Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

У Британії почали випробувати на добровольцях вакцину від коронавірусу

У Великій Британії фахівці з Оксфордського університету почали випробувати на добровольцях вакцину від коронавірусу.

У клінічних випробування братимуть участь понад тисячу людей з різних міст країни. Двом добровольцям вже зробили ін’єкції: одному – вакцину від коронавірусу, іншому – від менінгіту.

Головна мета вчених – зібрати інформацію про безпеку препарату і забезпечити імунітет від COVID-19.

Вакцина створена на основі вірусу шимпанзе з додаванням частини генетичного коду коронавірусу нового типу. Дослідники вважають, що результати тестів стануть відомі протягом пів року.

У Росії за добу від COVID-19 померли 60 людей – найбільше з початку епідемії

У Росії за останню добу виявлено 5849 нових випадків інфікування коронавірусом, повідомив оперативний штаб.

Померли від наслідків інфекції COVID-19 за добу 60 людей – це найбільший показник з початку епідемії. Такими, що видужали, за добу визнані 677 осіб.

Темп приросту нових випадків зараження знову прискорився після сповільнення напередодні. Інфікованих напередодні виявлено більше, ніж в останні чотири дні. За кількістю нових випадків Росія на другому місці в світі, після США.

Майже три тисячі нових випадків – у Москві.

Всього на сьогоднішній день в Росії, за офіційними даними, зареєстровано 68 622 випадки коронавірусу. 615 людей померли від інфекції.

Степанов заявив, що лікарні першої хвилі заповнені хворими на COVID-19 на 20%

Станом на 24 квітня лікарні першої хвилі заповнені хворими на коронавірус лише на 20 відсотків, заявив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Він зазначив, що у визначених МОЗ 242 лікарнях першої хвилі залишаються вільними близько 43 тисяч місць.

За словами міністра, в окремих лікарнях заповненість сягає 50 відсотків, але дефіциту місць немає.

«На сьогодні жодних підстав в жодному регіоні Україні немає для того, щоб стверджувати, що не вистачає ліжок або лікарні не приймають хворих на коронавірусну хворобу. Ситуація повністю контрольована», – зазначив Степанов.

У ЗСУ станом на 24 квітня зареєстровано 51 випадок захворювання на COVID-19

Про це повідомили у Міністерстві оборони України.

Зазначається, що від початку спалаху 15 людей одужали та дві померли.

«На ізоляції (в тому числі самоізоляція) – 342 особи. Кількість військовослужбовців, у яких закінчується ізоляція у найближчих три доби – 42 особи», – мовиться у повідомленні.

За минулу добу виявили п’ять нових випадків захворювання. Чотирьох хворих госпіталізували, один військовий лікується вдома.

В Україні будуть проводити масове тестування на імунітет до коронавірусу – МОЗ

В Україні можуть запустити масове тестування населення на наявність антитіл до нового коронавірусу, повідомив заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко.

«Зараз тестуються методи ІФА для визначення наявності імунітету до коронавірусної хвороби. Я думаю, що найближчим часом буде масове тестування вже населення саме на наявність антитіл. Сьогодні це тестується в США, Німеччині. Україна може стати п’ятою країною в світі, яка проводитиме таке тестування», – сказав Ляшко в ефірі телеканалу «1+1» ввечері 23 квітня.

За його словами, таке тестування дасть змогу виявити, чи хворіла людина на коронавірусне захворювання COVID-19 і чи має вона імунітет. При цьому Ляшко додав, що точних даних щодо того, скільки діє такий імунітет наразі немає. За попередніми даними, цей період складає близько трьох місяців.

Заступник міністра уточнив, що ці тести в Україні наразі проходять випробування, і після їх завершення МОЗ зможе видати мільйон таких тестів на добу.

Коронавірус у Білорусі. Влада Лукашенка й досі не запровадила карантину – фоторепортаж

Білорусь, на відміну від інших європейських країн, наразі не запроваджувала обмежень у спробі стримати поширення коронавірусу. Кордони країни залишаються відкритими, заводи, магазини, заклади харчування та освіти працюють у звичному режимі, уболівальникам можуть і далі відвідувати спортивні заходи. 21 квітня Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) закликала уряд Білорусі вжити заходів щодо фізичного дистанціювання між людьми. Станом на 23 квітня було зареєстровано 8022 випадки захворювання на COVID-19, 60 людей померли, але деякі білоруські лікарі вважають, що реальні цифри можуть бути в чотири-п’ять разів більшими.​

Білл Гейтс порівняв пандемію зі світовою війною та запропонував 5 ідей для перемоги над коронавірусом

Засновник компанії Microsoft, американський мільярдер Білл Гейтс виклав ідеї щодо інновацій у п’яти сферах, які є ключовими для припинення пандемії та повернення до економічної активності. Пандемію він порівняв зі світовою війною, в якій усі країни опинилися на одному боці барикад.

Європейська легкоатлетична асоціація скасувала чемпіонат Європи з легкої атлетики

Змагання мали відбутися у Парижі 25-26 серпня.

«Європейська легкоатлетична асоціація вирішила скасувати змагання з урахуванням думки медичної комісії Французької легкоатлетичної федерації після оцінки можливих ризиків для публіки і офіційних осіб», – мовиться у повідомленні.

МОЗ повідомляє: в Україні зафіксовано 7647 випадків коронавірусної хвороби COVID-19

За даними ЦГЗ, станом на 9:00 24 квітня в Україні 7647 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 193 летальні, 601 пацієнт одужав. За добу зафіксовано 477 нових випадків.

У Вірменії в умовах карантину відзначають роковини масових убивств 1915 року

У Вірменії ввечері 23 квітня вимкнули вуличні ліхтарі і били в церковні дзвони у пам’ять жертв масових убивств вірмен в Османській імперії в 1915 році. Цьогорічна церемонія вшанування загиблих була змінена через карантин, запроваджений у зв’язку з пандемією коронавірусу.

Зокрема, традиційну смолоскипову ходу, яку щороку проводять в Єревані 23 квітня, скасували «в інтересах безпеки і збереження здоров’я громадян», повідомив 21 квітня речник уряду Едуард Аґаджанян.

Також закритий доступ до меморіального комплексу на вершині гори Цицернакаберд, куди зазвичай масово приходили люди, щоб покласти квіти до вічного вогню в центрі пам’ятника, присвяченого жертвам.

24 квітня прем’єр-міністр Нікол Пашинян і голова Вірменської церкви католикос Гарегін II покладуть квіти до меморіалу.

У Чехії зняли загальнонаціональний карантин

Уряд Чехії в четвер ухвалив рішення скасувати загальнонаціональний карантин, який був введений в середині березня через епідемію коронавірусу.

Жителі країни з 24 квітня знову зможуть вільно переміщатися по Чехії і виїжджати за кордон (за умови двотижневого карантину після повернення). Дозволено збиратися групами по 10 осіб.

Чехія – одна з перших європейських країн, які ввели жорсткий карантин, і однією з перших його знімає.

Уряд Чехії також переглянув схвалений раніше графік послаблення інших обмежувальних заходів. Магазини та підприємства сфери послуг відкриються раніше, ніж очікувалося.

Уже 27 квітня відкриються магазини з площею менше ніж 2500 метрів, крім розташованих у торгових центрах. Раніше очікувалося, що це відбудеться тільки наприкінці травня. Відкриються також фітнес-центри і зоопарки. Відновиться навчання у вишах.

11 травня відкриються торговельні центри, перукарні, масажні салони, музеї. Нарешті, 25 травня будуть відкриті кафе і ресторани і знято більшість інших обмежень. Поки неясно, коли кордони країни відкриються на в’їзд для іноземців.

Суд у Празі в четвер скасував низку карантинних заходів, визнавши, що вони були введені з порушенням закону. Рішення почне діяти 27 квітня – до цього часу уряд, очевидно, оформить їх інакше. Частина з них, втім, в будь-якому випадку фактично перестане діяти в зв’язку з останнім рішенням влади.

В останні дні число нових випадків зараження коронавірусом в Чехії знижується. За весь час в країні було інфіковано понад 7 тисяч людей, понад 2 тисячі одужали, 210 померли. За офіційними даними, 23 квітня в Чехії зафіксовано тільки шість нових випадків COVID-19.

Палата представників США схвалила новий пакет допомоги бізнесу і системі охорони здоров’я

Палата представників США 23 квітня ухвалила законопроєкт про допомогу малому бізнесу та системі охорони здоров’я на суму у майже 484 мільярда долари у період пандемії коронавірусу.

Законопроєкт підтримали 388 членів нижньої палати Конгресу.

Раніше пакет допомоги схвалив Сенат. Тепер його має підписати президент США Дональд Трамп.

Законопроєкт передбачає додаткові 320 мільярди доларів у вигляді пільгових позик для програми нарахування заробітної плати, яка дозволить підприємствам продовжувати платити працівникам, які були змушені залишатися вдома.

Пакет також містить 75 мільярдів доларів для лікарень, 25 мільярдів доларів на розширення тестування на віруси і 60 мільярдів доларів на позики і гранти на випадок стихійних лих.

Українська економіка скоротиться на 5% у 2020 році «внаслідок карантинних обмежень для подолання пандемії та глобальної кризи»

Це прогнозує Національний банк України. Регулятор також очікує, що економіка «відновить зростання на рівні близько 4% у наступні роки».

«Негативний вплив пандемії на українську економіку очікується відносно короткостроковим, але досить потужним. Карантинні заходи вже зменшили ділову активність, споживання та зайнятість населення. Скорочення глобального попиту також обмежує експортні можливості країни. За нашими оцінками, вплив цих чинників на економіку найвідчутніше позначиться упродовж другого кварталу цього року», – твердять аналітики НБУ і припускають, що «поступове скасування карантинних обмежень зумовить відновлення української економіки в другому півріччі 2020 року».

Минулого тижня у звіті «Перспективи розвитку світової економіки» Міжнародний валютний фонд оприлюднив прогноз падіння реального валового внутрішнього продукту України на 7,7% у 2020 році. Водночас уже у 2021 році ВВП зросте на 3,6%, вважають у МВФ.

В окупованому Криму приховують дані про COVID-19 серед російських військових – Мінреінтеграції України

Російська влада приховує інформацію про захворювання COVID-19 серед військових, дислокованих в анексованому Криму, повідомило 23 квітня Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

«На всіх тимчасово окупованих територіях – і на Донбасі, і в Криму – спостерігається гостра нестача медичного персоналу для супроводу хворих, а також ретельно приховується поширення коронавірусу серед військових окупаційних контингентів», – йдеться в повідомленні.

Як відзначили в українському міністерстві, представники російських наглядових органів визнали, що темпи зростання захворюваності на COVID-19 у Криму вищі, ніж у Москві.

«Такий стан викликає невдоволення місцевого населення, зафіксовані акти вандалізму проти автомобілів, що мають некримські реєстраційні номерні знаки», – відзначили в повідомленні.

Раніше 23 квітня Москва повідомила, що повернула Україні ноти протесту, які стосувалися, зокрема, ситуації з епідемією на окупованих українських територіях.

Міністерство оборони Росії не коментувало заяви українського відомства.

Раніше Мінреінтеграції України повідомляло про блокування їхнього сайту в Росії після публікації про COVID-19 в анексованому Криму та ОРДЛО.

За даними російської влади, в Криму зафіксовані 53 підтверджених випадки зараження COVID-19, у Севастополі – 25. Так званий «режим самоізоляції» через пандемію в Криму і Севастополі продовжили до 30 квітня.

ООН: коронавірус спричинив кризу з правами людини

Організація Об’єднаних Націй попереджає, що пандемія коронавірусної інфекції «швидко перетворюється» на кризу з правами людини, оскільки уряди впроваджують обмежувальні заходи та намагаються зібрати сотні мільярдів доларів, щоб полегшити соціальні та економічні наслідки спалаху.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив, що існують «структурні нерівності, які перешкоджають доступу» до державних послуг для боротьби з СOVID-19.

Китай, де пандемія виникла наприкінці 2019 року, не повідомляв про смерті від COVID-19 вже восьмий день поспіль. Критики звинуватили Китай у недостатній прозорості після того, як коронавірус у грудні вперше був виявлений у місті Ухань.

Станом на вечір 23 квітня в світі зафіксовано понад 2 мільйони 665 тисяч інфікованих новим коронавірусом, понад 186 тисяч людей померли від COVID-19, свідчать дані Університету Джона Гопкінса. Найбільше хворих і померлих – у США, де Конгрес має схвалити пакет допомоги на суму 500 мільярдів доларів на подолання інфекції та її наслідків.

Мер Івано-Франківська і роми: ксенофобні заяви і роль поліції

Ромський хлопчик в Ужгороді, липень 2018 року
Ромський хлопчик в Ужгороді, липень 2018 року

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вибачився за свої слова щодо ромів, яких він пропонував «запакувати і вивезти» на Закарпаття за порушення карантину. В ефірі місцевого радіо він сказав, що під час наради в мерії 21 квітня він «висловився дещо емоційно» і просить вибачення, а також подякував громаді міста за підтримку. Слова мера викликали обурення правозахисників та ромських організацій. З заявою з цього приводу виступило і посольство США в Україні. А міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що за фактом заклику до примусового переміщення людей місцева поліція розпочала кримінальне провадження. Читайте про це за лінком.

Чехія масово тестує людей на колективний імунітет на COVID-19 – відео

У Чехії розпочали масове тестування населення на антитіла від коронавірусу. У Празі та Брно відкрили декілька пунктів, де кожен охочий міг здати кров і через 15 хвилин дізнатися, чи хворів він на COVID-19. Охочих виявилося чимало, і весь день біля пунктів тестування були величезні черги. Фахівці планують обстежити близько 27 тисяч дорослих осіб і дітей віком від 8 років на теренах всієї Чехії. Обстежити мають і людей з хронічними захворюваннями. Дослідження повинні дати відповідь, наскільки великою є частина суспільства, яка з вірусом COVID-19 вже зустрілась, яким є імунітет у людей різних вікових груп, і які симптоми хвороба викликає.

Чехія масово тестує людей на колективний імунітет на COVID-19 – відео
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

Коронавірус у Вишневому: в гуртожитку виявили 78 хворих

Станом на 10:00 23 квітня в гуртожитку міста Вишневе Київської області виявили 78 хворих на COVID-19. Про це повідомили у Київській ОДА. Зазначається, що всього зробили 224 ПЛР-тести. Серед тих, у кого виявили коронавірусне захворювання, 16 – діти до 17 років. Також серед хворих двоє працівників гуртожитку. 21 квітня його остаточно закрили на карантин: нікого не впускають і не випускають.​ Гуртожиток охороняє Національна гвардія та поліція.​ Продукти до мешканців гуртожитку доставляє місцева влада, друзі, знайомі, близькі людей, які є в гуртожитку, а також волонтери.​ Дивіться фоторепортаж Радіо Свобода.

Британський вірусолог про небезпеку другої хвилі коронавірусу – відео

Доктор Мухаммад Мунір, британський вірусолог із Ланкастерського університету, каже, що урядам та медикам потрібно мати більше інформації перед тим, як прийняти рішення про послаблення карантину. В інтерв’ю балканській службі Радіо Свобода він каже, що друга хвиля коронавірусу може бути більш небезпечною, ніж перша.

Українці Данії передали лікарням Тернопільщини 31 апарат ШВЛ – волонтери

Українці Данії передали лікарням Тернопільської області 31 апарат штучної вентиляції легень, повідомила волонтерська спілка «Bevar Ukraine».

«При підтримці наших донорів у Данії ми зібрали медичне обладнання, необхідне для боротьби із COVID-19. Крім того, українці, які мешкають в Данії, зібрали понад 50 тисяч данських крон (200 тисяч гривень), що дозволить закупити понад 200 захисних костюмів для українських медиків», – розповів голова волонтерської спілки Андрій Кузьмин.

Волонтери, серед іншого, передали лікарням аналізатори крові, монітори пацієнта, діагностичні системи, обладнання для операційних, лікарняні ліжка та лікарняний одяг.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG