Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Мухи та комарі не переносять коронавірус – МОЗ

Мухи та комарі не переносять коронавірус, повідомило Міністерство охорони здоров’я з посиланням на матеріали «UNICEF Україна».

«Принаймні за всю епідемію COVID-19 немає жодного підтвердженого випадку захворювання через цих комах», – розповіли в МОЗ.

У Чехії зафіксували найбільший за місяць стрибок захворюваності на COVID-19

У Чехії 18 травня зафіксували найбільший за чотири тижні стрибок захворюваності на COVID-19. Вперше за місяць ця цифра перевищила 100, сягнувши 111 випадків, повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.

Усього від початку епідемії в країні діагностували 8 586 випадків захворювання на COVID-19.

Про нові летальні випадки не повідомляється, їх лишається 297.

11 травня в рамках полегшення обмежень у країні відкрилися великі магазини, торгові центри, перукарні і салони краси.

Ресторани, готелі, театри і більшість інших закладів у країні мають відкритися 25 травня. Від цієї ж дати можна буде відвідувати початкові школи, але це не є обов'язковим.

Заборону на необов'язкові поїздки і виїзд за кордон було знято з деякими обмеженнями. До 10 людей можуть зустрічатися на публіці.

З 25 травня в країні мають дозволити не носити маски надворі.

У Луганську від COVID-19 помер головлікар профільної лікарні

Головний лікар 4-ї багатопрофільної лікарні Луганська Олексій Навроцький помер від коронавірусу. Він перебував у реанімації з двосторонньою пневмонією та був підключений до апарату штучної вентиляції легенів. Про смерть лікаря повідомила 19 травня окупаційна адміністрація Луганська, це ж Радіо Донбас.Реалії підтвердили двоє медпрацівників із Луганська.

Навроцький 1972 року народження. Він отримав позитивний тест 1 травня, заразилися також дружина та дитина, але на той момент перебіг хвороби в них був безсимптомним. За три дні, як повідомляли медпрацівники, Навроцького поклали до реанімації.

Раніше один із медиків розповідав, що головний лікар заходив у бокс із хворими в одній масці, коли між пацієнтами сталася конфліктна ситуація, і його покликали втрутитися.

Наприкінці березня 4-ту лікарню, яку визначили профільною з лікування коронавірусної хвороби на підконтрольній російським гібридним силам частині Луганщини, інспектувало керівництво угруповання «ЛНР»: ватажок Леонід Пасічник та так звана «міністр охорони здоров’я» Наталя Пащенко.

ЗМІ, підконтрольні бойовикам, повідомляли, що заклад повністю готовий до прийому пацієнтів, показували склади з медикаментами і засобами дезінфекції, а Пасічник висловлював подяку Російській Федерації за допомогу. «Усі палати обладнані сучасним обладнанням: апарат ШВЛ останнього покоління, маски, захисні костюми – є все і в повному обсязі, і значить наші медики готові до боротьби з будь-якою інфекцією», – йшлося в сюжеті, поширеному каналом угруповання.

Про спалах COVID-19 у 4-й лікарні Радіо Донбас.Реалії повідомляло 5 травня.

«Тенденція вселяє надію» – Зеленський про перебіг пандемії COVID-19

Президент України Володимир Зеленський назвав обнадійливими цифри статистики, які свідчать про більшу кількість пацієнтів із COVID-19, які одужали, над тими, в кого вперше діагностована ця хвороба.

«Сьогоднішня тенденція з кількості тих, хто захворів, і тих, хто одужав, вселяє надію, що перші виклики ми достойно пройшли. Однак це не означає, що ми повинні недбало ставитися до коронавірусної інфекції», – сказав Зеленський 19 травня на нараді з питань запобігання поширенню коронавірусної інфекції COVID-19.

Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов повідомив, що ще в трьох областях не виплачені березневі надбавки до 300% до зарплат лікарям, які борються з коронавірусом.

Одужав від COVID-19: Путін повернув повноваження Мішустіну

Президент Росії Володимир Путін повернув Михайлу Мішустіну повноваження прем’єр-міністра. Відповідний указ розміщений на сайті Кремля.

Указ про призначення виконувачем обов’язків російського прем’єра Андрія Білоусова втратив чинність.

Путін тимчасово склав із Мішустіна повноваження 30 квітня, коли голова уряду оголосив, що захворів на коронавірусну інфекцію.

Франція та Німеччина запропонували створити фонд підтримки ЄС

Президент Франції Емманюель Макрон і канцлер Німеччини Анґела Меркель запропонували направити 500 мільярдів євро у фонд відновлення після епідемії коронавірусної інфекції.

Макрон і Меркель виступили зі спільною заявою по відеозв’язку. За словами політиків, Париж і Берлін зацікавлені в сильному Євросоюзі, тому оголосили про таку ініціативу.

Гроші з фонду спрямують у найбільш постраждалі сектори та регіони. Які саме галузі потребують допомоги, вирішить Єврокомісія.

Фонд може стати доповненням до бюджету ЄС на період з 2021 до 2027 року. За словами Меркель, за допомогою додаткових інвестицій вдасться перезапустити європейську економіку.

Західні ЗМІ називають це важливим кроком, який допоможе об’єднати Євросоюз після пандемії COVID-19.

Трамп вимагає від ВООЗ довести незалежність від Китаю

Президент США Дональд Трамп повідомив про намір припинити фінансування Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), якщо вона не візьме на себе зобов’язання поліпшити роботу протягом 30 днів. Якщо цього не станеться, Трамп готовий переглянути членство Сполучених Штатів у ВООЗ і зробити тимчасове припинення фінансування постійним. Про це президент США написав у листі голові ВООЗ та оприлюднив це звернення у твітері.

За словами Трампа, єдиний шлях вперед для ВООЗ – продемонструвати незалежність від Китаю. Раніше Трамп назвав ВООЗ китайською «маріонеткою».

У Вашингтоні вважають, що Пекін приховував справжні масштаби і темпи поширення епідемії. Керівництво ВООЗ, на думку американської влади, некритично сприймало дані, що надходили з Пекіна, і не зуміло оцінити серйозність загрози. В результаті про пандемію ВООЗ оголосила тільки в середині березня, коли коронавірусна інфекція вже призвела до тисяч смертей у світі.

До ретельного розслідування джерела походження і масового поширення нового вірусу закликають Європейський союз та Австралія. Цю пропозицію підтримали вже 122 країни, в тому числі Україна.

Китай уже відкинув заклики до проведення незалежного міжнародного розслідування спалаху COVID-19.

На зборах Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я виступив голова Державної ради Китаю Сі Цзіньпін, де заявив, що інформація, яку надавали китайська влада, була «максимально достовірною та прозорою», і закликав відкласти будь-які розслідування доти, доки пандемія в світі не буде взята під контроль. Сі Цзіньпін додав, що Китай упродовж двох років виділить 2 мільярди доларів на допомогу країнам, що постраждали від пандемії.

Число випадків COVID-19 у Росії сягнуло майже 300 тисяч

Про це повідомляє російський урядовий сайт, присвячений боротьбі з COVID-19.

За останню добу інфікування коронавірусом виявлене у 9263 росіян, це на 337 випадків більше, ніж добу тому.

За минулу добу помер ще 115 пацієнтів з COVID-19, а в цілому в Росії зафіксована смерть 2837 людей від цієї хвороби.

Влада Росії стверджує, що вже проведено понад 7,3 мільйона лабораторних досліджень на виявлення коронавірусу.

За числом виявлених інфікованих Росія обіймає друге місце у світі, поступаючись лише США, де хворих уже понад півтора мільйона.

В Україну за добу повернулися майже 400 громадян з Італії, Німеччини та Казахстану – МВС

Упродовж доби аеропорт «Бориспіль» прийняв три пасажирських спеціальних авіарейси з Казахстану, Німеччини та Італії. Всього прикордонники Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» оформили майже 400 пасажирів, інформує Міністерство внутрішніх справ зранку 19 травня.

«В обов’язковому порядку охоронці кордону провели температурний скринінг кожного пасажира. Осіб із підвищеною температурою тіла не виявлено. Також жоден з пасажирів не скаржився на самопочуття», – вказано в повідомленні.

За даними правоохоронців, усі пасажири встановили мобільний застосунок «Дій вдома» та зобов’язалися перебувати на самоізоляції за вказаними у ньому адресами.

В Україні третій день поспіль знижується кількість нових випадків COVID-19 – РНБО

В Україні третій день поспіль знижується кількість нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19, свідчать дані системи моніторингу поширення епідемії коронавірусу.

За минулу добу в Україні виявили 260 випадків COVID-19. 13 людей померли, 356 – одужали.

Загалом на території країни зафіксували 18 876 хворих. З них 548 померли, 5 632 – уже одужали.

Прем’єр припускає, що міжнародне авіасполучення відновлять у червні

Міжнародне авіасполучення можуть відновити в червні, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV.

«Авіасполучення (міжнародне в тому числі) відновиться, імовірно, у червні. Але треба, щоб відновилося авіасполучення там, куди летіти. Тобто відкрити аеропорти в Україні й не мати, куди вилетіти, – це не відновлення авіасполучення», – заявив Шмигаль.

За його словами, треба розуміти, які країни також відновлять авіасполучення.

«Найскоріша дата, коли європейські країни, наші партнери, оголосили про можливість відкриття сполучення – це не скоріше 15 червня», – уточнив прем’єр.

17 березня Україна припинила міжнародне авіасполучення, щоб запобігти поширенню коронавірусу. Періодично здійснюються спеціальні рейси, зокрема і для повернення українців з-за кордону.

З 22 травня в Україні дозволять рух міського та приміського наземного транспорту – Шмигаль

З 22 травня в Україні дозволять рух міського та приміського наземного транспорту, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV ввечері 18 травня.

«Дію карантину буде продовжено, але ми переходимо, як і обіцяли, до адаптивного карантину. Уже з 22 числа буде прийнята низка пом’якшень щодо карантину. Ми дозволимо рух міського і приміського наземного транспорту. Ми дозволимо проведення спортивних змагань, ми також відкриємо готелі, крім хостелів, дозволимо роботу готелів без роботи ресторанів і басейнів. Також буде пом’якшена можливість проведення служб у храмах», – сказав Шмигаль.

Він додав, що з 25 травня уряд дозволить роботу дитячих садочків та метрополітену («у тих містах, де буде дозволяти епідеміологічна ситуація»).

Трамп вживає ліки від малярії для профілактики коронавірусної інфекції

Президент США Дональд Трамп 18 травня оголосив, що він вживає препарат від малярії як профілактичний засіб від коронавірусної інфекції. У квітні Федеральне управління з контролю за безпекою продуктів харчування і медичних препаратів попередило, що ці ліки можуть застосовуватися тільки для хворих, які перебувають на стаціонарному лікуванні під наглядом лікарів.

Під час пресбрифінгу президент Трамп повідомив, що він вже більше тижня вживає гідроксихлорохін і добавки, які містять цинк. За словами президента, його особистий лікар не рекомендує цей препарат, але він попросив лікаря Білого дому виписати йому рецепт. «Я почав його вживати, оскільки вважаю, що це хороший засіб», – пояснив Трамп. Згідно з офіційною заявою лікаря Білого дому Шона Конлі, після численних обговорень переваг і недоліків препарату з президентом вони вирішили, що «потенційні вигоди переважають відносний ризик».

Президент Трамп неодноразово говорив про цей препарат як про ефективний засіб від COVID-19, хоча його ефективність не була підтверджена експериментально. «Немає жодних свідчень, що гідроксихлорохін запобігає або виліковує COVID-19. Попередні результати досліджень не виглядають обнадійливими», – розповів агенції Associated Press президент Американської медичної асоціації Петріс Гарріс. Водночас застосування препарату може викликати небезпечні, потенційно фатальні побічні ефекти, включно із серцевою аритмією.

Спікер Палати представників Ненсі Пелосі заявила, що вона би прагнула, щоб «наш президент не вживав препарати, не схвалені вченими, особливо з огляду на його вік і його, скажімо так, вагову категорію».

На початку травня у двох співробітників Білого дому був виявлений коронавірус, що викликає COVID-19. Відтоді в офісі президента США запроваджені часткові заходи ізоляції з метою запобігти можливості зараження президента і віцепрезидента. Співробітників адміністрації, що працюють у Білому домі, зобов’язали носити медичні маски, а президент, віцепрезидент і їхні найближчі помічники щодня тестуються на наявність коронавірусу.

Бразилія вийшла на третє місце у світі за числом заражень COVID-19

Бразилія вийшла на третє місце у світі за числом людей, у яких виявлений коронавірус, випередивши Велику Британію і поступаючись за цим показником лише США та Росії. Про це свідчать дані університету Джонса Гопкінса, який узагальнює офіційну статистику країн світу.

Бразилія, де за останню добу зафіксовано понад 14 тисяч нових заражень, щонайменше у півтора раза випереджає за цим показником Росію, де зранку 18 травня повідомили про менш як 9 тисяч нових інфікованих.

Загалом у Бразилії захворіли на COVID-19 понад 255 тисяч людей (16 тисяч 853 з яких померли), у Росії заразилися понад 290 тисяч людей (з них, якщо вірити офіційній російській статистиці, померли 2 тисячі 722 людини).

У Бразилії президент Жаїр Болсонару на початку епідемії називав коронавірус «грипом» і закликав завершити з протиепідемічними заходами. У березні суд заборонив главі держави агітувати проти карантину. Але вже після того, 19 квітня, Болсонару виступив на акції проти карантину, на якій були присутні приблизно 600 людей.

Київське метро готове відкритись

Київський метрополітен ремонтує ескалатори і колії та готується до відкриття. В адміністрації столичної підземки розробляють нові правила для проїзду пасажирів – задля їхньої безпеки. Однак, остаточне рішення щодо відновлення роботи метро має ухвалити Кабінет міністрів України.

Київське метро готове відкритись – відео
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

У російській Держдумі шестеро депутатів заразилися COVID-19

У Держдумі Росії шестеро депутатів заразилися коронавірусом, повідомила радниця спікера нижньої палати російського парламенту Анастасія Кашеварова.

«На сьогоднішній день у шести депутатів Держдуми позитивний тест на коронавірус. Двоє депутатів вже виписані. Двоє перебувають у лікарні. Двоє – на лікуванні і карантині вдома», – написала Кашеварова в своєму телеграм-каналі.

Раніше спікер Держдуми В’ячеслав Володін повідомив, що коронавірус виявили у п’ятьох депутатів. Як пише російський «Інтерфакс», депутатів від КПРФ Дмитра Новікова і Леоніда Калашникова, в яких підтвердився COVID-19, вже виписали з лікарні. У медзакладах нині проходять лікування депутати Світлана Максимова і Оксана Пушкіна.

Деякі депутати Держдуми Росії минулого тижня почали з’являтися на засіданнях зі значками у вигляді білого хреста на чорному тлі на піджаках. Стало відомо, що вони таким чином сподіваються відлякати коронавірус.

Схожий за принципом дії «блокатор вірусів» носив у квітні і речник російського президента Дмитро Пєсков. Однак 12 травня Пєсков разом із дружиною Тетяною Навкою був шпиталізований із COVID-19.

Також коронавірусом заразилися щонайменше троє членів уряду Росії: прем’єр-міністр Михайло Мішустін, голова Мінбуду Володимир Якушев і міністр культури Ольга Любимова.

Коротко про нове довкола COVID-19 у світі

Пропонуємо вам огляд важливих світових результатів у чотирьох ключових сферах боротьби з коронавірусом: профілактика (включно з обмеженнями та тестуванням); лікування; вплив (економічний та соціальний); вакцини (пошуки довгострокового рішення). Кампанії масового тестування сягають мільйонів людей; все більшій кількості дітей діагностують рідкісний синдром; ВООЗ попереджає, що COVID-19 може ніколи не зникнути; лідери проводять кампанію за безпатентну «народну вакцину». Огляд за період від 11 до 18 травня. (Відео Reuters, AFP, AP)

Коротко про нове довкола COVID-19 у світі – відео
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:41 0:00

Жінка в масці тримає горнятко в ресторані в центрі Риму.
Жінка в масці тримає горнятко в ресторані в центрі Риму.

В Італії протягом останньої доби від коронавірусу померли 99 людей – це найменша кількість померлих з початку карантину.

Загальне число померлих від коронавірусу перевищило 32 тисячі, сягнувши 32 007.

Протягом останньої доби померли 99 людей. У неділю повідомлялося про 145 померлих. Востаннє число померлих було нижче 100 9 березня, коли померли 97 людей.

Знижується і число заражень. Минулої доби інфекцію виявили у 451 особи, у неділю повідомлялося про 675 нових випадків.

Всього в Італії з початку епідемії виявили 225 886 випадків коронавірусу.

Аеропорти України та авіакомпанії звертаються за допомогою до уряду

Не тільки авіакомпанії, але й аеропорти скорочують людей. Наприклад, найбільший в Україні аеропорт – «Бориспіль» – перевів у так званий «режим простою» понад 4 тисячі своїх співробітників. Вони сидять вдома і отримують дві третини від своєї зарплати.

Така ж ситуація і зі співробітниками авіакомпанії «Міжнародних авіаліній України» («МАУ») – вона найбільша в країні. Не працює майже 90 відсотків персоналу.

Як планують виживати далі і якими бачать перельоти після карантину?

В Україні виявлено 18 616 випадків захворювання на COVID-19
В Україні виявлено 18 616 випадків захворювання на COVID-19

В Україні у половині випадків зараження коронавірусом не вдалося встановити, як він їм передався. Про це заявив в інтерв’ю «Українській правді» глава Центру громадського здоров’я МОЗ України Ігор Кузін.

«50% – це ті випадки, в яких тип передачі інфекції не встановлено, близько 30% – це тісний контакт з підтвердженим випадком і 8% – там, де був факт подорожі. Невстановлений тип передачі інфекції – це коли або не вдалося зібрати епідемічний анамнез, тобто людина не пам'ятає, з ким вона контактувала, або вона перебувала в місцях масового скупчення людей і там могла бути хвора людина. Або, наприклад, людина мала багато контактів по роботі, і точно сказати або визначити, з ким саме із підтверджених випадків вона контактувала, неможливо», – зазначив очільник ЦГЗ.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG