Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

ЄС пропонує Балканам більше допомоги у той час, як Росія і Китай домагаються впливу в регіоні

Лідери Європейського союзу підтвердили свою «однозначну підтримку» шести держав Західних Балкан у їхніх прагненнях зрештою приєднатися до блоку і запропонували їм нову фінансову підтримку в той час, як регіон намагається впоратися з коронавірусною кризою.

На тлі боротьби за вплив у регіоні з боку Росії й Китаю лідери ЄС 6 травня зібралися на приблизно двогодинний відео-саміт із представниками Албанії, Боснії та Герцеговини, Косова, Чорногорії, Північної Македонії і Сербії.

Як йдеться в «Загребській декларації», документі, який у хорватській столиці ухвалили лідери 27 країн ЄС й шести балканських держав, країни Європейського союзу й Західних Балкан виступають проти спільних загроз і за європейську перспективу регіону.

Подальша підтримка ЄС балканським країнам буде обумовлена, зокрема, прогресом у сфері верховенства права, соціально-економічних реформ і в запровадженні європейських цінностей і стандартів. Європа наполягає на боротьбі проти корупції, організованої злочинності, повазі прав людини й прав національних меншин.

Європейські країни, зазначається в документі, продовжують співробітництво з країнами Західних Балкан, які разом прагнуть до спільної мети – сильної, стабільної й обʼєднаної Європи.

Хорватія від 1 січня до 30 червня вперше після вступу до ЄС 2013 року головує в цій організації.

Саміт відбувався онлайн через пандемію COVID-19. Учасники, зокрема, зазначили, що країни ЄС надали країнам Західних Балкан для боротьби з пандемією допомогу на суму 3,3 мільярди євро.

На вимогу Іспанії, однієї з-поміж пʼяти країн ЄС, які не визнають Косова, на саміті не були виставлені прапори, герби й інші державні ознаки. Глави держав й голови урядів були підписані тільки імʼям й прізвищем, без імені держави й без назви посади, яку обіймають.

У Києво-Печерській лаврі ще 17 осіб заразилися коронавірусом – Кличко

Києво-Печерська лавра перебуває на карантині
Києво-Печерська лавра перебуває на карантині

Міський голова Києва Віталій Кличко повідомив, що за минулу добу кількість хворих на COVID-19 у Києво-Печерській лаврі зросла на 17 осіб.

«Серед тих, що захворіли: 21 жінка віком від 23 до 76 років і дівчинка чотирьох років. Та 45 чоловікiв віком від 19 до 76 років і хлопчик, якому 5 років. 17 із випадків, підтверджених за минулу добу, – у Києво-Печерській лаврі», – сказав Кличко.

За даними КМДА, усього в столиці минулої доби 68 людей інфікувалися коронавірусом. Загалом підтверджений 1651 випадок.

Києво-Печерська лавра, що є нині в користуванні УПЦ (МП), за рішенням київської влади була ще 13 квітня закрита на карантин через те, що в ній десятки її ченців та інших мешканців виявилися зараженими новим коронавірусом.

Також повідомлялося, що карантинні заходи були порушені в двох інших монастирях зі статусом лавр в Україні, що теж нині перебувають у користуванні українського підрозділу РПЦ, – Почаївській у Тернопільській області і Святогірській у Донецькій. Із цього приводу були відкриті кримінальні провадження.

Кількість померлих від коронавірусу в Британії перевищила 30 тисяч

Загальне число інфікованих від початку епідемії в Британії складає понад 201 тисячу
Загальне число інфікованих від початку епідемії в Британії складає понад 201 тисячу

Велика Британія стала першою в Європі (і другою в світі після США) країною, де від коронавірусної інфекції, за офіційними даними, померли більше ніж 30 тисяч людей.

Про це стало відомо 6 травня після оприлюднення даних про заражених і померлих за останню добу: заразилися понад шість тисяч людей, померли – 649.

Загальне число інфікованих від початку епідемії в Британії складає понад 201 тисячу, померлих – 30 076.

В останні дні британська влада намагається нарощувати число проведених тестів на коронавірус. Уряд Бориса Джонсона пообіцяв, що щодня буде робитися не менше ніж 100 тисяч тестів, проте поки що домогтися цього не вдається: так, за останню добу протестовано було близько 70 тисяч британців.

Прем'єр-міністр Борис Джонсон, який сам нещодавно переніс COVID-19 у тяжкій формі, заявляє, що пік епідемії в країні пройдено, але закликає продовжувати суворе дотримання карантинних заходів.

Карантин у Британії запровадили дещо пізніше, ніж в інших європейських країнах, і поки що про його послаблення не йдеться.

«З нами можна так вчинити?» Що думають лікарі про можливе скасування медреформи

Київська міська клінічна лікарня №9, Київ, 9 квітня 2020 року
Київська міська клінічна лікарня №9, Київ, 9 квітня 2020 року

«Наше завдання – зберегти всі позитивні моменти та терміново виправити помилки», – заявив президент України Володимир Зеленський про медичну реформу. Він каже, що її не згортатимуть, а лише покращать.

Міністерство охорони здоров’я вирішило «суттєво змінити медичну реформу, враховуючи реалії». Натомість народний депутат Ольга Стефанишина 5 травня повідомила, посилаючись на МОЗ, що жодні постанови про скасування медреформи не винесуть на розгляд уряду, поки документи не розглянуть народні депутати.

А як ставляться лікарі до медреформи та розмов про її скасування?

Про це у матеріалі журналістів проєкту Донбас.Реалії

Як розробляють щеплення, і як швидко з'явиться вакцина від коронавірусу?

Вчені по всьому світу займаються розробкою більш ніж 60 щеплень від коронавірусу SARS-CoV-2, заявили у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ) Чи буде хоч одна з них ефективною у боротьбі з хворобою – невідомо. У звичайні часи на розробку, тестування, виробництво і ліцензування вакцини потрібно близько 10 років. Але в умовах пандемії дослідники розраховують на успішне щеплення від нового коронавірусу вже через півтора року.

Як працює щеплення?

Про це у матеріалі Анни Шаманської

Карантин не завадив Одесі відкрити туристичний сезон

Одеса, квітень 2020 року
Одеса, квітень 2020 року

Карантин чи не карантин, а готелі і бази відпочинку в Одесі та поблизу Одеси на наступні вихідні вже забиті. Навіть без ресторанів, яким досі не дозволяють працювати, тут є чим зайнятись, кажуть туристи – можна пройтись до моря, можна побігати чи погуляти. Деякі представники туристичної галузі сподіваються, що карантин в Одесі остаточно скасують раніше, аніж відкриють кордони, а деякі шукають нових шляхів – записують «діджитальні» екскурсії.

Із представниками туристичної галузі в Одесі розмовляв кореспондент Радіо Свобода. Подробиці у публікації.

Занадто рано чи занадто повільно? Країни пробують різні стратегії виходу з карантину

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Десятки країн по всьому світу починають виходити з довготривалих карантинів, спричинених коронавірусом, тож уряди стикаються з важким вибором між боротьбою з пандемією та тим, коли ж варто дозволити людям повертатися до нормального життя.

Якщо обмеження й надалі будуть змушувати людей залишатися вдома, а підприємства залишатися зачиненими, економіки по всьому світу продовжуватимуть потерпати. Це призводитиме до нагальних соціальних потреб, оскільки коли компанії припиняють свою діяльність, зростає рівень безробіття та бідність.

Але повернути людей до роботи занадто рано – означає, що ще більше людей можуть захворіти і померти.

Медичні експерти попереджають, що занадто швидке зняття обмежень може призвести до другої хвилі смертельної інфекції та звести нанівець увесь прогрес, досягнутий саме завдяки введенню карантинів у всьому світі.

Подробиці у матеріалі.

Країни Балтії відкриють внутрішні кордони 15 травня

Країни Балтії домовилися про відкриття внутрішніх кордонів з 15 травня та вільне пересування жителів країн Балтії. Про це повідомив прем’єр-міністр Латвії Кріш’яніс Каріньш.

Відповідні домовленості були досягнуті під час наради Каріньша з колегами з Литви та Естонії.

Зазначається, що ті, хто прибуде з інших країн, будуть зобов’язані провести 14 днів у самоізоляції.

Країни Балтії оголосили карантин 16-17 березня.

Станом на 6 квітня у Литві зафіксовано 1 423 випадків інфікування коронавірусом (померли 48 людей, одужали 718); у Латвії – 896 (17 летальних, 464 одужали); у Естонії – 1 721 (55 летальних, 264 одужали).

Дмитро Сінченко: «Принцип «Друзям все, а решті – карантин» більше не працює»

Фотоколаж: Володимир Зеленський (п) і Денис Шмигаль (л)
Фотоколаж: Володимир Зеленський (п) і Денис Шмигаль (л)

Чому урядові антикарантинні заходи – неадекватні?

  • По-перше, вони неконституційні. Кабмін перевищив свої повноваження, грубо обмеживши права та свободи громадян, вводячи обмеження актами КМУ без оголошення надзвичайного стану. Такі обмеження, як заборона мирних зібрань, загрожуватиме можливою узурпацією влади або, наприклад, підписанням документів, які міститимуть капітуляцію у війні з Росією. Активісти небезпідставно підозрюють владу у подібних планах.
  • По-друге, вони не роблять суттєвого внеску в протидію поширенню коронавірусу, а часто просто позбавлені елементарної логіки, як наприклад заборона гуляти в парках родинами, які живуть в одному приміщенні, чи зобов’язання носити при собі документи, адже ідентифікувати особу в масці за фотокарткою буде неможливо, а вимагати в особи зняти маску – буде порушенням карантинних заходів.
  • По-третє, вони непродумані та юридично невизначені, адже зрозумілого визначення громадських місць вони не містять, що дозволяє поліції тлумачити положення постанови на свій розсуд, а це, у свою чергу, поруч із досить високими штрафами, містить в собі корупційні ризики.
  • По-четверте, запроваджений карантин завдає суттєвого удару по нашій економіці, при цьому немає адекватних заходів, які б послаблювали податковий тиск на підприємців та якимось чином змогли би компенсувати отримані від вимушеної бездіяльності збитки.

Більше на цю тему міркує у рубриці «Точка зору» Дмитро Сінченко

У Британії найбільше померлих із COVID-19 у Європі, але уряд каже, що порівняння недоречні

Британський міністр закордонних справ Домінік Рааб
Британський міністр закордонних справ Домінік Рааб

У відповідь на те, що у Британії зареєстровано найбільше померлих із коронавірусом у порівнянні з іншими країнами Європи, британський уряд заявляє, що зараз ще надто рано порівнювати й оцінювати урядові дії в умовах епідемії COVID-19.

Згідно з офіційними статистичними даними станом на 5 квітня у Великій Британії було зареєстровано 29 427 смертей, а в Італії, яку досі називали найбільш ураженою коронавірусом країною Європи – 29 315.

«Я не думаю, що ми матимемо справжню оцінку успішності країн до часу, коли пандемія закінчиться і особливо до того, коли ми отримаємо повні міжнародні дані про всі випадки смертності», – сказав, відповідаючи на прес–конференції, британський міністр закордонних справ Домінік Рааб.

Окрім кількості померлих британців, фахівців також турбують темпи зростання смертності у Британії.

Опозиційні політики заявляють, що дані підтверджують запізнілість деяких кроків уряду в умовах поширення коронавірусу, особливо на початку епідемії.

Подробиці у статті.

Навіщо Зеленському пом’якшувати, але не знімати карантин?

Президент України Володимир Зеленський під час позачергового засідання Верховної Ради, 31 березня 2020 року
Президент України Володимир Зеленський під час позачергового засідання Верховної Ради, 31 березня 2020 року

Продовження українською владою «коронавірусного» карантину з одночасним його пом’якшенням має не лише епідеміологічні причини, кажуть деякі експерти. Пересічні українці все більше нехтують обмеженнями, додають вони, й це відбувається на тлі рішень деяких мерів, у контексті скандалів навколо мережі «Епіцентр» і ресторану «Велюр» у Києві.

Намагаючись зберегти контроль над ситуацією, президент Зеленський і уряд змушені коригувати «карантинну» політику, зазначають фахівці. Але це може не допомогти втримати рейтинг і приборкати COVID-19 в Україні, попереджають вони. Хоча більшість людей переносить інфекцію безсимптомно і, до того ж, коронавірус може мутувати, втративши зрештою свою агресивність, зауважують інфекціоністи.

Подробці у матеріалі.

Медики отримають підвищені зарплати за боротьбу з COVID-19 найближчим часом – Степанов

Максим Степанов
Максим Степанов

Медики, які борються з COVID-19, отримають підвищені зарплати найближчим часом, пообіцяв міністр охорони здоров’я України Максим Степанов на брифінгу.

Він розповів, що існує тариф на боротьбу з COVID-19, куди входить вартість лікування та чітко визначене підвищення заробітної плати медпрацівників на 300%. Ці умови були закладені в постанові Кабінету міністрів.

За словами міністра, усі лікарі, які боролися з COVID-19 у березні, повинні були отримати 300% посадового окладу.

Він розповів, що «отримавши чисельні сигнали з регіонів України», провів селекторну нараду із заступниками голів обласних державних адміністрацій та керівниками департаментів охорони здоров’я.

«Скажу вам відверто, я був шокований тим, що вони почали мені розповідати. Вони почали шукати різні якісь «коми», «а там ми рахували по такій постанові», «а там ми рахували по такому-то наказу». Набір відмовок, чому вони не перерахували в повному обсязі. Я зараз звертаюся до всіх наших медичних працівників, які повинні були отримати заробітну плату 300% за березень. Ви її отримаєте найближчим часом», – сказав Степанов.

Голова Держтуризму: важливо не втратити момент і зуміти залучити китайського туриста

Голова Державного агентства розвитку туризму Мар’яна Олеськів заявила про необхідність залучити в Україну китайських туристів, поки кордони країн ЄС закриті. Про це вона розповіла в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна».

«Я маю великі сподівання, зокрема, на китайський ринок, тому що Китай уже послабив свої карантинні заходи, вони подолали епідемію. За китайських туристів завжди всі боролися найбільше. Сподіваюся, що Україна з Китаєм зможуть взаємно відкритися швидше, ніж із країнами ЄС. Важливо не втратити цей момент і зуміти залучити китайського туриста», – зазначила Олеськів.

Вона наголосила, що вже обговорювала це питання з послом України у Китаї та колегами з китайсько-українських асоціацій.

Більшість країн ЄС, так само як Україна, закрили свої кордони через пандемію коронавірусу, яка почалася в Китаї.

У Росії четвертий день поспіль фіксують понад 10 тисяч нових хворих на COVID-19

Станом на ранок 6 травня в Росії зареєстровані 10 тисяч 559 нових випадків коронавірусної інфекції. Загальне число інфікованих сягнуло 165 тисяч 929 людей, повідомляє оперативний штаб боротьби з вірусом.

За останню добу померли 86 пацієнтів із COVID-19, а всього з початку епідемії – 1537 людей.

За даними влади, в країні проведено понад 4,6 мільйона лабораторних досліджень на наявність коронавірусу.

Як свідчать дані університету Джонса Гопкінса (США), за загальним числом хворих Росія утримує сьоме місце у світі, але наближається до показників шостої в цьому списку Німеччини (понад 167 тисяч) та п'ятої, Франції (майже 171 тисяча хворих).

На коронавірус у ЗСУ хворіють 30 людей

У Збройних силах України станом на ранок 6 травня на COVID-19 хворіють 30 людей, за минулу добу виявлено один новий випадок. Про це повідомляє Командування медичних сил ЗСУ.

Зазначається, що за період пандемії у ЗСУ одужали 49 людей, двоє померли.

«На ізоляції (в тому числі самоізоляція) – 257 осіб. Кількість особового складу у якого закінчується ізоляція у найближчих 3 доби – 97 осіб», – мовиться у повідомленні.

Військовий з Одеської області, у якого підтвердили COVID-19 напередодні, лікується вдома під наглядом медслужби. Його стан задовільний, симптомів захворювання немає.

Загребський саміт ЄС і країн Західних Балкан відбувається онлайн

Саміт Європейського союзу та країн Західних Балкан, який 6 травня мала приймати столиця Хорватії Загреб, через пандемію коронавірусної інфекції відбувається онлайн, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

Хорватія від 1 січня до 30 червня головує в Євросоюзі. У режимі телеконференції до членів ЄС на саміті приєдналися представники Албанії, Північної Македонії, Сербії, Чорногорії, Боснії і Герцеґовини та Косова.

Хорватський міністр закордонних і європейських справ Ґордан Ґрлич Радман заявив, що учасники обговорять три основні теми: допомогу країнам Західних Балкан у боротьбі проти COVID-19 та в подоланні наслідків епідемії, європейські перспективи країн регіону та їхню відданість реформам і європейським цінностям.

Розширення ЄС не буде на порядку денному, уточнюють оглядачі, оскільки більшість європейських країн вважає, що насамперед треба врегулювати відносини в межах ЄС.

На вимогу деяких з-поміж пʼяти країн, які не визнають Косова, на саміті не виставлені прапори країн-учасниць.

Степанов: за добу коронавірус виявили у 487 людей

В Україні станом на ранок 6 травня виявлено 13 184 випадки захворювання на COVID-19, повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

За останню добу діагностували 487 нових випадків.

Як розповів міністр, одужали на цей час вже 2097 людей, померли – 327.

Степанов додав, що серед хворих на COVID-19 2251 медпрацівник.

Найбільше кількість нових випадків за минулу добу зафіксували у Дніпропетровській (90), Львівській (39), Чернівецькій (37) областях та у Києві (68).

Чехія повертається до нормального життя. Як це зробити безпечно в умовах пандемії?

Вулиці Праги під час пандемії коронавірусу, травень 2020 року
Вулиці Праги під час пандемії коронавірусу, травень 2020 року

Чехія була однією з перших країн, яка запровадила карантин, та, водночас, першою почала послаблювати його обмеження. Стан надзвичайної ситуації у країні триватиме до 17 травня, проте, схоже, що спалах коронавірусу країни вдається тримати під контролем, тож уряд запроваджує нові кроки, які мають повернути життя чехів до нормального режиму. Більше про це читайте за лінком.

Як уберегти медперсонал від коронавірусу: секрети головного лікаря інфекційної лікарні

Кожен п’ятий інфікований коронавірусом в Україні є медичним працівником. Лише за добу, що передувала 5 травня, зафіксували 92 нових випадки зараження серед медперсоналу, повідомив міністр охорони здоров’я. На COVID-19 загалом захворіли 2 479 медичних працівники, із них 18 людей померли. Чому ж інфікуються ті, хто краще за всіх мав би захищатися від інфікування? І що треба робити, щоб вберегти медперсонал від зараження? Про це у розмові із Михайло Поляком, головним лікарем Ужгородської обласної інфекційної лікарні, в якій на цей момент не діагностовано жодного випадку інфікування коронавірусом серед медперсоналу. Більше про це читайте за лінком.

Туризм почекає. Чи відкриють європейські кордони для туристів?

Одна з брюссельських традицій – у квітні-травні у вихідні вибратися в Нідерланди аби побачити відомі на весь світ тюльпанові поля. Втім, із Нідерландами цьогоріч ситуація склалася особливо цікава: навіть у пік пандемії країна не закривала кордонів. Тепер, коли в країнах ЄС поступово послаблюють карантинні обмеження, вже самі Нідерланди звертаються до туристів: тюльпани не цього разу. Коронавірус щільно закрив кордони. Чи відбудеться туристичний сезон в Європі? Які країни відкриють свої кордони? І що зможуть побачити туристи цьогоріч?

Туризм почекає. Чи відкриють європейські кордони для туристів?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG