Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

У громадській організації «Комітет виборців України» повідомили, що під час карантину погіршилися показники участі народних депутатів у голосуваннях Верховної Ради.

«Всього з моменту оголошення карантину відбулося вісім пленарних засідань ВР (17, 30 березня, 13, 16 і 25 квітня), на яких було проведено 384 голосування. В середньому один народний депутат взяв участь (натиснув «за», «проти» чи «утримався») лише в 57% голосувань Ради. Таким чином народні депутати проігнорували майже половину голосувань Ради під час карантину. Це найнижчий показник за весь час роботи ВР IX скликання. Для порівняння: у березні показники участі в голосуваннях були на рівні 66%, лютому – 73%, січні – 82%, грудні – 79%, листопаді - 80%, жовтні – 65%, вересні – 71%», – йдеться в повідомленні.

За даними КВУ, загалом 51 народний депутат взяв участь в менш ніж 10% голосувань Ради під час карантину.

«Найактивніше голосували депутати «Слуги Народу» (в середньому взяли участь у 84% голосувань) та «Європейської солідарності» (75%), які взяли участь в більшості голосувань Ради. У групи «Довіра» показники на рівні 64%, «Голосу» – 57%, ОПЗЖ – 56%, «Батьківщини» – 50%», – йдеться в повідомленні.

У Міністерстві охорони здоров’я повідомили про збільшення на 392 кількості підтверджених за минулу добу випадків COVID-19 в Україні. Таким чином кількість хворих сягнула 9009.

За даними МОЗ, 220 людей померли (116 чоловіків та 104 жінки), 864 людини одужали, з них 169 медиків.

«На амбулаторному лікуванні 6 176 пацієнтів, з них 490 дітей та 1 455 медпрацівників. Усього потребували госпіталізації 2 833 осіб, з них 124 дитини та 294 медики. На апараті штучної вентиляції легенів знаходиться 110 людей, у тому числі одна дитина та 7 медиків», – повідомили у МОЗ.

Закарпатські роми карантину дотримуватися готові, але на практиці всі вимоги реалізувати складно – спеціальний репортаж з Ужгорода кореспондентки Радіо Свобода Ірини Брези.

«Про коронавірус тут знають, але скептично ставляться до інформації. Збираються великими компаніями, незважаючи на карантин, бо перебувати за метр-півтора один від одного в будинку, де у двох кімнатах живе по 15-20 осіб, просто неможливо. Життя найбільш густонаселеної вулиці Тельмана у ромському таборі в мікрорайоні Радванка в Ужгороді з часу запровадження карантину майже не змінилося. Але існувати стало ще важче, скаржаться тут».

За даними Університету Джонса Гопкінса, станом на 27 квітня загальна кількість випадків захворювання на COVID-19 у світі наблизилась до трьох мільйонів (2 971 477), понад 865 тисяч – одужали, 206,5 тисяч померли. Низка країн вже почали полегшувати введений для запобігання поширенню коронавірусної інфекції карантин.

Водночас критики такого рішення вказують на ймовірне недооцінення масштабів пандемії, підозри на заниження даних щодо захворюваності і обмежений доступ до тестування та подекуди безсимптомність інфекції.

Скептики підозрюють, що Китай, звідки коронавірус поширився на всю планету, подає недостовірні дані – 27 квітня в країні з населенням 1,4 мільярда осіб було зареєстровано всього три нові випадки коронавірусу. За офіційними даними, число інфекцій в країні становить близько 83 тисяч, смертельних випадків – 4633.

У західних країнах число смертей демонструє ознаки зниження, карантинні обмеження поступово зменшують, щоб відновити розвиток економіки.

Представник УПЦ (МП) заявив, що його не так процитувало російське агентство щодо коронавірусу в Києво-Печерській лаврі

Представник Української православної церкви (Московського патріархату), який повідомляв російському агентству «РБК» про коронавірусне захворювання всіх священників Києво-Печерської лаври, яка наразі перебуває в користуванні цього українського підрозділу Російської православної церкви, заявляє тепер, що його неправильно процитували.

«РБК» неправильно мене процитувало, некоректно. Я сказав, що фактично всі, хто захворіли, одужали. Усі монахи, які є в Лаврі, проходили моніторинг на наявність вірусу, самих монахів більше ніж 200, не те, що 100. Але МОЗ дало інформацію, що більше ніж 100 людей мають інфекцію, але ці дані були, здається, 2–3 тижні тому. А на сьогодні практично всі вже одужали, тому говорити, що там сьогодні 100 хворих – це некоректно. У лікарнях залишилося 3–4 людини», – наводить слова митрополита УПЦ (МП) Климента інтернет-видання «Українська правда».

За цим повідомленням, ніяких власних щодо кількості хворих у Лаврі речник не має і, за його словами, лише оперує даними Міністерства охорони здоров’я України.

У Києво-Печерській лаврі коронавірусом заражені всі священники УПЦ (МП) – представник церкви

У Києво-Печерській лаврі, яка наразі перебуває в користуванні Української православної церкви (Московського патріархату), заражені коронавірусом уже всі священники цього українського підрозділу Російської православної церкви, повідомив його чільний представник.

Крім того, захворіли монахи, а також викладачі і студенти Київської духовної академії РПЦ в Україні, яка працює на території лаври, сказав голова інформаційно-просвітницького управління УПЦ (МП) митрополит Климент російському агентству «РБК».

За його повідомленням, загалом у Києво-Печерській лаврі заражені близько 150–200 осіб. При цьому, за словами Климента, більшість кліриків уже видужують, а померли через коронавірусну інфекцію троє з них.

Зокрема, вже виписали з лікарні настоятеля цього монастиря митрополита Павла, заявив Климент російському агентству.

Підтверджень чи заперечень цієї інформації з інших джерел наразі немає.

Києво-Печерська лавра, що є нині в користуванні УПЦ (МП), за рішенням київської влади була ще 13 квітня закрита на карантин через те, що в ній десятки її ченців та інших мешканців виявилися зараженими новим коронавірусом.

Голова Одеської ОДА повідомив про нові заходи для міста, закритого на карантин через COVID-19

Голова Одеської обласної державної адміністрації Максим Куций повідомив про нові заходи, запроваджені щодо міста Подільська, закритого на карантин через коронавірусне захворювання COVID-19.

«Епідемічна ситуація в Подільську відсьогодні буде відстежуватися в режимі 24/7. Спеціальна комісія буде цілодобово доповідати про стан пацієнтів, роботу головних лікарів медзакладів, а також дії міської та районної влади щодо боротьби з коронавірусом», – написав він у фейбуці.

За словами посадовця, він відрядив для контролю за ситуацією до міста експертів медицини катастроф.

«Як показує ситуація, в Подільську місцевою владою, районним керівництвом та медпрацівниками було вжито недостатньо карантинних та санітарних заходів задля запобігання розповсюдженню хвороби. Як результат – 88 хворих у місті, майже половина – медпрацівники», – написав він. Конкретніше, повідомляв він раніше, 32 позитивні аналізи дали медпрацівники Подільської районної лікарні.

Як повідомив Куций, «представники Національної поліції, Національної гвардії, ДСНС та інших служб посилять контроль за дотриманням карантину в районі».

«Кожен випадок бездіяльності буде розглядатися згідно з українським законодавством, а причетні – притягуватися до відповідальності», – пригрозив голова ОДА.

За офіційними даними, в Одеській області наразі 220 підтверджених випадків COVID-19, із них троє померли, дев’ятеро видужали.

На Харківщині запровадили карантин у селі, де в психлікарні виявили 11 випадків COVID-19

У Харківській області рішенням районної комісії Харківського району з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій запровадили карантин у селі, де в психіатричній лікарні виявили 11 випадків коронавірусного захворювання COVID-19, повідомив голова Харківської райдержадміністрації Артур Товмасян.

Як написав він у фейсбуці зранку, інформацію про те, що в Харківській обласній психіатричній лікарні № 1 у селі Стрілечій, що на кордоні з Росією, підтверджено 11 випадків захворювання на COVID-19, отримали ввечері в суботу, 25 квітня. «Екстрено зібрали позачергове засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. О 21:30 у селі Стрілеча встановили контрольно-пропускний пункт. Населення села Стрілеча буде проінформоване про порядок пропуску через КПП», – написав він.

Пізніше він також додав: «Щойно побував у селі Стрілеча. Контрольно-пропускний пункт працює у цілодобовому режимі із проведенням температурного скринінгу. Поспілкувався з черговими. Всі проінформовані стосовно перепустки машин, які здійснюють доставку продуктів харчування та товарів першої необхідності. Доставка буде здійснюватися у звичайному режимі. Відвідав продуктові магазини, переговорив із продавцями. Продуктів достатньо, і їх запаси будуть постійно поповнюватися і оновлюватися. Також обговорили питання цін. Будемо слідкувати за дотриманням цінової політики у магазинах Стрілечої, аби не допустити підвищення цін на продукти».

За словами голови РДА, з понеділка, 27 квітня, сільська рада почне видавати перепустки для переміщення через КПП. Усі мешканці, які прописані і фактично проживають у населеному пункті, зможуть вільно переміщатися.

Він також заявив, що після запровадження карантину в селі виявилася ще одна проблема, відсутність банкомату і аптеки, і «над її вирішенням почнемо працювати завтра, з початком робочого тижня (в понеділок, 27 квітня)».

Товмасян висловив вдячність усім, хто опинився «на передовій» протистояння коронавірусові, й додав: «Звертаюся до всіх мешканців Стрілеча. Прошу вас із розумінням поставитися до рішення встановити КПП. Зараз це необхідний захід. Також прошу вас зберігати спокій і продовжувати дотримуватися карантину».

За повідомленнями, крім 11 пацієнтів, на COVID-19 також захворіли троє лікарів цієї ж лікарні.

В. о. міністра освіти розповіла про особливості вступу абітурієнтів із окупованих територій в умовах пандемії

Виконувачка обов’язків міністрині освіти України Любомира Мандзій у «Суботньому інтерв’ю» Радіо Свобода розповіла про особливості вступу абітурієнтів із окупованих територій України в умовах нинішньої пандемії коронавірусного захворювання COVID-19.​

За її словами, до питання організації закінчення навчального року екстерном у закладах освіти на підконтрольній Києву території України можна буде повернутися після закінчення нинішнього карантину і зняття обмежень.

«У нас працюють центри, через які вступники зможуть вступити у заклади вищої освіти. 77 закладів вищої освіти уповноважені для вступу тих молодих людей, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Кількість закладів вищої освіти може бути розширена за рахунок закладів, які підпорядковані Мінкультури, МОЗ і МВС. Тобто цього року вступники можуть вступити як з Донецької і Луганської областей, так і з Криму у ці заклади. Немає різниці, звідки є вступники», – сказала вона.

Ті, хто має намір вступити в заклади вищої освіти України, але має питання, можуть скористатися телефонною «гарячою лінією» за номером 0-800-504-425, додала Мандзій.

При цьому, наголосила вона, особи, які проживають на тимчасово окупованих територіях Донбасу і Криму, вступають до закладів вищої освіти на материковій Україні за дещо іншою процедурою, ніж проходження ЗНО. «Їм для вступу потрібно звернутися в освітній центр «Донбас-Україна», «Крим-Україна», подати освітню декларацію і пройти процедури, які передбачені на теперішній час», – сказала Любомира Мандзій.

Коронавірус в окупованому Росією українському Криму: п'ятий тиждень

З моменту офіційного виявлення у Криму першого випадку коронавірусу пішов другий місяць. За цей час кількість заражених, за заявами російської влади, збільшилася з чотирнадцяти (зафіксованих у перший тиждень) до 67. Ще 31 хворий, за офіційною статистикою, ‒ в Севастополі. Крим.Реалії продовжують стежити за динамікою поширення вірусу та розвитком подій на півострові в умовах пандемії.

У Сербії першотравневі свята святкуватимуть у карантині – уряд

Кабінет міністрів Сербії ухвалив чергове рішення про запровадження комендантської години на вихідні дні від 18-ї години 30 квітня до 5-ї години 4 травня, повідомляє кореспондент Радіо Свобода. Це означає практично повну, за незначними винятками, заборону виходити з дому.

В офіційному повідомленні зазначається, що поширення захворювання COVID-19 сповільнено, але карантин упродовж свят необхідний для продовження позитивного перебігу боротьби проти епідемії.

У Сербії 1 і 2 травня є святковими і вихідними днями з нагоди Міжнародного дня трудящих; таким чином, вихідними цього року мають бути три дні – з п’ятниці 1 травня до неділі 3 травня.

Людям, старшим від 65 років, які досі перебували в цілодобовому карантині, починаючи з 27 квітня дозволять покинути помешкання на одну годину на день, не віддаляючись від нього більш ніж на 600 метрів.

Урядовці заявляють, що в першій половині травня послаблять обмежувальні заходи й відновлять діяльність більшості компаній і малих підприємств.

Наразі далі заборонені всі масові заходи, включаючи присутність більш ніж п’яти осіб на похоронах. Залишаються закритими дитячі садки, школи й виші. На робочих місцях обов’язкові захисні маски й рукавички та дотримування так званої соціальної відстані – принаймні метр один від одного.

Також на нинішні вихідні в Сербії триває комендантська від 18-ї години 24 квітня до 5-ї години 27 квітня.

Надзвичайний стан у Сербії був запроваджений 15 березня. Відтоді в країні ще кілька разів оголошували комендантську годину – спершу в вечірній і нічний час, потім на вихідні й цілоденно, як нині.

Станом на 26 квітня в Сербії зафіксували 8042 хворих на COVID-19, від 6 березня померли 156 людей.

Рішення про те, як проходитиме набір до перших класів, ухвалюватимуть місцеві органи – МОН

Рішення щодо процедури набору учнів перших класів мають ухвалити органи місцевого самоврядування та оприлюднити відповідну інформацію. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявила в.о. міністра освіти Любомира Мандзій.

«Можна зробити дистанційно, а можна перенести терміни подачі документів до закладів освіти. Наголошую на тому, що ця інформація органами місцевого самоврядування, засновниками шкіл має бути публічною для того, щоб батьки могли організувати подачу документів. Якщо засновник школи ухвалить рішення про те, що це буде дистанційно – засобами зв’язку – одна справа, якщо ж буде змінено терміни подачі документів, то прошу про це проінформувати на сайтах рад або шкіл», – сказала очільник міністерства.

Мандзій також зазначила, що проведення свят для випускників шкіл залежить від того, коли закінчиться карантин, пов’язаний з пандемією коронавірусу.

Режим роботи дитячих садочків встановлюють їхні керівники – Мандзій

Режим роботи дитячих садків на час карантину визначають їхні керівники. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявила виконуюча обов’язки міністра освіти Любомира Мандзій.

«Встановлення режиму роботи закладів дошкільної освіти належить до повноважень засновника закладу. Це рішення, яке має ухвалювати засновник цього закладу. Так, у вихователів цього року збільшилася тривалість відпустки. І, власне, це теж треба врахувати. Ви правильно відмітили, що вихователі теж працюють зі своїми вихованцями дистанційно», – зазначила очільниця МОН.

Вона додала, що зараз важлива підтримка батьків дошкільнят.

«Бо, власне, рекомендації, які дають вихователі онлайн здебільшого можуть підтримати батьки і залучити дитину до того чи іншого, до прикладу, завдання чи дослідження, до процесу, щоб і батькам, і дитині було цікавіше», – наголосила Мандзій.

Вона також повідомила, що процедуру прийому учнів до перших класів мають визначати органи місцевого самоврядування.

У Запоріжжі тестуватимуть контактних осіб мешканців закритого на карантин гуртожитку

У Запоріжжі розшукують та проводять перевірку на коронавірус всіх осіб, які контактували з хворими мешканцями закритого на карантин гуртожитку. Серед таких як персонал комунальних підприємств, які обслуговували гуртожиток, так і колеги хворих по роботі, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

Зокрема, тестування пройшли працівники одного з медзакладів Запоріжжя, де працювала перша захворіла на COVID-19 жителька гуртожитку. Як повідомили у мерії, коронавірус у контактних з нею медпрацівників не було виявлено.

«Сьогодні всі контактери виявляються засобом опитування, а далі вони обстежуються їхніми сімейними лікарями. На сьогодні коло таких контактних, окрім гуртожитку, всі 100% визначено і проходить режим перевірки. Зокрема, у нас були слюсарі, які працювали на цьому поверсі (де жила перша хвора, – ред.) по заміні труб. Це працівники комунального підприємства. Вони вже сьогодні доставлені до лікарні, у них взяли аналізи, і вони чекають на результат. Теж саме з працівницею медзакладу, що була хвора. Вже давно провели тестування. Там у контактерів нема хвороби», – повідомив журналістам радник мера Запоріжжя, представник місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Валерій Еделев.

За даними запорізького порталу «Гвозди.Запорожье», перша виявлена у гуртожитку хвора на COVID-19 – медсестра одного з пологових будинків Запоріжжя.

На ранок 26 квітня у закритому на карантин гуртожитку Запоріжжя обстежили 138 людей з близько 150 його мешканців та виявлено 15 людей з позитивними результатами тесту на коронавірус. Всі, хто отримав позитивний тест на коронавірус, наразі шпиталізовані до лікарень міста. Більшість з них не мають симптомів захворювання на COVID-19.

«У сьомій медчастині – дев’ять людей. А шестеро людей, що мають ознаки та діагностику, яка супроводжується температурою та кашлем, спрямовані до інфекційної лікарні. Інші перебувають під наглядом лікаря. Всі інші перебувають на самоізоляції. Відбувається масове тестування мешканців гуртожитку. І вони будуть знаходиться на карантині упродовж 14 днів, як рекомендовано протоколом і рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я», – додав Еделев.

Також 26 квітня міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ухвалено провести перевірку дотримання норм карантину в усіх гуртожитках міста. Крім того балансоутримувачі гуртожитків мають скласти списки всіх, хто у них мешкає, та проінструктувати їх керівників про те, як діяти в разі виявлення хворих на COVID-19.

Напередодні, 25 квітня міська влада Запоріжжя закрила на карантин один з гуртожитків міста, де тест на коронавірус показав позитивний результат у 13 людей. Захворювання спочатку виявили в однієї з мешканок гуртожитку, яку шпиталізували до обласної інфекційної лікарні. Після проведення тестування осіб, які проживали з нею на одному поверсі гуртожитку, було виявлено й інших інфікованих.

Волонтер: ми продовжуємо підтримувати медиків і лікарні

RAZOMua – створена волонтерами максимально проста і прозора система, що допомагає встановити і впорядкувати інформацію про нагальні потреби лікарень і грамотно розподілити допомогу. Координатор системи по регіонах Юлія Гончарова – досвідчений волонтер, вона починала волонтерські проєкти від початку російсько-української війни.

«Лікарі переважно мовчать, чиновники запевняють, що лікарні і медики всім забезпечені. А ми продовжуємо їх підтримувати, хоч дехто з моїх волонтерів питає, чому має допомагати медикам, які мовчать про потреби… Вірус мине – але сподіваюсь, що бодай трохи зміниться ставлення до лікарів», – каже Юлія Гончарова.

В Україні коронавірус підтвердили у 1 676 медиків – Степанов

В Україні станом на ранок 26 квітня інфікування коронавірусом підтвердили у 1676 медпрацівників. За добу їх кількість зросла на 101. Про це на брифінгу повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

Як зазначив глава МОЗ, найбільше хворих на COVID-19 медиків у Чернівецькій області.

За словами міністра, це пояснюється тим, що регіон став першим, де зафіксували вірус, і наразі там найбільша кількість підтверджених випадків захворювання.

У Росії повідомили про рекордну кількість нових випадків COVID-19 за добу

У Росії 26 квітня повідомили про рекордну кількість нових випадків захворювання на COVID-19 за добу – 6 361.

Це сталося наступного дня після того, як представники російського МОЗ заявили про найбільшу за добу кількість смертей, пов’язаних з коронавірусом, – 66 летальних випадків, більше половини з яких зафіксували у Москві.

За даними Університету Джонса Хопкінса, у Росії інфіковано понад 80 тисяч людей. Померла від COVID-19 747 людей. За кількістю інфікованих Росія нині посідає 10-те місце у світі.

При цьому показник смертності Росії від COVID-19 дуже низький у порівнянні із Західною Європою і США. Це підняло питання про те, чи не було штучно занижена кількість смертельних випадків, приписуючи їх іншим причинам – наприклад, пневмонії чи серцево-судинним захворюванням.

У ЗСУ наразі 38 хворих на COVID-19, 18 людей одужали

Станом на ранок 26 квітня у Збройних силах України 38 хворих на COVID-19, одужали 18 людей, померли двоє. Про це повідомляє Командування медичних сил Збройних Сил України.

На ізоляції (в тому числі самоізоляція) – 368 осіб. Кількість особового складу у якого закінчується ізоляція у найближчих три доби – 35 осіб», – мовиться у повідомленні.

За минулу добу зареєстрували один новий випадок захворювання, хворий перебуває у Чернівецькому військовому госпіталі. Стан його здоров’я задовільний, симптоми захворювання відсутні.

«Карантин дав тріщину, їду на Троєщину». Сьогоденне життя житлового масиву столиці – фоторепортаж

Житловий масив Троєщина (Деснянський район столиці) з населенням понад 300 000 людей жартівливо відомий на всю Україну мемом «Життя дало тріщину, їду на Троєщину». Фоторепортаж про те, як живуть і чим займаються його жителі під час карантину.

Технології проти коронавірусу: як роботи, «Фейсбук» та мобільні застосунки долають пандемію

Технології зіграли неабияку роль у стримуванні коронавірусу у таких країнах, як, наприклад, Тайвань та Південня Корея. Проте вони мають і зворотній бік. Попит на роботів у часи пандемії викликає занепокоєння щодо пришвидшення автоматизації, а відстеження пересування людей за допомогою мобільних застосунків супроводжується питаннями щодо безпеки особистих даних.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG