Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Хорватія відкриває кордони для громадян десяти країн

Хорватія повністю відкриває кордони для громадян десяти країн, де досягли позитивних результатів і тенденцій у подоланні вірусу COVID-19, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

Премʼєр-міністр Андрей Пленкович після сесії уряду заявив, що з епідеміологічної точки зору немає перешкод для відкриття кордонів для громадян Словенії, Угорщини, Австрії, Чехії, Словаччини, Естонії, Латвії, Литви, Польщі й Німеччини. Він додав, що список країн згодом буде розширюватися.

Упродовж наступних чотирьох років Хорватія отримає від Євросоюзу 10 мільярдів доларів для подолання економічних наслідків епідемії, заявив глава хорватського уряду.

Трамп, Байден і коронавірус: як пандемія змінила передвиборчі перегони в США

Як COVID-19 вплинув на рейтинги Дональда Трампа і Джо Байдена та чому від коронавірусу найбільше страждають демократичні штати – читайте в нашому матеріалі

За нормальних умов у цей період вся увага американських ЗМІ була б прикута до президентської кампанії. Кандидати від обох партій по суті відомі, голосування вже у листопаді – тож саме час вирушати в турне штатами, збирати повні зали людей, робити фотографії з дітьми на мітингах та вести масштабну онлайн-кампанію в твіттері та інстаграмі. Але пандемія різко внесла свої корективи та розставила акценти зовсім по-іншому.

Більше читайте тут

«Укрзалізниця» розповіла, що залізничники робитимуть у вагонах і на вокзалах для убезпечення від COVID-19

В «Укрзалізниці» повідомили, що компанія врахувала всі рекомендації МОЗ, повністю готова до відновлення курсування пасажирських поїздів та посилила заходи безпеки. Як йдеться на сайті УЗ, також визначено перелік обов’язків, яких мають дотримуватися залізничники в умовах пандемії коронавірусу.

«Поїзди проходитимуть посилену дезінфекційну обробку перед та після рейсу. Посилили і обробку постільної білизни під час прання. Таким чином ми зможемо забезпечити всі передбачені санітарні норми з урахуванням обмежень», – розповів виконувач обов’язків голови компанії Іван Юрик.

Повідомляється, що провідники будуть щогодини під час рейсу проводити прибирання: мити санвузли, підлогу в салоні вагона, протирати поручні, дверні ручки, кнопки тощо. У кожному вагоні встановлено санітайзер, яким зможуть користуватися пасажири. У вагонах розміщені також рекомендаційні наліпки щодо правил особистої гігієни в умовах карантину. В «Укрзалізниці» запевняють, що поїзні бригади забезпечені засобами індивідуального захисту, проходять додаткові інструктажі та медогляд.

За даними компанії, також збільшено періодичність прибирання та дезінфекції приміщень на залізничних вокзалах, де перебувають пасажири. Біля залізничних кас нанесено розмітку для дотримання соціальної дистанції. Диктори вокзалів по гучномовному зв’язку нагадуватимуть правила перебування в приміщеннях вокзалів, а при вході на вокзали залізничники проводитимуть температурний скринінг усіх відвідувачів.

«До відновлення перевізного процесу в новому форматі мають підготуватися не лише залізничники, а й пасажири. Зокрема, для посадки в поїзд пасажири обов’язково повинні вдягти захисну маску, а також пройти температурний скринінг при вході на вокзал та при посадці до вагона», – сказав Юрик.

В «Укрзалізниці» вказали, що пасажирам рекомендовано «якнайменше пересуватися по вагонах». Тимчасово у поїздах не пропонуватимуть пасажирам напої та кондитерські вироби, а окріп за потреби надаватиметься пасажирам у власний посуд.

Український лоукостер перейшов на вантажні перевезення в період спаду в авіагалузі – відео

Український бюджетний авіаперевізник SkyUp, незважаючи на кризу в галузі, знайшов нову нішу. Свій парк літаків він переобладнав для вантажних перевезень і не програв. (Відео Reuters)

«Укрзалізниця» запустить рух поїздів без плацкартних вагонів

«Укрзалізниця» з 1 червня відновить рух поїздів далекого сполучення без плацкартних вагонів. Про це повідомляє пресслужба компанії.

За словами в.о. голови правління АТ «Укрзалізниця» Івана Юрика, курсуватимуть поїзди з купейними та спальними вагонами.

Міністр інфраструктури Владислав Криклій повідомив, що до запуску із червня поточного року готові 42 поїзди.

Він зазначив, що з 1 червня продаж проїзних документів може здійснюватися одразу за 90 днів до дати відправлення, а не за 45-60, як було раніше.

«Укрзалізниця» 26 травня відкрила продаж квитків на перші напрямки по Україні після послаблення карантину. 27 травня запрацювали залізничні каси.

Україна справляється з пандемією краще, ніж Росія – світова преса

З початком пандемії російський президент Володимир Путін відійшов на другий план, перекладаючи відповідальність за наслідки коронавірусної кризи в Росії на регіональних чиновників, його підхід до ситуації попсував його імідж, йдеться в статті політичного журналу Foreign Affairs.

«За офіційними даними, навіть Україна – яку Росія вже давно зображує як офіційний приклад корумпованої та нефункціональної демократії та вигідної страшилки для тих, хто боїться зміни режиму – справляється зі стримуванням пандемії краще, ніж Росія», – вважає автор матеріалу, дослідник Московського Центру Карнеґі Олександр Баунов.

Чого очікували прихильники російського президента? Сильного прояву лідерства, яке так і не настало. Через стриманість відповіді на кризу Путін втратив певну політичну перевагу і навіть «посіяв» собі майбутні проблеми для свого правління. Росія не змогла геополітично використати пандемію. В самій Росії пандемія послабила вертикаль влади Путіна і посилила конфлікт всередині правлячої еліти, йдеться в статті.

Замість того, щоб показати сильне особисте керівництво перед громадськістю, втручання Путіна у ситуацію виглядають запізнілими та заплутаними. Зі своєю першою промовою щодо пандемії він виступив 25 березня, через три дні після того, як мер Москви Сергій Собянін оголосив про обмежувальні заходи. Складається враження, що інформація та навіть керівництво йдуть з Москви, а не від центральної влади. Путін ніколи не оголошував надзвичайного стану і, здається, просто слідкував за подіями, а не брав в них участь, пише автор.

Також Путін, який роками намагався централізувати владу, здається, навпаки, тепер повернув ухвалення рішень до регіональних урядів, щоб вони несли відповідальність за наслідки пандемії в Росії, йдеться далі.

«Російські громадяни, які звикли до новин про сильні макроекономічні показники Росії, потрійний надлишок та солідні резерви, уявляли, що у випадку катастрофи потужний і щедрий Путін візьме на себе повний контроль, подолає кризу та допоможе людям. Це бачення виявилося дуже віддаленим від реальності», – пише автор.

Децентралізуючи реакцію Росії на пандемію, Путін не лише зіпсував власний престиж, але й допоміг посилити боротьбу за владу серед різних фракцій режиму, йдеться у статті.

Київ визначив умови повернення до карантинних обмежень – Кличко

Влада Києва може переглянути послаблення карантину і повернутися до тих чи інших обмежень, якщо кількість хворих на коронавірус буде збільшуватися, повідомив мер Віталій Кличко.

«Ми поступово послаблюємо обмеження. Спостерігаємо, як в цій ситуації буде розповсюджуватися вірус. Головне – щоб послаблення не призвели до нової хвилі захворюваності. Якщо кількість хворих на коронавірус буде збільшуватися, в нас є алгоритм дій. Київ визначив умови, за яких місту доведеться повернутися до карантинних обмежень», – сказав Кличко під час онлайн пресконференції 28 травня.

За його словами, комісія з надзвичайних ситуацій міста ухвалила рішення про умови, за яких столиця може призупиняти запроваджені послаблення.

Це може відбутися:

  • якщо загальна кількість нових випадків COVID-19 за останніх сім днів становитиме більше ніж 24 особи на 100 тисяч населення.
  • якщо завантаженість ліжок у медзакладах, визначених для госпіталізації пацієнтів із підтвердженим випадком коронавірусу, буде понад 75 відсотків.

«Уряд визначив показники, за якими можна запроваджувати послаблення. Ми ж – розробили алгоритм, за яким, у разі погіршення епідеміологічної ситуації, місто вживає заходів. І може посилювати обмеження, щоб упередити стрімке розповсюдження вірусу. Тому ще раз звертаюся до всіх: давайте разом не допустимо повернення до карантину! Давайте дотримуватися правил безпеки – не нехтувати масками, соціальною дистанцією, уважно ставитися до свого здоров’я», ­– сказав Кличко.

«Четверо вірусологів, двоє лаборантів і санітарка». В Україні лабораторії не встигають робити тести на коронавірус

З початку епідемії в Україні провели понад 300 тисяч лабораторних тестів на коронавірус. Таку цифру назвав прем'єр-міністр країни Денис Шмигаль. Добовий рекорд був встановлений 22 травня і склав 10 з половиною тисяч тестів. Лабораторії перевантажені практично у всіх областях країни, кажуть громадські діячі. Пацієнти скаржаться, що результатів ПЛР-тестів доводиться чекати тижнями.

Кількість пасажирів у метро Києва щодня зростає в середньому на 100 тисяч – Кличко

Після відновлення роботи метрополітену кількість пасажирів у ньому зростає щодня в середньому на 100 тисяч людей, повідомив мер Києва Віталій Кличко.

«Столичне метро вчора, в третій день після відновлення роботи, перевезло 536 тисяч пасажирів. А за перших два дні – загалом 773 тисячі. Тобто, щодня пасажиропотік у підземці зростає в середньому на 100 тисяч людей», – повідомив Віталій Кличко.

Напередодні Кличко заявив, що у столичному метрополітені у години пік обмежуватимуть вхід на станції, щоб не створювати великого скупчення людей.

Київський метрополітен поновив роботу у понеділок, 25 травня, після початку другого етапу послаблення карантину. У перший день підземкою скористувалися 310 тисяч пасажирів, а вже 26 травня, за даними мера Києва, їх кількість перевищила 460 тисяч.

«Останній дзвоник» 29 травня у Києві проведуть онлайн – влада

«29 травня о 12:15 відбудеться святкування дня «Останнього дзвоника – 2020» онлайн. На жаль, карантин, спричинений пандемією COVID-19, вніс свої корективи і традиційний урочистий формат святкування змінився на онлайн. Аби підтримати цьогорічних випускників та їхніх вчителів, які разом провели ці 11 років навчання, свято «Останнього дзвоника – 2020» організували онлайн на телеканалі «Київ», – повідомив сайт Київміськадміністрації.

У ЗСУ зафіксували 16 нових випадків захворювання на COVID-19

Станом на ранок 28 травня у Збройних силах України на COVID-19 хворіє 69 людей. Про це повідомили у Міноборони України.

Минулої доби у ЗСУ виявили одразу 16 нових випадків захворювання.

«У закладах охорони здоров’я перебуває вісім осіб (Національний військово-медичний клінічний центр «ГВКГ» – два військовослужбовця, у лазареті військової частині Волинська область — чотири військовослужбовця, Хмельницька обласна інфекційна лікарня — один працівник ЗС України та Сарницька ЦРЛ – 1 працівник ЗС України). Стан здоров’я пацієнтів задовільний, спостерігається легкий перебіг захворювання. У військовослужбовців Волинської області симптоми захворювання відсутні», – мовиться у повідомленні.

Загалом від початку епідемії у збройних силах виявили 176 інфікованих коронавірусом, 106 людей одужали, троє померли. На самоізоляції перебувають 300 людей.

Маски, термометри, дистанція: як випускники закінчуватимуть школу і складатимуть ЗНО

Останні два з половиною місяці українські школярі навчалися дистанційно. Дехто зумів освоїти онлайн-платформи, а дехто обмежився переписками у Viber, тож не всі засвоїли матеріал однаково. Особливо значущим цей час був для одинадцятикласників, адже, попри карантин, зовнішнє незалежне оцінювання для них не скасували.

До запуску пасажирського сполучення з червня готові понад 40 поїздів – Мінінфраструктури

До запуску із червня поточного року готові 42 поїзди, повідомив у Telegram-каналі міністр інфраструктури Владислав Криклій.

«Укрзалізниця технічно готова розпочати пасажирське сполучення. До запуску з 1 червня готові 42 поїзди, їх кількість може бути збільшена», – вказав міністр.

За його словами, коли і які рейси можуть відкритися, визначають обласні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Вони формують відповідне рішення щодо можливості послаблення карантину та відновлення сполучення.

«На сьогодні є рішення обласних комісій щодо відновлення сполучення у Харківській, Донецькій, Луганській, Одеській, Полтавській та Черкаській областях. Обласні комісії Чернівецької та Закарпатської областей не дозволили відновлення руху. Обласні комісії Тернопільської і Хмельницької областей дозволили запустити тільки приміське сполучення. Інші регіони приймуть рішення додатково протягом 28-30 травня», – додав Криклій.

Він зазначив, що з 1 червня продаж проїзних документів може здійснюватися одразу за 90 днів до дати відправлення, а не за 45-60, як було раніше.

«Укрзалізниця» 26 травня відкрила продаж квитків на перші напрямки по Україні після послаблення карантину.

Кількість смертей через COVID-19 у Росії перевищила 4 тисячі

У Росії через ускладнення, пов’язані з коронавірусною інфекцією, минулої доби померли 174 людини, таким чином загалом в країні станом на 28 травня померло 4142 особи, свідчать офіційні дані.

Згідно з повідомленням російського штабу із боротьби з COVID-19, усього за останню добу виявлено 8371 випадок зараження.

Всього з початку епідемії в Росії захворіли понад 370 тисяч людей, більш ніж 150 тисяч – вилікувалися.

За даними Росспоживнагляду, за останню добу проведено 285 тисяч досліджень на COVID-19. Під медичним наглядом залишаються понад 300 тисяч осіб.

Офіційну статистику щодо COVID-19 в Росії регулярно критикують дослідники, які підозрюють, що вона може бути неповною, неточною і частково сфальсифікованою. Влада це заперечує.

Центр громадського здоров'я України: підтверджено 22 382 випадки COVID-19, з них 8439 одужали, 669 померли:

«Протягом останньої доби лабораторно підтверджено 477 випадків.

Усього в Україні досліджено 322 746 зразків методом ПЛР.

Загалом захворіли 1627 дітей та 4345 медиків. На амбулаторному лікуванні 15 410 пацієнтів, з них 1362 дитини та 3534 медпрацівників. Усього потребували госпіталізації 6872 осіб, з них 265 дітей та 811 медиків. Підключення до апарату штучної вентиляції легенів потребували 263 особи, зокрема одна дитина та 22 медики.
Із числа людей, що одужали, 2089 медпрацівників та 555 дітей. 32 медики померли від ускладнень COVID-19, серед дітей летальних випадків не зафіксовано», – йдеться у повідомленні.

Червоний Хрест заявив про понад 200 нападів на працівників охорони здоров’я, пов’язаних з COVID-19

Президент Міжнародного комітету Червоного Хреста Петер Маурер заявив, що з березня зареєстровано 208 нападів на працівників охорони здоров’я та інші медзаклади в 13 країнах, пов’язаних з коронавірусом.

За словами Мауера, на медиків нападають і жорстоко з ними поводяться в час, коли вони найбільш необхідні.

«Криза COVID-19 швидко загрожує перетворитися в кризу захисту», – заявив він на Раді безпеки ООН.

Він повідомив, що МКЧХ зібрав дані з 13 країн Близького Сходу, Азійсько-Тихоокеанського регіону, Північної та Південної Америки і Африки, де працює Червоний Хрест, і «ймовірно, фактичні цифри набагато вищі», якщо йдеться про загрозливі дії щодо медиків.

За словами Маурера, йдеться і про словесні погрози, і про підпали медзакладів, де містяться пацієнти з COVID-19.

Повідомляється, що 23% інцидентів – це фізичні напади, 20% – напади дискримінаційного характеру на працівників охорони здоров’я. Також медики стикались із зумисним незабезпеченням їм допомоги та засобів захисту.

Водночас посадовець визнав, що зафіксовані випадки нападів різко контрастують з поширеними проявами подяки, схвалення дій і оплесками медпрацівникам на передовій боротьби з коронавірусом у багатьох країнах.

У Сполучених Штатах станом на 28 травня від COVID-19 померли 100 442 людини

Про це свідчать дані Університету Джонса Хопкінса.

Наразі США єдина країна, яка перетнула позначку смертності від цього коронавірусного захворювання у 100 тисяч.

У країні виявили майже 1,7 мільйона хворих на COVID-19.

Загалом у світі зафіксували майже 5,7 мільйона випадків інфікування коронавірусом, померли понад 355 тисяч людей, одужали – 2,3 мільйона.

Україна веде переговори з різними країнами про відновлення авіаперевезень

Міністерство інфраструктури та Міністерство закордонних справ України ведуть переговори з різними країнами щодо відновлення регулярних пасажирських авіаперевезень, повідомив 27 травня міністр інфраструктури Владислав Криклій.

«Триває робота, щоб скоро наші громадяни змогли безпечно їздити та літати по Україні та за її межами. Спільно з МЗС ведемо перемовини з різними країнами світу щодо відновлення регулярних пасажирських авіаперевезень», – вказав міністр.

Він додав, що українські аеропорти вже готуються зустрічати перших пасажирів на нових злітно-посадкових смугах.

Раніше Криклій заявляв, що з 15 червня планується запустити внутрішні й міжнародні авіаперевезення. Згідно з рішенням Кабміну, до 22 червня в Україні діятиме адаптивний карантин.

Новий тип захисної маски-респіратора винайшли у Кременчуці

Услід за герметичною капсулою виготовили захисний комплект із вогнестійкої тканини. Він не лише може захистити лікаря від інфекції, а й допоможе евакуюватися при пожежі чи задимленості приміщення.

Прототип винаходу працівники «Креатив-агромаш» підгледіли за кордоном. Респіратори є в кожному готелі, школі чи дитячому садочку. Захисна маска невелика, легка у користуванні, має фільтр та респіратор.

У потяг можна заходии тільки у масці: куди можна поїхати залізницею?

«Укрзалізниця» відкрила продаж квитків на 5 потягів Інтерсіті+ та 9 поїздів далекого сполучення. Поїзди почнуть їздити з 1 червня. Квитки вже можна купити через офіційний сайт «Укрзалізниці» та каси. Міністр інфраструктури Владислав Криклій говорить, що їхня вартість не збільшилася. Інформацію про напрямки, за якими можна поїхати потягом, подано в інфографіці Радіо Свобода.

Більш дізнаєтеся тут.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG