Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

ВООЗ припинила клінічні випробування гідроксихлорохіну для лікування COVID-19

Всесвітня організація охорони здоров’я тимчасово припинила клінічні випробування гідроксихлорохіну і хлорохіну як ліків від коронавірусу. Про це повідомив глава ВООЗ Тедрос Гебреєсус.

Рішення, за його словами, ухвалили з міркувань безпеки після недавньої публікації дослідження в медичному журналі «Ланцет». З’ясувалося, що препарат може підвищити ризик смерті серед пацієнтів з COVID-19.

Вчені проаналізували дані десятків тисяч пацієнтів з майже 700 лікарень по всьому світу і дійшли висновку, що гідроксихлорохін викликає потенційно серйозні побічні ефекти, зокрема серцеву аритмію.

Глава ВООЗ заявив, що обидва препарати в цілому безпечні для пацієнтів з аутоімунними захворюваннями або малярією.

COVID-19 і боєздатність російської армії: чи змусить криза Путіна економити на озброєнні

Росія – на другому місці у світі за кількістю хворих на коронавірус. Про тяжкі наслідки епідемії COVID-19 для економіки країни відкрито говорять в уряді. Що чекає російську армію? Чи змусить криза Путіна економити на новому озброєнні? Як вплине на війну на Донбасі? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».

За минулу добу в Україні на COVID-19 захворіли 339 людей – Степанов

Станом на ранок 26 травня на COVID-19 в Україні захворіли 21 584 людини, протягом минулої доби виявили 339 нових випадків. Про це під час онлайн-брифінгу повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

25 травня зафіксовано 21 летальний випадок, 641 людина одужала.

Загалом від COVID-19 з початку епідемії померли 644 людини, 7575 – одужали.

СБУ викрила схему продажу біодобавок «від коронавірусу»

Кіберфахівці Служби безпеки України викрили схему розповсюдження біодобавок, які нібито захищають від коронавірусу. Про це повідомляє пресслужба СБУ.

«Кіберфахівці Служби безпеки України викрили масштабний продаж несертифікованих біодобавок через інтернет та розгалужену мережу кол-центрів. Продавці робили акцент саме на властивостях препаратів, які нібито посилюють захисні можливості організму від коронавірусу. Фактично комерсанти наживалися на страхах людей, вводячи їх в оману. Організувала продаж група компаній, яка спеціалізується на продажі біологічно-активних добавок», – мовиться у повідомленні.

Під час обшуків у офісах зловмисників правоохоронці виявили документацію, яка підтверджує злочинну діяльність, і понад 1,1 мільйона доларів.

Спільно з Державною фіскальною службою вдалося встановити, що зловмисники також ухилялися від сплати податків у особливо великих розмірах. Як зазначили у СБУ, своїми діями вони завдали збитки державному бюджету на суму понад 80 мільйонів гривень.

Коротко про нове довкола COVID-19 у світі за тиждень – відео

Пропонуємо вам огляд важливих світових результатів у чотирьох ключових сферах боротьби з коронавірусом: профілактика (включно з обмеженнями та тестуванням); лікування; вплив (економічний та соціальний); вакцини (пошуки довгострокового рішення). Дослідники випробовують «коктейль з антитілами» проти коронавірусу; дослідження на мавпах показують перспективність розвитку вакцини; заклик до глобального припинення вогню під час пандемії не може стримувати конфлікт. Огляд за період від 18 до 25 травня. (Відео Reuters, AFP, AP)

Американська компанія Novavax почала випробування вакцини проти коронавірусу

Американська біотехнологічна компанія Novavax почала випробування на людях своєї протикоронавірусної вакцини в Австралії та очікує попередніх результатів щодо її ефективності й безпечності у липні.

25 травня компанія Novavax оголосила про перший етап клінічних випробувань в Австралії на 130-ти здорових учасниках віком від 18 до 59 років.

Очікується, що пізніше в рамках другої фази буде проведено дослідження в декількох країнах, включаючи Сполучені Штати, для оцінки імунітету, безпечності і реакції на хворобу COVID-19 в більш широкому віковому діапазоні.

Близько десятка компаній нині перебувають на ранніх стадіях тестування вакцини проти COVID-19 або ось-ось мають його розпочати, переважно – це компанії у США, Європі та Китаї.

Поки невідомо, чи спрацює котрась із вакцин від коронавірусу, що уразив майже 5,5 мільйона людей по всьому світу і забрав життя 345-ти тисяч.

Кожна вакцина використовує різні технології, щоб викликати імунну «відповідь» на боротьбу з вірусом.

Потенційну вакцину від Novavax назвали NVX CoV2373. Вона використовує так звану технологію рекомбінантних наночастинок.

ВООЗ попереджає про можливий «новий пік» COVID-19

Країни, де кількість випадків COVID-19 зменшується, можуть зіткнутися з новим піком захворюваності, якщо вони занадто рано скасують заходи, запроваджені для стримування вірусу, заявили у Всесвітній організації охорони здоров'я.

Як сказав керівник відділу з надзвичайних ситуацій ВООЗ Майк Раян, світ зараз перебуває у середині першої хвилі пандемії коронавірусу.

За його словами, у той час, як кількість випадків спадає в багатьох країнах, у Центральній і Південній Америці та в Південній Азії й Африці він все ще зростає.

Раян заявив, що епідемії часто проходять хвилями, а це означає, що спалахи можуть повернутися пізніше цього року там, де перша хвиля вщухла.

«Ми повинні усвідомлювати той факт, що рівень захворюваності може зрости в будь-який час», – сказав Раян.

Станом на 25 травня, за даними Центру системних досліджень при Університеті Джонса Гопкінса, у світі виявили понад 5,4 мільйона захворілих на COVID-19. 345 тисяч пацієнтів померли, майже 2,2 мільйона одужали.

У Києві запрацювало метро після двомісячної перерви – фоторепортаж

Вранці 25 травня у Києві відновив роботу метрополітен. Станції столичної підземки запрацювали у звичайному режимі після більш ніж двомісячного закриття через карантинні обмеження, введені для протидії поширенню коронавірусу. За декілька годин до відкриття міський голова Києва Віталій Кличко звернувся до киян із проханням дотримуватися у підземці обов’язкового маскового режиму і безпечної дистанції. Раніше у КМДА видали розпорядження про те, що вагони метрополітену мають дезінфікувати під час заходу поїздів у електродепо та на пунктах технічного обслуговування. Так само дезінфекційні заходи кожні три години повинні здійснюватися на зупинках, у приміщеннях станцій для пасажирів, на платформах, у вестибюлях та приміщеннях станцій метрополітену.

Британія: радник Джонсона відмовився вибачатися за порушення карантину

Домінік Каммінґс
Домінік Каммінґс

Радник британського прем’єр-міністра Боріса Джонсона Домінік Каммінґс 25 травня провів у Лондоні тривалу пресконференцію, під час якої відмовився визнати свою провину у порушенні карантину, введеного у країні через пандемію коронавірусу.

Як зазначає ВВС, громадськість очікувала від Каммінґса вибачень через приватні поїздки до членів своєї сім’ї в період, коли такою можливістю не могли скористатися багато тисяч британців.

Радник Джонсона визнав лише те, що йому слід було набагато раніше влаштувати пресконференцію, щоб відповісти на всі звинувачення, які надходили на його адресу.

Відставки Каммінґса, якого називають «архітектором Brexit», вимагали не лише опозиція і преса, але й низка впливових консерваторів. Джонсон, проте, став на бік свого радника.

Раніше британські ЗМІ повідомили, що старший помічник прем’єр-міністра Домінік Каммінгс поїхав зі свого будинку Лондоні до своїх батьків у графстві Дарем ще в березні, попри чинні карантинні обмеження та заборону на пересування через пандемію коронавірусу. З ним були його маленький син та дружина, в якої були симптоми COVID-19.

Речник Путіна одужав від коронавірусу

Речник президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков залишив лікарню після того, як одужав від коронавірусу, повідомляють російські ЗМІ.

Агентство «Інтерфакс» цитує Пєcкова, який 25 травня заявив, що йому доведеться залишитися вдома ще протягом двох тижнів.

«Я перебуватиму на карантині», – сказав 52-річний Пєсков російському державному агентству ТАСС, додавши, що «поступово почне працювати з дому».

Пєскова разом із дружиною Тетяною Навкою шпиталізували 12 травня. Навку виписали з лікарні 21 травня.

У речника Путіна була пневмонія обох легень.

Серед інших російських чиновників, у яких виявили коронавірус – прем'єр Михайло Мішустін, міністр культури Ольга Любимова, міністр будівництва Володимир Якушев.

МОН: з 1 червня учні профтехів можуть виходити на практичне навчання

Від 1 червня учні закладів профосвіти, для яких неможливо перенести практичне навчання у дистанційний формат, можуть виходити на заняття, повідомляє Міністерство освіти і науки України. Для випускників також зможуть організувати державну кваліфікаційну атестацію, йдеться в листі МОН, розісланому 25 травня.

«Важливо, що розпочати роботу зможуть заклади профосвіти тільки тих регіонів, де місцева влада ухвалить рішення про послаблення карантину. Крім того, директор має погодити механізм роботи з місцевим управлінням освіти. Відвідувати профтехи учні зможуть, зокрема для того, щоб скласти лабораторну роботу, пройти теми з виробничого навчання чи практики, відпрацювати водіння транспортного засобу тощо», – йдеться в повідомленні.

У МОН наголошують, що під час уроку в кабінеті мають перебувати не більш як 10 осіб одночасно, а провітрювати приміщення необхідно буде щонайменше 15 хвилин перед і після кожного заняття.

МОЗ на два дні продовжив конкурс на посаду голови НСЗУ

Міністерство охорони здоров’я України продовжило добір кандидатів на посаду голови Національної служби здоров’я до 27 травня. Як заявили в уряді, таким чином відомство дає змогу долучитися до конкурсу більшій кількості претендентів.

«Рішенням уряду був оголошений добір на посаду голови Національної служби здоров’я України починаючи з 22 травня, а кінцевий термін прийняття документів спливає сьогодні о 18 годині. Але ми отримали відповідні прохання від людей, які не встигають подати документи, тому ми продовжили кінцевий термін до середи, 27 травня. Таке продовження дозволено законодавством», – заявив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

За його словами, НСЗУ відіграє важливу роль у реформуванні системи охорони здоров’я, оскільки всі кошти на фінансування лікарень і медиків ідуть саме через контракти, укладені НСЗУ.

Іспанія з 1 липня має намір скасувати обов'язковий двотижневий карантин для іноземних туристів

Про це повідомив 25 травня уряд країни.

За чинними нині правилами, прибулі з-за кордону мусять ізолюватися на два тижні, щоб запобігти поширенню коронавірусу.

В Іспанії, яка має найбільше зафіксованих випадків COVID-19 на материковій Європі і за смертями поступається лише Італії, від 25 травня відкриваються деякі пляжі – найменш уражені захворюванням регіони продовжують знімати обмеження.

Чому в будинках для літніх людей фіксують COVID-19?

Новий спалах захворювання на COVID-19 у Зазим’ї, що на Київщині, в одному із приватних закладів для людей похилого віку. Це вже другий спалах у цьому ж пансіонаті за час епідемії. Зараз тут медики зафіксували 9 нових випадків. Адміністрація запевняє, що це через те, що немає розмежування здорових і хворих людей, мовляв, самостійно вони цього зробити не можуть, а медики не допомагають. Тим часом, в омбудсмена кажуть, що ситуація в Зазим’ї нині критична. В райдержадміністрації запевняють, що уже вирішують, як зупинити розповсюдження інфекції.

Радіо Свобода їздило з'ясовувати ситуацію на місці.

Дивіться і читайте тут

Збереження культурного та духовного життя у часи COVID-19 – фоторепортаж

Як мистецтво і релігійні традиції здобувають перемогу над жорсткими обмеженнями через коронавірус, починаючи від фільмів просто неба і закінчуючи концертами у дворі

Дивіться тут

В Україні повинні створити інформаційно-аналітичний центр з вивчення інфекційних хвороб та патогенів

Про це заявив секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов під час зустрічі з директором Інституту молекулярної біології та генетики Михайлом Тукалом.

«Секретар РНБО України наголосив на необхідності координації обміну відповідною інформацією вітчизняними лабораторіями мікробіологічного профілю і створення єдиної інформаційної бази, до якої матимуть доступ такі лабораторії», – повідомив Данілов.

Станом на ранок 25 травня в Україні виявили 21 245 випадків COVID-19. Через викликані хворобою ускладнення 623 людини померли, 7 234 – одужали.

СБУ почала кримінальні провадження проти 6 компаній через закупівлі засобів захисту для медиків

Служба безпеки України почала кримінальні провадження проти шести компаній, які «здійснювали несумлінні закупівлі» засобів захисту для медиків. Про це йшлося на традиційній селекторній нараді щодо протидії поширенню коронавірусу, повідомили у Офісі президента.

Як зазначається, компанії, серед іншого – не постачали товари після отримання грошей, демонстрували погану якість тощо.

Рятуючи економіку Британія послаблює карантин, але підвищує штрафи за порушення правил в умовах епідемії

Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон оприлюднив план виходу країни з карантину, запровадженого через пандемію коронавірусу. Будуть здійснюватися поступові кроки зі послаблення карантину, відповідно до сталого зниження кількості випадків інфікування та захворювання на COVID-19. Водночас, підвищено суми штрафів за порушення правил карантину, оскільки, як застерігає британський уряд, ймовірна друга хвиля Covid-19. Якщо це станеться, то доведеться повертатися до суворого карантину, який дуже шкодить економіці і може призвести до серйозного зниження рівня життя людей.

Більше читайте тут

США першими матимуть вакцину і поділяться із усіма – радник з питань нацбезпеки О’Браєн

США стануть першою країною, яка знайде вакцину проти коронавірусу, заявив в ефірі програми телеканалу NBC «Зустріч з пресою» Радник із питань національної безпеки США Роберт О’Браєн.

«Ми отримаємо вакцину першими. Ми робимо величезну роботу у розробці ліків та вакцини, і щойно ми їх отримаємо, ми поділимось зі всіма не лише в Америці, але і з усім світом», – заявив посадовець.

О’Браєн каже, що США рухаються швидко, використовуючи американські інновації для того, щоб розробити ліки та вакцину проти COVID-19: «Ми зупинимо спроби Китаю зламати комп’ютерні системи наших університетів, щоб вкрасти цю інформацію. Ми отримаємо вакцину та дамо її усьому світу», – сказав Роберт О’Браєн в ефірі NBC.

З 1 червня в Києві відкриють міські кладовища – Кличко

«З 1 червня будуть зняті обмеження на відвідування міських кладовищ», – сказав мер столиці Віталій Кличко.

За його словами, з 1 червня планують відкрити дитячі садочки, спортивні комплекси та зали, фітнес-центри (окрім басейнів), дитячо-юнацькі спортивні школи, пляжі і зони відпочинку біля водойм, відновлять роботу заклади професійно-технічної та вищої освіти для випускників та абітурієнтів.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG