Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Грузія планує відкрити свій кордон для іноземних туристів з 1 липня, повідомив прем’єр-міністр Грузії Ґіорґі Ґахарія.

«Ми зробимо це за допомогою облаштування безпечних коридорів на сухопутних кордонах з нашими сусідами, а також завдяки двостороннім переговорам з країнами, цікавими для нас з точки зору туризму. Ці переговори вже розпочалися», – повідомив грузинський прем’єр.

Він уточнив, що «відкриття» внутрішнього туризму очікується з 15 червня.

Ґахарія не виключив, що будуть створені так звані «безпечні зони» в туричтичній місцевості країни.

7 травня влада Грузії також ухвалила рішення про зняття обмежень на в’їзд і виїзд з грузинських міст. Водночас комендантська година по всій Грузії поки залишається чинною.

Як Британія вийшла на перше місце в Європі за смертністю від коронавірусу

Велика Британія стала найвраженішою з огляду на поширення коронавірусу країною Європи, випередивши Італію за кількістю смертей внаслідок зараження Covid-19. Згідно з найостаннішими даними, кількість померлих у Британії наближається до позначки у 33 тисячі, порівняно до майже 30 тисяч в Італії, яка попередньо вважалась найбільш заторкнутою коронавірусом країною Європи. У зв’язку з оприлюденням цих даних у Британії дедалі гучніше лунають заклики до проведення розслідування неспроможності уряду країни дати собі раду з поширенням коронавірусу і захистом населення.

Більше на цю тему читайте тут.

Прокремлівські ЗМІ перемикаються з коронавірусу на Україну – дослідження

Російські ЗМІ перемикаються з коронавірусу на Україну, йдеться в дослідженні проєкту EUvsDiSiNFO.

«Як ми писали минулого тижня, прокремлівські медіа повільно відвертаються від вірусу. При цьому, здається, їхня увага повертається до України. У грудні минулого року ми побачили тижні, де кількість випадків [дезінформації] про Україну падала до чотирьох. Проте цього тижня ми отримали 16 випадків. Деякі з них були сфокусовані на давніх темах на кшталт Євромайдану, катастрофи MH17 та війни на сході України», – заявили в EUvsDiSiNFO.

Експерти припускають, що на тлі ситуації з коронавірусом, у російських ЗМІ з’явилися випадки дезінформації про «секретні лабораторії США в Україні», які нібито могли спровокувати холеру, та про те, що плани закрити біолабораторії в Україні змусили США розпочати Євромайдан.

EUvsDiSiNFO – проєкт Європейської служби зовнішніх справ, створений для боротьби з дезінформацією.

Рада проголосувала за допомогу лікарям на час тимчасової непрацездатності через COVID-19

Верховна Рада проголосувала за допомогу лікарям на час тимчасової непрацездатності у зв’язку з COVID-19. Рішення підтримали 336 народних депутатів.

«Допомога по тимчасовій непрацездатності таким медичним працівникам виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу», – йдеться в документі.

У нинішній редакції закону усім особами, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, – 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Документ також доповнює закон України про захист населення від інфекційних хвороб статтею, яка передбачає обов’язкове тестування для осіб, які звертаються за медичною допомогою з ознаками коронавірусної хвороби (СOVID-19); осіб, які мали встановлений контакт із особою, хворою на коронавірусну хворобу (COVID-19).

Крім того, регулярне тестування є обов’язковим для медичних та інших працівників, які працюють у закладах охорони здоров’я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19), а також осіб, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, й працівників Національної поліції та Національної гвардії – незалежно від того, чи мали вони встановлений контакт із особою, хворою на коронавірусну хворобу (COVID-19).

Відкриття метро до 22 травня очікувати не варто – ОПУ

В Офісі президента України повідомили, що метро в містах України не відкриють до 22 травня. Про це повідомляє пресслужба президентської канцелярії за підсумками наради з участю президента Володимира Зеленського.

«На нараді також порушували питання запуску транспорту, серед іншого – метрополітену. Денис Шмигаль (прем’єр-міністр – ред.) повідомив, що за планом, який напрацював уряд, відкриття метрополітену не може відбутися до 22 травня. Адже ранній запуск громадського транспорту загрожує поширенням епідемії коронавірусу, ситуація з якою ще не стабілізувалася», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що президент підтримав «плановий помірний підхід до виходу з карантину».

«Транспорт – це прямий спосіб поширення цієї небезпеки», – сказав Володимир Зеленський.

Порожня станція метро «Осокорки» в Києві
Порожня станція метро «Осокорки» в Києві

З початком карантину в Україні 12 березня влада обмежила рух транспорту. Метро може відновити роботу лише за рішенням уряду. Метрополітени є у Києві, Харкові і Дніпрі. Столичне метро не працює з вечора 17 березня.

Верховна Рада України 7 травня зібралася на позачергове засідання. У порядку денному два законопроєкти: зміни до деяких законів України з метою підвищення спроможності системи охорони здоров'я України протидіяти коронавірусу (№ 3380) та зміни до закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» (№ 3376). Зокрема, депутати пропонують збільшити допомогу медикам, які перебувають на самоізоляції, проведення масового тестування на COVID-19, визначити розмір обов’язкового державного страхування медичних працівників, які залучені до боротьби з коронавірусом.

На початку засідання зареєструвалися 317 народних депутатів. Засідання почалося з хвилини мовчання на пам’ять про жертв Другої світової війни.

Більше про законопроєкти, які Верховна Рада розглядає 7 травня, можна почитати тут.

У Дніпрі від 63-річної жінки на COVID-19 заразилися 35 людей

У Дніпрі від 63-річної жінки на COVID-19 заразилися 35 людей, повідомила 7 травня медична директорка Дніпровського центру первинної медико-санітарної допомоги №1 Надія Сальник.

Робота міського транспорту в Дніпрі під час карарантину (ілюстраційне фото)
Робота міського транспорту в Дніпрі під час карарантину (ілюстраційне фото)

За словами Сальник, інфекцію діагностували впродовж доби 5 травня.

Інфікована жінка вже чотири дні перебуває в 21-й інфекційній лікарні, її стан тяжкий.

Усі 35 інфікованих людей також перебувають під наглядом медиків.

За добу 5 травня на Дніпропетровщині встановлений антирекорд із виявлення хворих на коронавірусну інфекцію – 90 людей, у попередні дні було 17–18 за добу. За минулу добу, 6 травня, нових випадків хвороби зафіксовано 56.

Римо-католицька церква в Україні просить уряд пом’якшити умови карантину щодо Церкви

Єпископи Римо-католицької церкви в Україні звернулись до прем’єр-міністра з проханням пом’якшити карантинні заходи і обмеження щодо діяльності Церкви і дозволити перебувати на літургії більшій кількості вірян, відповідно до розмірів того чи іншого храму, з урахуванням дотримання заходів захисту.

«З початком оголошення карантину в Україні Римо-католицька церква відповідально поставилася до протиепідемічних заходів, які були запроваджені урядом 11 березня 2020 року», – йдеться у зверенні.

Але єпископи РКЦ вказують, що 4 травня на урядовому порталі з’явилася інформація про продовження карантину до 22 травня, а також про планування певних послаблень з 11 травня. Однак серед пом’якшень (відкриття парків, скверів, зон відпочинку, перукарень, салонів краси, літніх майданчиків кафе і ресторанів) нічого не повідомляється про функціонування Церкви, зазначають єпископи.

«Вважаємо, що релігійні заходи, які проводить Церква, є не меншою необхідністю для забезпечення духовного і фізичного здоров’я населення, аніж вищенаведені заклади торгівлі чи надання послуг. Адже для віруючих християн набагато важливішим є дбати про свій внутрішній стан і духовну міць, ніж про зовнішній вигляд, хоча і цього не потрібно занедбувати», – йдеться у зверненні єпископів РКЦ.

У Москві на COVID-19 хворіють близько 300 тисяч людей – мер Собянін

Реальне число інфікованих коронавірусом у столиці Росії Москві становить близько 300 тисяч, заявив мер Сергій Собянін в інтерв'ю телеканалу «Россия 24».

За його словами, результати скринінгових досліджень показують, що заражені від 2 до 2,5% всього населення Москви.

«Наше завдання – максимально виявити цих людей. Для чого? Для того, щоб посадити їх на карантин, щоб вони не заражали інших, своїх сусідів або колег по роботі. Якщо необхідно, виписати їм лікування амбулаторне, щоб не доводити їх до тяжкого стану», – сказав Собянін.

Цифри, наведені мером Москви, суттєво відрізняються від офіційних даних. Згідно з оприлюдненими урядом Росії даними, в усій цій країні станом на ранок 7 травня загальне число інфікованих сягнуло 177 тисяч 160 людей. За останню добу померли 88 пацієнтів із COVID-19, а всього з початку епідемії – 1625 людей.

У Ватикані в одного з помічників Папи Римського Франциска виявили коронавірус.

Інфікований чоловік з початку березня був переведений на віддалений режим роботи. Зараз помічник Папи перебуває вдома під наглядом лікарів.

Це вже 12-й випадок захворювання коронавірусом, який виявили у Ватикані.

Пандемія докорінно змінила спосіб діяльності Ватикану. Цього року Папа Римський Франциск святкував Вербну неділю в порожній церкві.

Під час трансляції закритої служби у базиліці Святого Петра він закликав людей не піддаватися страху через пандемію коронавірусу.

83-річний Папа Франциск двічі отримував негативний результат тесту на коронавірус.

У Києві за минулу добу захворювання на коронавірус підтвердили у ще 24 людей, один випадок – летальний.

Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко під час онлайн пресконференції 7 травня

«Кiлькiсть киян, у яких за минулу добу лабораторно підтвердили захворювання на коронавірус збільшилася на 24 людини. Серед них – 5 медиків. Один випадок, на жаль, летальний. На сьогодні в столиці вже 1675 підтверджених випадків захворювання на COVID-19. Померли від цієї хвороби 29 людей».

У Збройних силах навели нові дані щодо захворювань на COVID-19

У Збройних силах України навели нові дані щодо захворюваності на коронавірусну хворобу COVID-19 станом на 7-у ранку 7 травня.

Як повідомило командування Медичних сил, на цей час хворих у Збройних силах – 29 осіб, при цьому за минулу добу зареєстровано 2 нові випадки.

«Військовослужбовець (Одеська область) та працівник ЗС України (Вінницька область) лікуються вдома під наглядом медичної служби. Стан здоров’я пацієнтів задовільний, симптоми захворювання відсутні», – повідомили в командуванні.

Також за період пандемії в Збройних силах одужали 52 особи і 2 людини померли.

Таким чином, порівняно з попереднім днем іще 3 особи одужали, нових померлих немає. Назагал у Збройних силах відтак зареєстровано 83 випадки COVID-19.

Нацрада має перевірити телеканал «1+1» через «секретні лабораторії США в Україні» – Костинський

Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення на засіданні 7 травня повинна призначити перевірку телеканалу «1+1», прогнозує член Нацради Сергій Костинський.

За його словами, це слід зробити «через поширення в «Секретних матеріалах» (одна з програм телеканалу – ред.) від 27 квітня фейка про «секретні біологічні лабораторії США в Україні». «Держдеп США уже заявив, що «1+1» поширив фейк російської пропаганди», – відзначив Костинський.

Представник Державного департаменту США Джордж Кент 6 травня заявив, що телеканал «1+1» повторив російський фейк, показавши матеріал про нібито роботу «американських біолабораторій» в Україні.

27 квітня у програмі «Секретні матеріали» на телеканалі «1+1» йшлося про те, що в Україні нібито «секретно» працюють біологічні лабораторії США, які можуть бути причетні до розробки бактеріологічної зброї і спалахів хвороб.

Перед цим на сайті партії «Опозиційна платформа – За життя» з'явилося звернення лідера цієї політсили Віктора Медведчука до президента, а також до керівників МОЗ, Служби безпеки і голови уряду з вимогою надати інформацію про «роботу в Україні 15 військових біолабораторій США».

У Росії зафіксували антирекорд – понад 11 тисяч нових хворих на COVID-19

Станом на ранок 7 травня в Росії зареєстровані 11 тисяч 231 новий випадкок коронавірусної інфекції. Загальне число інфікованих сягнуло 177 тисяч 160 людей, повідомляє оперативний штаб боротьби з вірусом.

За останню добу померли 88 пацієнтів із COVID-19, а всього з початку епідемії – 1625 людей.

За даними влади, в країні проведено понад 4,8 мільйона лабораторних досліджень на наявність коронавірусу.

Як свідчать дані університету Джонса Гопкінса (США), за загальним числом хворих Росія виходить на п’яте місце у світі, шостої в цьому списку залишилася Німеччина (понад 167 тисяч), сьомою – Франція (майже 171 тисяча хворих). Ще добу тому ці країни випереджали Росію за числом інфікованих коронавірусом.

За добу в Україні зафіксовано 507 нових випадків COVID-19

Станом на ранок 7 травня в Україні підтверджено 507 нових випадків коронавірусної інфекції за останню добу, померли 13 людей. Усього за час спостереження підтверджено 13 тисяч 691 випадок COVID-19, повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.

Усього в Україні досліджено 151 569 зразків методом ПЛР.

«На амбулаторному лікуванні 9 498 пацієнтів, з них 763 дитини та 2 193 медпрацівники. Внаслідок ускладнень, викликаних хворобою, померли 340 людей, з них 19 медпрацівників. Серед померлих переважають особи віком від 50-ти років (86%)», – ідеться в повідомленні.

Загалом 2396 пацієнтів вже одужали, повторне лабораторне дослідження не виявило вірусу в їхньому організмі.

За останню добу найбільша кількість підтверджених випадків зареєстрована в Одеській та Чернівецькій областях (по 63 випадки), а також на Дніпропетровщині – 56.

Ухань, 1986: як неозвучена правда про коронавірус змінила світ

«Чи могли ми передбачити, що нова коронавірусна інфекція стане чимось більшим, ніж китайською локальною проблемою? Безумовно, могли. Однак у нас – коротка пам’ять, і ми з легкістю забули про SARS майже 20-річної давності. А ще – ми наївні. Адже вірили, що ВООЗ – всесильна та правдива, а китайський уряд – не по-радянськи комуністичний.

Знадобилося понад два місяці, аби демократичний світ збагнув, що головною причиною пандемії стала далеко не трансмісійна властивість коронавірусу, а найбільше замовчування правди конкретним урядом з моменту трагедії на Чорнобильській АЕС. Замовчування, виконане за кращими лекалами радянської окупації: репресіями, інформаційними маніпуляціями та залишенням у небезпеці всього земного населення...»

У Польщі через COVID-19 перенесли президентські вибори

Вибори президента Польщі, заплановані на 10 травня, не відбудуться у визначений термін через пандемію коронавірусної інфекції. Про це повідомляє агенція РАР із посиланням на заяву лідера владної партії «Закон і справедливість» Ярослава Качинського і його партнера по коаліції, лідера політичного об’єднання «Згода» Ярослава Говіна.

У заяві йдеться, що рішення ухвалене «через відмову опозиції пристати на всі конструктивні пропозиції, що дають можливість провести вибори президента цього року у встановлені в конституції терміни».

Спікер Сейму оголосить про нові президентські вибори у найближчий можливий термін, вказують у владній коаліції.

Раніше Сенат Польщі відхилив законопроєкт владної партії «Закон і справедливість», яка пропонувала провести голосування на президентських виборах виключно поштою на тлі пандемії коронавірусної інфекції.

Німеччина послаблює карантинні заходи. Розпочнуться матчі Бундесліги

Канцлер Німеччини Анґела Меркель 6 травня оголосила про нові заходи з ослаблення обмежень, запроваджених у зв’язку з епідемією коронавірусу. Вони погоджені з керівництвом федеральних земель Німеччини.

За словами Меркель, країна успішно подолала «першу фазу» пандемії, число нових виявлених випадків інфікування неухильно знижується.

«Ми можемо діяти рішуче, але при цьому дотримуватися обережності», – сказала канцлер. Вона висловила сподівання, що і після зняття обмежувальних заходів ситуація залишиться під контролем.

Людям, які не живуть під одним дахом, дозволять зустрічатися. Також розшириться кількість відкритих магазинів. Залишається в силі вимога носити маски в громадському транспорті, а також дотримуватися «соціальної дистанції» у півтора метра.

Найбільший резонанс викликало рішення, що дозволяє відновити з середини травня матчі німецької футбольної Бундесліги – поки що без глядачів на трибунах.

Бундесліга стане першим великим європейським чемпіонатом з футболу, який буде продовжений після вимушеної перерви, викликаної пандемією COVID-19. Останні матчі Бундесліги були зіграні 11 березня.

В Англії та Іспанії футбольні першості повинні продовжитися в червні, команди починають тренування. А у Франції і Нідерландах перервані чемпіонати в цьому сезоні відновлені не будуть.

Парламент Сербії скасував надзвичайний стан

Парламент Сербії на надзвичайній сесії 6 травня на пропозицію Кабінету міністрів скасував надзвичайний стан, який був запроваджений 15 березня, повідомляє кореспондент Радіо Свобода. За скасування голосували депутати від владної коаліції, більшість опозиційних депутатів бойкотувала сесію.

Послаблена більшість заходів, якими були обмежені права громадян. Повністю скасували комендантську годину й цілодобову ізоляцію громадян старших від 65 років. Однак їм рекомендують не залишати помешкання без потреби.

Відновлена діяльність державних і приватних компаній, в тому числі й сфера послуг. Відновлена робота міського транспорту – лише для тих, хто працює і в кого є відповідна довідка. Безробітні, студенти й пенсіонери поки що не мають права користуватися міськими автобусами.

У закритих приміщеннях дозволяється присутність до 50 осіб. Весілля й інші зібрання заборонені до 15 червня. Учні й студенти не будуть повертатися до шкіл. Студенти, починаючи з 1 червня, зможуть складати іспити.

На робочих місцях, у магазинах, у парках і в транспорті всі громадяни повинні мати захисні маски й рукавички й дотримуватися так званої соціальної відстані – два метри один від одного.

Парламентські й муніципальні вибори, які були призначені на 26 квітня, перенесені на 21 червня. В передвиборчій кампанії всі партії повинні дотримуватися наведених обмежень. Майже всі опозиційні партії заявляють про намір бойкотувати вибори. Вони стверджують, що немає умов для рівноправної кампанії й вільного волевиявлення громадян.

Представник Держдепартаменту США: «1+1» повторив російський фейк про американські біолабораторії

Представник Державного департаменту США Джордж Кент заявляє, що телеканал «1+1» повторив російський фейк, показавши матеріал про нібито роботу «американських біолабораторій» в Україні.

Про це Кент, який є заступником помічника державного секретаря США в Бюро європейських і євразійських питань Державного департаменту США, заявив 6 травня у ході онлайн-дискусії «Зміцнення відносин США зі Східною Європою під час пандемії».

«Питання з українським телеканалом «1+1», власником якого є олігарх Коломойський, я певен, зазвичай він має на меті виявляти дезінформацію, що надходить із Росії, і, за неприємною іронією, вони повторили російську дезінформацію щодо лабораторій. Цю історію ввів у гру в Україні Віктор Медведчук, улюблений українець Путіна, навчений у КДБ юрист, у 1970-х роках він попросив засудити свого клієнта Василя Стуса, поета й дисидента, до ГУЛАГу в Сибіру, так що люди знають, хто такий Віктор Медведчук, ще з 1970-х. І коли приватна станція повторює брехню, це потенційно становить порушення журналістської чесності», – сказав Кент.

«Думаю, це не питання американської політики, яке має порушуватися з урядом про те, що робить приватний засіб інформації», – додав він, відповідаючи на запитання, чи Держдепартамент висловлював занепокоєння з приводу цього безпосередньо владі України.

Кент також наголосив на важливості того, щоб незалежні засоби інформації в кожній країні отримували об’єктивну й точну інформацію.

27 квітня у програмі «Секретні матеріали» на телеканалі «1+1» йшлося про те, що в Україні нібито «секретно» працюють біологічні лабораторії США, які можуть бути причетні до розробки бактеріологічної зброї і спалахів хвороб.

Перед цим на сайті партії «Опозиційна платформа – За життя» з'явилося звернення лідера цієї політсили Віктора Медведчука до президента, а також до керівників МОЗ, Служби безпеки і голови уряду з вимогою надати інформацію про «роботу в Україні 15 військових біолабораторій США».

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG