу добу на 56, при цьому 17 осіб з цього числа – медики, повідомив столичний міський голова Віталій Кличко.

«За минулу добу в столиці від коронавірусу померла одна людина. Усього за період пандемії – 65 летальних випадків. На сьогодні в столиці вже 2849 підтверджених випадків захворювання на COVID-19», – повідомив Віталій Кличко.

За його словами, до лікарень столиці напередодні госпіталізували 11 пацієнтів, інші – лікуються на самоізоляції, під контролем лікарів. Одужала за минулу добу 91 людина (із загалом 597).

Кличко уточнив, що понад 14% від усіх хворих мешканців Києва – це медики. На сьогодні – 420 медпрацівників, більшість з яких заразилися на роботі.

Понад 20 нових випадків COVID-19 виявили у ЗСУ – командування

За минулу добу в Збройних силах України зареєстровано 23 нових випадки захворювання на COVID-19, повідомляє Командування медичних сил ЗСУ.

«У Збройних силах України хворіють 90 осіб на гостру респіраторну хворобу COVID-19, що спричинена коронавірусом SARS-CoV-2. Всього за час пандемії одужало – 108 осіб, летальних випадків – 3», – йдеться в повідомленні.

Згідно з повідомленням, на ізоляції перебувають 295 осіб.

Віктор Ляшко розповів про іншу стратегію боротьби з коронавірусом під час можливої другої хвилі

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявляє, що на випадок можливої другої хвилі коронавірусної епідемії українські медики будуть пропонувати іншу стратегію боротьби з коронавірусом, щоб уникнути нового тотального карантину.

Як сказав він 28 травня в ефірі «Прямого» телеканалу, наразі ніхто не знає, чи буде ця друга хвиля. Але він наголосив: Україні слід готуватися до можливої другої хвилі коронавірусної епідемії, тому що вона може піти за сценарієм грипу і грипоподібних захворювань.

«Ми повинні готувати систему охорони здоров’я до цього, щоб не впроваджувати тотальний карантин. Ми в перший раз заходили в тотальний карантин, зараз ми поступово послаблюємо заходи. Інші країни по-інакшому заходили в карантин і по-інакшому можуть виходити з нього. Цей досвід буде оцінений експертами, і ми будемо пропонувати зовсім інакшу стратегію боротьби, коли буде друга хвиля», – зазначив Ляшко.

У чому може полягати така інша стратегія, він не уточнив.

Ляшко також додав, що зараз потрібно запобігти нашаруванню різних інфекцій, щоб вірус грипу і коронавірус не циркулювали разом. За словами Ляшка, навесні завдяки суворому карантинові вдалося уникнути й епідемії грипу і грипоподібних захворювань і загалом усіх крапельних інфекцій.

У Росії за добу від коронавірусу померла рекордна кількість людей – 232

За минулу добу в Росії від COVID-19 померли 232 людини, свідчать офіційні дані з оперативного штабу. Це найбільше число летальних випадків у країні за весь час пандемії. Серед смертей за попередню добу – 76 – в Москві.

Напередодні в країні було зареєстровано 174 померлих від COVID-19, стільки ж було 26 травня, і цей показник був максимальним за весь час. Загалом у Росії через коронавірусну інфекцію померли 4 374 людини.

За останню добу в Росії зафіксували 8572 нових випадків COVID-19, за добу одужали 8 264 людини.

Офіційну статистику щодо COVID-19 в Росії регулярно критикують дослідники, які підозрюють, що вона може бути неповною, неточною і частково сфальсифікованою. Влада це заперечує.

В Україні за добу зафіксовано 429 нових випадків COVID-19

В Україні за минулу добу на COVID-19 захворіли 429 людей, свідчать дані системи моніторингу поширення епідемії коронавірусу РНБО.

Згідно з повідомленням, за минулу добу десятеро людей померли від COVID-19, одужали – 495.

Загалом на сьогодні зареєстровано 22 811 випадків інфікування українців коронавірусом, від початку пандемії померли 679 людей, одужали – 8 934.

«Загалом захворіли 1693 дитини та 4411 медиків. На амбулаторному лікуванні 15 733 пацієнтів, з них 1420 дітей та 3586 медпрацівників. Усього потребували госпіталізації 7078 осіб, з них 273 дитини та 825 медиків. Підключення до апарату штучної вентиляції легенів потребували 267 особи, зокрема одна дитина та 24 медики.
Із числа людей, що одужали, 2169 медпрацівників та 606 дітей. 34 медики померли від ускладнень COVID-19, серед дітей летальних випадків не зафіксовано», – додали у Центрі громадського здоров’я МОЗ.

Як бізнес виходитиме з карантину: дві «хороші новини» і одна «погана»

В Україні дешевшають кредити для бізнесу: Нацбанк і недержавні експерти називають це вирішальною умовою для відновлення економіки після «коронакризи». Втім, чимало бізнесменів та фахівців вважають, що такого здешевлення позик замало. Крім того, в Україні починають діяти закони та урядові програми, які теж матимуть вплив на вихід бізнесу з карантину, але підприємці та експерти оцінюють цей вплив неоднозначно.

Понад 40 мільйонів людей втратили роботу у США після початку епідемії

Число американців, які звернулися по допомогу з безробіття з моменту початку епідемії коронавірусної інфекції, перевищило 40 мільйонів.

За останні сім днів по допомогу звернулися 2,1 мільйона громадян США. Це дещо менше, ніж у попередні тижні, коли фіксувалися рекордні значення, понад 6 мільйонів людей за тиждень.

Число нових звернень багаторазово перевищує всі показники, встановлені з моменту, коли статистичні служби почали відстежувати ці дані. Загальний рівень безробіття в країні вже можна порівняти з часом Великої депресії. У квітні він становив понад 14 відсотків, за підсумками травня, як очікується, безробіття перевищить 20 відсотків.

Абсолютне число безробітних, однак, почало знижуватися: вперше з середини березня. Якщо минулого тижня допомогу отримували 25 мільйонів американців, то поточного – 21 мільйон.

Головна причина того, що мільйони американців втратили роботу, – обмеження на роботу перш за все підприємств сфери послуг, запроваджені в межах карантинних заходів.

Штати США почали запроваджувати карантин у другій половині березня. З кінця квітня почалося поступове скасування обмежень. Адміністрація Дональда Трампа сподівається на швидке відновлення робочих місць після виходу з карантину.

Сполучені Штати перебувають на першому місці в світі за кількістю виявлених випадків інфекції та за кількістю смертей від COVID-19. 27 травня, за підрахунками американського інституту Джонса Гопкінса, число жертв епідемії в США перевищило 100 тисяч (всього в світі – близько 360 тисяч).

Права дітей можуть потерпіти через кризу з COVID-19

Права дітей у всьому світі опинилися під тиском через кризу з коронавірусом, заявляє Фонд за права дитини у своєму Індексі прав дитини-2020. Україна у звіті дещо погіршила позиції, порівняно з попереднім роком, хоча на її оцінку ще більше негативно впливає звіт ООН іще за 2011 рік, останній наявний щодо дотримання прав дитини.

Криза з COVID-19, каже засновник і голова фонду Марк Дюлларт, відкинула на багато років назад поступ, досягнений у галузі добробуту дітей, тож зараз як ніколи потрібна особлива увага до прав дитини. Адже, за даними дослідження, країни всього світу надають недостатні кошти на дотримання прав дитини, а, враховуючи економічні наслідки нинішньої кризи, немає сподівань, що це становище може ближчим часом змінитися на краще.

Головний санлікар Ляшко прокоментував можливу участь у виборах мера Києва

Заступник міністра охорони здоров’я – головний санлікар України Віктор Ляшко заявляє, що пропозиції висуватися на посаду міського голови Києва на найближчих виборах йому надходять «від журналістів». Так він відповів на питання в інтерв’ю Радіо Свобода з приводу того, чи надходили такі пропозиції і від кого.

«Від ведучої (надійшла пропозиція – ред.). «Хочете стати мером». А я сказав: «цікава від вас пропозиція». Це така ж ситуація, як коли йде переформатування уряду, всі кажуть, що я буду наступним міністром охорони здоров’я. Таке було при звільненні Зоряни Скалецької, таке було при звільненні Іллі Миколайовича Ємця. Якщо б мене запитали: ти хочеш бути міністром охорони здоров’я, я б також відповів: цікава пропозиція», – сказав Ляшко.

Усунутий директор лабораторного центру в Дніпрі заявляє про тиск на персонал

На персонал Дніпропетровського обласного лабораторного центру МОЗ у Дніпрі тиснуть через виявлення коронавірусу в посадовців обласної влади, заявив 28 травня усунутий від роботи директор обласного лабораторного центру Олександр Штепа, коментуючи перевірку центру.

За його словами, у лабораторії центру було виявлено 23 позитивні результати аналізів на коронавірус співробітників облради й обласної адміністрації. Аналізи посадовців потім зробили в лабораторії лікарні Мечникова, там вони були негативні, повідомив Штепа.

Після цього в центрі розпочалися перевірки, і його робота відбувалась в умовах тиску, сказав він.

«Звертаюсь до ЗМІ, до громадських організацій – захистити працівників лабораторії. У ході цієї перевірки у нас звільнився вірусолог, бо він зрозумів, що так працювати неможливо. Хто ж тоді буде виконувати безкоштовні дослідження для громадян області? Чому це сьогодні такий тиск шалений на лабораторний центр? Що він такого зробив?» – зазначив відсторонений керівник центру.

Він також поінформував, що проби, зроблені в центрі, були перевірені в референс-лабораторії Києва: там із 23 позитивних проб шість були підтверджені як позитивні та 17 як умовно позитивні.

У Дніпропетровській облраді та ОДА 28 травня прокоментувати заяву Штепи на прохання Радіо Свобода відмовились. В облраді, зокрема, послались на відсутність керівництва і пообіцяли прокоментувати в п'ятницю.

Раніше, 7 травня, голова ОДА Олександр Бондаренко заявляв, що один співробітник ОДА інфікований коронавірусом, а ще півсотні очікують на результати досліджень.

Раніше заступник міністра охорони здоров’я – головний санлікар України Віктор Ляшко заявив, що керівника лабораторного центру в Дніпрі усунули від роботи через «порушення певних алгоритмів тестування» на коронавірус. «Було ухвалене рішення про відсторонення від роботи керівника лабораторного центру і справа передана до правоохоронних органів», – сказав Віктор Ляшко.

Про усунення з роботи керівника лабораторного центру в Дніпрі стало відомо минулого тижня. У самому центрі це тоді відмовились коментувати.

Спалах COVID-19 серед лікарів у Харкові: МОЗ направило комісію

Міністерство охорони здоров’я України направило комісію на Харківщину, де в обласній інфекційній лікарні коронавірусну інфекцію COVID-19 виявили в 27 лікарів, повідомив в інтерв’ю Радіо Свобода заступник міністра охорони здоров’я – головний санлікар України Віктор Ляшко.

«Питання в тому, що такий сигнал був отриманий, міністр охорони здоров’я спілкувався з головою ОДА, там різні були точки зору на цю ситуацію. Щоб розібратися, міністр охорони здоров’я сформував комісію і направив до Харківської області. Вона ще раз перевірить всі факти на місці. Вони підготують довідку, тоді вже за результатами цієї інформації, яку ми отримаємо від представників МОЗ, що були безпосередньо на місці, ми проінформуємо додатково», – сказав Ляшко.

За його словами, комісія працює в Харкові два дні.

Укрзалізниця: з 1 червня відновлять рух 214 приміських поїздів

«Укрзалізниця» з 1 червня почне перший етап відновлення руху приміських поїздів, повідомив в.о. голови правління компанії Іван Юрик.

«Наразі ми отримали дозвіл на запуск низки електричок у 10 областях. Тож з наступного тижня відновлять свої маршрути 214 приміських поїздів», – зазначив керівник компанії.

Як повідомляє пресслужба УЗ, станом на 28 травня «Укрзалізниця» отримала рішення про послаблення карантину з 1 червня від регіональних комісій із питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій обласних державних адміністрацій у Харківській, Полтавській, Луганській, Донецькій, Тернопільській, Івано-Франківській, Одеській, Черкаська, Житомирській, Хмельницькій (у напрямку Жмеринка – Гречани та Хмельницький – Волочиськ) областях.

Більше читайте тут

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG