Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

Президент Таджикистану змінив голову МОЗ через 5 днів після виявлення перших випадків COVID-19

Емомалі Рахмон 5 травня повідомив, що підписав указ про переведення Насіма Олімзоди (справа) «на іншу роботу» і призначення на посаду голови МОЗ Джамоліддіна Абдулозоди (зліва)
Емомалі Рахмон 5 травня повідомив, що підписав указ про переведення Насіма Олімзоди (справа) «на іншу роботу» і призначення на посаду голови МОЗ Джамоліддіна Абдулозоди (зліва)

Президент Таджикистану змінив міністра охорони здоров’я через п’ять днів після того, як в країні офіційно виявили перші випадки коронавірусного захворювання COVID-19.

Рахмон 5 травня повідомив, що підписав указ про переведення Насіма Олімзоди «на іншу роботу» і призначення на посаду голови МОЗ Джамоліддіна Абдулозоди.

Укази направили законодавцям на схвалення, додав він.

Наразі незрозуміла причина звільнення Олімзоди, який перебував на посаді міністра охорони здоров’я з січня 2017 року.

54-річний Абдулозода – лікар, який з березня 2017 року керував медичним центром у Душанбе.

МОЗ Таджикистану 5 травня повідомило, що кількість випадків COVID-19 у країні становить 293, дві людини померли.

Такі дані надійшли напередодні візиту представників Всесвітньої організації охорони здоров'я і через менше ніж тиждень після того, як були зафіксовані перші 15 випадків. Перед тим протягом місяців у Таджикистані заявляли про відсутність COVID-19.

Трамп пообіцяв оприлюднити доповідь про походження коронавірусу

США оприлюднять доповідь про походження коронавірусу, заявив президент Дональд Трамп, виступаючи 5 травня в Білому домі перед поїздкою до Аризони.

«Ми відзвітуємо про це через деякий час», – сказав Трамп. Він не уточнив, коли саме це станеться.

Президент США Дональд Трамп неодноразово говорив, що має докази виникнення вірусу в лабораторії в Ухані. Частина науковців вважає, що в 2019 році вірус поширився з тварин на людей на ринку морепродуктів у цьому ж місті.

Державний секретар США Майк Помпео заявив 3 травня, що США мають «величезні докази» на підтвердження теорії поширення вірусу з лабораторії.

Тим часом Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявляє, що уряд Сполучених Штатів не надав жодних доказів на підтвердження «спекулятивних» тверджень чиновників адміністрації Трампа, що новий коронавірус бере свій початок у лабораторії міста Ухань у Китаї. Раніше офіційний Пекін відкинув цю теорію як «божевільну».

Китайські державні ЗМІ звинуватили Помпео і Трампа в «поширенні брехні» та наголосили, що в разі наявності у США доказів Вашингтон має їх надати.

Обіцяні 300% медикам: чому не всі лікарі отримали надбавки

Українським медикам ще наприкінці березня пообіцяли заплатити 300% окладу за роботу з пацієнтами, хворими на COVID-19. На практиці виявилося, що зробити це не так просто: спершу було незрозуміло, хто повинен платити – місцеві бюджети чи держава. Тепер, коли гроші таки виділили, плутанина виникає з тим, як і кому нараховувати доплату. Деяким медикам уже увірвався терпець – у Києві, Вінниці та Тернополі працівники лікарень вийшли на акції з вимогою до влади дотримати слова.

Подробиці у статті.

Ситуація із захворюваністю на COVID-19 у ЗСУ покращилася – міністр

«На сьогодні нам вдалося не допустити потрапляння коронавірусу до району проведення ООС – і це найголовніше», – заявив міністр оборони України Андрій Таран
«На сьогодні нам вдалося не допустити потрапляння коронавірусу до району проведення ООС – і це найголовніше», – заявив міністр оборони України Андрій Таран

За даними Командування медичних сил ЗСУ, станом на ранок 5 травня у Збройних силах України на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом, хворіє 38 осіб. За період пандемії одужали 40 осіб, дві людини померли. За минулу добу нових випадків інфікування на гостру респіраторну хворобу COVID-19 не зафіксовано.

Разумков скликає засідання Ради для розгляду законопроєктів про протидію COVID-19 та держстрахування

Дмитро Разумков, Верховна Рада
Дмитро Разумков, Верховна Рада

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков підписав розпорядження про скликання позачергового пленарного засідання Верховної Ради, повідомляє апарат парламенту.

За повідомленням, таке рішення Разумков ухвалив на вимогу 156 народних депутатів.

Коронавірус у фото: вибрані фотографії про життя у час пандемії

Пропонуємо вам підбірку деяких із найбільш красномовних світлин про життя під час пандемії коронавірусу від фотографів світових агенцій.

В окупованому Луганську – спалах COVID-19 в одній з лікарень

Окупаційні адміністрації повідомляють про 162 випадки коронавірусу в ОРЛО (два летальних) та 133 в ОРДО (три летальних)
Окупаційні адміністрації повідомляють про 162 випадки коронавірусу в ОРЛО (два летальних) та 133 в ОРДО (три летальних)

У 4-й лікарні окупованого Луганська кілька лікарів та співробітників отримали позитивний тест на COVID-19. Про це проєкту Радіо Свобода Радіо Донбас.Реалії повідомив медик з одного із закладів ОРЛО.

Хворі щонайменше головний лікар, головний бухгалтер, водій та секретар головлікаря.

4-та лікарня визначена профільною з прийому пацієнтів з COVID-10 у Луганську.

Контрольоване Росією угруповання «ЛНР» про хворих медиків не повідомляє, але днем раніше заявляло про закриття поліклінічного відділення цієї лікарні «через збільшення кількості хворих та контактних осіб».

«Карантин – це єдині ліки від коронавірусу». Мер Львова про послаблення заходів і підтримку мера Черкас

Телеканал Радіо Свобода «Настоящее время» поговорив у прямому ефірі з мером Львова про те, чому він підтримує рішення цих міст про послаблення карантину і чому сам не буде цього робити.

Мер Львова про послаблення карантинних заходів та підтримку мера Черкас
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:37 0:00

Шмигаль: карантин, швидше за все, після 22 травня продовжать

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль в інтерв’ю «Українському радіо».

«З 11 числа ми можемо піти на перший етап послаблення карантинних обмежень. Проте ми не відмовляємося від карантину. Вчора Всесвітня організація охорони здоров’я продовжила режим пандемії і всесвітнього карантину ще на два місяці. Кабмін поки що на першому етапі продовжив карантин до 22 травня, але, скоріш за все, спираючись на дані ВООЗ, карантин буде продовжено і надалі з наступними етапами послаблення, якщо це дозволятиме зробити ситуація в країні», – сказав Шмигаль.

За розрахунками уряду, пік захворюваності завершиться 8-9 травня, якщо не буде порушень карантинного режиму. Зараз Україна перебуває «на так званому плато, коли кількість захворілих щодня не змінюється».

Британія вийшла на перше місце в Європі за кількістю смертей від COVID-19

У Великій Британії від COVID-19 станом на ранок 5 травня померли понад 32 тисячі людей, що є найвищим показником серед країн Європи. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на Управління національної статистики Сполученого королівства.

Наразі у країні нараховують 32 313 смертей, пов’язаних з коронавірусною інфекцією, при майже 192 тисячах інфікованих.

Таким чином Британія обійшла Італію, де зафіксовано трохи більше, ніж 29 тисяч смертей.

У світі на COVID-19 захворіли вже майже 3,6 мільйона людей. Більш ніж 250 тисяч людей померли, одужали понад 1,1 мільйона.

У Росії помер генеральний конструктор пілотованих космічних програм, у якого діагностували COVID-19

У Росії в одній зі столичних лікарень помер генеральний конструктор пілотованих космічних програм Євген Мікрін, повідомляє пресслужба «Роскосмосу».

Як зазначає «РИА Новости», у 64-річного Мікріна раніше діагностували коронавірусну інфекцію.

За свою кар’єру Мікрін брав участь у розробці програмного забезпечення для управління об’єднаною руховою установкою системи «Енергія – Буран», систем управління модулями Міжнародної космічної станції, системами управління останніх поколінь кораблів «Прогрес» і «Союз».

9 квітня Мікрін був присутній на пілотованому запуску з космодрому «Байконур», коли на МКС відправили новий екіпаж. На фотографіях з місця подій він сидить поруч з главою «Роскосмосу» Дмитром Рогозіним, космонавти були від них ізольовані.

Як ховають померлих від COVID-19 у Києві і скільки це коштує?

Скільки коштує поховання померлого від COVID-19 у Києві? Чи наживаються в час епідемії коронавірусу на людському горі? І хто має право займатися похоронами інфікованих? Детальніше – в матеріалі Радіо Свобода.

ЗСУ: трьом військовим помилково вказали позитивні результати у тесті на COVID-19

У Харківській області трьом військовим помилкового вказали позитивні результати ПЛР-тесту на COVID-19. Про це повідомили у ЗСУ.

«За повідомленням Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «ОДІКЛ» від 2 травня під час друкування результантів аналізу ПЛР було помилково внесено позитивні результати відносно трьох військовослужбовців Харківської області, про яких ми повідомили у ранковому зведені 3 травня», – мовиться у повідомленні.

У ЗСУ станом на 5 квітня зафіксували 80 випадків захворювання на COVID-19, 40 людей вже одужали, двоє – померли.

«На ізоляції (в тому числі самоізоляція) – 268 осіб. Кількість військовослужбовців, у яких закінчується ізоляція у найближчих три доби – 121 особа», – зазначає Командування медичних сил ЗСУ.

За минулу добу нових випадків інфікування на гостру респіраторну хворобу COVID-19 не зафіксовано, запевнили у ЗСУ.

У Росії за добу зафіксували понад 10 тисяч хворих на COVID-19

Станом на ранок 5 травня в Росії зареєстровані 10 тисяч 102 нових випадки коронавірусної інфекції, загальна кількість інфікованих досягла 155 тисяч 370 людей, повідомляє російський оперативний штаб боротьби з вірусом.

За минулу добу померли ще 95 пацієнтів з COVID-19, а всього з початку епідемії – 1451 людина.

Влада Росії стверджує, що проведено понад 4,4 мільйона лабораторних досліджень на наявність коронавірусу.

Протести, заборони, ексватажок угруповання «ДНР». Чи завдасть COVID-19 удар по Кремлю?

Стагнація економіки і обвал цін на нафту серйозно вдарили по Кремлю. Аналітики зауважують, що це не найвдаліший момент, щоб провести поправки до конституції і продовжити Володимиру Путіну термін у влади. А тут ще й епідемія коронавірусу. Суб'єкти Російської Федерації фактично самі вирішують, як реагувати на спалах COVID-19. Чому в регіонах Росії почалися протести, чи є ризик сепаратизму і що сталося з рейтингом російського президента? Це з'ясовували журналісти спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».

В Україні підтвердили майже 12,7 тисячі випадків захворювання на COVID-19

Станом на ранок 5 травня в Україні підтвердили 12 697 випадків захворювання на COVID-19, з них 366 протягом останньої доби. Про це повідомили у Центрі громадського захворювання.

Зазначається, що хворобу підтвердили у 881 дитини та 2 479 медиків.

«Усього в Україні досліджено 139 759 зразків методом ПЛР. На амбулаторному лікуванні 8 935 пацієнтів, з них 724 дитини та 2 061 медпрацівник. Усього потребували госпіталізації 3 762 особи, з них 157 дітей та 418 медиків. Підключення до апарату штучної вентиляції легенів потребували 167 людей, зокрема одна дитина та 14 медиків», – мовиться у повідомленні.

Від COVID-19 померли 316 людей, зокрема 18 медпрацівників. Одужали 1 875 людей.

ВООЗ заявляє про відсутність доказів поширення коронавірусу з лабораторії в Китаї

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявляє, що уряд Сполучених Штатів не надав жодних доказів на підтвердження «спекулятивних» тверджень чиновників адміністрації Трампа, що новий коронавірус бере свій початок у лабораторії міста Ухань у Китаї. Раніше офіційний Пекін відкинув цю теорію як «божевільну».

Президент США Дональд Трамп неодноразово говорив, що має докази виникнення вірусу в лабораторії в Ухані. Частина науковців вважає, що в 2019 році вірус поширився з тварин на людей на ринку морепродуктів у цьому ж місті. Державний секретар США Майк Помпео заявив 3 травня, що США мають «величезні докази» на підтвердження теорії поширення вірусу з лабораторії.

Адміністрація Трампа не надала таких доказів ВООЗ, заявив директор міжнародної організації з надзвичайних ситуацій Майкл Раян. «Як і будь-яка організація, яка ґрунтує свої висновки на доказах, ми будемо готові отримувати будь-яку інформацію щодо походження вірусу», – сказав Раян.

Високопосадовець ВООЗ додав, що його організація цінує дані китайських учених та обмін знаннями, щоб «знайти відповіді разом», але застерігає від політизації цього питання.

Китайські державні ЗМІ звинуватили Помпео і Трампа в «поширенні брехні» та наголосили, що в разі наявності у США доказів Вашингтон має їх надати.

«Синку, зроби щось, щоб я не померла». Один день із життя лікаря, який лікує інфікованих на COVID-19

Ми попросили лікаря-інфекціоніста Степана Карабенюша із Закарпатської інфекційної лікарні, який другий місяць лікує пацієнтів з COVID-19, зняти спеціально для «Настоящего времени» свої будні.

«Доброго ранку. Мене звати Степан Карабенюш. Я – лікар-інфекціоніст, який працює з пацієнтами, хворими на COVID-19. Зараз 7:30 ранку. І я вам розповім про свій робочий день. Зараз виходжу з дому і рухаюся в бік лікарні», – розповідає лікар.

Сенат Франції відхилив план виходу з ізоляції після 11 травня

Сенат Франції ввечері 4 травня відкинув стратегію уряду, спрямовану на вихід з карантину. Проти урядових планів проголосували соціалісти та комуністи.

89 членів верхньої палати французького парламенту висловилися проти, 81 – за, утрималися 174 депутати.

Минулого тижня Національна асамблея (нижня палата парламенту) підтримала план голови уряду Едуара Філіпа.

4 травня він у Сенаті представив проєкт виходу країни з карантину, заявивши про неможливість і далі дотримуватися обмежень. За словами Філіпа, всі, хто працював в галузі туризму, мистецтва, гастрономії, призупинили свою діяльність. Продовжувати карантин, за словами прем’єра, означало б порушити розвиток економіки, сільського господарства і втратити інвестиційну привабливість Франції.

За задумом уряду, в разі, якщо санітарна ситуація не погіршиться в перші тижні після скасування карантину, можна було б з 29 травня дозволити проведення богослужінь.

Відмова Сенату підтримати урядовий план збіглася за часом з оголошенням офіційних даних про нові жертви епідемії COVID-19. За одні останню добу померлих стало на 306 більше, а загальне число жертв хвороби перевищило 25 тисяч. Всього інфікованих і хворих у Франції близько 170 тисяч.

Apple і Google заборонять відстежувати геолокацію інфікованих коронавірусом

Компанії Apple і Google заборонять відслідковувати геолокацію людей, інфікованих коронавірусом.

Нова технологія Apple і Google для відстеження можливих інфікованих не дозволить встановлювати їхнє точне місце розташування. Про це пише видання Techcrunch з посиланням на розкриту компаніями інформацію для сторонніх розробників;

Два найбільших у світі постачальники операційних систем для смартфонів, що контролюють близько 99 відсотків світового ринку смартфонів, розробляють технологію, що попереджає власників телефонів про контакт із інфікованими людьми. Минулого тижня перші версії технології стали доступні стороннім розробникам додатків.

4 травня компанії заявили, що пов’язувати заражених з геолокацією технологія не дозволить. Таким чином вони планують захистити приватність своїх користувачів, у тому числі від урядів, уточнює агентство Reuters.

Розробники кількох додатків, пов’язаних із коронавірусом, повідомили агентству, що прив’язка хворих до їхньої геолокації дозволить стежити за поширенням вірусу і виявляти вогнища епідемії. Techcrunch уточнює, що можливість відстежувати геолокацію заражених залишиться у додатків, які не використовують нову технологію Apple і Google.

Про створення технології для відстеження людей, які контактували з хворими на коронавірусну інфекцію, корпорації домовилися на початку квітня. Передбачається, що користувачі самі зможуть повідомляти, що у них діагностовано COVID-19, після чого їхні телефони анонімно попереджатимуть про це людей, з якими заражений особисто контактував упродовж двох тижнів.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG