Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Уряд вирішив дозволити відкрити непродовольчі ринки наступними днями

Кабінет міністрів України дозволив відкрити непродовольчі ринки, повідомив Урядовий портал. Рішення набере чинності після опублікування.

Учасники позачергового засідання уряду внесли зміни до постанови № 211 від 11 березня 2020 року. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, ці зміни дозволять відновити повне торгове обслуговування населення.

Непродовольчі ринки працюватимуть за умови дотримання санітарно-епідемічних заходів безпеки за принципом роботи продовольчих магазинів.

Зеленський висловився щодо відкриття речових ринків

Президент України Володимир Зеленський на нараді з протидії поширенню коронавірусу висловився за відкриття непродовольчих ринків в Україні.

«Якщо працюють магазини непродовольчих товарів, то треба відкрити й ринки. На таких самих умовах, що й продовольчі: з усіма заходами безпеки для людей, щоб мінімізувати ризики зараження», – сказав Зеленський.

Активісти просять зобов’язати уряд встановити граничні ціни на протиепідемічні товари

Громадська організація «Центр захисту киян» звернулася до Окружного адміністративного суду Києва з позовом, у якому просить суд зобов’язати уряд встановити граничні ціни на товари протиепідемічного призначення. Про це повідомляє сайт суду 14 травня.

«Громадська організація просить суд визнати протиправною бездіяльність уряду щодо неврегулювання питання встановлення граничних цін для оптової та роздрібної торгівлі товарами протиепідемічного призначення, які необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, в тому числі COVID-19, а також товарами істотної соціальної значущості», – ідеться в повідомленні.

Наразі суд вирішує питання про відкриття провадження в адміністративній справі.

1200 українців очікують на спецрейси зі США, які зможуть повернути їх додому

15 травня з Нью-Йорка має вилетіти черговий спецрейс, який має доправити до Києва ще 68 українців. Те, що рейс пропонує таку обмежену кількість місць, викликало обурення серед українців, які через закриття авіаційного сполучення не можуть повернутися додому. Адже, як повідомили «Голосові Америки» в пресслужбі посольства України в США, наразі в базі звернень на повернення зі США залишається ще близько 1200 українських громадян. Серед тих, хто не може повернутися додому, – інваліди й літні люди, у яких закінчуються ліки, жінки на останніх місяцях вагітності.

Ірина Бондаренко також хотіла б повернутися в Україну. В інтерв’ю «Голосові Америки» вона розповіла, що планувала повертатися в Київ 10 травня, у неї заздалегідь був придбаний квиток: «У мене старенька мама в Україні, я маю право проживання в США, але план був полетіти, бо я маму вже пів року не бачила». Ірина намагалася взяти квиток на рейс 15 травня, але місця були розкуплені за пів години.

Люди були настільки засмучені тим, що місць виявилося так мало, що навіть збиралися писати звернення до української влади з вимогою евакуювати їх.

Із власних джерел «Голосові Америки» вдалося дізнатися, що з самого початку рейс 15 травня планувався як вантажний, але потім авіакомпанія «МАУ» вирішила взяти пасажирів на частині маршруту – з Нью-Йорка до Києва.

У відповіді на запит «Голосу Америки» пресслужба «МАУ» підтвердила, що рейс – вантажний, у літаку демонтовано пасажирські крісла. Тому на продаж було надано лише 68 місць.

Прострочені візи, скасовані випускні, неможливість повернутись в Україну – українці про навчання у США на карантині

Із середини березня більшість американських університетів закрились на карантин. Студентські містечка спорожніли, заняття перенесли до онлайн-аудиторій, а випускні скасували. При цьому приблизно 5% від усіх студентів у США – іноземці, і, на відміну від американців, чимало з них не встигли повернутись додому, поки авіапростір країни не закрили. У когось закінчується віза або скорочено програму навчання чи стажування. Про те, як на них вплинув карантин, ми розпитали студентів із України.

Кличко розповів, як бачить подальшу роботу метро: відкрите для всіх, але поїздки «за нагальної потреби»

Мер Києва Віталій Кличко вважає, що метрополітен після майбутнього рішення про відновлення його роботи має бути відкритим повністю, але пасажири повинні користуватися ним лише за нагальної потреби.

«Користуватися метро потрібно буде тільки за нагальної потреби і з дотриманням усіх правил безпеки», – сказав Кличко.

Початок послаблень карантину в Києві, за словами Кличка, спричинив труднощі з транспортом.

Мер Києва визнав, що транспортна ситуація в столиці наразі складна, тому він і звернувся до уряду щодо відкриття метро.

«Але хочу наголосити: це не означає, що ним треба буде користуватися, не враховуючи ситуацію, в якій ми живемо вже більше двох місяців. Будьте розсудливими, думайте, насамперед, про свою безпеку. Так, метро працює в багатьох містах Європи. Але там немає натовпів, і люди користуються ним тільки за нагальної потреби», – додав Кличко.

ВООЗ: люди у всьому світі стали жити довше, але COVID-19 загрожує досягнутому прогресу

«Хороші новини полягають у тому, що люди у всьому світі живуть більш довге та більш здорове життя. Погані – у тому, що темпи прогресу занадто повільні для досягнення цілей стійкого розвитку та скоро будуть скинуті зі шляху через COVID-19», – заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.

За його словами, пандемія показала: усі країни негайно мають інвестувати у свої системи охорони здоров’я та первинну медицину, оскільки це найкращий захист проти спалахів на кшталт COVID-19.

Як ідеться в пресрелізі, який є в розпорядженні Радіо Свобода, ВООЗ наголошує, що очікувана тривалість життя та очікувана тривалість здорового життя зросли, але нерівномірно.

Найбільші успіхи зафіксовані в країнах з низьким рівнем доходів, де очікувана тривалість життя зросла на 21%, або 11 років, у період з 2000 до 2016 року. У той же час у країнах з високим рівнем доходів очікувана тривалість життя зросла на 4%, або на три роки.

Згідно зі звітом, станом на 2016 рік, середня очікувана тривалість життя у всьому світі становить 72 роки. При цьому жінки в середньому мають жити 74,2 року, а чоловіки – 69,8.

Криклій повідомив, що цього тижня будуть узгоджені дати виходу транспорту із карантину

Міністр інфраструктури Владислав Криклій повідомив, що транспорт в Україні виходитиме з карантину поетапно і вже на цьому тижні будуть узгоджені відповідні дати.

«До кінця тижня маємо узгодити з МОЗ дати етапів, щоб люди могли дістатись до роботи, але були максимально захищені від поширення коронавірусу. Працюємо з авіаперевізниками та МЗС, щоб визначати країни, з яких почнеться відновлення міжнародного авіасполучення. Авіакомпанії пропонують відновлювати внутрішні перельоти одночасно з міжнародними», – повідомив Криклій у Telegram.

Згідно з оприлюдненою Криклієм схемою, на першому етапі заплановано відновити міські перевезення (крім маршрутних таксі) та приміські (у межах одного району). А також внутрішньообласні маршрути і половину від кількості усіх приміських поїздів, які возитимуть людей в години пік. Очікується, що на першому етапі відновлять рух і поїзди «Інтерсіті» далекого сполучення і деякі нічні поїзди. Авіаперельоти відновити можуть лише у межах країни.

На другому і третьому етапах планують дозволити міжобласні та міжнародні автоперевезення, та рух маршруток, усіх поїздів і міжнародне авіасполучення до країн, які відкрили аеропорти.

Понад 400 пасажирів повернулися в Україну літаками з Туреччини, Єгипту й ОАЕ – прикордонники

Літаками з Туреччини, Єгипту й Об’єднаних Арабських Еміратів до України 13 травня прибули понад 400 пасажирів, повідомляє Державна прикордонна служба.

«Минулої доби аеропорт «Бориспіль» прийняв авіарейси з пасажирами зі Стамбула, Шарм-ель-Шейха й Дубаю… В обов’язковому порядку охоронці кордону провели температурний скринінг кожного пасажира. Осіб з підвищеною температурою тіла не виявлено. Також жоден з пасажирів не скаржився на самопочуття», – йдеться в повідомленні.

Майже усі пасажири встановили мобільний додаток «Дій вдома» і зобов’язалися перебувати на самоізоляції за вказаними у ньому адресами, повідомили прикордонники. Двоє громадян України, які прибули з Туреччини та не встановили мобільний додаток, погодились на обсервацію.

У прикордонслужбі додали, що загалом минулої доби прикордонники оформили на в’їзд в Україну і на виїзд з України майже 16 тисяч осіб.

У Кривому Розі з 15 «самовільно виписаних» головлікарем пацієнтів з COVID-19 двоє померли – ОДА

У Кривому Розі з 15 «самовільно виписаних» головним лікарем лікарні №4 пацієнтів з COVID-19 двоє померли, заявили Радіо Свобода у пресслужбі Дніпропетровської облдержадміністрації. Наразі в лікарні працює комісія, аби дати оцінку діям керівництва закладу.

Як заявив голова Дніпропетровської обласної ради Святослав Олійник, провина головлікаря не доведена, у її діях, за його словами, була логіка.

«Думаю, дуже рано говорити про те, що є провина головного лікаря. Треба все ретельно дослідити, є моменти, з якими наші лікарі стикаються вперше. Відправляючи людей без симптомів на самоізоляцію додому, вона таким чином очевидно керувалася тим, що вберігає інших пацієнтів від контактів. Є логіка в цих діях», – заявив він.

Олійник також розповів, що цьому передувало.

«Сталося приблизно те, що в інших лікарнях світу, зокрема в Італії. У терапевтичному відділенні померла жінка, в якої вже після смерті був поставлений COVID-19. По ланцюгу стали виявляти контактних з нею осіб. З’ясували, що відбувся контакт між лікарями та пацієнтами. Це, на жаль, класична ситуація для хвороби, яка протікає без симптомів», – сказав Святослав Олійник.

Він також поінформував, що в лікарні протестують всіх медпрацівників.

У приймальні головної лікарки лікарні Людмили Мірянової Радіо Свобода підтвердили, що вона тимчасово усунута від роботи і «ніяких коментарів не дає».

12 травня стало відомо, що в Кривому Розі усунули від роботи головного лікарня 4-ї міської лікарні за «самовільну виписку» 15 пацієнтів з підтвердженим діагнозом COVID-19.

На Дніпропетровщині COVID-19 виявили в 781 людини, 82 людини одужали, 10 – померли.

У Росії вперше з початку травня виявили менше ніж 10 тисяч випадків COVID-19

У Росії за минулу добу зареєстровано 9974 нових випадки коронавірусної інфекції, з них у Москві – 4712.

Таким чином, вперше з 2 травня число виявлених у країні за добу випадків COVID-19 впало нижче від позначки в 10 тисяч, повідомили 14 травня в Оперативному штабі із запобігання поширенню хвороби.

Померли за добу 93 пацієнти, з них 58 – у Москві.

Всього від початку епідемії в країні зареєстровано 252 245 випадків коронавірусної інфекції.

За даними Університету Джонса Гопкінса, Росія перебуває на другому місці в світі за кількістю зареєстрованих хворих COVID-19 – після США. Загальна кількість померлих від COVID-19 у Росії становить 2305 людей.

Голова МОЗ відреагував на заклик Кличка відкрити метро

Київ зможе відкрити метро у випадку дотримання розроблених урядом критеріїв, повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

«Нами будуть надані дуже конкретні пропозиції щодо етапів виходу з карантину, які будуть затверджені постановою уряду. Там враховані всі без винятку критерії, за яких умов, у тому числі, можуть відкриватися міський транспорт і метро. Якщо буде дотримання цих критеріїв, якщо місто Київ вкладеться в ці критерії, то ми не бачимо в цьому проблеми», – сказав Степанов під час щоденного брифінгу.

Він наголосив, що критерії розроблятимуть, зокрема, вірусологи.

День Європи у Києві відзначатимуть у телеформаті

Через поширення коронавірусної інфекції COVID-19 День Європи у Києві відзначатимуть в новому онлайн, теле- та радіоформаті, повідомила пресслужба КМДА.

Згідно з повідомленням, 15-17 травня киянам на столичному комунальному телеканалі запропонують до перегляду святкову програму, зокрема вистави, концерти, шоу тощо.

Щороку у третю суботу травня у Києві відзначають День Європи в Україні.

Нині майже всі масові, спортивні, мистецькі заходи як в Україні, так і у світі перенесені, скасовані або переведені в онлайн через пандемію коронавірусу.

Минулої доби через COVID-19 в Україні померли 17 людей – РНБО

Кількість хворих на коронавірусну хворобу COVID-19 в Україні, за даними інтерактивної мапи РНБО, станом на 14 травня складає 16 847, з них 456 – летальний випадок, зокрема 17 людей померли за попередню добу. Водночас кількість нових хворих від учорашнього дня – 422.

За даними РНБО, 4143 людей на сьогодні одужали. Наразі хворіють понад 12 тисяч осіб.

В Україні вперше тих, хто одужав від COVID-19, більше, ніж тих, хто захворів – МОЗ

«Сьогодні у нас рекордна кількість тих, хто одужав – 427. Вперше за весь перебіг коронавірусу в Україні кількість тих, хто одужав, перевищила кількість тих, хто захворів», – повідомив вранці 14 травня міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

За його даними, за останню добу в Україні виявили 422 нових випадки COVID-19.

Загалом за весь період пандемії в Україні на COVID-19 захворіли 16847 людей, зокрема 1 172 дітей і 3 278 медиків. Внаслідок ускладнень, викликаних хворобою, померли 456 людей, з них 24 медпрацівники.

За останню добу померли 17 людей.

Москва пригрозила двом західним виданням через статті про статистику смертності від COVID-19 у Росії

Подальша доля британського видання The Financial Times і американського – The New York Times – на території Росії буде залежати від того, чи опублікують вони спростування поширеної інформації про статистику смертності в Росії від коронавірусу, повідомляє телеканал «Настоящее время» з посиланням на речницю МЗС Росії Марію Захарову.

«Подальші кроки щодо FT і NYT будуть залежати від того, чи опублікують вони спростування», – сказала Захарова услід за пропозицією депутатів Держдуми Росії розглянути заходи щодо цих двох західних видань, аж до позбавлення акредитації в Росії.

У МЗС Росії публікації The Financial Times і The New York Times назвали «безпідставними спекуляціями» і «черговим сенсаційним антиросійським фейком». ідРосійське зовнішньополітичне відомство висловило намір надіслати листи з вимогою спростувати опубліковану інформацію про статистику смертності від COVID-19 в Росії.

В американській газеті The New York Times вже заявили, що впевнені в точності статті.

У публікаціях The Financial Times і The New York Times йшлося про те, що смертність від коронавірусу в Москві і Санкт-Петербурзі може бути на 70% вищою від офіційної статистики.

За офіційними даними, станом на 13 травня в Росії коронавірус був виявлений у понад 242 тисяч людей, це другий після США показник у світі. Померли ж від COVID-19, згідно з офіційною статистикою, 2212 осіб.

ООН: пандемія коронавірусу може призвести до кризи психічного здоров’я у світі

Хоча захист фізичного здоров’я є першочерговим завданням протягом перших місяців пандемії, наголосили експерти охорони здоров’я ООН 14 травня, але психічне здоров’я буде важливою складовою одужання.

«Проблеми психічного здоров’я, зокрема депресія і тривожність, є однією з найбільших причин нещасть у нашому світі. Після десятиліть занедбаності й недостатнього інвестування в послуги з психічного здоров’я, пандемія COVID-19 зараз вражає сім’ї і громади з додатковим психічним стресом», – заявив генеральний секретар ООН Антоніо Ґутерріш.

«Навіть коли пандемія буде під контролем, горе, тривога і депресія продовжуватимуть впливати на людей і громади», – додав він.

ООН повідомила, що багато людей бояться, що вони або їхні близькі заразяться чи помруть, а фізичне дистанціювання додає стресу.

Крім того, десятки мільйонів людей також стикаються з економічними потрясіннями, втративши або ризикуючи втратити свої доходи та засоби до існування через пандемію. ООН застерігає, що вплив економічного стресу може призвести до «смертей від відчаю» – самогубств.

Медичні працівники, які лікують хворих на COVID-19 і стають свідками смерті, вже демонструють пов’язаний із коронавірусом психологічний стрес, йдеться у звіті. У кількох країнах медичні працівники вчинили самогубства.

Жінки також стикаються з підвищеним ризиком домашнього насильства і жорстокого поводження через вимушену самоізоляцію, зазначили в ООН.

Криза позначається і на дітях – соціальна ізоляція, перерва в навчанні, стрес у сім'ї і непевність щодо майбутнього впливають на емоційний розвиток дитини, наголошують експерти в галузі охорони здоров'я.

Вони додають, що тривогу і невпевненість у майбутньому спричиняють також дезінформація і чутки про вірус.

В ООН наголошують на необхідності заходів для захисту психічного здоров’я після років відсутності інвестицій у цій сфері.

ВООЗ: новий коронавірус може ніколи не зникнути

Всесвітня організація охорони здоров’я попереджає, що новий коронавірус, можливо, не вдасться повністю подолати, і наразі неможливо передбачити, як довго він буде циркулювати. Про це заявив під час онлайн-брифінгу експерт з надзвичайних ситуацій ВООЗ Майк Раян, повідомляє агентство Reuters.

«Цей вірус може стати ще одним ендемічним вірусом… і він може ніколи не зникнути», – зазначив Раян. Він наголосив, що проблема може перерости в довготривалу, але може й не стати такою.

За словами Раяна, боротьба з хворобою вимагатиме «величезних зусиль», навіть якщо буде знайдена вакцина.

Раніше Всесвітня організація охорони здоров’я застерегла деякі країни від того, що вони знімають обмежувальні заходи, пов’язані з коронавірусом, не підготувавшись при цьому до запобігання новим спалахам. У ВООЗ попереджають, що без постійного тестування і відстеження контактів тих, хто захворів, країни, які виходять із карантину, можуть зіткнутися з потужною новою хвилею захворювань.

Про новий спалах COVID-19 після зняття обмежень вже повідомила Південна Корея. Про зростання рівня нових захворювань заявила також Німеччина.

У світі 4,3 мільйона людей заразилися коронавірусом, майже 295 тисячі померли.

«Це не НЛО, це – SOS»: креативна індустрія «променями у небо» вимагає від влади плану дій

Акція арт-бізнесу із вимогою плану дій виходу із карантину «ЯкщоНасНеЧуютьНасПобачать». 12 травня 2020 року
Акція арт-бізнесу із вимогою плану дій виходу із карантину «ЯкщоНасНеЧуютьНасПобачать». 12 травня 2020 року

«Хто знає, що це за стовпи світла?», «Дивіться, все небо у колах, і вони світяться! Мабуть, НЛО прилетіли», «Це, що позаземні цивілізації висадилися у Києві?!», «Прибульці в Одесі!», – такими дописами разом із яскравими фотографіями вибухнули соціальні мережі увечері 12 травня. У двадцяти містах України від землі до неба виросли світлові промені, прикрасивши небо світловими колами. Як стало відомо пізніше, в такий спосіб підприємці із арт-індустрії вирішили звернути увагу на те, що «карантин і бездіяльність влади убиває креативну галузь».

Радіо Свобода звернулося за поясненнями до учасників та організаторів акції, а також попросило відреагувати на звинувачення у зневазі до пам’яті убитих на Майдані, оскільки багато учасників Революції гідності заявили, що «світлові промені – це символ Небесної сотні. Більше про це читайте за лінком.

Уже на наступний день після послаблення карантину в столиці мер Києва Віталій Кличко закликає уряд дозволити відновити роботу метрополітену. Столична підземка готова почати перевезення вже на наступний день після рішення Кабінету міністрів, повідомила Радіо Свобода заступниця голови Київського метрополітену Наталія Макогон. Але такого рішення наразі немає, а кияни скаржаться на багатогодинні затори.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG