Доступність посилання

ТОП новини

Коронавірус в Україні і світі. Живий блог

Епідемія коронавірусної інфекції, що розпочалася наприкінці 2019 року в Китаї, у січні 2020 року була оголошена ВООЗ надзвичайною ситуацією міжнародного значення у сфері охорони здоровʼя.

Захворювання COVID-19 спричинюється коронавірусом SARS-CoV-2, раніше відомим як 2019-nCoV, що належить до великої групи коронавірусів.

Після поширення епідемії на інші країни її було в березні 2020 року оголошено пандемією. Багато країн пішли на безпрецедентні карантинні заходи, що позначилися на світовій економіці та житті людей. Запроваджувалися локдауни та масковий режим, закривалися кордони, переривалося авіасполучення між країнами.

Радіо Свобода у цьому блозі – з початку виникнення коронавірусної небезпеки – публікує статистику, репортажі з лікарень, історії хворих, коментарі і рекомендації фахівців щодо протидії коронавірусній пандемії в Україні і світі.

За даними ВООЗ, жертвами захворювання від початку пандемії стали майже 20 мільйонів людей. Йдеться про всі смерті, повʼязані з інфекцією. За офіційними даними, інформацію про які збирав американський інститут Джонса Гопкінса, сама коронавірусна інфекція (без загострення супутніх захворювань) стала причиною смерті близько 7 мільйонів людей.

Масова вакцинація різко скоротила смертність і врешті зупинила пандемію.

В Україні перехворіло майже 5 мільйонів людей, понад 105 тисяч із них померли.

5 травня 2023 року Всесвітня організація охорони здоровʼя ухвалила рішення, що поширення коронавірусної інфекції типу COVID-19 вже не є надзвичайною ситуацією міжнародного значення.

НАТО зберігає оперативну готовність в умовах боротьби з коронавірусом – Столтенберґ

Епідемія коронавірусу не зменшує загрози для безпеки, навпаки, потенційні противники намагатимуться використати ситуацію для просування своїх інтересів. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ за підсумками відеоконференції міністрів оборони країн НАТО, повідомили у Пентагоні.

Столтенберґ зазначив, що обстановка в плані безпеки в Афганістані і Іраку залишається нестабільною, і Росія залишається загрозою.

«Ми повинні продовжувати стримувати та захищати, тому що наша основна місія залишається незмінною: забезпечити мир і стабільність. Хоча ми продовжуємо вживати всіх необхідних заходів для захисту наших збройних сил (в умовах пандемії, – ред.), наша оперативна готовність залишається незмінною, а наші сили залишаються готовими, пильними і готовими відреагувати на будь-яку загрозу», – наголосив Генеральний секретар НАТО.

Альянс також обговорив захист від дезінформації стосовно коронавірусу. Представники США заявили, що Росія використовує кризу в своїх цілях і хоче, щоб Сполучені Штати відмовилися від НАТО і послабили альянс.

Столтенберґ наголосив, що альянс протиставляє фейкам факти і конкретні дії, а також ще тісніше співпрацює з союзниками, щоб викривати дезінформацію та вживати рішучих заходів.

1 з 5 протоколів завершується штрафом – аналіз посиленого карантину

Пенсіонеру загрожував штраф у щонайменше 17 тисяч гривень, однак він пояснив Липовецькому районному суду, що не мав звідки дізнатися про карантин: «згорів телевізор, а газети ніде не продаються і бібліотека закрита».

«Зазначив, що набридло сидіти вдома вже два тижні через карантин, тому вийшов з друзями покурити кальян біля озера. Про те, що було введено правило: одягати маску, а також – що встановлено заборону на відпочинок біля озера у компанії – не знав».

Чоловік, який повернувся з Росії і підписав інформовану згоду на самоізоляцію, за п’ять днів по тому вийшов з дому, як він пояснив, щоб подивитися, чи можна набрати соку з берез, а по дорозі додому зустрів поліцейських. Своєї провини не визнав, тому що мав право залишити будинок в разі нагальної потреби, а «березовий сік є корисним для організму людини, а тому його вживання може бути істотною необхідністю».

У Британії 99-річний ветеран зібрав понад 11 млн фунтів для лікарів, гуляючи у дворі свого будинку

99-річний британський ветеран Том Мур зібрав понад 11 мільйонів фунтів стерлінгів для підтримки британських лікарів. Сума пожертвувань продовжує зростати.

Том Мур організував збір коштів для підтримки Національної служби охорони здоров’я, щоб віддячити за допомогу в лікуванні раку і перелому шийки стегна, а також щоб підтримати лікарів в боротьбі з коронавірусом. Спочатку він планував зібрати 1000 фунтів стерлінгів, пройшовши 100 кіл на своєму задньому дворі.

Ветеран оголосив про початок кампанії 6 квітня і хотів зібрати кошти до того, як йому виповниться 100 років наприкінці цього місяця.

Наразі його підтримали вже понад 600 тисяч людей.

15 квітня, після того, як ЗМІ звернули увагу на його акцію, сума пожертв сягнула 5 млн фунтів стерлінгів.

«Ті хоробрі лікарі і медсестри, які у нас є, – я думаю, що вони заслуговують на кожен пенні, і я сподіваюся, що ми зберемо ще трохи для них», – розповів Том Мур в інтерв’ю BBC.

Томас Мур народився і виріс в Йоркширі, вчився на інженера-будівельника. Брав участь у Другій світовій війні, отримав звання капітана, пізніше був відправлений до Індії. Після війни працював інструктором у військовій школі.

За даними ВООЗ, спалах коронавірусу у Великій Британії ще наростає. За даними влади країни, там зафіксували близько 100 тисяч випадків захворювання COVID-19, майже 13 тисяч людей померли.

На в’їздах до Києва будуть обов’язково міряти температуру – КМДА

Від 16 квітня водіям і пасажирам транспорту на основних в’їздах до Києва обов’язково вимірюватимуть температуру, повідомляє Київська міська державна адміністрація.

«Перевірятимуть автобуси й мікроавтобуси, вантажні та вантажно-пасажирські автомобілі та легкові автівки, які перевозять більше трьох осіб включно із водієм», – йдеться в повідомленні на сайті КМДА.

Контрольно-пропускні пункти будуть розташовані на в’їздах та виїздах із міста за адресами:

  • вул. Богатирська, 32-Е;
  • просп. Броварський;
  • вул. Бориспільське шосе;
  • просп. Академіка Глушкова;
  • шосе Житомирське;
  • вул. Гостомельське шосе, 1/1;
  • Дніпровське шосе;
  • вул. Вишгородська, 83-А;
  • 27 км Столичного шосе.

За повідомленням, повноцінна робота контрольно-пропускних пунктів розпочнеться о 13:00. До цього часу термометрію проводитимуть для пасажирів автобусів. Паралельно триватиме облаштування КПП і звуження дороги.

Німеччина розпочала вихід з карантину

Канцлер Німеччини Анґела Меркель 15 квітня повідомила про план виходу країни з режиму ізоляції, викликаного пандемією коронавірусної інфекції.

Непродовольчі магазини площею до 800 квадратних метрів можуть відновити роботу негайно за умови дотримання необхідних санітарних заходів.

Школи поступово відкриватимуться з 4 травня: спочатку уроки поновляться у випускних класах, згодом у середніх і молодших. Масові заходи в Німеччині будуть заборонені щонайменше до кінця літа.

Єврокомісія пропонує план виходу ЄС із карантину та відновлення економіки

Виконавчий орган Європейського cоюзу пропонує стратегію виходу країн-членів із режиму пов’язаних із коронавірусною інфекцією обмежень та відновлення нормальної діяльності.

План, оприлюднений Єврокомісією 15 квітня, пропонує спільні критерії для всієї Європи, але вони не є обов’язковими для країн-членів. Кожна країна ЄС може самостійно вирішити, як і коли виходити з режиму обмежень.

На думку комісії, 27 держав ЄС повинні відповідати трьом вимогам, серед яких зменшення поширення вірусу впродовж тривалого періоду та достатня кількість лікарняних ліжок та місць у палатах інтенсивної терапії. Комісія зазначила, що ефективне виявлення хвороби через масове проведення теств також є визначальним.

Деякі країни-члени, зокрема, Австрія та сильно вражена COVID-19 Іспанія, вже почали скасовувати деякі обмеження. Німечина 15 квітня оголосила про відновлення роботи шкіл із травня, в частини непродовольчих магазинів – уже із завтрашнього дня.

Звільнені з плону пройдуть обсервацію – Денісова

Громадяни України, які повернуться з місць несвободи в окремих районах Донецької та Луганської областей, пройдуть обов’язкову обсервацію/ Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

«Черговий етап взаємного звільнення громадян в процесі підготовки. Він відбудеться на цьому тижні. Наразі перемовини тривають. Зокрема, здійснюється останнє узгодження дати, списків та логістики передачі», – підтвердила омбудсмен.

Зеленський назвав найнебезпечнішим нині скупчення людей на богослужіннях

Президент України Володимир Зеленський на нараді щодо протидії поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 назвав найнебезпечнішим у нинішній час наближення Великодня скупчення людей на богослужіннях.

«Скупчення людей на свята, на богослужіннях – сьогодні найнебезпечніше, що може бути. Поцілунки, причащання, перебування поруч – це прямий спосіб зараження. І кожен має бути свідомий того, що відповідає не лише за себе, а й за здоров’я та життя своїх близьких, родичів та людей навколо», – наголосив Зеленський.

На нараді звернули особливу увагу на те, що перед Великодніми святами можуть виникати провокації із закликами порушувати карантинні й безпекові заходи, повідомили на Банковій.

Україна вимагає від Росії забезпечити захист здоров’я населення Криму та ОРДЛО за умов COVID-19

Україна за умов поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 вимагає від Росії «як держави-окупанта вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на забезпечення захисту життя та здоров’я» населення Криму, Севастополя та окремих районів Донецької та Луганської областей. Про це йдеться в поширеній 15 квітня заяві українського зовнішньополітичного відомства.

«Зокрема, згідно зі статтею 56 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, окупаційна держава зобов’язана забезпечити та підтримувати на окупованій території умови, задовільні з точки зору охорони здоров’я та санітарії, має вживати профілактичні та запобіжні заходи, необхідні для запобігання поширенню інфекційних захворювань та епідемій», – ідеться в заяві.

У Дніпрі скандал із церквою УПЦ (МП)

У Дніпрі рятувальники обстежили територію храму Св. Пантелеймона УПЦ (МП), де було заявлено про виявлення снаряду часів Другої світової війни, більше вибухонебезпечних предметів не виявили. Про це Радіо Свобода повідомили в пресслужбі ДСНС в області.

Минулими вихідними храм і його настоятель опинилися в епіцентрі скандалу: один з містян зняв на відео, як віряни храму святили вербу, а священник причащав їх із однієї ложечки. Відео було оприлюднене в соцмережах.

В обласній поліції повідомили, що на священника склали протокол щодо порушення карантинних норм. Йому загрожує штраф.

Коронавірус у світі: захворіли понад два мільйони, видужали – понад пів мільйона

Офіційні дані про поширення коронавірусної пандемії перетнули два символічні показники: число захворілих перевищило два мільйони, число видужалих – пів мільйона.

Таку інформацію подає Центр даних про коронавірус Університету імені Джонза Гопкінза у США, який відстежує офіційні дані, що їх оприлюднюють в окремих країнах чи територіях.

За цими даними, на цей момент підтверджені 2 000 984 випадки коронавірусного захворювання, 501 206 із них уже видужали. Померлих від захворювання на цей час – 128 071 людина.

Всесвітня організація охорони здоров’я, яка традиційно наводить менші дані, на цей час повідомляє про 1 878 489 підтверджених випадків і 119 044 померлих.

В Україні останні наразі дані оприлюднили вранці: на той час було зафіксовано 3 764 випадки коронавірусної хвороби COVID-19, із них 108 летальних, 143 пацієнти одужали.

У колишнього шанувальника і прихильника УПЦ МП Новинського підтвердили коронавірус

Ukraine -- deputy Vadym Novynskii and Onufrii at hospital
Ukraine -- deputy Vadym Novynskii and Onufrii at hospital

Народний депутат Вадим Новинський (позафракційний, член «Опозиційного блоку») повідомив про результат свого тесту на коронавірус. Як написав він у фейсбуці, він здійснив цей тест відповідно до вимоги МОЗ про перевірку контактів людей, у яких виявили COVID-19.

«Після здавання аналізів тест на коронавірус дав позитивний результат», – заявив депутат, зазначивши, що вирішив оголосити про це сам.

За словами Новинського, його стан у нормі, ніяких симптомів він не відчуває, температура нормальна, комп’ютерна томографія легень не виявила відхилень.

Коронавірус: чи відбудеться велике повернення до наукової правди?

Коли більшість європейських країн оголошували жорсткий карантин, 9 березня, президент США Дональд Трамп писав у своєму Твіттері, що коронавірус є «як грип», і навіть більше людей померло від сезонного грипу, ніж від коронавірусу. Через два дні головний інфекціоніст США Ентоні Фаучі сказав, що коронавірус є в 10 разів смертельніший, ніж звичайний грип.

А через тиждень на пресконференції у Білому домі президент Трамп поступився місцем науковцям, які показували розрахунки, що в країні може загинути до 2,2 мільйона людей, якщо не дотримуватися карантину. Пандемія коронавірусу показала, що світ постправди, який не керується науковими дослідженнями, є небезпечним для людей, але чи змінить це усвідомлення тренд світової політики?

Читайте тут

Пандемія і трудові мігранти: заручники коронавірусу і дискримінації

Навіть пандемія коронавірусу та запровадження карантину у Росії не стали для багатьох трудових мігрантів шансом повернутися додому, як би хтось із них цього не хотів. Вони опинилися у тій самій ситуації, що й 200 мільйонів таких самих робітників-мігрантів по цілому світу.

Спричинена пандемією економічна криза поставила трудових мігрантів у ситуацію, коли вони, ризикуючи бути інфікованими, вимушені продовжувати працювати в умовах посилення дискримінації, або ж, намагаються повернутися додому, де їм не дуже і раді.

В Уругваї створили простий у виготовленні апарат штучної вентиляції легень

Уругвайські фахівці стверджують, що розробили недорогий, простий у виготовленні і такий, що не вимагає патентів, механічний апарат штучної вентиляції легенів. І він міг би допомогти знизити тиск на лікарні, що не справляються із потоком пацієнтів з симптомами коронавірусу.

Монастириський район на Тернопільщині: велика кількість інфікованих на коронавірус і низька смертність

На 15 квітня з 287 інфікованих на коронавірус у Тернопільській області 154 – мешканці Монастириського району. Зокрема, COVID-19 підтверджений у 42 медичних працівників району. Попри високий рівень інфікованості, тут найнижчий відсоток смертності від коронавірусу – 1,4% , у порівнянні в Україні – 3%. З чим це пов’язують фахівці? Чи достатньо у місцевому шпиталі Монастириськ ліків, засобів індивідуального захисту? Чи дають собі раду медики і як їм вдається стабілізувати стан хворих?

Про це Радіо Свобода розпитало керівника штабу з протидії коронавірусу у Монастириському районі, заступника голови Монастириської районної адміністрації Павла Дроня.

Читайте тут

Жителей Донбасса призывают не ходить в храмы

Жителей Донбасса призывают отмечать праздник Пасхи дома и не ходить на службу в церковь. Вместо этого власти и священники рекомендуют смотреть трансляции по телевидению и на интернет-сайтах. А вот освятить праздничные куличи без молитвы не выйдет, предупреждают священнослужители. Впрочем, говорят церковники, это всего лишь обряд, а не обязательная процедура.

Розповідь семінариста про карантин у Києво-Печерській Лаврі

Станом на 14 квітня у Києво-Печерській Лаврі виявили 95 хворих на коронавірус. Про це заявив мер Києва Віталій Кличко. Серед хворих є студенти Київської духовної академії і семінарії (КДАіС). Це навчальний заклад УПЦ (МП), розташований на території Києво-Печерської лаври, який готує священників, викладачів богослов’я та церковних вчених.

Журналісти Радіо Свобода поспілкувалися з кількома студентами Київської духовної академії і семінарії. Один з них на анонімних умовах дав розгорнуте інтерв’ю. Публікуємо його відповіді майже повністю, за винятком особистої інформації та тих деталей, які можуть на неї вказувати.

Читайте тут

Кашпіровський повернувся

Минулого тижня росіяни певного віку побачили знайоме обличчя, яке повернулося на їхні екрани. Анатолій Кашпіровський, самопроголошений цілитель, заворожував телевізійну аудиторію, у той час, коли три десятиліття тому розпадався Радянський Союз. Тепер він повернувся як вісімдесятирічна зірка ютубу, пропонуючи розраду на тлі поширення коронавірусу.

SARS і СOVID-19: як стримали коронавірус у 2003 році і чому це не вдалося у 2020-му

У 2003 році коронавірус, який пізніше назвали SARS, із дуже високим рівнем смертності – тоді загинув кожен десятий інфікований – вийшов за межі Китаю і поширився світом. Через вісім місяців після виявлення вірусу, його вдалося побороти. Радіо Свобода розпитало одного з провідних світових вірусологів, як тоді людство зупинило SARS й чим відрізняється ситуація із новим коронавірусом, що спричинив пандемію у 2020 році?

Китай, допомога пацієнту, який втратив свідомість на вулиці
Китай, допомога пацієнту, який втратив свідомість на вулиці

Про те, як Китай намагався приховати інформацію про SARS і як через це відбулося неконтрольоване зараження, чим відрізняється SARS від COVID-19 та що про це все думає професор Лондонського університету Джон Оксфорд – читайте тут

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG