Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

У лідера Чечні Кадирова підозра на COVID-19 – ЗМІ

Лідера Чечні Рамзана Кадирова перевіряють на наявність коронавірусної інфекції, повідомили 21 травня російська агенція «Інтерфакс» та видання Baza.

Згідно з повідомленнями, Кадиров зараз у одній з московських лікарень, куди був доставлений напередодні, симптоми ГРВІ буцімто з’явилися у нього кілька днів тому і стан його почав погіршуватися. У пресслужбі Кадирова і в уряді Чечні це не коментують.

У Чечні днем раніше влада посилила заходи протидії поширення коронавірусної інфекції, заборонивши жителям регіону будь-яке пересування в дні свята Ураза-байрам.

AP: у Росії коронавірусом заразилися 9 479 лікарів

У Росії щонайменше 9 тисяч 479 медичних працівників заразилися коронавірусом за останній місяць. Такі дані наводить агентство Associated Press, зазначаючи, що вони засновані на офіційних заявах і новинних публікаціях з більш ніж 70 регіонів.

Агентство також пише про понад 70 померлих медиків, і деякі медпрацівники вважають, що це число значно вище.

У публікації АР мовиться про проблеми, з якими зіткнулися російські лікарі в умовах епідемії COVID-19. Зокрема, згадується брак засобів індивідуального захисту в лікарнях, і те, що багато лікарів стикаються з погрозами звільнення або кримінального переслідування, якщо вирішують відкрито заявити про наявні труднощі.

Обсяги дезінформації про COVID-19 знизилися – моніторинг ЄС

Агентство, серед іншого, наводить слова лікаря Ірини Васькяніної з Центральної лікарні підмосковного міста Реутов. У медзакладі, за її словами, були інфіковані понад 40 співробітників. «Новая газета» в квітні писала про звернення співробітників цієї лікарні в Реутові до президента Росії Володимира Путіна з проханням втрутитися в ситуацію і врятувати лікарів.

Лікарка Тетяна Ревва з міста Калач-на Дону у Волгоградській області заявила, що її викликали на допит у поліцію та оштрафували після того, як вона записала відеозвернення про нестачу засобів захисту в її лікарні. Керівництво медустанови заперечує наявність цієї проблеми. Дані від Ревви недавно публікувало і російське бюро Радіо Свобода.

Видання «Медіазона» 19 травня написало, що в Росії внаслідок зараження коронавірусом померли, щонайменше, 186 медичних працівників. У дослідженні «Медіазони» мовиться, що за його основу був узятий створений російськими лікарями меморіальний проект «Список пам’яті» – з іменами колег, які загинули від коронавірусу. Як зазначається, відсоткове співвідношення загибелі медиків у Росії в рази вище, ніж в країнах з схожими масштабами епідемії.

МЗС України засудило погіршення прав людини в Криму на тлі пандемії COVID-19

Міністерство закордонних справ України засудило погіршення прав людини в анексованому Росією Криму на тлі пандемії COVID-19.

«Попри свої обов’язки як окупаційної держави щодо охорони здоров’я населення, визначені міжнародним гуманітарним правом, Російська Федерація використовує загострення гуманітарної ситуації як димову завісу виключно для подальшого наступу на права і свободи кримчан. Поширення пандемії не зупинило російську владу від оголошення чергового примусового призову до окупаційної армії Російської Федерації, що вважається воєнним злочином», – заявили в МЗС.

У відомстві зазначили, що березневий указ російського президента про позбавлення громадян України права власності на землю в Криму став ще одним беззаперечним фактом порушення Москвою своїх зобов’язань в рамках міжнародного гуманітарного права.

«Більше того, вже понад три роки Російська Федерація як окупаційна держава ставить себе вище Міжнародного суду ООН, ігноруючи його наказ, який вимагає відновити діяльність Меджлісу кримськотатарського народу та має на меті захистити самобутність української та кримськотатарської громади в умовах тимчасової окупації», – зазначили в МЗС.

«У той же час чи не головними ворогами для російської влади залишаються ті, хто в умовах беззаконня та безкарності каральних органів мають сміливість доносити правду про реальний стан справ на окупованій території. Вручення так званих «застережень про екстремістську діяльність», триваючі судові процеси, політично та релігійно вмотивоване незаконне позбавлення волі, переслідування громадських активістів має на меті посилити тотальну атмосферу страху в окупованому Криму та примусово витіснити з півострова найбільш активних викривачів чи залякати їх», – наголосили в міністерстві.

Відомство закликало міжнародне співтовариство посилити спільні зусилля для розвінчання міфів російської пропаганди, яка є елементом російської агресії та дестабілізаційних дій, спрямованих проти України й інших демократичних держав, та назвало неприйнятним є також блокування Росією належного і безперешкодного доступу міжнародних моніторингових місій.

У березні 2014 року Росія анексувала український півострів Крим. Міжнародні організації визнали анексію Криму незаконною і засудили дії Росії, країни Заходу запровадили проти неї економічні санкції. Кремль заперечує анексію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».

Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Чи зможе Шенген пережити коронавірус?

«Заборона на в’їзд, ретельні перевірки, закриті кордони. Це не повернення в роки Холодної війни, це реальність в якій живе об’єднана Європа у часи кризи коронавірусу. Пандемія COVID-19 зробила майже неможливе, вона обмежила фундаментальні свободи ЄС. Однією із жертв коронавірусу стала Шенгенська зона, перетворившись у загрозу життю і здоров’ю європейців.

Для довідки, Шенгенська зона була створена у 1995 році і на даний момент в неї входять 22 країни ЄС плюс Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн і Швейцарія. The Economist підрахував, що щорічно відбувається близько 1,3 мільярда перетинів кордонів, а важливість зони для торгівлі оцінюється в 2,8 трильйона євро. Фактично, Шенген є життєво необхідною частиною функціонування ЄС. Частиною, яка зараз перебуває у стані коми...».

Обсяги дезінформації про COVID-19 знизилися – моніторинг ЄС

Обсяги дезінформації про коронавірусну хворобу COVID-19 «принаймні тимчасово» знизилися, повідомила Європейська служба зовнішніх справ (EEAS) у своєму звіті за 23 квітня – 18 травня.

Водночас прокремлівські ресурси й досі активні в поширенні недостовірної інформації про спалах.

У Європейському союзі звертають увагу, що соціальні мережі продовжують інвестувати у виявлення та протидію дезінформації. Однак «очевидно, що потрібно робити набагато більше».

«Робота незалежних медіа та фактчекерів є ключовою в донесенні надійної й авторитетної інформації про пандемію», – повідомила Європейська служба зовнішніх справ у своєму звіті.

У своїх попередніх звітах EEAS фіксувала «тристоронній збіг дезінформаційних наративів», які просували Китай, Іран та Росія. Зараз «зовнішні актори, зокрема прокремлівські джерела інформації, продовжують поширювати дезінформацію, включно з посиленням існуючих конспіраційних теорій, які пов’язують пандемію COVID-19 з біологічною зброєю, технологією 5G та розпалюванням антивакцинаційних настроїв».

YouTube опублікував список заборонених тем про COVID-19

Компанія Google опублікувала правила, що забороняють поширювати на відеохостингу YouTube недостовірну медичну інформацію про нову коронавірусну інфекцію.

До списку заборонених тем, зокрема, увійшли:

– заперечення коронавірусу,

– відмова від допомоги лікарів і лікування за допомогою народної медицини або молитви,

– твердження про те, що вакцина або ліки від COVID-19 уже є,

– відмова від азійської їжі, щоб не заразитися,

– зв’язок захворювання з випромінюванням від мережі 5G,

– очищення повітря від коронавірусу за допомогою феєрверків.

Відеозаписи з неправдивими повідомленнями адміністрація YouTube видалятиме, акаунти користувачів у разі повторних порушень заблокують.

Кличко: наземний громадський транспорт у Києві відновить роботу 23 травня, метро – 25-го

Від 23 травня в Києві в звичайному режимі розпочне працювати наземний громадський транспорт, а з 25 травня – метрополітен, повідомив міський голова Києва Віталій Кличко.

«Як бачите, вірус не відступає. І дуже важливо, наскільки всі будуть дотримуватися правил. Особливо, коли ми послаблюємо обмеження. Тому не втомлюся звертатися до киян: не нехтуйте своєю безпекою, своїм здоров’ям та здоров’ям людей, які поруч», – сказав Кличко 21 травня під час онлайн-брифінгу.

Крім того, за його словами, з 23 травня розпочнуть роботу магазини площею до 1000 квадратних метрів, відкриються спортивні й дитячі майданчики у парках, скверах, на прибудинкових територіях.

Від 25 травня, крім метро, також відкриються промислові ринки та сільськогосподарські ярмарки.

«Рішення щодо дати відкриття великих торгових центрів ми ухвалимо окремо. Після того, як метро відновить роботу», – зазначив мер Києва.

Із 1 червня в столиці розпочнуть працювати:

  • дитячі садочки і школи для випускників 11-х класів, що складатимуть ЗНО;
  • заклади професійно-технічної і вищої освіти для випускників та абітурієнтів;
  • відновлять роботу дитячо-юнацькі спортивні школи, спорткомплекси, спорзали та фітнес-центри (без роботи басейнів);
  • відкриють зони відпочинку та пляжі біля водойм.

«Хочу підкреслити: всі заплановані послаблення будуть запроваджені та діятимуть, якщо не погіршиться ситуація з розповсюдженням вірусу. Тому все залежатиме від того, наскільки кияни свідомо поставляться до елементарних, але таких необхідних заходів безпеки. Бо послаблення обмежень – це не ігнорування вірусу! А розуміння того, що його треба взяти під контроль і навчитися жити дещо в інших реаліях», – наголосив Кличко.

Криклій: з 1 червня відновляться залізничні перевезення

«Укрзалізниця» відновить пасажирські перевезення з 1 червня. Про це повідомив міністр інфраструктури України Владислав Криклій під час інспекційного огляду станції «Київ-Пасажирський».

«Вже з 1 червня Україна розпочне перші пасажирські залізничні перевезення у далекому сполученні. Карантин дав час, щоб підготуватися до прийому пасажирів. На станції «Київ-Пасажирський» вже демонтовано МАФи, встановлено сучасну систему відеонагляду, повністю відремонтовано приміський вокзал», – заявив міністр.

Рахуючи померлих: різні країни мають різну методологію підрахунку жертв коронавірусу

США та Росія мають найбільшу кількість загальних випадків захворювань на коронавірус у світі. Станом на 21 травня США мають також найвищу смертність від коронавірусу. Росія, однак, перебуває на 18-му місці за кількістю фатальних випадків від вірусу і все більше експертів ставить під сумнів її статистику, вважаючи, що щось не так з методологією підрахунків. Чи США завищують кількість смертей від коронавірусу? Чи Росія, навпаки, применшує?

Більшість країн намагаються слідувати вказівкам Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щодо класифікації пацієнтів, які померли від коронавірусу. А вони вказують, зокрема, на те, що «смерть від COVID-19, яку не можна списати на інші захворювання (наприклад, рак), має рахуватися, незалежно від існуючих раніше умов, які підозрюють у започатковуванні важкого перебігу COVID-19».

Іншими словами, якщо в людини хворе серце, а потім заражається коронавірусом і врешті помирає, це має рахуватися як смерть від COVID-19. Те саме стосується діабету чи інших хвороб.

«Коли ви вивчаєте пандемію, ви повинні рахувати по максимуму, а вже потім ви можете класифікувати випадки пізніше», – каже Стевен Ван Гухт, вірусолог з Бельгії.

Фахівці кажуть, що є низка пояснень, чому смертність від коронавірусу різниться – частково це пояснюється давніми практиками і традиціями в різних країнах, а частково – політичними мотивами.

Міноборони: ЗСУ 48 людей хворіє на COVID-19

У Збройних силах України станом на ранок 21 травня на COVID-19 хворіє 48 людей, 82 людини одужали, двоє померли. Про це повідомили у Міністерстві оборони України.

«На ізоляції (в тому числі самоізоляція) перебуває 205 осіб. Кількість військовослужбовців у яких закінчується ізоляція найближчих три доби – 29 осіб», – мовиться у повідомленні.

Зазначається, що за минулу добу у ЗСУ виявили три нових випадки зараження.

«Двоє військовослужбовців (Рівненська область) та один працівників ЗС України (Черкаська область) лікуються вдома під наглядом медичної служби. Стан здоров’я пацієнтів задовільний. Симптоми захворювання відсутні», – заявили у Міноборони.

Число померлих від COVID-19 у Росії перевищило 3 тисячі

Станом на ранок 21 травня в Росії зареєстровані 8849 нових випадків захворювання коронавірусною інфекцією, загальна кількість інфікованих сягнула 317 тисяч 554 осіб, повідомляє оперативний штаб боротьби з вірусом.

У цілому від COVID-19 в Росії померли 3099 людей (127 пацієнтів за минулу добу).

Одужали 92 тисячі 681 людина (7289 людей за останню добу).

Всього в країні, за офіційними даними, проведено понад 7,8 мільйона лабораторних досліджень.

Росія за числом інфікованих за час епідемії перебуває на другому місці у світі.

Порівняно з іншими країнами зі схожим перебігом пандемії, в Росії набагато меншим є число померлих.

COVID-19: у Росії на одному похороні заразилися 155 людей

У російському регіоні Адигея голова Красногвардійського району Альберт Османов подав у відставку після того, як 155 людей заразилися коронавірусною інфекцією після похорону за участю кількох сотень гостей. Про це повідомив уряд Адигеї.

1 травня в аулі Бжедугхабль відбувся похорон, на який прийшли понад 500 людей. Спочатку з діагнозом COVID-19 була госпіталізована одна жінка, а до 19 травня число заражених перевищило 150.

У Червоногвардійському районі обмежене пересування між населеними пунктами, розпочалася дезінфекція громадських місць, запроваджене обов’язкове носіння масок і рукавичок.

Президент Таджикистану Емомалі Рахмон уперше з’явився на публіці в масці

Це сталося на зустрічі з медиками, де глава центральноазійської держави розповів про заходи боротьби з коронавірусною інфекцією. Промову Рахмона опублікувало 20 травня офіційне агентство «Ховар».

Рахмон заявив лікарям про необхідність «проводити роз’яснювальну роботу з населенням» і додав, що, згідно зі світовим досвідом, «дотепер немає іншого ефективного шляху для запобігання поширенню вірусу, крім дотримання правил особистої та громадської гігієни».

«Ще раз підкреслюю, що кожна людина має дотримуватися правил гігієни на робочих і в громадських місцях, вдома і на вулиці і тим самим берегти себе від цього захворювання», – заявив Рахмон.

Влада Таджикистану майже півтора місяця заперечувала, що в країні є інфіковані й померлі від COVID-19. Наприкінці березня і весь квітень у країні не закривали школи і не скасовували масові заходи, проводився навіть національний чемпіонат із футболу. Офіційно Таджикистан підтвердив перші 15 випадків COVID-19 лише 30 квітня, за день до приїзду до країни експертів ВООЗ.

Минулої доби зафіксовано 476 нових випадків COVID-19, 15 людей померли – Степанов

Станом на ранок 21 травня в Україні зафіксовано 476 нових випадків захворювання на COVID-19. Про це під час онлайн-брифінгу розповів міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

«За минулу добу захворіли 476 осіб, із них 29 дітей та 76 медпрацівників. Було госпіталізовано 115 осіб», – заявив Степанов.

Від коронавірусної хвороби померли 15 людей, 272 одужали.

Напередодні повідомляли про 354 хворих.

Загалом від початку епідемії в Україні виявили 19 706 хворих на COVID-19, з них 6 227 пацієнтів одужали, 579 – померли.

Президент МОК припускає, що Олімпіаду в Токіо можуть скасувати

Олімпійські ігри в Токіо можуть скасувати, якщо вони не відбудуться у 2021 році. Про це заявив президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах, повідомляє ВВС.

Організатори Олімпіади, яка мала відбутися цього літа, але була перенесена на наступний через пандемію коронавірусу, заявили, що не мають іншого резервного плану.

Раніше голова організаційного комітету Токіо-2020 Йосіро Морі зазначив, що відкладена на 2021 рік Олімпіада в Токіо може не відбутися і через рік. За його словами, головне світове спортивне змагання буде скасоване, якщо пандемія коронавірусної інфекції не буде приборкана до наступного року.

Токійські ігри, що були заплановані з 24 липня до 9 серпня 2020 року, були перенесені на один рік через спалах COVID-19. Відкладення було першим у 124-річній історії сучасних Олімпіад, хоча деякі з цих змагань були скасовані через війну, включно з Іграми в Токіо 1940 року.

Пандемія та конфіденційність: що варто знати про застосунки відстеження інфікованих

Відстеження контактів тих, хто захворів, є основою боротьби з інфекційними захворюваннями протягом десятиліть, включаючи боротьбу з кором, ВІЛ та вірусом Ебола. Викорінення віспи наприкінці 1970-х років, яка колись була найстрашнішою хворобою у світі, теж вимагало дуже ретельного відстеження контактів, щоб знайти та ізолювати заражених.

Але коронавірус надто швидко розповсюджується, щоб обмежитися лише традиційним опитуванням для виявлення осіб, з якими контактував хворий.

Протягом найближчих тижнів у 44 американських штатах найматимуть десятки тисяч людей, щоб створити телефонну мережу для опитувань заражених людей і визначення інших людей, які, можливо, потрапили під загрозу.

Проте медичні експерти попереджають, що навіть такого розширеного людського ресурсу далеко не достатньо для стримування пандемії.

На додаток до таких «мануальних» методів, багато урядів намагаються автоматизувати відстеження контактів – зокрема, через спеціальні програми для мобільних телефонів та дані про місцезнаходження людей, щоб допомогти виявити контакти та сповіщати людей, які контактували з зараженою особою.

Число інфікованих коронавірусом у світі сягнуло 5 мільйонів

Число людей, інфікованих коронавірусом у світі, зранку 21 травня сягнуло 5 мільйонів, свідчать дані університету Джонса Гопкінса. За час пандемії померли понад 328 тисяч людей, одужали 1 мільйон 900 тисяч.

Найбільше людей заразилися COVID-19 у США – 1 мільйон 552 тисячі людей. У цій країні померли 93 з половиною тисяч пацієнтів, одужали понад 294 тисячі.

Близько 300 тисяч інфікованих – у Росії та Бразилії, майже 250 тисяч у Великій Британії, близько 230 тисяч – в Іспанії та Італії.

Компанію «Модерна» критикують за повідомлення про успіхи з вакциною в пресрелізах, а не наукових публікаціях

У часи пандемії коронавірусу великі очікування покладаються на наукові досягнення у розробці ліків проти COVID-19, а також вакцини для профілактики зараження. Однак все частіше оголошення про обнадійливі результати досліджень відбуваються шляхом видачі пресрелізів, а не публікації наукових статей.

Такий підхід шкодить довірі до медицини як науки, пише колишній професор Медичної школи Гарвардського університету Вільям Гейзелтін, який очолює аналітичний центр ACCESS Health International, в колонці для The Washington Post. Більше про це читайте за лінком.

Оркестр Українського радіо відновив репетиції і записує музику після послаблення карантину

Музиканти симфонічного оркестру Українського радіо вийшли з ізоляції і приступили до репетицій. Вони змушені грати в масках і на двометровій дистанції, але кажуть, що живе спілкування одне з одним того вартує. (Відео Reuters)

Дослідження невідомого: метою тестів на антитіла є розкрити ширшу картину пандемії

Скільки людей захворіли на COVID-19, не маючи жодних симптомів? Чи пацієнти, які одужали, мають імунітет, щоб не заразитися повторно? Якщо так, то чи на довго? Це лише декілька із запитань, на які дослідники намагаються знайти відповіді в Чехії, Німеччині, чи де-інде, використовуючи тести на антитіла в крові, щоб поглянути на вплив вірусу на ширші верстви населення.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG