Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

У Росії неофіційно випробували вакцину від COVID-19 – ЗМІ

Співробітники Національного дослідницького центру епідеміології і мікробіології імені Гамалії МОЗ Росії перевірили на собі потенційну вакцину від коронавірусу SARS-CoV-2, повідомляє російське агентство «Інтерфакс» із посиланням на директора центру, академіка РАН Олександра Гінцбурга.

За його словами, у випробуваннях брали участь розробники вакцини, організатори доклінічних досліджень і технологи. Ні в кого з них не виникло побічних ефектів, «всі живі, здорові і радіють», сказав Гінцбург. Точне число випробувачів академік не повідомив.

Учений уточнив, що розробники не стільки випробували на собі вакцину, «скільки захистили себе для того, щоб продовжувати її розробку в умовах пандемії».

За словами Гінцбурга, йдеться про векторну вакцину на основі ДНК аденовірусу, в яку вбудований ген нового коронавірусу. Зараз проходить фінальний етап доклінічних випробувань. Клінічні випробування вакцини, за словами академіка, можуть завершитися до кінця літа.

Сотні компаній і дослідницьких інститутів у всьому світі намагаються розробити вакцину від COVID-19 і шляхи лікування хвороби. Експерти зазначають, що вакцина буде необхідною до моменту, коли життя повернеться у докоронавірусні часи без вимог дотримання дистанції й інших обмежень.

Львівська ОДА подовжила карантин в області до 29 травня

Карантинні обмеження у Львівській області триватимуть до 29 травня, повідомляє Львівська обласна державна адміністрація. Це рішення ОДА пояснює динамікою поширення коронавірусної хвороби COVID-19 в регіоні: на Львівщині вже кілька тижнів спостерігається погіршення епідеміологічної ситуації.

Відтак на час карантину в області, згідно з рішенням обласної комісії, забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без засобів індивідуального захисту, перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, самовільне залишення місця самоізоляції, обсервації, проведення масових заходів із кількістю учасників більше ніж 10 осіб, робота закладів громадського харчування (крім літніх майданчиків), торговельно-розважальних центрів (крім розміщених у них магазинів), фітнес-центрів, закладів культури, заборонені регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів. До 29 травня діятимуть лише спецперевезення.

Керівник Лабораторного центру Роман Павлів наголосив, що динаміка захворюваності погіршується, зокрема, у Львові. «Карантин треба посилювати. Все більше людей потрапляють до медзакладів із важкими формами. У Львові захворюваність надзвичайно висока», – каже він.

Тим часом міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що карантинні заходи послаблюють далі. Дитячі садочки відновлять роботу з 25 травня. Міський штаб протидії коронавірусу не рекомендує працювати у садочках людям літнього віку, хоча таких у цих закладах багато.

Також міська рада буде збільшувати кількість транспортних засобів і поступово входити в процес відновлення громадських перевезень.

Кернес: харківське метро запрацює з 25 травня

Станція «Спортивна» Харківського метрополітену
Станція «Спортивна» Харківського метрополітену

Харківський метрополітен відновить роботу з 25 травня, повідомив міський голова Харкова Геннадій Кернес.

Він пояснив це рішення послабленням карантину, яке ухвалив Кабінет міністрів.

«Нагадую, що карантин не скасований, а тільки послаблений, і необхідність дотримуватися санітарних норм у громадському транспорті, в тому числі метро, – діє і сьогодні», – мовиться в заяві мера.

Вакцинація, дитсадки і ЗНО – в ОПУ розповіли про деталі наради з протидії коронавірусу

В Офісі президента України повідомили, що на черговій нараді з участю президента Володимира Зеленського 22 травня були порушені, серед інших, питання функціонування дитсадків в умовах послаблення карантину, а також проведення зовнішнього незалежного оцінювання.

«Головною умовою функціонування дошкільних навчальних закладів стане відповідність санітарно-гігієнічним нормам. Це означає, що дитсадки можуть відкриватися, але не зобов’язані цього робити, якщо вони не готові до прийняття вихованців, не мають достатньо засобів захисту, термометрів та інших необхідних речей для убезпечення дітей», – йдеться в повідомленні ОПУ.

У президентській канцелярії також повідомили, що триває підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання, під час проведення тестувань з якого в одному приміщенні одночасно мають перебувати не більше ніж 10 осіб.

Крім того, повідомляється, що попри епідемію коронавірусу, вакцинація дітей проти кору, правця та інших хвороб не припинилася.

«Однак нині кількість вакцинацій зменшилася на 20%. І це може призвести до спалаху згаданих хвороб у найближчому майбутньому. Тому Міністерство охорони здоров’я закликатиме батьків не ігнорувати щеплення», – йдеться в повідомленні.

У МОЗ назвали області, які можуть послабити карантин. У Києві критерії не виконані

Міністерство охорони здоров’я оприлюднило список областей, які виконали умови, необхідні для послаблення карантину. За даними МОЗ, критерії переходу до другого етапу виходу з карантину виконали 13 українських регіонів із 25.

Це Вінницька, Житомирська, Запорізька, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Одеська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Черкаська та Чернігівська області.

У Києві не виконаний один із трьох критеріїв – число нових хворих на 100 тисяч населення (15,6) перевищує рекомендований МОЗ поріг 12. Попри такі показники, столичний міський голова Віталій Кличко на брифінгу 22 травня попросив внести Київ до переліку регіонів, де можна послабити карантин.

Разом із тим, як написав у фейсбуці ексзаступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк, є кілька регіонів, де захворюваність є дуже низькою, але через нормативи МОЗ недотримана умова про понад 12 тестів на 100 тисяч населення.

«У нас тут система адаптивного карантину зависла. Ось інструкція, як взяти хорошу ідею адаптивного карантину, поколупатися в ній цвяхом, і, як завжди, отримати все, як завжди.
1. Робите загальну кількість тестів (на 100 тис.) критерієм виходу з карантину. Ніби сучасно і по-молодьожному.
2. Пишете в протокол лікування COVID-19, що тести проводити треба контактам лише уже хворих людей.
3. Стає менше хворих – стає менше тестів.
4. Стає менше тестів – ви не можете послабити карантин. Як Полтавська область, де хворих уже майже немає», – вказав ексчиновник на ваду підходу МОЗ.

На пробне ЗНО вступників допускатимуть лише у захисних масках – МОН

Пробне ЗНО з української мови та літератури 15 червня та з інших предметів – 17 червня – проходитиме з дотриманням санітарних норм і передбачає для його учасників необхідність мати індивідуальні засоби захисту, повідомила пресслужба Міністерства освіти і науки.

Згідно з повідомленням, учасники до пунктів проведення тестування допускатимуться за наявності маски або респіратора, у тому числі виготовлених самостійно.

«Рекомендовано мати при собі дві-три ручки з чорнилом насиченого чорного кольору, за бажанням – прозору пляшку з питною водою і антисептик для рук», – додали у Міносвіти, крім звичних рекомендацій про документи.

Оновлений зоопарк у Києві відкриють для відвідувачів 23 травня – Кличко

У Києві з 23 травня планують відкрити зоопарк, де завершили першу чергу реконструкції, повідомив столичний мер Віталій Кличко.

«Із 23 травня готовий буде зустріти гостей і київський зоопарк. У ньому завершили першу чергу реконструкції. І тепер чимала частина території зоопарку виглядає зовсім по-іншому. Нова вхідна група із гарною площею і новими приміщеннями. Громадські вбиральні, медпункт. Облаштували сучасний універсальний вольєр для тварин і птахів», – повідомив Віталій Кличко.

Також, за словами мера, в зоопарку ще триває будівництво нового приматника, а біля входу облаштують океанаріум та фудкорти. Триває також будівництво паркінгу для відвідувачів на 500 авто, його планують відкрити в липні, додав Кличко.

«Працюватиме зоопарк із дотриманням санітарних норм і заходів безпеки в режимі міського парку. Без маски вхід на територію заборонений. На вході відвідувачам вимірюватимуть температуру. Встановили дезінфектори для рук, а також обмеженою буде кількість людей, які одночасно перебуватимуть на території зоопарку. І я закликаю киян дотримуватися правил безпеки», – додав Кличко.

Чому в Україні проводять мало тестів на COVID-19, а результатів доводиться довго чекати?

В Україні люди, в яких підозрюють COVID-19, тижнями чекають на результати тестів: лабораторії часто не справляються з обсягами. При цьому, порівняно з іншими країнами, Україна проводить не так вже й багато досліджень. Згідно з офіційною інформацією, в країні зроблено понад 260 тисяч ПЛР-тестів. Якщо порівняти з країнами з приблизно такою ж кількістю населення – Польщею та Канадою, то в Польщі проведено в три рази більше тестів, а в Канаді – в п'ять разів.

Чого не вистачає Україні для того, щоб, згідно з рекомендаціями ВООЗ, охопити тестами якомога більше жителів країни? На це запитання в ефірі телеканалу «Настоящее время» відповідали лікар-інфекціоніст, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології в Національній медичній академії післядипломної освіти Федір Лапій та експерт антикорупційної організації Transparency International Ukraine Іван Лахтіонов.

«Ті лабораторії, які мають можливість проводити ПЛР, вони дійсно мають обмежені можливості робити це протягом доби. Таким чином ми говоримо, що пропускна здатність лабораторій на добу – це до семи тисяч».

«Лабораторії завили від кількості зразків».

«Ми спостерігаємо випадки, коли одні і ті ж постачальники продають у різні регіони країни тести за різними цінами​».

Уряд передав регіонам відповідальність за послаблення чи посилення карантину – Шмигаль

Послаблення обмежень, запроваджених у зв’язку з коронавірусною інфекцією, діятимуть «лише в тих регіонах, де дозволяє епідемічна ситуація». Про це прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив 22 травня, коментуючи перехід до так адаптивної моделі карантину.

«Рішення про пом’якшення або посилення карантину в областях відтепер будуть ухвалювати регіональні комісії ТЕБ і НС за умови дотримання трьох цільових показників», – наголосив Шмигаль.

Сербія відкрила в’їзд для іноземців без тестування на COVID-19

Іноземні громадяни можуть із 22 травня в’їжджати до Сербії без тестування на COVID-19 та без 14-денної самоізоляції, яка досі була обовʼязковою, повідомляє кореспондент Радіо Свобода. Таке рішення влада ухвалила після заяв кризового штабу, що поширення епідемії призупинено.

Відтак, іноземці на кордоні від сьогодні отримують інформацію про правила поведінки та адреси медичних закладів, до яких можуть звернутися, в разі потреби.

Рішенням уряду також допущені зібрання до 100 осіб, як просто неба, так і у закритих приміщеннях, при чому всі повинні мати захисні маски й дотримуватися відстані два метри один від одного.

Сербська авіакомпанія «Ер Србіа» відновила рейси до Цюриха й Франкфурта, найближчим часом буде відкрите авіасполучення до Лондона, Відня, Парижа й Амстердама.

Станом на 22 травня в Сербії зафіксовано 10919 випадків захворювання на COVID-19, померли 235 людини. Найбільше жертв було в двох закладах для літніх людей.

У Росії за добу померли 150 людей із COVID-19. Це антирекорд за час епідемії

Всього в Росії померли 3249 осіб із COVID-19.

За минулу добу в Росії зафіксовано 8894 нових випадків COVID-19. Всього з моменту початку епідемії COVID-19 захворіли 326 448 осіб, повідомляє урядовий оперативний штаб.

З моменту початку поширення вірусу в Росії одужали 99 тисяч 825 людей, що хворіли на коронавірусну інфекцію.

Порівняно з іншими країнами зі схожим перебігом пандемії, в Росії набагато меншим є число померлих.

Вірянам розповіли правила повернення до церков після часткового дозволу збиратися на богослужіння

У зв’язку з частковим дозволом уряду проводити релігійні заходи з 22 травня вірянам в Україні розтлумачили правила, за якими можуть відбуватися богослужіння в умовах так званого адаптивного карантину, що залишається в дії до 22 червня.

«Відповідно до рішення Кабінету міністрів України, дозволяється проведення богослужінь за умови участі не більше однієї особи на 10 метрів квадратних площі храму. Перед тим, як піти на богослужіння, потрібно виміряти температуру. Варто залишитися вдома, якщо ви погано почуваєтесь чи маєте ознаки респіраторних захворювань, контактували нещодавно з хворими. У разі доброго самопочуття, до храму заходити лише в масках. У тому разі, коли людина її не має із собою, парафія має запропонувати її вірянам. Також у храмі обов’язково мають бути наявні дезінфікуючі засоби, розташовані одразу при вході. Окрім цього, варто регулярно дезінфікувати храм та поверхні, хоч для вшанування ікон досі достатньо поклону», – повідомили у четвер в пресслужбі Православної церкви України.

У ПЦУ також зазначили: якщо храм заповнений відповідно до норм карантину, інші віряни можуть брати участь у богослужінні на території храму – із дотриманням «соціальної дистанції».

«Для цього священнослужителям варто попередньо позначити місця для зручності та безпеки вірян. За можливості – розташувати на вулиці засоби трансляції. Причастя буде, як і раніше, подаватися кожному окремо в руки. Перед самим таїнством як і священник, так і миряни повинні окремо продезінфікувати руки», – повідомили в ПЦУ.

Центр громадського здоров’я України інформує:

«Підтверджено 20 148 випадків COVID-19, з них 6585 одужали, 588 померли. Протягом останньої доби лабораторно підтверджено 442 випадки.

Усього в Україні досліджено 267 185 зразків методом ПЛР.

Загалом захворіли 1434 дитини та 3907 медиків. На амбулаторному лікуванні 13 816 пацієнтів, з них 1186 дітей та 3190 медпрацівників. Усього потребували госпіталізації 6332 осіб, з них 248 дітей та 717 медиків. Підключення до апарату штучної вентиляції легенів потребували 256 осіб, зокрема одна дитина та 22 медики.

Внаслідок ускладнень, викликаних хворобою, померли 588 людей, з них 28 медпрацівників. Серед померлих переважають особи віком від 50-ти років.

Загалом 6585 пацієнтів вже одужали, зокрема 1722 медпрацівники, — повторне лабораторне дослідження не виявило вірусу в організмі».

В Україні, згідно з рішенням Кабміну, із 22 травня до 22 червня починає діяти адаптивний карантин

Відповідно до рішення уряду від сьогодні у тих регіонах, де епідеміологічні показники відповідають встановленим МОЗ критеріям щодо нових випадків захворювання на коронавірусну хворобу (не більш ніж 12 на 100 тисяч населення), кількості тестувань (не менш ніж 12 на 100 тисяч населення) та наповненості ліжкомісць (не більше ніж 50%) в лікарнях, відновлюється робота громадського транспорту. З 25 травня має бути відновлена робота метрополітену, а також дитячих садків.

Відтак, із 22 травня у цих регіонах дозволяється проведення спортивних заходів до 50 осіб та без глядачів (заходи понад 50 осіб погоджуються з МОЗ), проведення релігійних заходів (не більше однієї особи на 10 метрів квадратних), відновлює роботу міський (окрім метрополітену), приміський та внутрішньообласний транспорт, дозволена діяльність готелів (без ресторанів). Вже із 25 травня заплановане відкриття роботи метро і буде дозволене відвідування дошкільних закладів.

Я хвилююся через вихід з карантину. Як повернутися до звичного життя?

Кабінет міністрів України дозволив відновити рух громадського та приміського транспорту з 22 травня. Водночас уряд до 22 червня запровадив адаптивний карантин, упродовж якого зніматимуть обмеження на перевезення пасажирів у метро, роботу залізничного транспорту та авіаційного сполучення. Поступово країна повертається до звичного життя, однак до нього доведеться адаптуватися, як і до карантину. Як комфортно увійти у звичний ритим, ми розбиралися разом із психологами. Читайте про це за лінком.

До України привезли 23 тонни гуманітарного вантажу з Азербайджану для боротьби з COVID-19 – ОП

До України прибули 23 тонни гуманітарного вантажу з Азербайджану для боротьби з COVID-19, повідомив Офіс президента.

«Гуманітарний вантаж загальною вагою 23 тонни, зокрема, включає: 100 тисяч медичних масок, 5 тисяч захисних комбінезонів, а також безконтактні термометри, дезінфектори та інше медичне обладнання», – заявили в Офісі президента.

Про гуманітарну допомогу президент України Володимир Зеленський домовився з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим під час телефонної розмови 26 березня 2020 року.

До України привезли 23 тонни гуманітарного вантажу з Азербайджану для боротьби з COVID-19 – ОП

До України прибули 23 тонни гуманітарного вантажу з Азербайджану для боротьби з COVID-19, повідомив Офіс президента.

«Гуманітарний вантаж загальною вагою 23 тонни, зокрема, включає: 100 тисяч медичних масок, 5 тисяч захисних комбінезонів, а також безконтактні термометри, дезінфектори та інше медичне обладнання», – заявили в Офісі президента.

Про гуманітарну допомогу президент України Володимир Зеленський домовився з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим під час телефонної розмови 26 березня 2020 року.

У Росію прибув гуманітарний вантаж з США із 50 апаратами ШВЛ

Літак ВПС США, який доставив у Москву апарати ШВЛ зі США
Літак ВПС США, який доставив у Москву апарати ШВЛ зі США

Гуманітарний вантаж із США із 50 апаратами штучної вентиляції легень прибув військовим літаком 21 травня у Росію. Доставкою вантажу до Москви займалося Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке в 2012 році російська влада заборонила на своїй території країни, звинувативши USAID у спробі вплинути на політичні процеси в Росії.

«У часи кризи США і Росія повинні працювати разом, щоб рятувати життя», – прокоментувала прибуття вантажу речниця посольства США в Росії Ребекка Росс.

Вперше про можливе постачання американських апаратів ШВЛ до Росії в середині квітня заявив президент США Дональд Трамп. 16 травня стало відомо, що США повністю візьмуть на себе витрати з виробництва та доставки в Росію 200 апаратів ШВЛ, 50 з яких мають прибути в Москву 21 травня, а 150 – 26 травня.

1 квітня Кремль також відправив Вашингтону апарати ШВЛ. У Держдепартаменті повідомили, що США заплатили за вантаж, але не вказали суму. Москва називала цю поставку «допомогою». Згодом після виникнення пожеж у двох лікарнях в Росії, які пов’язували з апаратами ШВЛ, які зокрема, Москва передала США, у Вашинтоні заявили, що не використовували їх в американських лікарнях.

Україна повністю відкриє кордони із сусідами в середині липня – Аваков

Україна повністю відкриє кордони із сусідами в середині липня, повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Він зазначив, що ухвалене рішення про відкриття 66 пунктів пропуску на кордоні з Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Румунією та Молдовою.

«У нас двосторонні відносини з нашими партнерами і ми дивимося, які там правила і крок за кроком відкриваємо пункти пропуску. Але зараз їхати в Румунію або Польщу може тільки той, хто має паспорт цієї країни або посвідку на проживання. Ми очікуємо, що цей режим зміниться десь у середині липня і ми зможемо відновитися в повному обсязі», – сказав Аваков.

У березні уряд закрив пункти пропуску через державний кордон для міжнародного пасажирського залізничного, повітряного й автобусного сполучення через загрозу COVID-19.

АМКУ просить авіакомпанії до закінчення карантину не повідомляти про можливість придбання квитків

Антимонопольний комітет України (АМКУ) оприлюднив обов’язкові до розгляду рекомендації авіаперевізникам не поширювати інформацію про можливість купівлі квитків та здійснення перельоту до завершення карантину.

Як йдеться на сайті АМКУ, така інформація може ввести в оману споживачів, оскільки може бути сприйнята як гарантоване відновлення регулярного авіасполучення між Україною та іншими країнами, що не відповідає дійсності.

«АМКУ прийняв обов’язкові для розгляду рекомендації – утриматись від поширення неповної інформації, зміст якої стосується продажу квитків з 23 травня 2020 року та здійснення регулярного авіасполучення між Україною та іншими країнами, в той час як офіційна інформація про відкриття авіасполучення між країнами не підтверджена компетентними органами обох країн», – йдеться в повідомленні.

Також відомство вказує, що деякі авіаперевізники, за результатами скасування рейсів, пропонують пасажирам на своїх сайтах лише дві опції зворотного зв’язку – «Змінити бронювання» та «Обміняти квиток на промокод», відшкодування вартості перевезення форма зворотного зв’язку не передбачає. АМКУ закликає компанії подбати про відшкодування коштів.

Днями прем’єр-міністр України Денис Шмигаль припустив, що міжнародне авіасполучення можуть відновити в червні. За його словами, питання відновлення рейсових авіаперевезень і відкриття аеропортів буде розглядатися після 15 червня, коли країни-партнери почнуть відкривати свої кордони.

17 березня Україна припинила міжнародне авіасполучення, щоб запобігти поширенню коронавірусу. Періодично здійснюються спеціальні рейси, зокрема і для повернення українців з-за кордону.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG